Estetik cerrahi

AIDS’im Estetik Ameliyat Olabilir Miyim?

Dünya’da pek çok yerde AIDS hastalarının estetik ameliyatlar geçirmesi mümkün değildir. Fakat bu durum hastaların kendilerine olan güvenlerinin sarsılmasına neden olur. Bu nedenle AIDS hastaları estetik olabilir mi sorusu merak edilir. Türkiye’de çeşitli kliniklerde AIDS hastaları için hazırlanmış olan özel kliniklerde üst düzey hijyenle bu hastaların estetik ameliyat olması sağlanır.

AIDS Nedir?

AIDS Nedir
AIDS Nedir

HIV virüsü kan ve korunmasız cinsel temas ile bulaşan ve bunun yanında vücudun bazı dokularına yerleşen fakat esas olarak bağışıklık sistemi üzerinde etkili olan bir virüstür. Bu virüs temel olarak CD4+ T lenfositi isimli beyaz kan hücrelerini yok eder. Bu şekilde bağışıklık sisteminin baskılanmasına neden olur. Bu da vücudun enfeksiyonlara karşı savunmasız olmasına sebebiyet verir. Bunun sonucunda da normal şartlarda tedavisi olan ishal, menenjit, verem, zatürre gibi çeşitli hastalıkların vücuda ciddi zararlar vermesi gibi durumlar söz konusu olur.

Günümüz şartlarında HIV virüsü için geliştirilen ilaçlar bu virüsün vücutta çoğalmasına engel olur. Bu virüsün bağışıklığı baskılayıcı etkisi önlenerek HIV pozitif olan insanların uzun ve sağlıklı bir ömür sürmesi mümkün olur. Bu nedenle tedavilere erken dönemlerde başlanması ve doktor kontrolünde sürekli devam etmesi son derece önemlidir.

AIDS, kazanılmış bağışıklık yetersizliği sendromu olarak isimlendirilir. HIV virüsünün sebebiyet verdiği AIDS bağışıklığın enfeksiyonlara ve kansere karşı savunmasız olmasına neden olur. Bu yönü ile insanların yaşamlarını tehdit eder. HIV pozitif olan herkeste AIDS oluşması gibi bir durum söz konusu olmaz. HIV virüsüne karşı geliştirilen çeşitli ilaçlar sayesinde bağışıklık sisteminin zarar görmesi gibi durumlar söz konusu olmadan kişiler enfeksiyonlara karşı savaşabilirler. Bu sayede vücut direncinin düşmesi gibi durumlar söz konusu olmaz. HIV bulaştıktan sonra kişilerin vücut dirençlerine ve yaşam koşullarına bağlı olarak AIDS oluşmayabilir. Bunun yanı sıra 5-10 yıl sonra AIDS oluşma durumları da söz konusu olabilir.

AIDS Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

HIV enfeksiyonunun tedavi edilmesi için virüsün vücuda girmesi ile beraber azalmaya başlayan CD4 isimli bağışıklık sistemi hücrelerinin azalmalarını önlemektir. Bu hastalığın tedavisinde en az 3 farklı ilaç kullanımı gerekir.

Tedavi için tercih edilecek olan ilaçlar HIV virüsünün ilaca karşı göstermiş olduğu tepkiye bağlı olarak belirlenir. Hastaların, doktorların kendileri için uyguladıkları ilaç rejimini düzenli bir şekilde aksatmadan uygulamaları son derece önemlidir. Bu sayede hastalığın büyük ölçülerde kontrol altına alınması sağlanır. Hastalar normal hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilirler.

AIDS Hastası Olanların Estetik Ameliyat Olması Mümkün Mü?

AIDS hastaları için estetik operasyonlar pek çok profesör ve cerrah tarafından araştırılmış ve kongrelere de konu olmuştur. Bazı cerrahlar AIDS hastası olan kişilerin de estetik ameliyat olma hakkının olduğunu söyler. Bazı cerrahlar ise ailelerinin ve çalışma arkadaşlarının bu virüsle ilgili riske atılmamalarını savunur.

Sonuçta AIDS hastalarının plastik cerrahi yaptırıp yaptırmayacağına cerrahlar karar verir. Bu sebeple AIDS hastası olan kişiler estetik ameliyat olmak istiyorlarsa bu konu ile ilgili farklı ülkelerdeki kliniklerden bilgi almalıdır. Klinikler genellikle AIDS hastalarının estetik operasyon olmaları ile ilgili riskleri göze almazlar.

AIDS Hastaları Türkiye’de Ameliyat Olabilir Mi?

Türkiye’de ileri teknoloji sayesinde HIV hastalarına estetik cerrahi hizmetleri verilir. HIV hastaları bu ülkede son teknoloji ürünler ve yüksek düzeyde sterilizasyon hizmeti ile estetik ameliyat olabilirler. Ameliyatı gerçekleştirecek olan doktorlar, anestezi teknisyenleri, hemşireler ve personeller özel kıyafetler ile ameliyata girerler.

Ameliyattan önce ve sonra hastaların sterilize edilmesi sağlanır. Ameliyat esnasında kullanılan tüm aletler özel bir şekilde paketlenir ve sonrasında bu aletler tekrarda kullanılmaz. Böylece ameliyat esnasında meydana gelebilecek sağlık problemleri de minimum seviyelere indirilmiş olur. Hastalardan virüs bulaşma olasılıkları da azaltılmış olur.

Türkiye’de Tüm Klinik ve Hastanelerde Estetik Uygulamalar Gerçekleştirilir Mi?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de AIDS hastalarına yapılacak olan tedavi işlemlerine cerrahların kendisi karar verir. Bu nedenle her klinik ve hastanede bu hastalara estetik işlemlerin gerçekleştirilmesi mümkün değildir.

Türkiye’de estetik ameliyat olmak isteyen AIDS hastaları firmamız ile iletişime geçerek bu işlemleri yapan klinikler ile ilgili detaylı bilgi alabilirler.

HIV+ Kişilerin Olabileceği Estetik İşlemler Nelerdir?

Batı ülkelerinde plastik cerrahlar son zamanlarda HIV+ pozitif hastalara da estetik operasyonlar yapmaya başlamıştır. Halk arasında AIDS olarak isimlendirilen hastalığı taşıyan kişiler, son yıllardaki başarılı ilaçlar ve başarılı tedavi protokolleri sayesinde uzun ve kaliteli bir yaşam sürebilirler. Bunun yanında hastalığın bir sonucu olan görünüş problemlerinin giderilmesi amacıyla da çeşitli çalışmalar gerçekleştirilir.

AIDS hastalığında en çok rastlanan estetik problemler yağ dokunun belli bölgelerde erimeye uğramasıdır. Popo bölgesinde, yanaklarda, kollarda ve bacaklarda incelmeye sebep olan atrofiye durumuna nelerin sebep olduğu tam olarak bilinmez. Bunun nedeni hastalığın kendisi olabileceği gibi kullanılan ilaçlar da olabilir. Özellikle HAART alan hastalarda boyunda, popo bölgesinde, yüzde ve kollarda incelme olurken ensede, göğüs bölgesinde, karın bölgesinde yağ artışı sorunları meydana gelir.

AIDS Hastalarında Yüze Yağ Enjeksiyonu

AIDS hastalarının zamanla yüz bölgelerinde erime durumları söz konusu olabilir. Bu nedenle AIDS hastalarında yüze yağ enjeksiyonu günümüzde sıklıkla tercih edilen yöntemler arasında yer alır. Yağ enjeksiyonu yöntemi cildi gençleştirmenin doğal ve etkili bir yoludur. Yüzde dolgunluk sağlamak için belli bölgelere bu uygulamalar gerçekleştirilebilir.

Yüz bölgesinde meydana gelen yaşlanma belirtilerinin tedavi edilmesi için yüz bir bütün olarak ele alınır. Bu açıdan da çeşitli müdahale işlemleri gerçekleştirilir. Yüze yağ enjeksiyonu uygulamasında yüz bir bütün olarak ele alınır ve yanak dudak çizgisi, alın, yanaklar, çene ucu, dudaklar ve gerekli görülen diğer alanlara yağ enjeksiyonu işlemi gerçekleştirilir.

Yağ enjeksiyonunda kullanılan yağlar, bacak içi, göbek, kalça gibi hastaların farklı bölgelerinden alınır. Bu uygulamada özel liposuction enjektörleri ile yağların alınması işlemleri gerçekleştirilir. Bel veya kalça bölgelerinden yağ alımı işlemleri de uygulanabilir. Liposuction işlemi ile hastalarında aynı şekilde göz torbalarından alınan yağlar da yağ enjeksiyonu amacı ile kullanılabilir.

AIDS hastalarında Brezilya Popo Kaldırma Ameliyatı

AIDS hastalarında Brezilya popo kaldırma ameliyatı sıklıkla tercih edilen uygulamalar arasında yer alır. Bu uygulamada temelde bel, karın, iç bacak, sırt, uyluktan alınan yağların hazırlanarak popo ve basen kısımlarına verilmesidir. Bu şekilde bir kum saati görünümü elde edilmiş olur. Bu uygulamada 3 boyutlu bir şekillendirme uygulaması gerçekleştirilir.

Hem popoya yandan bakıldığında yuvarlak bir görünüm kazandırılır hem de genişliğinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapılır. Bu sayede hastalarda kum saati görünümü elde edilmiş olur. Bel, sırt, uyluk bölgelerinden yağ alınarak vücut proporsiyonu yani oranının değiştirilmesi adına çalışmalar gerçekleştirilir. Bu sayede popo ve basen bölgelerinde kullanılmak için yağ da elde edilmiş olur.

Uygulama genel anestezi altında gerçekleştirilir. Hastaların bir gece boyunca hastanede yatmaları gerekir. Ameliyatın ardından kişilerin 6 hafta boyunca sıkı bir korse kullanması son derece önemli bir konudur. Hastaların ameliyatın sabahında ayağa kalkarak yürümesi mümkündür. Yatış pozisyonu olarak hastaların yüzüstü ya da bel ile uyluk arasının yastıkla desteklenmesi ile popoya düşen basıncın azaltılması gerekir. Liposuction işleminin gerçekleştirildiği alanlarda ilk günler çok fazla kırmızı renkli sıvı gelebilir.

İlk haftalarda ağrı durumları günden güne azalacaktır. Hastalar 7-10 gün gibi bir sürede rahat bir şekilde hareket edebilir hale gelirler. 10-14 gün içerisinde de normal yaşamlarına devam edebilirler. Popoya eklenen yağ dokusunun bir kısmı bir süre sonra erir. Bu nedenle ameliyattan hemen sonraki görüntülerin kişileri yanıltmaması son derece önemlidir.

BBL ameliyatı doğal ve fazla tercih edilen bir yöntem olsa da işlemden yaklaşık 1.5 sene sonra yağ dokusunun belli bir kısmı kaybedilecektir. Fakat sonrasında aynı işlemin uygulanmasında herhangi bir sıkıntı bulunmaz.

Türkiye’de Estetik Cerrahlar Başarılı Mı?

Türkiye’de pek çok branşta olduğu gibi plastik cerrahlar da son derece başarılıdır. Yurt dışından Türkiye’ye her sene pek çok estetik cerrahi hastası gelir. Bunun en önemli nedenleri arasında doktorların başarı oranları ve hasta memnuniyetleri yer alır. Bu sebeple AIDS hastaları estetik operasyonlar için gönül rahatlığı ile Türkiye’yi tercih edebilirler. Ameliyat sonrasında memnuniyet garantisine sahip pek çok klinik ve estetik cerrah bulunur.

Zorunlu estetik uygulamalar plastik cerrahi altında toplanabilir. Bir kaza sonucunda vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gele fiziksel kayıplara plastik cerrahinin müdahale etmesi gerekir. Yüz, kol ya da farklı uzuvların eski işlevlerini kazanmasını sağlamak bakımıyla gerçekleştirilen estetik müdahaleleri plastik cerrahlar gerçekleştirir.

İnsanlar burnundan, göğüslerinden ya da kulaklarından memnun olmayabilirler. Bunun için uygulanan işlemler ise estetik cerrahi alanına girer. Türkiye’de estetik cerrahi bu bağlamda hastaların tüm isteklerini karşılar. Gerçekleştirilen kombine ameliyatlar sayesinde ameliyattan sonra hastaların bile kendini tanıyamayacakları durumlar söz konusu olur.

Türkiye estetik cerrahi konusunda büyük yol katetmiş ülkeler arasında yer alır. Ülkedeki cerrahlar yıllar içerisinde kendilerini son derece geliştirmişlerdir. Hastanelerdeki destek personelleri de bu alanda profesyonelleşmiştir.

Türkiye estetik cerrahi konusunda gelişmiş olmasının yanında bir turizm ülkesi olma özelliğini de taşır. Bu bağlamda Türkiye’de sağlık turizmi de son derece gelişmiştir. Hastalar hem estetik ameliyatlar için hem de buraya gelmişken Türkiye’nin turistik yerlerini de gezme imkanı elde ederler. Hastalar Türkiye’ye geldiklerinde öncelikle onları karşılayan ekip ve doktor görüşmesi ile ameliyat tarihini belirlerler. Ardından uygun otellerde bu süreçte ikametleri sağlanır.

AIDS Hastalarının Estetik Ameliyat Yaptırmasının Riskleri Nelerdir?

HIV hastalığı, kişilerin bağışıklık sistemlerini tahrip eden bir rahatsızlıktır. Bu nedenle uygulanan estetik operasyonlardan sonra hastalar daha geç ve zor bir şekilde iyileşirler. Bunun yanında kliniklerde kullanılan özel ilaçlar ve özel bakım işlemleri sayesinde hastalar tam iyileşmeden hastaneden ayrılmazlar. Sürekli olarak takipleri sağlanır.

Medikal estetik cerrahi olmayan uygulamaları içerir. Bunlar cildi gençleştirme ve güzelleştirme amacıyla yapılır. Bu uygulamaların cerrahi işlemlere göre avantajları hastanede yatışa gerek olmamasıdır. Bunun yanında iyileşme süreçleri de hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bu uygulamaların maliyetleri de cerrahi uygulamalara göre daha düşüktür. İşlemden kısa bir süre sonra hastalar rahatlıkla normal yaşamlarına devam edebilirler.

Medikal estetik uygulamaları kategorisine;

 • Mezoterapi
 • Dolgu
 • Botoks
 • PRP
 • Enzimatik lipoliz
 • Glutatyon
 • Ameliyatsız göz kapağı estetiği uygulamaları girer.

HIV ile yaşayan bireyler hastalıkla ilgili tedavilerini düzenli bir şekilde sürdürüyorlarsa, viral yük baskılanmışsa, bağışıklık sistemi hücreleri CD4 hücre sayısı 500’den fazla ise medikal estetik uygulamalarının yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Medikal estetik bakımından hastaların HIV pozitif olması bir sorun teşkil etmez.

HIV+ olan bireylerde en önemli durum kişilerin virüs yüklerinin düşük olmasıdır. Bu durumun anlaşılması için işlemlerden önce hastalara HIV RNA, CD4 ve PCR testleri uygulanır. Bunun yanında birey yakın tarihlerde bu testleri yaptırmışsa doktorlarına bu testleri sunabilirler. Bu sayede AIDS hastaları için medikal estetik yaptırmak herhangi bir sorun olmaktan çıkar.

HIV+ Kişilerin Medikal Estetikten Sonra Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Aşırı sıcaklarda uzak durmaları
 • Solaryum, hamam ve saunaya gitmemeleri
 • Alkol ya da tuzlu yiyeceklerden uzak durmaları
 • Buhar banyosu ya da çok sıcak duşlardan uzak durmaları
 • Güneş altına yatmaktan kaçınmaları gerekir.

Dikkat edilmesi gereken konular yalnızca HIV+ olan hastalar için geçerli değildir. Medikal estetik olan her hastanın bu konuda dikkatli olması gerekir.

Türkiye’de Estetik Cerrahlar

Türkiye’de estetik cerrahlar bu alanda sunmuş oldukları başarılı hizmetler ile bilinir. Ülkedeki doktorlar yıllarca eğitim gördükten sonra staj ve uzmanlık süreleri bulunur. Bu süreçte cerrahlar alanında uzman olan kişiler tarafından yerleştirilirler. Bu sayede hastalar için uygun olan tedavi yöntemleri doğru bir şekilde seçilebilir ve bunun yanında hastalar için en doğru kararların verilmesi mümkün olur.

Türkiye’de Gerçekleştirilecek Olan Estetik Ameliyatlar Nelerdir?

Türkiye’ye estetik ameliyat olmak için yurt dışından gelen hasta sayısı son derece fazladır. Saç ekimi uygulamaları Türkiye’de tercih edilen ameliyatların başında gelir. Saç ekimi uygulamaları yurt dışı ile kıyaslandığında çok daha kaliteli bir şekilde ve uygun fiyatlara Türkiye’de gerçekleştirilebilir. Kullanılan teknikler, gelişime açık yapısı ve doktor kalitesi sayesinde Türkiye’de saç ekimi konusunda pek çok ülkeyi geride bırakmıştır.

Türkiye’de saç ekimi yanında meme estetiği, liposuction, burun estetiği gibi uygulamalar da gerçekleştirilir. Türkiye, estetik cerrahi alanının gelişmesi toplumsal gelişmelere de ön ayak olmuştur. Türkiye’de erkeklere de estetik cerrahi uygulamaları rahatlıkla yapılabilir. Erkeklerin sıklıkla tercih ettiği estetik operasyonlar;

 • Gıdı estetiği
 • Burun estetiği
 • Yüz estetiği
 • Burun estetiği
 • Kol germe
 • Liposuction
 • Kulak estetiği

Bunun yanında başka estetik uygulamaların yapılması da mümkündür.

Türkiye’de Estetik Cerrahi Uygulamalarının Fiyatlandırılması

Türkiye’de estetik cerrahi uygulamaları ortalama bir aralıkta bulunur. Estetik cerrahi fiyatları doktorun ve hastanenin politikalarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Ülkede estetik cerrahi alanında çeşitli gelişmeler söz konusudur. Bunların başında uzuv nakilleri yer alır.

Yüz değiştirme gibi son derece önemli ameliyatlar da ülkede yapılmaya başlamıştır. Bu uygulamada kişilerin yüzlerinin tamamen değiştirilmesi gibi durumlar söz konusu olur. Bu sayede insanlar tamamen bambaşka olurlar. Bu operasyonların kendine özgü çeşitli risk durumları da söz konusudur.

Türkiye, estetik cerrahi konusunda tüm dünyada küçümsenemeyecek bir boyuta gelmiştir. AIDS hastaları da ülkede oldukça rahat bir şekilde istedikleri estetik operasyonları olabilirler.

AIDS Hastalarının Estetik Operasyonları İçin Neden Türkiye Tercih Edilmelidir?

Türkiye, yurt dışından gelen hastaları cezbeden tarihi, kültürel ve doğa harikaları ile tanınan bir ülkedir. Bunun yanında ülkede son yıllarda medikal turizm de oldukça gelişmiştir. Türkiye, günümüzde tüm dünyada en iyi sağlık destinasyonları arasında yer alır. Tüm dünyada giderek pek çok kişi sağlık hizmetleri için buraya gelmeyi tercih eder.

Türkiye, sağlık sektöründe her zaman yeni teknoloji cihazlar kullanır. Son yıllarda dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen ziyaretçiler için burası tıbbi bir destinasyon haline gelmiştir. Tıp merkezleri ve hastaneler sağlık turizmi konusunda en iyi ilaçlar, konaklama, uygun fiyatlar ile hizmetlerini sürdürür. AIDS hastası kişiler için burada estetik operasyonları geçirmek çok daha sağlıklı olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir