Diğer Tedavi

En Çok Can Alan Hastalık Akciğer Kanseri

Akciğer kanseri evreleri, ülkemizde en çok ölüme sebebiyet vermekte olan kanser evreleri olarak bilinmektedir. Yapılan çalışmalar doğrultusunda erkeklerin %57’sinin bu hastalık ile savaşıyor olduğunu göstermektedir. Kadınların ise %9,8’inin bu hastalık ile savaşıyor olduğu görülüyor. Erkeklerin kadınlara oranla daha az bu kanser türüne yakalanıyor olmasının en büyük nedeni ve akciğer kanseri neden olur sorusunun yanıtı sigara kullanımıdır.

Yalnızca sigara kullanımı bu hastalığın oluşmasını sağlamaz. Bununla beraber birçok etkenin bir arada bulunuyor olması hastalığın gerçekleşmesini tetiklediği bilinmektedir. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla sigara tüketimi olduğu bilinmektedir. Bu oranda sosyokültürel özelliklerin büyük önem taşıyor olduğu görülmektedir. Kadınların sigara içiyor olması ayıplanırken erkeklerin içmesi daha normal karşılanmaktadır. Bunun sonucunda da erkeklerde bu alışkanlığın daha fazla olduğu görülmektedir.

akciğer kanseri belirtileri

Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer kanseri belirtisi görülen birçok hastanın sigara kullanıyor oluşu gözlemlenmektedir. Bu hastalığın en büyük sebebi sigara olarak bilinir. Bunun yanı sıra zehirli gazları sürekli olarak solumak zorunda kalan işçilerin de bu hastalığa yakalanabiliyor olduğu görülmektedir.

Kanserlerin belirtileri, evre özelliklerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu değişikler akciğer kanseri evreleri için büyük önem taşımaktadır. Bu belirtilerin dikkatli olarak takip edilmiş olması erken teşhis ile hayat kurtarıcı nitelik kazanabilmektedir.

Akciğer kanserinde belirtilerin genellikle öksürük ile birlikte başladığı görülmektedir. Giderek artan öksürük, göğüs ağrısı, nefes darlığı, kilo kaybı, halsizlik ve ses kısılması bu rahatsızlığın belirtileri arasında görülmekte olan en spesifik özelliklerdir.

akciğer kanserii ilk evre belirtileri

Akciğer Kanseri İlk Evre Belirtileri

Kanser belirtilerinin ilk gösterildiği ve erken teşhis ile ortaya koyulduğu evreye ilk evre denmektedir. Akciğer kanseri evreleri arasında en önemli olan ve erken tedavi ile önlenmesi sağlanacak olan bir evredir. Bu evrede genellikle giderek artan öksürükler, göğüs ağrıları ve nefes darlıkları görülür. Bunun yanı sıra ses kısıklıkları ve kilo kayıpları da bu kanser türü için oldukça önemli olan belirtilerdir.

Akciğer kanseri hemşirelik tanıları bu evre için büyük bir önem taşımaktadır. Hastaya verilecek olan desteğin ilk evre için çok önemli olduğu asla unutulmamalıdır. Hastanın tedavisinde daha iyi bir yaşam sürebilmesi adına ağrıları dindirilmesi ve hayatına kaldığı yerden devam edebiliyor olmasının sağlanması gereklidir.

akciğer kansseri ikinci evre

Akciğer Kanseri İkinci Evre

Akciğer kanserinde ikinci evre, tümör büyüklüğünün 5-7mm boyutlarına ulaştığı ve artık bronşları daraltmaya başladığı evredir. Akciğer kanseri evreleri arasında teşhisin en fazla konulmakta olduğu evredir.

Bu evrede genellikle öksürük, kanlı balgam gibi durumlar görülebilir. Hava yolunun tıkanmasına bağlı olarak görülmekte olan bu belirtilerden sonra tekrarlayan zatürre ve bunun gibi solunum yolu enfeksiyonlarının da var olabileceği görülmektedir. Bu evredeki hastaların tedavisinde öncelikli olarak ameliyat ile kanserli bölgenin çıkarılması sağlanır. Daha sonrasında kemoterapi almaları sağlanır.

akciğer kanseri dördüncü evre

Akciğer Kanseri Dördüncü Evre Belirtileri

Akciğer kanserinin evreleri arasında görülen son evre dördüncü evredir. Bu evre genellikle ölümle sonuçlanmaktadır. Bu evrede kanser hücresinin akciğerler ile beraber akciğer ve kalbi saran sıvılara, beyin ve kemiklere de yayılmış olduğu görülmektedir. Bu evredeki hücrenin yayılmaya olan isteğinin durdurulması ile tedavi başarılı hale dönüştürülebilir.

Bu evreye gelmiş olan kanser hastalığında öncelikli olarak semptomları yavaşlatmak ve ilerlemeyi durdurmak adına tedavi yapılmaktadır. İlerleyen teknoloji ile beraber öncelikli olarak kişiye özel tedaviler oluşturulmaktadır. Bu tedaviler kişilerin tümörlerinin özelliklerine ve kanserin yayılma hızına bağlı olarak düzenlenmektedir. Bu tedavinin başarı oranının yüksek olduğu görülmektedir.

akciğer kanseri ölüm oranları

Akciğer Kanseri Ölüm Oranları

Tüm Dünya üzerinde yapılmış olan çalışmalara göre en çok ölümle sonuçlanmış olan kanser türünün akciğer kanseri olduğu görülmektedir. Bu kanser türünün her yıl yaklaşık olarak 1,6 milyon kişinin ölümüne neden olduğu görülmektedir. Bu oranların her geçen yıl daha fazla artmakta olduğu görülmektedir. Bu oranlar sonucunda akıllara ilk olarak akciğer kanseri ne kadar yaşar sorusu gelmektedir.

Ölüm oranlarının bu kadar yüksek olduğu bir hastalığın en büyük sebebi olan sigaranın tüketilmesinin azaltılması hastalığı önleyecektir. Akciğer kanseri, semptomları ile birçok solunum yolu hastalığına benzeyebilmektedir. Bu nedenle erken teşhisin oldukça önemli olduğu asla unutulmamalıdır. Akciğer kanseri evreleri ve belirtileri bu nedenle oldukça dikkatli bir şekilde takip edilmeli ve sağlık kontrolleri zamanında yapılmalıdır.

Sizler de Türkiye’de en iyi şekilde akciğer kanser tedavisi yaptırabilirsiniz. Bunun için bizimle iletişime geçerek Türkiye’deki en iyi doktorları bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir