Diz Protezi

Avrupa’nın En İyi Diz Değiştirme Ameliyatı

Eklemde oluşan sorunlar son derece ağrılı bir sürece sebep olabilmektedir. Hastaların yürümesini hatta uyumasını engelleyecek kadar acı verebilen eklem ağrısı tedavi gerektiren bir hastalıktır. Genellikle diz replasmanı gerektiren bir tedavidir. İçeriğimizi okuyarak bu işlem hakkında detaylı bilgi ulaşabilirsiniz.

 

Diz Değiştirme Nedir?

Diz eklemi günlük birçok faaliyetlerimizi yürütmemizi sağlayan bir yapıdır. Koşma, yürüme hatta araba kullanma gibi birçok işlemi yapmamızı sağlar. Bazı nedenlerden dolayı bu eklemler zarar görebilmektedir. Eklemlerin zarar görmesi durumunda tedavi edilmesi gerekir. Eklem tedavisi bazen sadece ameliyatla mümkün olur. Eklem sorununun tedavi edilmemesi nedeniyle hasta birçok eylemi yerine getiremez. Hastanın ağır hissetmesine neden olan diz ve eklem cerrahi olarak yeniden düzenlenir ve diz protezi kullanılır. Bu sayede sorunlu olan eklem bölgesi çıkarılır ve yerine protez yerleştirmesi sağlanır. Bu protezler hastanın serbestçe hareket etmesini sağlar.

 

Diz Değiştirme Ameliyatının Riskleri

Her cerrahi işlemde olduğu gibi diz protezi ameliyatında da bazı riskler görülebilmektedir. Bu risklerin görülme olasılığı çok düşük olsa da bilinmesi gerekir. Başarılı cerrahlardan aldığımız hizmet sayesinde risk seviyesi en aza indirgenir. Olası bir durumda karşılaşabileceğimiz riskler şu şekildedir;

 • Enfeksiyon
 • Bacak damarında ya da akciğerlerde kan pıhtılaşması
 • Kalp krizi
 • Felç
 • Sinir hasarı

Yukarıdakilerden en sık karşılaşılan risk enfeksiyondur. Enfeksiyon başlangıçta normal olarak görülse de zamanla geçmesi gerekir. Aksi takdirde tekrar bir ameliyat geçirmeniz gerekebilir. Oluşan enfeksiyon temizlendikten sonra yeni bir diz protezi yerleştirilir.

 

Diz Değiştirme Ameliyatının Avantajları
Diz Değiştirme Ameliyatının Avantajları

 

Diz Değiştirme Ameliyatının Avantajları

Diz protezi hasta için oldukça önemli bir tedavidir. Bu tedavi sayesinde hasta hem kısa vadede hem de uzun vadede rahat hareket edebilir. Aynı zamanda hastanın ağrıları tamamen geçeceği için hasta kendini daha rahat hisseder.

 

Diz Protezi Neden Gereklidir?

Diz protez işlemi eklem aşınmasında, eklemin hasar görmesi durumunda veya hareket kabiliyetinizin azaldığında gerekli olan bir tedavi yöntemidir. Diz hasarına neden olan durumlar şu şekildedir;

 • Romatoid artrit
 • Hemofili
 • Gut
 • Kemik büyümesine neden olan sorunlar
 • Diz ekleminde kemik ölümü
 • Diz yaralanmaları
 • Kemik ve kıkırdak kaybı ile diz problemi

 

Diz Değiştirme Ameliyatına Hazırlık

Protez diz ameliyatı başta sizi zorlayacaktır. Ama bu durum zamanla alışılacak bir durumdur.  Aynı zamanda eklem ameliyatı olmak isteyen kişilerin Ameliyat öncesi ve sonrası bazı egzersizleri yapması gerekir. Bu iyileşme ve alışma sürecini hızlandırır.  Ameliyattan sonra ilk gün yürümeniz ve hareket etmeniz oldukça zor olacaktır. Alışma sürecini hızlandırmak adına küçük küçük adımlar ile egzersiz yapmaya başlamalısınız.

Düşmenize sebep olabilecek çocuk oyuncakları, elektrik kabloları gibi nesneleri ortadan kaldırmalısınız. Bu nesneler yürümenizi zorlaştıracağı gibi kayıp düşmenize de neden olabilir. Bu nedenle ameliyat öncesi yaşadığınız alanın düzenlemesini yapmanız gerekir. Ameliyattan sonra ilk yürümeye çalıştığınızda demek istediğinizi daha iyi anlayacaksınız. Tökezlemeniz ya da düşmenizden dolayı tam iyileşmemiş olan diz proteziniz zarar görebilir.

Kendinize bir yürüyüş yolu hazırlamanız oldukça önemlidir. Ameliyattan sonra yardımsız ve desteksiz yürümek oldukça güçtür. Bu güçlük düzelene kadar eşyalardan destek alarak yürümelisiniz. Ayrıca sürekli kullandığınız eşyaları rahat ulaşacağız yerlere koymak da size çok fayda sağlayacaktır. Eğilmeden yada uzanmadan alabileceğiniz yerlere yerleştirmeniz ameliyat sonrası zorluk çekmemenize yardımcı olur.

Ameliyat sonrası merdiven kullanmak zor ve zararlı olacağından buna bir çözüm yolu bulmanız gerekir. Ayrıca ameliyat sonrası ihtiyaçlarınızı tek başınıza halledemeyeceğiniz için yanınızda bir refakatçi olması oldukça önemlidir.

 

Diz Değiştirme Ameliyatı

Bu işlem sırasında genellikle hastanın sadece beli uyuşturulur. Bu işlem sırasında hastayı uyanık tutar ama hasta bacaklarını hissetmez.

İşlem sırasında kola bir kanül yerleştirilir. Bu kanül sayesinde ameliyat sırasında gereken ilaçlar hastaya verilir.

Diz özel  solüsyonla sterilize edilir.

Doktor uyuşma başladığında dizde kesi yapılacak yerleri kalemle çizerek  belirler. Bu kesiler ile işlem başlar

Kemik cerrahi aletlerle açılır ve kesilir.

Uygun protez kemiklere takılır.

Dizin en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için dizi çevreleyen kaş ve damarlar düzenlenir.

Kesilen kemiklerin üzerine önce geçici protezler yerleştirilir. Teller diz ile uyumlu ise asıl protezler takılır.

Cerrah implantların uyumundan ve işlevinden memnun olduğunda açılan alan kapatılır.

Vücuttaki oluşabilecek sıvıları uzaklaştırmak için yaranın içine dren yerleştirilir.

Bu aşama sonrası işlem tamamlanmış olur.

 

Diz Değiştirme Ameliyatı İyileşme Süreci

Ameliyat ortalama 2 saat sürmektedir. Ameliyattan sonra narkozun da etkisinin geçmesi için sizi odanıza götürüp dinlenmeniz için fırsat verilir. Ameliyattan 5 saat sonra bazı hareketlere küçük küçük başlanması gerekir. Bu hareketlere başlanmaktaki amaç bacak kaslarına giden kan akışını arttırmak ve bacaklarda ödem oluşumunu engellemektir. Bu alıştırmalardan sonra fizyoterapistler sizi ameliyattan sonra ve evde yapmanız gereken hareketleri anlatır. Doktorun talimatlarına göre düzenli olarak egzersiz yapılması gerekir. Ameliyat sonrası pansumanların aksatılmaması gerekir. Bu sayede enfeksiyon oluşumunun önüne geçilir.

 

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Egzersizler

Diz protezi ameliyatından sonra protezi rahat kullanmak ve eklemleri güçlendirmek için bazı egzersizler yapmanız gerekecektir. Fizyoterapistiniz size bu egzersizleri zaten söylüyor. Birkaç hafta boyunca egzersiz yapmak daha hızlı iyileşmenize yardımcı olacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki ne kadar çok antrenman yaparsanız,  o kadar hızlı iyileşirsiniz. Diz protezi ameliyatından sonra yapılacak egzersizler şu şekildedir;

1. Hafta Egzersizleri

Nefes Egzersizleri

Bu egzersiz burundan derin bir nefes alıp iki saniye tutarak ardından da nefesi ağızdan vermek ile yapılır. Bu egzersizliği gün içerisinde en az 10 ila 12 kez yapmamız gerekir.

Dolaşım Egzersizi

Ameliyattan sonra ayak bileğini her iki yönde de hareket ettirmek oldukça önemlidir. Her hareketi günde en az 20 kez yapmanız önerilir. Bu hareket sayesinde bacaklardaki kan dolaşımı hızlanır ve kan dolaşımı iyileşmeye yardımcı olur

Esneme Egzersizi

Oturup bacaklarınızı düz bir pozisyonda uzatın. Sonrasında ayak parmaklarınızı kendinize doğru çekerek dizlerinizi itin. Bu yöntem sayesinde bacaklarınızı esnetebilirsiniz. Bu hareketi yaparken ona kadar sayın ve sonrasında dizleri serbest bırakın. Günde en az 10 kez bu hareketi tekrarlamaya çalışın.

Bacak Kaldırma Egzersizi

Bir önceki egzersizde olduğu gibi oturun ve parmaklarınızı tutun. Ayaklarınızı yatağın 5 santim yukarısına doğru kaldırın. Bu işlemi yaparken de ona kadar sayın sonra serbest bırakın. Bu hareketi de günde en az 10 kez yapmaya çalışın

Serbest Hamstring Egzersizi

Düz bir şekilde oturun ve uyluğunuzun arkasındaki kasları sıkın. Topunuzu yatağa doğru çekerek içinizden 10’a kadar sayın. Bu hareketi günde en az 10 kez tekrarlamaya çalışın.

Kalça Egzersizi

Kalça egzersizi kalça kaslarını kasarak yapılır. Kalça kaslarını sıkarak 10’a kadar sayıp sonrasında kaslarımızı serbest bırakın. Bu işlemi de günde 10 kez tekrarlamak size birçok fayda sağlayacaktır.

Diz Fleksiyon Egzersizi

Diz protezi ameliyatından sonra yapılması gereken egzersizlerden biride diz fleksiyon egzersizleridir. Bu hareket için sırtınızdan destek alarak oturabilir veya uzanabilirsiniz. Dizinizi kendinize doğru bükün ve ardından yavaşça aşağı indirin. Egzersizi yapmak zor görünüyorsa, bacakları kaydırmayı kolaylaştıran tepsi gibi bir yardımcı  kullanabilirsiniz. Bu hareketi 10 kez tekrarlayın.

 

2. Hafta Egzersizleri

Oturarak Diz  Egzersizi

Otururken ameliyatlı bacağınızı mümkün olduğunca bükmeye çalışın. Bir bacağınızı kesilen bacağın önüne uzatın ve biraz aşağı bastırın ve kesilen bacağı biraz daha bükmeye çalışın. 2-3 saniye tuttuktan sonra dizinizi normal konumuna getirin.

Destekli Diz Fleksiyonu

Bir sandalyeye oturun ve dizinizi mümkün olduğu kadar bükmeye çalışın. Yardım edecek biri varsa, bacağınızı tam önünüze koyarak destek isteyin veya duvardan destek almak için duvarın önüne bir sandalye yerleştirin. Kendinizi sandalyede hafifçe öne doğru kaydırın. Bu, dizin daha fazla bükülmesini sağlar.

Diz Germe Egzersizi

Bir sandalyeye oturun ve kesilen bacağınızı bir tabure veya sandalyeye uzatın. Elinizle dizinize hafifçe bastırın. Bunu 15-20 saniye ya da dizinizde bir gerginlik hissedene kadar yavaşça yapabilirsiniz.

 

3.Hafta Egzersizleri

Merdiven Çıkma Egzersizi

Önce ameliyatlı bacağınızı alt basamağa yerleştirin. Korkuluktan ya da duvardan destek alın, bir ayağınızı basamağa koyun, kesik bacağa hafifçe bastırmaya çalışın. Sağlam ayağını yere geri koy. Bu hareketi günde en az 10 kez tekrarlayın.

 

Avrupa’nın En İyi Ortopedi Doktorları

Avrupa oldukça geniş bir yerdir. Bu nedenle, birçok ülkeyi kapsamaktadır. Ancak, aralarından en iyisini bulmak için bazı kriterlere dikkat edilmesi gerekir. Tedavi alacağınız yer mutlaka en kalite hizmeti vermeli ve tedavi sonrasında Fizyoterapi hizmeti sunmalıdır. Ayrıca tüm bu hizmetleri en iyi fiyatlarla yapmalıdır. Tüm bu özellikleri aynı anda karşılayabilen ülke sayısı oldukça azdır. Bu şartların hepsini karşılayan ve sağlık turizminde en çok tercih edilen ülke Türkiye’dir.

Türkiye sağlık alanında adından söz ettirmiş başarılı bir ülkedir. Ayrıca tüm tedavi seçeneklerini uygun fiyata sunması Türkiye’yi en iyi ülkelerden biri yapmaktadır. Diğer ülkeleri iyi tedavi sunan ülkeler arasında saymak zor olsa da Almanya ve İsrail’de de tedavi kalitesi oldukça yüksektir. Bu ülkeler en yüksek kalitede tedavi sunsalar da, birçok hasta maliyet nedeniyle tedavi olmayı zor, hatta bazı durumlarda imkansız bulmaktadır. Bu durumda  hem son derece başarılı tedavi yöntemleri hem de en uygun fiyatları sunan Türkiye ön plana çıkmaktadır.

 

En İyi Ortopedik Tedavi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Almanya, İsrail’de Türkiye ile aynı kalitede tedaviyi görürsünüz. Fakat Türkiye’de en ucuz fiyata hizmet almak mümkündür. Çünkü Türkiye, yaşam maliyetinin düşük olması ve döviz kurunun yüksek olması nedeniyle yabancı hastalara sunulan tedaviyi en ucuz fiyata sunabilmektedir. Ayrıca Almanya ve İsrail’de tedavi için bir bekleme sırası varken Türkiye’de böyle bir bekleme süresi yoktur.

 

Türkiye’yi Ortopedik Tedavilerde Farklı Kılan Şey Nedir?

Türkiye’yi farklı kılan birçok özelliği olsa da en önemli iki özelliği gelişmiş tıp teknolojisi ve uygun fiyatlı tedavi seçenekleridir. Türkiye’de diz protezleri çoğu ülkede henüz kullanılmayan robotik cerrahi teknolojisi kullanılarak yapılmaktadır. Bu, hastaların daha hızlı iyileşmesi ve ameliyat sırasında komplikasyonları önlemek için çok önemlidir.  Yukarıda belirtilen riskler göz önüne alındığında, Türkiye’de Robotik Cerrahi’de diz değiştirme ameliyatı tüm bu riskleri en aza indirir. Bu, tedavinizin ağrısız olması ve tam bir iyileşme yaşayabilmeniz için önemlidir.

Diğer bir faktör de, uygun fiyatlı tedavilerin diğer ülkelerde elde edilemeyecek kadar iyi olmasıdır. Son olarak Türkiye sağlık turizmi alanında gelişmiş bir ülke olduğu için birçok sağlık turizmi firması bulunmaktadır. Bu firmalar arasından bizi seçerseniz hem fiyatları daha ucuz tedavi hem de konaklama, ulaşım ve hastane ihtiyaçlarınız için paketleme hizmeti veriyoruz.

 

Türkiye’de Diz Değiştirmenin Avantajları

Türkiye’de diz değiştirme ameliyatının sunduğu en büyük avantaj fiyatıdır. Tüm ülkelere baksanız bile Türkiye kadar kaliteli hizmet sunan hiçbir ülkede bu kadar uygun fiyatlar bulamazsınız. Ameliyatların yanı sıra ameliyat dışı ihtiyaçlarınızı da çok uygun fiyatlara karşılayabilirsiniz. Türkiye de yaşam maliyeti ucuzdur. Türkiye lokasyonu, hastaların tedavi sırasında konforlu bir tatilin tadını çıkarırken stres atmalarını da sağlar.  Türkiye, İngiltere ve ABD gibi yerlerde tıp eğitimi almış dünyanın dört bir yanından birçok ortopedi cerrahına ev sahipliği yapmaktadır. Bu, en iyi tedavileri aldığınızı kanıtlar. Donanımlı ve modern hastanelerde operasyonların başarı oranı çok artıyor. İyileşme sürecinin ağrısız ve kolay olması için buda oldukça önemlidir.

Türkiye’de medikal turizmin artan popülaritesi nedeniyle birçok doktor ve hastane personeli İngilizce konuşmaktadır. Hastanelerde, hastaların yurtdışında kalışlarını kolaylaştırmak için çok dilli hasta koordinatörleri bulunur. Türkiye, Avrupa ve Asya’nın tam bitisiminde yer almaktadır ve bu ona eşsiz bir kültürel kimlik kazandırmaktadır. Ultramodern ve eskinin yan yana gelmesi, ülkeyi mimari ve tarih açısından zengin kılıyor.

Bizimle iletişime geçerek ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz.

 • En iyi fiyat garantisi
 • Gizli ödemelerle asla karşılaşmazsınız.
 • Ücretsiz Transferler ( Havaalanı, Otele ya da Kliniğe )
 • Paket fiyatlarına konaklama dahildir.

One thought on “Avrupa’nın En İyi Diz Değiştirme Ameliyatı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir