Diş Beyazlatma Türkiye Fiyatları 2023

Diş beyazlatma işlemi,  diş hekimleri tarafından ve hekim kontrolünde yapılan bir yöntemdir. Bu işlemlerin yapılmasındaki maksat dişlere beyaz ve estetik bir görünüm sağlamaktır.Çoğu insan için sağlıklı ve beyaz bir gülüşe sahip olmak son derece önemli bir konudur. Kişilerin estetik algısında dişlerin sağlıklı görüntüsünün beyaz renkli olması gerektiği algısı çok fazladır.

Bundan dolayı diş-beyazlatma uygulamaları yoğun bir talep görür. Bunun yanı sıra diş-beyazlatmanın doğru ve etkili bir şekilde yapılması için belirli konulara dikkat edilmesi şarttır. Bazı zamanlarda diş-beyazlatma işlemleri, diş sağlığını olumsuz olarak etkileyebileceği için her insana diş-beyazlatma uygulaması tavsiye edilmez.

Diş Beyazlatma Nedir?

Dişlerin, günlük yaşamda çeşitli sebeplerle sarararak ya da  koyulaşarak renk değişikliğine uğraması neticesinde istenmeyen bir görünüme kavuşması halinde diş-beyazlatma işlemini uygulaması ilk olarak akla gelir. Dişlerin estetik olarak güzel ve sağlıklı bir görüntüye ulaştırılması maksadıyla yapılan ve diş rengini beyaza yaklaştıran bu işlemler, diş-beyazlatmanın içerisinde yer alır. Bu maksatla profesyonel olarak diş hekimliği kliniklerinde yapılan teknikler olduğu gibi, marketlerden temin edilen beyazlatıcı diş macunları ve farklı kimyasal ürünler gibi evde uygulanan yöntemlerde mevcuttur. Her bir metodun uygulanma şekli, süresi ve diş sağlığı bakımından etkileri değişiklik gösterdiği için her hastaya tavsiye edilen yöntem farklıdır.

Dişler Neden Sararır?

Dişler doğal rengini iki şekilde kaybetme eğilimi gösterir. Bunlar, aşağıdaki gibi özetlenebilir:

Dışsal Renk Değişikliği: Çay, kahve, gıda boyası, sigara kullanımı gibi diş yüzeye dışarıdan etki eden kimyasallar sebebiyle zamanla diş renginde sararma ya da  koyulaşma söz konusu olabilir. Bu sebeple dışsal renk değişikliği olan dişlerde diş yüzeyini hedefleyen teknikler çok daha etkilidir.

İçsel Renk Değişikliği: Dişin içinde bulunan dokularda tahribata ya da fonksiyon kaybına sebep olan sağlık sorunlarına bağlı renk değişikliği ortaya çıkabilir. Genel olarak dişin büyüme ve gelişme dönemini kapsayan çocukluk ilaç, ateşli hastalık, dişte meydana gelen travmalar, enfeksiyon, çürükler ya da  yaşlanma ile ortaya çıkabilirler. Bu tarz renk değişikliklerinde profesyonel düzeyde yapılan bazı tekniklere ihtiyaç duyulur.

Diş Beyazlatma İşlemindeki Seçenekler Nelerdir?

Diş-beyazlatma işleminde, hastaların diş hekimleriyle görüşme yaparak, kendi dişleri için en ideal ve etkili metodu belirlemesi son derece faydalı olur. Dişlerini beyazlatmayı düşünenler, diş-beyazlatma için evde yapılan basit yöntemlere ya da diş hekimi tarafından uygulanan profesyonel tekniklere kadar geniş bir yelpazede bulunan seçeneklerden birini tercih edebilir.

Hangi tekniğin kime uygulanacağının belirlenmesinde; dişlerdeki renk değişikliğinin türü, ne kadar fazla olduğu, yaygınlığı, tedavinin fiyatı ile hastanın yaşı, bazı hastalıkları, dişlerine yapılan önceki tedaviler gibi hastaya uygulanabilirliği etkileyen faktörler önemlidir.

Diş beyazlatma konusunun bazı kişilerde uzun zaman alabileceği ve birçok değişik tekniğin koordineli olarak uygulanmasıyla kademeli bir şekilde istenen beyazlığın elde edilebileceği söz konusudur. Daha çok  diş etlerinde çekilme yaşayan, diş yapısında bozulma olan ya da ağız yapılarında hasar meydana gelen hastalarda profesyonel tekniklerden faydalanılması son derece önemlidir.

Profesyonel Olarak Uygulanan  Beyazlatma Teknikleri

Ağartma Yöntemi; Diş hekimi tarafından yapılan bu işlemde karbamid peroksit ya da  hidrojen peroksit tercih edilir. Bu işlem ile birlikte içsel sebeplerle renk değişikliğine uğrayan dişlerde beyazlama mümkün olur. Klinik şartlarında son derece hızlı ve etkili sonuçlar elde etmek mümkündür.

Aparat Uygulaması: Diş-beyazlatma için kullanılan maddeleri içeren bir jel ile kaplanan ve kişiye özel hazırlanan diş aparatlarının evde 30 dakika ile 1 saat arasında takılarak uygulanması ile dişlere beyazlatma işlemi uygulanır.

Evde Uygulanabilen Diş-Beyazlatma Teknikleri

Diş Beyazlatan Macunlar: Daha çok dış faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan renk değişikliklerine karşı diş yüzeyini aşındıran partiküller içeren macunların kullanılması hızlı ve etkili sonuçlar almanızı sağlar. Bununla beraber, uzun süreli kullanımda diş minesinin aşınmasına bağlı olarak farklı diş problemleri ortaya çıkabilir.

Beyazlatan Bantlar: Diş yüzeyine hergün bir ya da iki kez belirli bir süre boyunca uygulama yoluyla dişlerde beyazlık sağlayabilen bu bantlar son derece önemlidir. Bu bantlar az bir konsantrasyonda hidrojen peroksit içerdiği için, profesyonel tekniklere benzer şekilde bir yapıya sahiptir.

Diş Beyazlatmanın Yan Etkileri Nelerdir?

Diş-beyazlatma işlemi için tercih edilen ve dişin yapısına bağlı olarak diş yapısında kullanılan malzemeler konusunda çeşitli seviyelerde hasar meydana gelebilir ve sonucunda farklı diş sağlığı sorunları yaşanabilir. Diş-beyazlatma tedavisi boyunca hastalarda görülecek her türlü komplikasyonlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir;

Diş Hassasiyeti: Daha çok diş-beyazlatma tedavisinin birinci ya da ikinci seansı sonrası dişlerde yaygın hassasiyet söz konusu olabilir. Hasta; soğuk ya da sıcak gıda tüketiminde, beslenme ve ya  ağızdan nefes alma konusunda güçlük yaşayabilir. Tedavinin sonraki dönmelerinde diş hassasiyeti şiddetini giderek kaybedecektir.

Diş Etlerinde Oluşan  Hassasiyet: Diş-beyazlatma ürünlerinin diş etleriyle yoğun olarak temas etmesine bağlı olarak diş etlerinde meydana gelen tahrişe bağlı hassasiyet söz konusu olabilir.

Farklı Diş Tedavileriyle Uyumsuzluk: Hastaların değişik sebeplerle kullandığı protez, implant ya da dolguların beyaz tonlarıyla beyazlatma neticesinde ortaya çıkan ton aynı olmayabilir. Bu bakımdan diş hekimi ile beraber, beyazlatmanın eşit ve estetik bir biçimde sağlanması amaçlanıp, birçok seans uygulama yapılması ya da  ilgili tedavilerin değiştirilmesi söz konusu olabilir.

Diş beyazlatma işlemleri sonucunda elde edilen beyaz görünüm kalıcı olmayacaktır, bunu unutmamak gerekir. Diş-beyazlatma sonucu ortaya çıkan rengi korumak için hem evde yapılan  işlemleri hem de diş hekimi tarafından yapılan uygulamaları belirli aralıklarla tekrarlamak verimli bir sonuç sağlar.. İşlemlerin tekrar edilmesi dışında yaşam tarzına da dikkat edilmesi ve renk değişikliğine neden olan çay, kahve, sigara gibi ürünlerin tüketiminden mümkün olduğunda uzak durulması tavsiye edilir.

Diş Beyazlatma İşleminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Dişetleri ve dudak, dil gibi çevre dokular dikkatli bir şekilde korumaya alınıp, daha sonra beyazlatma tedavisine geçmek gerekir. Tercih edilen ilacın yoğunluğu ile kullanım sürelerinin doğru ayarlanması son derece önemli bir konudur. Yoksa yanlış bir uygulama sonucu, istenmeyen yan etkilerde ortaya çıkabilir.

 

Diş beyazlatma işlemi sırasında ya da daha sonra hastalarda bazen hafif bir hassasiyet durumu söz konusu olabilir. Yine de bu hassasiyet 1- 3 gün arasında tamamen ortadan kalkar . Önemli olan yapılan tedavinin gerektirmiş olduğu adımların eksiksiz ve doğru bir şekilde yerine getirilmesidir. Diş beyazlatma işlemi diş hekimleri tarafından uygulandığı zaman zararsız ve çok etkili bir yöntem olduğu söylenebilir.

Diş Beyazlatma Fiyatları

Birçok kişi işlemin yanı sıra fiyatlar konusunda da bilgi sahibi olmak için bazı araştırmalar yapar. Öncelikle diş-beyazlatma işleminin kim tarafından uygulandığı ve nasıl bir yöntem tercih edildiği önemli bir konudur. Buna göre fiyatlar değişiklik gösterir. Mutlaka profesyonel bir hizmet almak gerekir. Siz de diş beyazlatma Türkiye fiyatları 2023 hakkında danışmanlık hizmeti için bizi tercih edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir