Diş TedavileriDiş İmplantları

Diş İmplantı Sonrası Ne Kadar Süre Kahve İçilmez?

Diş İmplantı Sonrası ne kadar süre kahve içilmez sorusu pek çok hasta tarafından merak ediliyor. Özellikle kahve tiryakileri tarafından bu soru sık merak edilir. Normal şartlarda dişlerin renginin değişmemesi adına çay ve kahve gibi gıdalar sakıncalıdır. Çünkü bu tür gıdalar dişlerin daha çabuk zedelenmesine yol açar ve renginin sararmasına neden olur. Ancak yine de kahve içmek istiyorsanız implant yaptırdıktan sonra 1 hafta beklemelisiniz. Bu süre zarfında kahve tüketmemeniz gerekir.

Diş İmplantı Nedir?

İmplant, eksik dişleri tamamlamak için kullanılan bir tedavidir. Dişler zaman içerisinde zarar görebilecek bir yapıya sahiptir. Özellikle yetersiz bakım uygulandığında diş kayıpları meydana gelir. Bu boşluklar zamanla konuşmanızda ve gülümsemenizde eksiklik hissetmenize neden olur. Estetik kaygılarınızdan kurtulmak ve daha rahat yemek yiyebilmek için diş implantlarını tercih edebilirsiniz.

Hastaların dişleri tedavi edilemeyecek kadar kötü hale gelirse dental implant tedavilerinden faydalanabilirsiniz. İmplant dişler sizin kendi doğal dişiniz kadar sağlam olacaktır. İmplantlar çene kemiğine dental vidaların yerleştirilmesini ve bu vidaların üstüne protez yerleştirilmesini içerir.

Diş İmplantı Kimlere Uygulanır?

Dental implant tedavisi 18 yaş ve üzeri için uygundur. Çünkü diş ve kemik gelişiminin tamamlanmış olması gerekir. Çünkü dental vidalar çene kemiğine sabitlenir. Eğer siz de implant tedavisine uygun olup olmadığınızı merak ediyorsanız Türkiye’de bulunan kliniklerden yardım alabilirsiniz. İmplant tedavisine uygun değilseniz bile alternatif tedaviler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Diş İmplant Tedavileri Riskli midir?

Diş İmplant Tedavileri Riskli midir
Diş İmplant Tedavileri Riskli midir

Diş implant tedavilerinin birtakım riskleri mevcuttur. Her diş tedavisinde büyük ya da küçük riskler mevcuttur. Alanında uzman olmayan hekim tarafından alacağınız implant tedavisinde aşağıda sıralanan risklerle karşılaşmanız olasıdır;

  • Kanama
  • Enfeksiyon
  • Rahatsızlık hissi
  • Renk değişimi
  • Sıcak ve soğuk gıdalara karşın hassasiyet

Bu riskler ile karşılaşmak istemiyorsanız Türkiye’de implant tedavisi alabilirsiniz.

Dental İmplant Tedavisinin Alternatifi Var mı?

Dental implant tedavisinde alternatif olarak diş köprüsü tedavisi gösterilebilir. Diş köprüsü iki diş arasına yerleştirilen protez diştir. Ancak köprü yapılması için eksik diş çevresinde bir ya da iki tane sağlam diş bulunmalıdır. Ayrıca implant kadar kalıcı ve dayanıklı değildir. Bu nedenle alternatif tedavilere göre implant tedavisi daha avantajlıdır.

Diş İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer
Diş İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer

İmplant tedavisi ne kadar sürer sorusu da hastalar tarafından merak edilir. Çünkü bu sürece bağlı kalarak izin alınması gerekir. Kaliteli ve donanımlı kliniklerden destek almanız halinde diş hekimini implant tedavisi için 3-5 kez ziyaret etmeniz gerekir. Birincisi diş temizliği ve planlama için, ikincisi dental vidanın yerleştirilmesi için, üçüncüsü protezin vidaya yerleştirilmesi için ve dördüncüsü genel rutin kontrol içindir. Tahmini 10 gün kalmanız gerekir. Ancak şunu belirtmek gerekir ki dental vida takıldıktan sonra 3 ay boyunca kemikle kaynaşmasını beklemek gerekir.

Dental İmplant İyileşme Süreci

Dental implant iyileşme süreci oldukça kolaydır. Çünkü tedaviye özel bir bakım uygulamaya gerek kalmaz. Günlük olarak dişlerinizi iki kez fırçalamak ve diş ipi kullanmak yeterlidir. Dikkat etmeniz gereken bazı hususlar ise şunlardır;

  • İmplant tedavisinden hemen sonra sıcak ve soğuk gıdalar tüketmeyin. Çünkü ilk etapta sıcak ve soğuk hassasiyeti yaşayarak canınızın yanma ihtimali oldukça yüksektir.
  • Çok fazla şekerli ve asitli içecekler tüketmeyin. Çünkü asit, henüz tam iyileşmemiş dişlerinizin zarar görmesine neden olabilir.
  • İyileşme dönemi boyunca çok katı gıdalardan ve dişinizle sert cisimler kırmaktan vazgeçmelisiniz. Bu implantın kırılmasına neden olabilir.

Siz de implant tedavisinden sonra kahve ne zaman sorusuna yönelik detaylı çalışmalar ve Türkiye’de dental implant tedavisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir