Diş TedavileriDiş İmplantları

Diş İmplant Tedavisi İstanbul

Ağız ve diş sağlığında yaşanan gelişmelere rağmen çoğu insanda yaralanma sebebiyle diş kaybı, diş çürümesi, periodental hastalık durumları söz konusu olur. Günümüzde bu gibi durumların giderilmesi için diş implant tedavisi İstanbul tercih edilir.

Diş implantları yedek diş kökleri olarak ifade edilebilir. İmplantlar, doğal dişlere uygun olacak şekilde kalıcı olarak ya da çıkarılabilir şekilde yapılabilir. Bu yapılar takma diş ya da köprü gibi diş protezlerini desteklemek amacıyla yapay olarak yerleştirilen diş kökleridir.

Diş İmplant Tedavisi ve Çözümleri

Diş İmplant Tedavisi ve Çözümleri
Diş İmplant Tedavisi ve Çözümleri

Diş implantı, gerçek dişler yerine işlev görmesi açısından yerleştirilen yapay protezlere verilen isimdir. Bu yapılar iki parçadan meydana gelir. Titanyum esaslı malzemelerden imal edilmeleri ile bilinir. Bu yapılardan biri kök parça diğeri ise diş özünü meydana getiren üst tabakadır.

İşlevini kaybeden dişlerin çekilmesinin ardından bu kısma bir yuva yapılır. Bu yuva implantın temelini oluşturma özelliğine sahiptir. Kök parça yerine tam olarak otursun diye geçecek olan süreler hastalara bağlı olarak değişiklik gösterir.

Bu süreç ortalama olarak 3 ile 5 ay arasında değişiklik gösterir. Bu süre dolana kadar hastalar dişsiz kalacaktır. Aradan geçen süre sonunda yeterli derecede kemik kaynaşmasının sağlanması halinde sonrasında implantın üst kısmı yapılmalıdır.

İmplant dişleri genellikle diş eksikliği sorunları olan hastalara ya da protez diş kullanan hastalara daha estetik ve rahat bir kullanım sunmak amacıyla yapılır. Bunun yanında ağzında dişi olmayan hastalara da sabit diş protezi sunmak açısından bu işlem yapılabilir.

Diş implantı çapları hastaların ağzındaki kemik yapısına bağlı olarak çene yapısına ve uygulanacağı alanın genişliğine göre değişiklik gösterir. Yapılacak olan implantın çapı, büyüklüğü, uzunluğu daha önceden çekilen panaromik filmler, incelemeler, 3 boyutlu filmler incelenerek başarılı bir şekilde uygulamalar gerçekleştirilir.

İmplant Tedavisi Avantajları Nelerdir?

Diş implantı avantajları nedeniyle günümüzde sıklıkla kullanılan uygulamalar arasında yer alır. Bu implantlar çok uzun yıllar herhangi bir sorun yaratmadan ağızda kalabilir. Günlük bakımların yapılmasının ardından uzun yıllar doğal dişlere en yakın çiğneme fonksiyonları en iyi şekilde tedavi edilir. İmplant işlemleri günümüzün en önemli buluşları arasında yer alır.

Tek diş kaybı sorunlarında da bu uygulama son derece başarılıdır. Komşu dişlerde restorasyon işlemlerine gerek kalmadan bu işlemler rahat bir şekilde uygulanabilir. Bu işlemler en iyi koşullarda kaliteli malzemeler ve hijyenik ortamlarda gerçekleştirildiğinde hastalara pek çok yönden avantaj sağlar.

Sağlam ve iyi tecrübe ile yapılan implantlar ileride herhangi bir probleme neden olmaz.

  • Kişiler protez çıkma korkusu olmadan güvenli bir şekilde konuşabilir ve yemek yiyebilir.
  • İmplant kullanımı hastaların yaşam kalitelerini artırır.
  • Estetik bakımdan daha güzel bir yapıya sahip olduklarından öz güveni tamamlama özelliği bulunur.
  • Kemik kaybı sorunlarının önüne geçtiğinden kemik erimesi problemleri yaşanmaz.
  • Çiğneme fonksiyonları aksamadığı için kişiler sağlıklı bir şekilde beslenebilirler.
  • Konuşmayı düzenlemesinin yanında ağız kokusu problemlerini de engelleyecektir.

İmplant vidaları belirli ölçülerde olduğu için çene kemiği uygun olan kişilere güvenli bir şekilde uygulanabilir. Genel sağlık durumları iyi olan herkese bu yöntemler rahatlıkla yapılır.

Diş kaybı durumlarında tek diş ya da tüm dişlerde rahat bir şekilde uygulanabilme özelliği bulunur. İşlem lokal anestezi altında uygulandığı için tedavi aşamasında ağrı hissi söz konusu olmaz. Tedavi sonrasında akşam bir miktar ağrı olabilir. Bu durumda ağrı kesiciler yardımıyla sorunların çözülmesi mümkündür. İmplant tedavisi süreci hasta durumuna bağlı olarak 2-5 ay arasında devam eder.

İmplant Tedavisi Uygulama Aşamaları

İmplant tedavisi için uzun ömürlü diş isteniyorsa ağız ve diş bakımına özen gösterilmesi önemli bir konudur. Kullanılan malzemelerin son teknoloji ve ithal olması gerekir. İşlem uzun ömürlü olduğundan sürekli diş tedavisi için para harcamaya gerek yoktur.

İmplant titanyum malzemeden yapıldığı için ağız içerisindeki organizmalar ile uyumlu özelliği vardır. Bu durumda implantın reddedilmesi ihtimalleri son derece düşüktür. İmplant tedavileri iki aşamada gerçekleştirilir. Bunlardan bir tanesi cerrahi aşamadır. Diğeri ise üst protez aşaması olarak isimlendirilir.

Toplam işlem süreleri hastanın kemik yapısı, uygulanacak işlem sayısı, hastanın genel durumu gibi özelliklere bağlı olarak farklılık gösterir. İmplant tedavileri çoğunlukla lokal anestezi altında uygulanır. Bazen lokal anestezi ya da sedasyon altında da işlemin yapılması mümkündür.

İşlem lokal anestezi altında yapılsa bile hastaların ağrı hissetmesi gibi durumlar söz konusu olmaz. Lokal anestezi yardımıyla bölgenin uyuşturulmasının ardından işlemler gerçekleştirilir. Ağrı şiddetleri kişilerin ağrı eşiklerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Ancak yine de dayanılmaz derecede ağrı durumları söz konusu olmaz. Operasyondan 3 saat sonra hastaların bir miktar ağrı hissetmesi son derece normaldir.

İmplant yapılırken kişilerin çene kemiğinin yetersiz olması durumunda yapay kemik greftleri yerleştirilmesi gerekir. İmplant tedavisinde çene kemiği yetersizliği durumları oldukça önemlidir. Eklenen yapay kemikler 6 ay gibi bir sürede gerçek bir kemik yapısına dönüşecektir. Bunun yanında vücudun farklı yerlerinden alınan kemik yapıları ile çene kemiğinin güçlendirilmesi işlemleri uygulanabilir.

İmplant ve Çene Tomografisi Neden Önemlidir?

İmplant ve Çene Tomografisi Neden Önemlidir
İmplant ve Çene Tomografisi Neden Önemlidir

İmplant ile çene tomografisi son derece önemli olan bir konudur. İmplant yapılacak bölgedeki hacmin ne kadar olduğu tomografi yardımıyla öğrenilir. İmplant tedavisinin başarılı olmasında çene kemiği yüksekliği, eni ve boyu gibi konular son derece önemlidir. Diş tomografisi çekilerek protez planlamaları üç boyutlu bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Tüm durumlarda hekimlerin tomografi istemesi mümkündür. Cerrahi komplikasyon riski olan hastalarda tomografi çekilmesi zorunlu bir işlemdir.

İmplant Tedavisinde Son Teknoloji

İmplant tedavisinde son teknolojiler yardımıyla bu işlem çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Eksik bir ya da birden daha fazla dişin yerine kalıcı diş teknolojisi olan implant tedavisi son yıllarda daha da gelişmiştir.

İmplant tedavisinde kemik yapısı son derece önemli bir konudur. Eksik diş yerine yeterli çene kemiği olması halinde tedaviler başarılı bir şekilde uygulanabilir. Teknolojik gelişmeler ile çene kemiğinin yetersiz olması durumları söz konusu olmaz.

Son zamanlarda implant tedavisinde tercih edilen navigasyon veya tomografi ile yapılan yöntemler bulunur. Tomografi datası yardımıyla gerçekleştirilen yöntemlerin başarı oranları son derece yüksektir. Bu yöntemin en önemli avantajı kemik yapıları ile tam uyumlu şekilde implant yerleştirme sistemleridir.

Bu işlemde flap kaldırmaya gerek duyulmadan oldukça az kesi ile uygulanan işlemler sayesinden implantlar ağrısız ve kolay bir şekilde yerleştirilir. Bu yöntem hasta konforu ile diş hekimlerinin çok daha kolay bir şekilde çalışmasına imkan tanır. Diş eti açılmadan implantların yerleştirilmesi sayesinde daha az ödem meydana gelir. Bunun yanında iyileşme de daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Her tedavide olduğu gibi bazı komplikasyonlar söz konusu olabilir. Bu nedenle implant yaptırırken tecrübeli diş hekimleri ile çalışmak gerekir.

Türkiye’de Diş İmplantı Tedavisi

Türkiye diş tedavisindeki gelişmeleri nedeniyle sağlık turizminde de oldukça popüler olmuştur. Uluslararası turistler tatil yapmak ve tedavi olmak için çoğunlukla Türkiye’yi tercih eder. Bunun yanında Türkiye’deki tedaviler diğer ülkelere oranla çok daha uygun fiyatlıdır. Türkiye’de diş implantı tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

 

3 thoughts on “Diş İmplant Tedavisi İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir