Mide Botoksu

Ameliyatsız Kilo Vermek Mümkün mü?

Ameliyatsız kilo vermek elbette mümkündür. Örneğin mide balonu ve mide botoksu için cerrahi operasyona gerek yoktur. Öncelikle diyet yaparak kilo vermeye çalışmalısınız. Yeterli kaloriyi alarak ve dengeli beslenerek kilo veremezseniz o zaman kilo verme girişimlerine başvurmanız daha doğru olur. Bu girişimler ile hastanın iştahı kesileceğinden ötürü kilo vermesi daha da kolaylaşır. Diyete daha kolay adapte olur ve istediği kiloya daha hızlı erişebilir.

Bazı durumlarda hasta ne kadar titizlikle diyet yapsa da kullanmış olduğu bazı ilaçlar ve genetik faktörler diyetin etki etmesini uzatır. Veya hiçbir şekilde etki göstermez. Bu durumda hasta kilo vermek için bazı tedavileri tercih etmek durumunda kalır. Kilo verme ameliyatı ve ameliyatsız kilo verme şeklinde iki farklı kilo verme tedavisi vardır. İçeriğimizin devamında ameliyatsız kilo verme tedavileri hakkında gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

Ameliyatsız Kilo Vermek

Ameliyatsız Kilo Verme Seçenekleri
Ameliyatsız Kilo Verme Seçenekleri

Ameliyatsız kilo verme seçeneği iki tanedir. Bunlardan biri mide botoksu ve diğeri de mide balon tedavisidir. Uygulama ve göstereceği sonuç aynı olsa da yöntemlerin farklı olduğunu bilmeniz gerekir. İki yöntemi de şu şekilde açıklayabiliriz;

Mide botoksu; mide botoksu, midede yer alan bir kas içerisine botoks iğnesinin enjekte edilmesi anlamına gelir. Bu kas botoks sonucu felç durumu yaşayacaktır. Bu felç sonucunda hastanın sindirimi daha geç sürecek ve hemen acıkmayacaktır. Böylelikle hasta daha küçük porsiyonlar ile tokluk hissini yaşayacaktır. Diyet yapması da daha kolay olacaktır. Yaklaşık 6-12 ay sonrasında botoks sıvısı kendiliğinden vücuttan atılacağı için herhangi bir riski yoktur.

Mide balonu; mide balonunda iki farklı yöntem vardır. Bunlar akıllı mide balonu ve geleneksel mide balonu şeklindedir. Uygulama şekli aynıdır ve hasta balon sayesinde tokluk hissi duyacak, sık sık yemek yeme ihtiyacı duymayacaktır. İştah bastırıldığı için hasta daha küçük porsiyonlar ile doyacaktır. 6 ay sonrasında balon aldırılabilir.

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu yukarıda bahsettiğimiz gibi balonun hastanın midesine enjekte edilmesini içerir. Eğer hasta beslenmesine dikkat edip düşük kalorili gıdalar tüketirse kısa sürede kilo verebilecektir. Günümüzde en sık kullanılan ameliyatsız kilo verme yöntemlerinden biridir.

Mide Balonu Çeşitleri

Mide balonunun kilo vermek amacıyla kullanıldığı bir tedavi olduğunu söylemiştik. Mide içine tuzlu balon şişirilmesi ile oluşur. Mide balonu çeşitleri genel olarak şu şekildedir;

  • Geleneksel mide balonu; geleneksel mide balonunda hasta uyutulur ve ardından ağız kısmından mideye ulaşılarak tüp ile balon yerleştirilir. Balon tuzlu su ile şişirilir hiçbir etkisi yoktur ve ağrısız bir işlemdir. Sadece 6 ya da 12 ay sonra çıkarılması gerekir.
  • Akıllı mide balonu; yutulabilir mide balonu olarak da bilinir ve geleneksel yöntemden daha farklıdır. Mide balonu bir bardak su ile yutulur. Yutulan balon sonrasında şişirilir ve işlem biter. Tedavi kolaylıkla tamamlanmış olur.

Akıllı mide balonunda hastanın bir daha cerrahı ziyaret etmesine gerek yoktur. Çünkü akıllı mide balonu 4 ay sonra kendiliğinden eriyerek yok olur. Vücuda hiçbir zararı bulunmaz.

Mide Balonu Kesin Etki Eder mi?

Mide balonu, diğer tedavilerde olduğu gibi %100 etki edeceğini belirtemez. Çünkü hastanın kendisi tedavi başarı oranını etkileyen en önemli etkendir. Bazı hastalar ayda bir kilo verirken bazıları 10 ayda sadece 2 kilo verebilir. Beslenme düzeni ve egzersiz en önemli kriterlerdir. Hasta diyet menüsüne ne kadar çabuk alışırsa o kadar hızlı kilo verebilir. Ancak dünya çapında mide balonunun etkili olduğu bilinen bir gerçektir.

Mide Botoksu Kesin Etki Eder mi?

Mide botoksu dünya çapında sık olarak tercih edilir. Ancak her hasta aynı sonucu almayı beklememelidir. Hastanın yaşam koşulları ve diyet menüsü oldukça önemlidir. Fakat hastaların %80’i uygulanan prosedürden gayet memnundur.

Mide Botoks ve Mide Balon Farklılıkları

Mide Balonu

Mide Botoksu

Mideye su dolu balon eklemeyi içerir. Botoks mideye enjekte edilir
4 saat hastanede gözetim altında tutulmak gerekir. Bir sorun çıkmazsa 1 saat sonra hasta taburcu edilir
Ortalama 2 gün mide bulantısı yaşanabilir Mide bulantısı çok nadirdir
Geleneksel mide balonu 6 sonra çıkarılır Botoks 6 ay sonra kendiliğinden atılır

 

Mide Botoksu mu Tercih Edilmeli Yoksa Mide Balonu mu?

Mide balonu ve mide botoksu birbirine yakın sonuçlar verir. Her ikisinde de hastalar 15 ay içinde yaklaşık 20 kilo verebilir. Çünkü tedavi her hastada farklı etki gösterir. İçeriğimizi okuyarak daha net karar verebilirsiniz. Mide botoksunda hasta daha az acı çeker fakat mide balonunda kilo vermek daha kolaydır. Bu doğrultuda kararınızı verebilirsiniz.

Mide Botoksu ya da Mide Balonu Ağrılı mı?

Mide botoksu için de mide balonu için de ağrısız tedavilerdir. İşlem esnasında anestezi alacağınız için hiçbir şekilde ağrı yaşamayacaksınız. Mide balonu yaklaşık 2-3 saat rahatsızlık hissi verecektir fakat bu durum geçicidir. Birkaç gün ardından rahat edeceğinizi ve kolayca kilo verebileceğinizi unutmamanız gerekir.

Mide Balonu ve Mide Botoksu Riskleri

Mide botoksu da mide balonu da çok nadir olarak risk taşırlar. Bu sebeple aşağıda göstereceğimiz riskler yaşanması oldukça düşük risklerdir. Mide botoksu riskleri;

  • Hastanın botoksa alerjisi yoksa herhangi bir risk yaşamaz. Fakat botoksa alerjiniz varsa hayati düzeyde risk yaşayabileceğinizi unutmamalısınız.
  • Beslenmesine dikkat etmeyen kişiler kilo veremez.

Mide balonu riskleri;

  • Mide balonu da risksiz bir işlemdir. Tek risk balonun patlama olasılığı vardır. Ancak bu çok nadir görülür.

Mide Botoksu Fiyatları

Mide Botoksu Fiyatları
Ameliyatsız Kilo Vermek

Mide botoksu fiyatları son derece farklıdır. Hastaların hangi ülkede tedavi göreceği son derece değişkendir. Türkiye’de mide botoksu fiyatları oldukça uygundur. Çünkü bu ülkede diğer ülkelere göre döviz kuru yüksek ve yaşam maliyeti düşüktür. Siz de bütçenizi korumak isterseniz Türkiye’de uygun maliyetlerde mide botoksu yaptırabilirsiniz.

Türkiye’de ameliyatsız kilo vermek için bizimle görüşerek en iyi klinikleri bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir