Mide Baypası

Gastric Bypass

Obezite cerrahisinde pek çok tedavi kullanılır. Bunlardan biri de gastric bypass ameliyatıdır. Laparoskopik gastric bypass ameliyatı tıp cerrahisinde sıklıkla tercih edilir. Obezite cerrahisinde de başarı ile sonuçlanan operasyonlar arasındadır. Bu ameliyat sayesinde midenin hacmi küçültülürken aynı zamanda besinlerin emilimi de azalır.

Gastric bypass ameliyatı ile midenin başındaki bölüm yaklaşık 30 cc kalacak düzeyde geri kalan parçadan ayrılır. İnce bağırsakların da bir kısmı bypass işlemine tabii tutularak yeni meydana getirilen küçük mideye bağlanır. Bu işlem sonrasında kişiler küçük porsiyonlar yiyerek doyduğunu hisseder. Bununla birlikte vücuda giren yüksek kalorili besinlerin de önemli bir kısmının emilimi önlenir.

Gastric bypass operasyonu ile kalıcı bir şekilde gözle görülür kilo kaybı oluşur. Hastalar çok küçük porsiyonlar ile doyma eğilimine girerek haddinden fazla yemek yemezler. Gastric bypass gerektiğinde eski haline çevrilebilir.

Gastric Bypass Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Gastric Bypass Hangi Hastalıklarda Kullanılır
Gastric Bypass Hangi Hastalıklarda Kullanılır

Gastric bypass operasyonu pek çok hastalıkta kullanılır. Öncelikli olarak obezite tedavisinde tercih edilir. Obeziteye eşlik eden pek çok hastalıkta bu işlem kullanılır. Tip 2 diyabet de bu hastalıklardan biridir. Tip 2 diyabet ve obezite hastalıklarında gastric bypass operasyonu yapılabilir.

Gastric Bypass Operasyonu Nasıl Yapılır?

Gastric bypass operasyonu öncesinde hastalar detaylı bir şekilde değerlendirilir. Fiziksel olarak gereken tetkikler yapıldıktan sonra hastalar endokronoloji ile psikolojik uzmanları tarafından da değerlendirilir. Ameliyat yapım aşaması ise şu şekildedir;

  • Gastric bypass operasyonu laparoskopik yöntemle yapılır. Son zamanlarda robotik cerrahi de sıklıkla kullanılır.
  • Ortalama 6-7 tane delikten 1er cm kesiler atarak operasyon gerçekleşir.
  • Gastric bypass ameliyatında mide küçülür. Midenin ortalama %95’i bypass edilir.
  • Cerrahi yöntemle ikiye ayrılan midenin bir kısmı bypass edilen 12 parmak bağırsağının ortalarına takılır. Geri kalan kısım da vücutta kalarak görevini devam ettirir. Bu sayede besinlerin 12 parmak bağırsağından geçmesi önlenir.
  • Bu ameliyat ile hastaların hem daha az gıda ile doyması hem de aldıkları gıdanın bir bölümünün emiliminin gerçekleştirilmesi sağlanır.

Çok sık tercih edilen gastric bypass ameliyatı 4-5 günlük takip gerektirir. İlk kontrole kadar tıbbi diyetisyen tarafından beslenme programı oluşturulur. Sonraki iki yıl boyunca psikoloji ve diyetisyen tarafından kontroller sıkı tutulur.

Gastric Bypass Kimler İçin Uygundur?

Gastric Bypass Kimler İçin Uygundur
Gastric Bypass Kimler İçin Uygundur

Gastric bypass ameliyatı vücut kitle endeksine göre belirlenir. Vücut kitle endeksi 40’ın üstünde olan hastalar ve bununla birlikte vücut kitle endeksi 25-40 arası olup Tip 2 diyabet ve hipertansiyon ile ilişkili olanlar bu ameliyatı yaptırabilir. Operasyon sonrası ağır aktiviteler kısıtlanmalıdır. Ağır yük kaldırma, şiddetli düzeyde spor yapma ve tempolu işlere 6 gün ara verilmelidir. Ayrıca 2 hafta boyunca araba kullanmamak gerekir. Ancak merdiven çıkma ve duş alma gibi aktivitelerde bir problem yoktur.

Sakin bir iş hayatınız varsa 2-3 hafta sonrasında işe geri dönebilir. Ancak yoğun iş temposu mevcutsa 6-8 hafta kadar beklenmelidir. Bu süreçte kademeli bir şekilde kilo vermek mümkündür. En hızlı ilk aylarda kilo verirsiniz. Kilo kaybı için maksimum 1-2 yıl gerekir. Fazlalık olan kilonun %70’i bu dönemde verilir.

Gastric Bypass Ameliyatı Sonrası Hangi Besinlerden Uzak Durmak Gerekir?

Gastric bypass ameliyatı sonrası şu besinlerden uzak durmak gerekir;

  • Taze ekmek – bunun yerine kızarmış ekmek yiyebilirsiniz.
  • Pirinç pilavı – bunun yerine pirinç çorbası yiyebilirsiniz.
  • Saf etler – bunun yerine az pişmiş ve küçük parçalar halinde et tüketebilirsiniz.
  • Lifli meyveler – kabukları soyulmuş meyveleri tüketebilirsiniz.

Gastric Bypass Prices Türkiye

Gastric Bypass Prices Türkiye
Gastric Bypass Prices Türkiye

Gastric bypass prices çeşitli etkenlere göre değişir. 50 Euro ile 250 Euro arasında fiyatlar farklılık gösterir. Dünyanın pek çok yerinde gastric bypass ameliyatı yapılabilir. Türkiye’de normal kilosuna ulaşmak isteyen hastalara gastric bypass operasyonunu sunmaktadır. Başarılı ve alanında uzman hekimler tarafından bu ameliyat gerçekleştirilerek hasta tüm risk faktöründen uzaklaşır. Sizler de gastric bypass operasyonu yaptırmayı planlıyorsanız Türkiye’de bu işlemi yaptıran kişilerin yorumlarını inceleyerek uzman hekime randevu talep edebilirsiniz. Güvenilir klinikler ve uygun fiyatlar için bizimle görüşebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir