Mide Botoksu

Gastric Botox

Gastric botox çağın en büyük orana sahip rahatsızlığı ile başa çıkmada önemli bir etkiye sahiptir. Oldukça basit bir yöntem olan mide botoksu hastalara ne vadediyor?

Obezite son yıllarda daha geniş bir kitleye ulaşmaktadır. Beslenme bozukluğunun yol açtığı obezite basit tedaviler ile hafifletilmektedir. Bu uygulamalardan birisi ise mide botoksu olarak bilinen yöntemdir.

Yurt içinde ilgili merkezler tarafından uzman hekimlerce sunulan bu tedavi oldukça yüksek bir başarı oranına sahiptir. Uygulanan tedavi sayesinde hastanın kilo vermesi sağlanırken; yaşam kalitesi de artırılmaktadır.

Gastric Botox Nedir?

gastric botox nedir
gastric botox nedir

21. yüzyıl sağlık problemlerinin genel sebebi beslenmedir. Düzenli ve dengeli beslenme bedensel sağlığın temelini oluşturmaktadır.

Yaşanan olumsuzluklar nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlıklar gastric botox tedavisini gerekli kılmaktadır. Yapılan uygulamalar ile hastanın sağlıklı bir bedene kavuşması desteklenmektedir. Sıklıkla duyulan yurt içi ve yurt dışında uygulaması yapılan gastric botox nedir?

Mide botoksu olarak da bilinen işlem ameliyat gerektirmeyen bir tedavidir. Son yıllarda tanınan bu yöntem ile midenin iştahı üzerinde etkili olan sinir ve kaslar etkisiz hale getirilmektedir. Geçici bir süre bu kasların etkisiz hale gelmesi beslenmenin düzenlenmesinde etkilidir.

Uygulanan yöntem 15 ila 20 dakikalık bir süre zarfında tamamlanmaktadır. Midenin etkin kas sistemine uygulanan bu endoskopik işlem 4 ila 6 ay süreyle etkin olmaktadır. Bu süre zarfında sinir kasları işlevsiz bir hale gelmektedir. Böylece iştah ve açlık hissi minimize edilmektedir.

Pratik bir uygulama olması nedeniyle de tercihi yüksek olan bu yöntem midenin boşalmasını da geciktirmektedir. Besinlerin daha uzun süre mide içerisinde yer alması da uzun süre tokluk hissi yaşanmasında etkilidir. Daha az gıda tüketimi yapılması sayesinde de hasta tokluk hissine çabuk ulaşmaktadır.

Obezite için modern tekniklerden birisi sayılan mide botoksu geniş bir kitleye ulaşmaktadır. Gerek tedavinin pratik olması gerekse efektif olması yaygın tercihini güçlendirmektedir. Beslenmeyle birlikte yaşam kalitesinin de yükseltilmesi bu tedavinin en önemli faydasıdır.

Beslenme düzeni ile birlikte günlük hayattaki etkinliklerin de düzenlenmesi hastaya destek olmaktadır. Spor egzersizleri ile desteklenen tedavi yöntemi sayesinde bedenin toparlanması da sağlanmaktadır. Böylece sağlıklı ve zinde bir bedene ulaşılması daha kolay bir hal almaktadır.

Yurt içinde uygulanan gastric botox yöntemi etkin sonuçlar sunmaktadır. Küresel çapta uygulanan tedavi yurt içinde uzman hekimlerin kontrolünde gerçekleştirilmektedir. Uygulama sonrasındaki sürecin takip edilmesi ise hekim hasta ilişkisini güçlendirmektedir.

Gastric Botox Nasıl Yapılır?

Çağımızın en büyük rahatsızlıklarından birisi obezitedir. Obezite ile başa çıkma yolları ise her geçen gün daha ileriye ulaşmaktadır. Uygulanan tedaviler daha pratik bir hal alırken başarı oranı da doğrusal olarak artmaktadır.

Obezite için uygulanan etkin tedavi yöntemlerinden birisi de mide botoksudur. Gastric botox olarak da bilinen tedavi son yılların pratik bir tedavi alternatifidir. Gelişen teknoloji ve sağlık sektörünün desteği ile kısa süren bir operasyon sonucunda işlem gerçekleştirilmektedir. Gastric botox nasıl yapılır sorusu uygulama için en yaygın sorulan sorudur.

Uygulama öncesinde hastanın gerekli tetkikler yapılmaktadır. Mide botoksu 15 ila 20 dakika arasında süren kısa bir işlemdir. Bu nedenle de işlem öncesinde hasta hafif uyku haline getirilmektedir.

Operasyon, endoskopi yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla hastanın işlem esnasında uyuması ve bir şey hissetmemesi gerekmektedir.

Endoskopi ile mideye ulaşıldıktan sonra midede yer alan kaslar etkisiz hale getirilmektedir. Tokluk hissini kontrol eden bu kas mekanizmasının etkisiz hale getirilmesi tedavinin asıl amacıdır. Kasların çalışmasının durdurulması ile hasta, daha uzun süre tokluk hissi yaşamaktadır.

Uzun süre tokluk hissinin yaşanması kişinin daha az gıda tüketmesini sağlamaktadır. Dolaylı olarak da kişi az beslenme ile uzun süre tokluk hissi yaşayabilmektedir. Böylece hastanın kısa zaman içerisinde sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olması amaçlanmaktadır.

Tamamlanan tedavi sonrasında hasta kısa bir süre için dinlendirilmektedir. Ardından günlük yaşama dönüş yapılmaktadır. Diyestisyen hekimin kontrolü ve danışmanlığı ile kilo verme süreci başlarken kişi zayıflamaktadır.

Mide Botoksu Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Tıp dünyasındaki gelişmeler ile yaşanan rahatsızlıklara farklı alternatifler üretilmektedir. Botoks işlemi de farklı operasyonlarda sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Botoksun hayatımıza dahil olması estetik operasyonlar ile gerçekleşmiştir. Zaman içerisinde geliştirilen bu teknik ile bedende farklı rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılır hale getirilmiştir. Yapılan geliştirmeler ile botoks artık mide operasyonlarında da aranır bir konuma ulaşmıştır.

Gastric botox olarak bilinen tedavi yöntemi obezite hastaları için etkin bir tedavi yöntemi olarak sunuluyor. Etkin bir yöntem olan mide botoksu hastanın kilo vermesini ve sağlıklı bedene ulaşmasını desteklemektedir. Yurt içinde de uygulanan tedavi yöntemi yurt dışı zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır.   

Endoskopik yolla uygulanan tedavi 15 ila 20 dakika sürmektedir. Bu işlem öncesinde hastanın hafif uyku halinde olması önemlidir. Böylece hastanın tedavi sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmemesi sağlanmaktadır.

Yaklaşık olarak 3 ila 6 ay kadar midedeki kaslar etkisiz bırakılmaktadır. Uygulanan botoks ile midede uzun sürecek tokluk hissi oluşturmak amaçlanmaktadır. Bu sayede hastanın daha uzun aralıklarla gıda tüketmesi sağlanmaktadır.

Uygulama sonrasında hasta, birkaç saat müşade altında tutulmalıdır. Tamamlanan mide botoksu işleminden 2 ila 3 saat sonrasında hasta beslenmeye başlayabilmektedir. Bu süreçte başlangıç besinleri sıvı gıdalar alternatifleri olmalıdır.

Diyetisyen hekim tarafından önerilen listeye bağlı kalınması tavsiye edilmektedir. Ancak belli bir süre için şekerli gıda tüketimi yapılmamalıdır. Bu süreçte tüketilen şekerli gıdalar botoksun etkisini azaltıcı niteliğe sahiptir. Bu nedenle 3 ila 6 ay sonrasında şekerli gıda tüketimi önerilmektedir.

Beslenmede dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise fast food ve asitli gıda tüketimidir. İşlem sonrasında tüketimi yapılan fast food veya asitli besinler kalıcı mide rahatsızlıklarına yol açabilmektedir.

Sıvı tüketimine dikkat edilmesi bu sürecin kolay ilerletilmesinde destekleyicidir. Bunun yanında tüketilen sebzeler de mide sağlığı için önemlidir.

Gastric Botox Faydaları Nelerdir?

gastric botox faydaları nedir
gastric botox faydaları nedir

Düzenli beslenme, spor egzersizleri, kaliteli uyku sağlıklı bir bedenin başlıca unsurlarını oluşturmaktadır. Ancak çağımızın yaygın rahatsızlığı olan obezite bu unsurların çok dışında yer almaktadır.

Bir beslenme rahatsızlığı olarak bilinen obezite her geçen gün daha geniş bir alana yayılmaktadır. Ancak geliştirilen tedavi yöntemleri obezite ile başa çıkma konusunda etkin sonuçlar sunmaktadır. Gastric botox tedavi yöntemi de bunlardan birisidir.

Ameliyat ile uygulanan bir işlem olmaması bu tedavi yöntemine bir sempati katmaktadır. Hastaların kısa süre için uyutulması ile işlem endoskopik yollarla tamamlanmaktadır. Aynı gün beslenmeye başlanması ise tedavinin başlıca avantajıdır. Tedavinin sunduğu faydaları sıralamak gerekirse;

  • Operasyon sonrası hasta gündelik yaşamına idame ettirebilmektedir.
  • Cerrahi bir operasyon olmaması nedeniyle operasyon sonrası bir komplikasyon oluşma ihtimali yok denecek kadar azdır.
  • Tedavi için kullanımı yapılan ilaç takviyeleri 4 ila 6 ay içerisinde bedenden atılmaktadır. Böylece bedende kalıcı bir rahatsızlığa yol açılmamaktadır.
  • Yurt içinde yapılan bir operasyon olması yurt dışı zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır. Böylece tedavi daha az bir maliyette gerçekleştirilmektedir.
  • Alternatif kilo verme operasyonlarına kıyasla başarı oranı yüksektir.
  • Hastanın sağlıklı biçimde kilo vermesi sağlanmaktadır.

Sizler de bu faydalara sahip olmak için Türkiye’de gastric botox yaptırabilir ve güvenilir kliniklerden hizmet almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir