Gastrik Baloon Tedavisi

Gastrik baloon tedavisi günümüzde en çok uygulanan zayıflama tedavisidir. Ameliyatsız zayıflama tedavisi olduğu için çok fazla tercih edilir. Hastalara kendilerini tok hissedecek şekilde balon takılır ve hasta çok daha kısa sürede kilo verebilir. Bu balon sayesinde hasta tokluk hissi hissederek porsiyonlarını küçültür ve daha iyi kilo verir. Gastrik balon tedavisi, mideye balon takılmayı içerdiği için çok iyi karar verilmeli ve mutlaka uzman cerraha tedavi olunmalıdır. Ameliyatın içeriği, fiyatları ve riskleri konusunda merak ettiğiniz konular varsa içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Gastrik Baloon Kimler İçin Uygundur?

Gastrik baloon için bazı kriterler karşılıyor olmak gerekir. Bu operasyonu geçirebilmek için daha öncesinde mide ve yemek borusundan ameliyat olmamış olmanız gerekir. BKİ değerinin de 30-40 aralığında olması gerekir. Eğer VKİ değeri 30 altındaysa tedavi görüp göremeyeceğinizi sormanız gerekir. Bazen VKİ değeri 28 olan hastalara dahi gastrik baloon tedavisi uygulanabiliyor.

Gastrik Baloon ile Kilo Verebilir miyim?

Gastrik Baloon ile Kilo Verebilir miyim
Gastrik Baloon ile Kilo Verebilir miyim

Gastrik baloon bir çeşit kilo verme yöntemi olarak bilinse de kesin kilo verdirir demek doğru olmaz. Çünkü uygulama şekli aynı olsa bile hastanın sonradan uygulayacağı diyet, egzersiz ve beslenme düzeni gibi kriterler tedavinin ne denli etki göstereceği konusunda önemlidir. Eğer hasta tokken ısrarla fazla yemek yiyorsa, sürekli abur cubur ve karbonhidrat ağırlıklı gıdalar ile besleniyorsa ne yazık ki kilo veremez. Fakat her gün belli miktarda egzersiz yapıyor ve diyetisyenin kurallarına uygun bir şekilde besleniyorsa istediği kiloya erişmesi mümkündür.

Gastrik Baloon Yan Etkisi Var mı?

Gastrik baloon için ameliyat olmanıza gerek yoktur. Çünkü bu tedavi hastanın midesine yerleştirilen bir balon içerir. Ameliyat olmaması oluşabilecek riskleri de minimuma getirir. Sadece işlem sonrasında bir müddet mide bulantısı ve kusma gibi sıkıntılar ile karşılaşma ihtimaliniz vardır. Bunlar da tamamen geçicidir. Doktorun vereceği ilaçları almanız doğrultusunda bu belirtiler yok olur. Öte yandan gastrik baloon hakkında internette olur olmaz yorumları okumayın. Çünkü bazıları gerçekten abartı olabiliyor. Sadece hekimin direktiflerine uymanız daha doğru olur.

Gastrik baloon tedavisi balon ve maviye boyanmış tuzlu sudan ibarettir. Bu sebeple bir şekilde balon patlamış olsa bile hastaya hiçbir zararı bulunmaz. Sadece ilk başlarda hastanın dışkısında renk değişimi olabilir ama bu gayet normaldir.

Gastrik Baloon Tedavisi Acı Verir mi?

Gastrik Baloon Tedavisi Acı Verir mi
Gastrik Baloon Tedavisi Acı Verir mi

Gastric baloon genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Tabii hastanın tercihine göre lokal anestezi de uygulanabilir. Bu sebeple hasta operasyon esnasında hiçbir şekilde ağrı sızı hissetmez. İşlem yaklaşık 20 dakika sürer ve hasta 1 saat içinde uyanıp odasına getirilir. Herhangi bir komplikasyon oluşmadıysa hasta ilk gün hastaneden taburcu edilir. Sadece hasta ilk uyandığında mide ağrısı oluşabilir bu durum da oldukça olağandır. Operasyon yara izi oluşturmayacağı için sonradan da sorun yaşamazsınız.

Gastrik Baloon Nasıl Yerleştirilir?

Gastrik baloon, hastanın midesine indirilen sönük balonun salin solüsyonu ile doldurulmasının ardından şişirilir. Ağızdan endoskopi yöntemi ile indirilen balon doğru konuma ulaştığında şişirilmeye başlanır. Hasta bu esnada derin uykuda olacağından dolayı hiçbir şey hissetmez. Bu sayede süreç de tamamlanmış olur.

Gastrik Baloon Ne Kadar Süre Kullanılır?

Gastrik Baloon Ne Kadar Süre Kullanılır
Gastrik Baloon Ne Kadar Süre Kullanılır

Gastrik baloon tedavisinin kendi arasında bazı çeşitleri vardır. Çeşitlere göre kullanım süresi de değişiklik gösterir. Aşağıda gastrik baloon çeşitlerini ve kullanım ömürlerini görebilirsiniz;

  • Akıllı mide balonu; son yıllarda hem hekim hem hastalar tarafından çok sık tercih edilen balon tedavisidir. Akıllı mide balonunda hastaya herhangi bir şekilde anestezi uygulanmaz. Hasta balonu bir bardak su ile yutar. Sonrasında yutulan balon bir ip yardımı ile şişirilir. Akıllı mide balonu 4 ay kullanılır ve kendiliğinden sönerek vücuttan atılır. Yani bir daha çıkarmak için doktoru ziyaret etmenize gerek yoktur.
  • Kısa vadeli geleneksel mide balonu; yukarıda anlattığımız klasik yöntemler ile çalışır. Kullanım ömrü 6 ay için uygundur ve 6 ayın sonunda hekim tarafından çıkarılır.
  • Uzun vadeli geleneksel mide balonu; 12 ay boyunca kullanılır. 12 ay sonra hekim tarafından çıkarılır.

Gastrik Baloon Sigorta Kapsamında mı?

Kilo verme ameliyatlarının bazıları sigorta kapsamı altına girse de maalesef ameliyatsız kilo verme yöntemleri sigorta kapsamına girmemektedir. Hastaların fazla kilolu olması sağlık durumunu çok kötü etkilemediği için sigorta gastrik baloon tedavini karşılamaz. Sigorta karşılamadığı için hastalar gastrik baloon tedavisinin maliyetini merak eder. Fiyatlar çok farklı etkene bağlı olarak değişiklik gösterir. Hangi ülkede tedavi olacağınız, tedaviyi hangi hekimin uygulayacağı, klinik kalitesi ve ekstra durumların oluşması gibi etkenler tedavi sürecini değiştirir.

Ucuz Fiyata Gastrik Baloon Tedavisi Alınır mı?

Ucuz Fiyata Gastrik Baloon Tedavisi Alınır mı
Ucuz Fiyata Gastrik Baloon Tedavisi Alınır mı

Aslında ucuz fiyata gastrik baloon tedavisi almak mümkün değildir. Ancak bu tedaviyi alırken sadece maliyeti değil başarı oranlarını da incelemeniz gerekir. Her ne kadar ağrısız bir tedavi olsa da tedavinin size iyi gelip gelmeyeceği konusunda doktor hakkında bilgi almalısınız. Ucuz fiyatlara bu tedaviyi uygulayan doktorlar vardır. Türkiye gastrik baloon tedavisini en iyi şekilde uygulanır. Fiyatlar da oldukça uygundur. Türkiye’de gastrik bypass tedavisi 2,500-4000 Euro arasında değişiklik gösterir.

Sizler de Türkiye’de gastrik baloon tedavisi olabilirsiniz. Bunun için bizimle görüşerek detaylı bilgi ve ücretsiz danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir