Obezite TedavileriMide Botoksu

Gastrik Botoks Antalya

Modern dünyanın getirmiş olduğu yaşam tarzı ve çalışma düzeni insanların son zamanlarda obezite ve istendiği anda kilo verememe sorunları yaşamasına neden olmuştur. Bu nedenle günümüzde gastrik botoks Antalya sıklıkla tercih edilen bir işlemdir.

Gastrik Botoks Nedir?

Gastrik Botoks Nedir
Gastrik Botoks Nedir

İnsanların hareketsiz bir yaşam sürmeleri, yeteri kadar egzersiz yapmamaları, düzensiz beslenmeleri, iş yaşamlarında stres yaşamaları obezite sorunları yaşamalarına neden olmuştur. Bu durumların tamamı insanların vücutlarına olumsuz etkiler yapar. Sağlıklı vücuda zarar veren bir sorun olması nedeniyle tedavi edilmesi son derece önemlidir.

Genetik açıdan da bazı bireylerde kilo sorunları meydana gelebilir. Bunun yanı sıra genetik bakımdan ortaya çıkan bazı hastalıklar da kilo sorunlarına sebep olabilir. Kişilerin sağlıklı kalmaları açısından özellikle son dönemlerde bazı estetik yöntemleri ile kilo vermek mümkündür. Mide botoksu bu estetik yöntemleri arasında yer alır.

Botoks, Clostridium botulinum olarak isimlendirilen bakterilerin laboratuvar koşullarında işlenmesi ile elde edilir. Botoks, estetik bakımdan vücudun çeşitli bölgelerinde kullanılan bir yöntem olması ile dikkat çeker. Mide botoksu sayesinde cerrahi yöntemler uygulanmadan insanların kilo vermesi amaçlanır.

Gastrik botoks obeziteye karşı mücadelede uzmanlara ve bireylere yardımcı olan bir yöntemdir. Bu yöntem kilo kaybında yeni bir dönemin başlamasını sağlamıştır. Bu yöntem, 2000’li yıllarda Norveçli bilim insanları tarafından kullanılmaya başlanmış ve sonrasında farklı ülkelerde de yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu yöntem sayesinde mide kaslarının kasılması sınırlandırılır ve bu şekilde midenin geç boşalması amaçlanır.

Yemek yedikten sonra midede daha fazla doluluk hissi oluşacağı için bireyler çok daha uzun süre tok hissedecektir. Yapay bir şekilde iştah kaybı oluşturulan bireyler zamanla kilo vermeye başlarlar. Sürecin devam ettiği dönemde bireylerde mide küçülmesi ve kilo kaybı durumları söz konusu olur. Bu yöntem obeziteli bireyler üzerinde son derece etkilidir. Midede uygulanan cerrahi yöntemler riskli olsa da mide botoksu yöntemi insanların sağlığını riske atmadan kilo verdirmeyi amaçlar.

Mide Botoksu Nasıl Gerçekleştirilir?

Mide botoksu uygulaması ağız yoluyla ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirilen bir yöntemdir. İşlemin uygulanması esnasında genel anesteziye gerek yoktur. Bu yöntem obezite tedavileri için kullanılan diğer işlemler gibi cerrahi bir uygulama olarak kabul edilmez. Bu yöntem son derece tehlikesiz ve güvenilir olması ile sıklıkla tercih edilir. Hastalara uygulanan botoks miktarları bireylerin sağlık durumlarına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Mide botoksu işlemi yaklaşık 15-30 dakika arasında sürer. Bu işlem kişilerde herhangi bir ağrı durumuna neden olmaz. Cerrahi bir müdahale olmadığından dolayı hastaların vücutlarında herhangi bir kesi açılmaz. Ağız yoluyla uygulanması nedeniyle işlemden sonra hastalar birkaç saat gözetim altında tutulurlar ve sonrasında taburcu edilirler. Bu işlemde çoğu zaman anestezi kullanılmasa da hekimler bazı hastalarda anestezi kullanmayı tercih edebilir.

Mide Botoksu Kimler İçin Uygundur?

Kilo verme zorluğu yaşayan, genetik olarak ya da diğer sağlık problemleri nedeniyle kilosunu kontrol edemeyen kişiler için uygun bir yöntemdir. Bu yöntemin sıklıkla tercih edilmesinin nedeni hastalara cerrahi işlemlerin uygulanmamasıdır. Bunun yanında işlem sırasında bireyin sağlıklarını tehlikeye atacak herhangi bir durum söz konusu olmaz.

Mide botoksu uygulanacak hastaların belirli kriterleri karşılaması oldukça önemli bir konudur. Hastaların ilk önce doğal ve sağlıklı bir yöntem olan spor ve diyet yardımıyla kilo vermeye çalışması gerekir. Bu şekilde kilo vermek diğer yöntemlere göre hem daha kalıcıdır hem de son derece sağlıklıdır.

İleri derece obezite hastası olan bireylere mide botoksu uygulanması doğru olmayabilir. Vücut kitle indeksi 40 ya da daha üzerinde olan hastalarda mide botoksu yöntemi yetersiz kalacağından uygulanması önerilmez. Ancak vücut kitle indeksi hesaplamalarına bakılarak 10-20 kg arasında fazlalığı olan bireylere mide botoksu uygulanabilir. Yapılan araştırmalar vücut kitle indeksi 28 ile 40 arasında olan bireylerde de yöntemin son derece etkili olduğunu gösterir.

Emziren annelerde ya da hamilelerde bu uygulamanın kullanılması ile ilgili yeterli bir çalışma yoktur. Bu sebeple hamilelik şüphesi bulunan, hamile ya da emziren kişilerin ilk önce uzmana danışması gerekir. Gastrit, ülser gibi mide rahatsızlığı bulunan bireylerde yöntem uygulanmadan önce bu hastalıkların tedavileri yapılmalıdır. Tedavilerin başarılı olması halinde bu hastalarda mide botoksu yöntemi güvenli bir şekilde uygulanabilir.

Mide Botoksu Yan Etkileri Nelerdir?

Mide Botoksu Yan Etkileri Nelerdir
Mide Botoksu Yan Etkileri Nelerdir

Gastrik botoks uygulaması yaptıranlar bu işlemin etkilerini 2-3 gün içerisinde görmeye başlayacaklardır. Bu yöntemin uygulanmasından 2-3 gün sonra bireylerin acıkma hislerinde azalma ve yavaşlama meydana gelir. 2 hafta gibi bir süre sonra hastalarda kilo kaybı görülmeye başlar. Bu süreç 4-6 ay arasında değişiklik gösterir. Mideye uygulanan gastrik botoks işleminin etkisi 4 ile 6 ay etkilidir. Bu nedenle yöntem vücutta kalıcı hasar durumlarına neden olmaz. Bunun yanında gerek mide botoksu gerekse vücudun diğer kısımlarında kullanılan botoks uygulamalarında herhangi bir yan etki durumu söz konusu değildir.

Mide botoksunun uygulandığı süreçte ya da sonrasında herhangi bir yan etkiye neden olduğu karşılaşılan bir durum değildir. Gastrik botoks işlemi sırasında midede bulunan düz kasları etkileyecek şekilde uygulamalar yapılır. Bu sayede sinir sistemi ya da sindirim sistemi mide botoksundan olumsuz bir şekilde etkilenmez.

Kas hastalığı bulunan ya da botoksa karşı alerjisi olan kişilerde olumsuz durumlar söz konusu olabilir. Bu nedenle bu tarz problemleri olan kişilere bu uygulamalar gerçekleştirilmez. Bu sayede yan etkiler ve olası tehlikelerin de önüne geçilmiş olur.

Gastrik Botoks Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gastrik botoks sonrası dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Uygulamanın ardından hastalar herhangi bir sorun yaşamadan rahatlıkla günlük yaşamlarına dönebilirler. Yöntemin daha etkili ve verimli olması açısından dikkat edilmesi gereken çeşitli konular bulunur. Mide botoksu yönteminde hastaların kilolarının %10-15’lik kısmını 3 ile 6 ay arasında kaybetmeleri gerekir.

Bu yöntemin etkili olması açısından hastaların gayretli ve disiplinli olması son derece önemlidir. Botoks yöntemi sonrasında hastaların beslenme düzenlerine dikkat etmeleri gerekir. Bu işlemin ardından hastaların özellikle fast food tarzı yiyeceklerden uzak durması gerekir. Aşırı yağlı ve karbonhidratlı gıdaların tüketiminden kaçınılmalıdır. Hastaların mümkün olduğunda sağlıklı bir şekilde beslenmeleri gerekir. Bunun yanında öğünlerini aksatmamaları da önemli bir konudur.

Bunun dışında asitli içeceklerin tüketilmesi mideye zarar vereceğinden hastaların bu içeceklerden de uzak durması gerekir. Uygulamadan önce bu gıdalar nasıl kilo aldırıyorsa işlemden sonra da bunların tüketimi kilo almaya neden olur. Mide botoksu ile zayıflayanlara bakıldığında uygulamadan sonra düzenli beslendikleri ve hafif egzersizler yaptıkları gözlemlenebilir. Bu sayede mide botoksunu takip eden 4-6 aylık süreçte hastaların rahat bir şekilde kilo vermesi mümkün olacaktır.

Türkiye’de Gastrik Botoks Tedavisi

Türkiye gerek uzman doktorları gerek teknolojik kliniklere ile tıp alanında son derece gelişmiş bir ülkedir. Bunun yanında gezilip görülmesi gereken ülkeler arasında yer alır. Bu nedenle Türkiye medikal turizm bakımından oldukça popüler bir lokasyondur. Uluslararası pek çok turist her yıl hem tedavi olmak hem de tatil yapmak amacıyla Türkiye’yi tercih eder. Türkiye’de gastrik botoks tedavisi konusunda bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

3 thoughts on “Gastrik Botoks Antalya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir