Diş Tedavileri

Diş Protezi Ameliyatı

Diş Protezi  ile kaybedilen dişler ve ağız içi dokuların sağlığı tekrar geri kazanılır. Bu tedavideki amaç hastaya kaybettiği diş fonksiyonunu ve estetik güzelliğini kazandırmaktır. Dişler en önemli ve hayati organlarımızdan biri olmakla beraber görünüm bozukluğu olduğunda psikolojik olarak kötü etkileniriz. Bu nedenle yurtdışından da Türkiye’den de pek çok hasta diş protez ameliyatından faydalanır.

Protez Diş Ameliyat Tedavi Seçenekleri
Protez Diş Ameliyat Tedavi Seçenekleri

Protez Diş Ameliyat Tedavi Seçenekleri

Diş protezleri çeşitli tedavileri kapsar. Bu tedaviler ise şu şekildedir;

Sabit protezler: Yeteri kadar diş dokusu desteği olmadığı durumlarda ve dolgu materyaliyle tedavi edilemeyecek düzeyde bir hasar olduğunda doku kaybının büyüklüğüne göre restorasyon işlemi yapılır. Bir ya da iki diş eksikliği olduğu durumlarda boşluğun iki yanındaki diş küçültülerek destek olarak protez kullanılır.

Zirkonyum protezler: Yüksek dirence sahip, dayanıklı ve son derece estetik olan protezlere verilen isimdir. Zirkonyum doğal diş rengine yakın olduğundan dolayı çok sık tercih edilir. Bununla birlikte darbelere ve zorlamalara karşı oldukça dayanıklıdır.

Lamine protezler: Dişlerde bulunan renk, şekil ve doku bozukluklarını tedavi etmek amacıyla bu yöntem kullanılır. Diş yüzeyinin minimal düzeyde aşındırılması neticesinde elde edilen yaprak porselenlerin yapıştırılması ile elde edilir. Doğal dişe son derece yakındır. Bu nedenle pek çok diş hekimi tarafından tercih edilir.

Hareketli Protez Nedir
Hareketli Protez Nedir

Hareketli Protez Nedir?

Doğal dişin var olduğu fakat sabit protez için yeterli desteğin sağlanamadığı durumlarda hareketli protez seçeneğine başvurulur. Takıp çıkarılabilen protez olduğundan hareketli protez adını almıştır. Bölümlü protezlerde metal parça ağız içindeki estetik görünümü bozduğu için hassas tutuculu protezler tercih edilir.

İmplant Üstü Protezler Nelerdir?

Doğal dişlerin yanı sıra implantlardan destek alınarak uygulanan diş tedavilerine implant üstü protez adı verilir. Bu protezler sabit ve hareketli olmak üzere iki farklı grupta incelenir.

İmplant üstü sabit protezler: Bir ya da daha fazla implanttan destek alınarak yapılan, vidalanarak ya da yapıştırılarak sabit bir şekilde kullanılan köprü protezlerdir. Özellikle birden fazla diş eksikse bu tedavi yöntemine sıklıkla başvurulur. Bu tedavi yöntemi komşu dişlerin de zarar görmesini önlemektedir. Bu protezler seramik veya zirkonyum malzemeden üretilebilir.

İmplant üstü hareketli protezler: İmplant üstü hareketli protezler hiç dişin olmadığı durumlarda çeneye yerleştirilen ve 2,3 ya da 4 implant ile gerçekleştirilen ameliyatlardır. Bu tedavide protezler hem dokular hem de implantlar tarafından desteklenir. İleri düzeyde deforme olmuş çene yapısında daha az implant ile hareketli protezler yerinden çıkmaz.

Hibrit protezler: İmplant teknolojisinin gelişmesi sayesinde hareketli protezden sabit proteze geçme olanağı doğmuştur. Hibrit protezlerde implant destekli protezler ile sunulur. Hasta bu protezi daha rahat bir şekilde kullanır. Hibrit protezler hasta tarafından çıkarılamaz. Ancak gerektiği durumlarda hekim tarafından rahatlıkla çıkarılabilir.

Çene Yüz Protezleri Nedir?

Doğumsal anomililerde, travma veya tümör gibi durumlarda meydana gelen büyük hasarlı defektlerin cerrahi operasyon ile düzeltilmesi oldukça zordur. Çene yüz protezleri de hastaların daha konforlu bir şekilde kullanım sağlamasına yardımcı olur.

Hareketli Protez ile Sabit Protez Arasındaki Fark Nedir

Hareketli Protez ile Sabit Protez Arasındaki Fark Nedir

Hareketli Protez ile Sabit Protez Arasındaki Fark Nedir?

Hareketli protez, sabit proteze göre daha uzun süreli bir hazırlık aşaması gerektirir. Yapımı 6-7 saat sürmektedir ve bakımı kesinlikle ihmal edilmemelidir. Hareketli protezi sadece yaşlılar takabilir ön yargısı yüzünden hastalar bu tedaviye uzak baksa da durum öyle değildir. Toplu diş kayıpları meydana geldiğinde hasta hareketli protez takmak zorundadır. Hareketli protez takan hastalar konuşurken ya da öksürürken protezin hareket ettiğini hissedebilirler.

Sabit protezde bu gibi sorunlar yaşanmaz. Bir kere takıldığında bakımı düzenli bir şekilde yapılırsa herhangi bir problem oluşmaz. Türkiye’de diş protezi tedavilerinde başarılı bir şekilde sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz.

Kimler Diş Protezi Tedavisi Yaptırabilir?

Dişlerinde geri döndürülemez hasarlar oluşan kişiler protez diş tedavisi yaptırabilir. Bir veya birden fazla hasar bulunan dişlerde hekim genel olarak protez diş yaptırmaya yönelecektir. Bununla birlikte damakları sağlam olan ve protezin tutturulabileceği yapıda olan dişlere protez diş ilavesi yapılabilir. Öncesinde alanında uzman bir hekim tarafından detaylı muayene olarak kesin kararın verilmesi gerekir. Türkiye’de protez diş tedavisi yaptırarak siz de daha sağlam ve sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz.

Diş Protezi Ameliyat Fiyatları

Protez diş ameliyat fiyatları çeşitli kriterlere göre farklılık göstermektedir. Yapılacak işlem, işlem yapılacak diş sayısı, kullanılacak protez türü ve klinik kalitesi gibi etkenler ücretleri yakından etkiler. Dünya çapında bu ameliyatın ücreti 20-30 bin USD aralığındadır. Pek çok ülkede bu ameliyat oldukça pahalı rakamlara yapılmaktadır. Bazı ülkelerden örnek vermek gerekirse Hindistan’da protez diş ameliyatları 6-7 bin USD tutarındadır. Diğer ülkelerde de pahalıdır. Özellikle Birleşik Krallık ülkelerinde 20.000 USD’yi bulmaktadır. Ancak Türkiye’de protez diş ameliyat ücreti yaklaşık 5.000 USD altındadır.

Türkiye’de uygun fiyatlara protez diş ameliyatının yapılması aklınıza kalitesiz işlem yapıldığını getirmesin. Çünkü burada yer alan kliniklerde Amerikan malı protezler kullanılmaktadır. Fiyatların uygun olmasının başlıca nedeni döviz kurundan etkilenmesidir. Bununla birlikte pek çok hasta protez diş için talep oluşturduğundan hekimler yeterli tecrübeye sahiptir. Siz de Türkiye’de protez diş ameliyatı yaptırarak kötü görünümden kurtulabilirsiniz. Bununla birlikte ulaşım ve konaklama alanında da destek görebilir, tedavi sonrası ilaç kullanımı ve diş bakımı hakkında gerekli bilgiye de ulaşabilirsiniz. Firmamızla görüşerek Türkiye’deki en iyi klinikleri ve en uygun diş protez tedavilerini bulabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Hastaların pek çoğu protez diş için çeşitli soruları barındırır. Bu soruların cevabını alarak tedavi olmaya karar verir. Yazımızın devamında Türkiye’de protez diş ve protez diş çeşitleri ile ilgili soruları ve cevaplarını bulabilirsiniz.

Protez Dişlere Hemen Alışabilecek miyim?

Protez dişlere alışmak biraz zaman ister. Bu süreçte ufak lokmalar halinde yemek yemek ve yumuşak gıdaları tercih etmek iyi olacaktır. Dudakları açmadan yavaşça lokmaları çiğnemek daha iyi olur. Rahat yemek yeme süresi ortalama 4-6 hafta aralığında kişiden kişiye göre değişir.

Protezlerimle Normal Konuşabilecek miyim?

Protezler az da olsa bazı kelimelerin telaffuz edilmesinde zorluk yaratabilir. Bu durumda telaffuz edilmeyen kelimeler üzerinde çalışma yapılmalıdır.

Protezlerimi 24 Saat Kullanacak mıyım?

Protezlere bir an önce alışmak adına ilk zamanlarda 24 saat protezleri kullanmak gerekir. Fakat alışma döneminin ardından geceleri çıkarılarak bir kağıda sarılması önerilir. Gece çıkarılamayacak durumlarda günde 1-2 saat protezleri çıkararak ağzı dinlendirmek gerekir.

Protez Yapıştırıcılarını Kullanmalı mıyım?

Protez yapıştırıcılarının gün boyu kullanılması çok istenen bir şey değildir. Fakat gerektiği durumlarda kısa süreliğine kullanılabilir. Yapıştırıcıların nasıl kullanılacağı konusunda hekim gerekli bilgiyi verecektir.

Protezleri Ömür Boyu Kullanacak mıyım?

Protezler ömür boyu kullanılmaz. Normal koşullarda protezlere 5 yılda bir işlem yapılması gerekir. Ömür boyu kullanılmamasının nedeni de dokularda değişimlerdir. Bu konudaki süre kararını hekim verecektir. Siz de Türkiye’de diş protez tedavisi için bizimle iletişime geçerek aklınıza takılan soruları danışabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir