Mide Baypası

Belçika Gastrik Bypass Ameliyatı

Belçika gastrik bypass ameliyatı kişilerin çok sık araştırmasını yaptığı konulardan biridir. Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede gastrip bypass ameliyatı uygulanmaktadır. Bu noktada önemli olan unsur güvenilir merkezleri bulmaktır.

Gastrik Bypass Nedir?

Gastrik bypass, bir çeşit kilo verme operasyonudur. Kilo verme amacı ile uygulanan pek çok sayıda operasyon türü olsa da en etkili olanı gastrik bypass ameliyatı diyebiliriz. Bu operasyon ile hastanın midesinin büyük bir bölümü alınır ve beslenmeden sonra sindirim için yiyeceklerin geçtiği bağırsakları kısaltır. Yazımızın devamında mide bypass ameliyatı hakkında merak ettiğiniz detayları görebilirsiniz.

Gastrik Bypass İçin Ne Kadar BMI Olmalı?

gastric bypass için ne kadar BMI olmalı

BMI değeri, mide bypass ameliyatı için uygun olup olmadığınızı gösteren en önemli unsurdur. Gastrik bypass ameliyatı olmak isterseniz BMI değerinizin 40 ve üzeri olması gerekir. Bu değere sahip olanlar kolayca gastrik bypass ameliyatı olabilirler. Ancak hastanın BMI değeri 40 değil de 35 düzeylerinde ise ciddi şekilde obezite semptomlarını göstermesi gerekir. Bu durum da hastaların mide bypass ameliyatı olabileceğini gösterir.

Öte yandan gastrik bypass ameliyatı olmayı planlayan kişilerin 18-65 yaş aralığında olması gerekir. Tüm koşulları sağlayan kişiler gastrik bypass ameliyatı olmayı düşünebilir. Fakat net bir sonuç almak için uzman doktora danışmak gerekir. Böylece ameliyatın sizin için uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Gastrik Bypass Ameliyatı Riskli midir?

Mide bypass ameliyatında midenin büyük bir bölümünün çıkarılmasını içerir. Riskli ve endişe verici bir ameliyat gibi görünse de Türkiye’de mide bypass ameliyatı yaptıran kişilerin korkmasına gerek yoktur. Fakat her operasyon gibi bu operasyonun da birtakım riskleri mevcuttur. Mide bypass ameliyatının oluşturabileceği risk komplikasyonu şu şekildedir;

 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Anestezi komplikasyonları
 • Kan pıhtısı
 • Akciğer problemleri

Güvenilir ve alanında uzman doktorlara bu operasyonu yaptırmanız halinde herhangi bir şekilde risk yaşamazsınız. Türkiye’de gastrik bypass ameliyatı yapan hekimler de yeteri kadar deneyim kazandığı için ve sürekli bu operasyonları tekrarladıkları için risk oluşturmadan başarılı tedaviler sunarlar. Risk oluşmaması için sadece hekimin çaba göstermesi yetersiz olur. Bunun için sizin de ilaçlarınızı düzenli kullanmanız ve hekimin direktiflerine uymanız gereklidir.

Belçika Gastrik Bypass Ameliyatı Nasıl Çalışır?

Gastrik bypass ameliyatı hastaların midesinin çıkarılmasını içerir. Hastalar mide ve bağırsaklarında büyük oranda değişim yaşandığı için daha hızlı bir şekilde kilo verirler. Belçika gastrik bypass ameliyatı da aynı durumu içerir. Mide küçüldüğü için hastalar normale göre daha az yemek yiyecekler ve abur cuburdan da uzak duracaklardır.

Mide ve bağırsağın küçülmesi, besinlerin emilmeden vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Bununla birlikte hastanın midesinden açlık  hormonu da çıkarıldığı için kilo vermek daha kolay olur. Hastalar genel olarak tok hissederler ve küçük porsiyonlar ile doyma hissi yaşarlar. Hızlı ve kolay kilo kaybı için siz de Belçika’da mide bypass ameliyatı yaptırabilirsiniz.

Gastrik Bypass ile Ne Kadar Kilo Verilir?

Hastalar gastrik bypass ameliyatı ile ne kadar kilo verebileceğini haliyle merak ederler. Bu durum tamamen normaldir. Bu durum kişiden kişiye göre farklılık gösteriyor olsa da kişiler vücut ağırlıklarının %60’ını kaybetmeyi planlayabilir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi mide ve bağırsak küçüleceği için kilo vermek kolay olacaktır.

Belçika Gastrik Bypass Diyeti

Belçika’da gastrik bypass diyeti aşağıdaki yiyecekleri barındırır;

 • Yağsız et
 • Kuşbaşı balık
 • Yumurta
 • Süzme peynir
 • Pişmiş ya da kurutulmuş tahıl
 • Pirinç
 • Konserve
 • Yağsız kıyma
 • Yumuşak meyve ve sebzeler
 • Et suyu
 • Şekersiz meyve suyu
 • Kafeinsiz çay ve kahve
 • Yağsız süt
 • Şekersiz dondurma

Mide bypass ameliyatından sonra besinleri daha yavaş tüketmeye dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte besinleri ne kadar çok çiğnerseniz sindirimi de o kadar kolay olur.

Belçika Gastrik Bypass Fiyatları

gastric bypass fiyatları

Belçika gastrik bypass fiyatları oldukça yüksektir. Hastalar bu nedenle farklı ülkelerin ücretlerini de araştırırlar. Belçika’da yapılan gastrik bypass fiyatları 23.000 Euro’dan başlamaktadır. Görüldüğü üzere son derece pahalı bir operasyondur. Bu nedenle siz de Türkiye’de gastrik bypass ameliyatı yaptırarak hem bütçenizi koruyabilirsiniz hem de kilo verebilirsiniz. Türkiye’de bypass ameliyatı fiyatları 2300 Euro civarında değişiklik göstermektedir. Siz de Türkiye’de gastrik bypass ameliyatı yaptırarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir