Diş implantı nedir?

Diş implantı nedir?

Dental implant tedavileri eksik dişleri tedavi eder. Dişler zamanla zarar görebilecek bir yapıya sahiptir. Bazen bir kaza, bazen de yetersiz bakım nedeniyle birçok diş problemi yaşamak mümkündür . Bunlara bağlı olarak da diş kayıpları meydana gelebilir. Ancak eksik bir dişin sizi çok rahatsız edeceğini, yemek yemenizi ve hastayla konuşmanızı zorlaştıracağını tahmin edebilirsiniz. Aynı zamanda estetik açıdan da hoş bir görünüm sunmayacaktır. Bu nedenle dental implant tedavisi yaptırmak birçok yönden önemlidir. Dental implant tedavileri hastaların ruhsal olarak kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlarken, kişilerin özgüvenleri de yüksek olacak ve daha konforlu bir yaşam sürecektir. Fakat diş implant tedavileri hangi durumlarda tercih edilmelidir? Diş implant tedavileri nasıl yapılır? Diş implantı yaptırırken nelere dikkat edilmelidir? Tüm bunların cevabını içeriğimizden alabilirsiniz.

Diş İmplantı Neleri Tedavi Eder?

Dental implant tedavileri eksik dişleri tedavi eder. Hastaların dişleri tedavi edilemeyecek kadar kötüleşirse, hastalar dental implantları tercih edebilirler. Diş kökleri tedavi edilemeyecek kadar kötüyse veya dişlerin görünümünde aşırı problemler varsa implant tedavileri tercih edilebilir. Ama endişelenmene gerek yok. Çünkü diş implant tedavileri kendi dişleriniz kadar güçlü olacaktır. Dental implant tedavileri , çene kemiğinize cerrahi vidaların yerleştirilmesini ve bu vidaların takma dişlere sabitlenmesini içerir. Bu, hastaların kendi dişleri kadar sağlam tedaviler alabilmelerini sağlar.

Diş İmplantı Kimler İçin Uygundur

Diş implant tedavileri 18 yaş üstü herkese uygundur. Diş gelişiminin tamamlanabilmesi için de 18 yaş sınırı aranmaktadır. Dental implant tedavisi almayı planlayan hastaların diş gelişiminin ve kemik gelişiminin tamamlanması dental implant tedavilerinin başarısı için önemlidir .

Çünkü diş implant tedavilerinde diş çene kemiğine sabitlenir. Bunun için yeterli çene kemiği gerekir. Aksi takdirde, kemik grefti gereklidir. İmplant yaptırmayı düşünüyorsanız detaylı bilgi için bize mesaj atabilirsiniz. Uzmanlarımız size en iyi bilgiyi verecek ve size rehberlik edecektir.

Diş İmplant Tedavileri Riskli midir?

diş tedavileriarasında en zahmetli ve titiz tedavilerdir . Bu nedenle, elbette, bazı risklerin olması mümkündür. Ancak bu riskler hastaların seçeceği diş hekimlerine göre değişiklik gösterecektir. Çünkü diş hekimlerinin tecrübesi ve başarısı dental implant tedavilerinin başarı oranını değiştirecektir. Dental implant tedavilerinin başarılı olması için mutlaka deneyimli diş hekimlerinden tedavi almalısınız. Aksi takdirde aşağıdaki risklerle karşılaşabilirsiniz;

  • Kanama
  • enfeksiyon
  • rahatsızlık
  • Renk farkı
  • Sıcak ve soğuk hassasiyeti

 

Diş İmplantı
Diş İmplantı

 

Diş İmplantı  Tedavisinin Alternatifleri Var mı?

Diş tedavilerinin çoğu alternatif prosedürleri içerir. Örnek vermek gerekirse diş beyazlatma yerine diş kaplamaları kullanılabilir. Bu daha kalıcı ve daha beyaz dişler sağlayacaktır. Tabii ki diş implantları yerine alternatif tedaviler de var . Bu diş köprüleri olacak . Diş köprüleri de tıpkı diş implantları gibi eksik dişlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak diş köprülerinin çene kemiğine sabitlenmemesi farkı vardır .

Diş köprüsü yaptırmak isteyen hastaların eksik diş bölgesinin sağında veya solunda iki sağlıklı dişe ihtiyacı vardır. ,İki sağlam dişin olmaması durumunda tek diş de kullanılabilir. Köprü görevi görecek diş iki diş arasına sabitlenir. Böylece daha kolay ve daha invaziv bir tedavi haline gelir.

Diş İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Dental implant tedavileri, diş hekimine birden fazla ziyaret gerektirir . Kalıcı tedaviler olduklarını ve uzun süre kullanabilecek kadar dayanıklı olduklarını biliyorsunuz. Bu nedenle tedavi sırasında çene kemiğine sabitlenen implantların iyileşme sürecini beklemeniz gerekebilir .

Geleneksel implant tedavileri 3 ay arayla 2 diş hekimi ziyareti gerektirirken , aynı gün diş implant tedavileri ile diş implantları için bir gün harcamak yeterlidir. Bu her diş kliniğinde yapılamasa da sahip olduğumuz diş kliniklerinin yeterli donanıma sahip olması sayesinde mümkündür. Aynı gün diş implantları , tüm işlemlerin bir gün içinde yapılmasını içerir. İyi bir cerrah tarafından yapılırsa oldukça başarılı olabilir.

Diş İmplantı İyileşme Süreci

Dental implant tedavilerinin iyileşme süreci oldukça kolaydır. Özel bir bakım gerekli değildir. Hastalar iyileşme sürecini kolaylıkla atlatırlar. Önemli olan birkaç küçük nokta var. Bu diş implant tedavilerine zarar veremez ancak size acı verir;

Dental implant tedavilerinden hemen sonra aşırı sıcak veya soğuk bir şey tüketmeyin. Bu, sıcak ve soğuk hassasiyeti yaşamanıza neden olacak ve size zarar verecektir.

Çok fazla şeker veya asit yemeyin. Bu, henüz iyileşmemiş dikişlerinizin enfeksiyon kapmasına neden olabilir.

İyileşme döneminiz boyunca aşırı katı yiyecekleri dişlerinizle çiğnemeye veya kırmaya çalışmayın. Bu sana zarar verecek. Hatta implanta zarar verebilir.

Diş İmplantı Tedavileri Ağrılı mı?

Dental implantı tedavileri kulağa korkutucu gelebilir. Çene kemiğine takılacak olan vidaları göz önünde bulundurarak çok ağrılı bir işlem olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak diş implant tedavileri diğer tüm diş tedavileri gibi ağrısızdır.

Dental implantı tedavileri sırasında hastaların dişleri uyuşturulacaktır. Çoğu zaman lokal anestezi kullanılsa da hastanın tercihine göre sedasyon ya da genel anestezi kullanılabilir. Bu nedenle hastaların endişelenecek bir durumu yoktur. İmplant tedavisi de yaptırmayı planlıyorsanız. Çok az acı çekeceğinizi bilmelisiniz. Kullanılan güçlü anestezikler tedavi sırasında hiçbir şey hissetmemenizi sağlar. Anestezinin etkisi geçtiğinde çok az ağrı hissedeceksiniz. Bu dayanılmaz bir acıdan ziyade dayanılmaz bir acı olacak. Bu, reçete edilen ilaçlarla ortadan kalkacaktır. Kısacası diş implant tedavilerinin ağır olmayacağını bilmelisiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir