Gastrik Botoks Hakkında Merak Edilenler

Gastrik botoks uygulaması, endoskopi yöntemi ile midenin belli bölümlerine botoks sıvısı enjekte edilir. Günümüzde en çok kullanılan kilo verme seçeneklerinden biridir. Bu işlemde mide kaslarının kasılması sınırlandırılır ve mide boşalma süresi gecikir. Böylece hastada iştah kaybı elde edilir. Gastrik botoks yaptırmak istiyorsanız ve aklınızda soru işaretleri varsa merak ettiklerinizi içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Gastrik Botoks Kimlere Uygulanır?

Gastrik Botoks Kimlere Uygulanır
Gastrik Botoks Kimlere Uygulanır

Gastrik botoks işlemi aslında fazla kilolarından kurtulmak isteyen herkes için uygundur. Bu bir ameliyat değildir çünkü kesi ve dikiş gerektirmez. Sadece hastanın belli kriterleri karşılaması gerekir. Öncelikle hastanın vücut kitle endeksinin 40 ve üzerinde olması gerekmektedir. Aksi taktirde işlem çok başarılı olmaz. Kişinin obez olmaması, sadece fazla kilolara sahip olması gerekmektedir. Bu kapsamda sadece fazla kilosu olan kişiler bu operasyonu yaptırabilir. Bununla birlikte genel sağlık durumu iyi olan kişiler gastrik botoks için uzman hekime başvurabilir. Eğer midenizde ülser ve yara gibi hastalıklar varsa önce bunların tedavisini gerçekleştirmelisiniz.

Gastrik Botoks İşleminin Yan Etkisi Var mıdır?

Botoks, estetik cerrahi alanında kırışıklıkları gidermek için sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Bugüne kadar görülmüş riskli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Standart endoskopik yöntemi ile uygulandığı için kişiler çok büyük sorunlar ile karşılaşmamaktadır. Yalnızca kas hastalığı bulunan bireylerin gastrik botoks işlemi yaptırmadan önce kendi doktorlarından onay almaları gerekmektedir. Botoks sıvısına alerjisi bulunan kişiler de gastrik botoks yan etkileri ile karşılaşabilir. Bunun dışında endişe verici bir durum yaşanmaz.

Gastrik Botoks Kilo Verdirme İçin Garanti Sunar mı?

Mide botoksu da dahil olmak üzere hiçbir kilo verme işleminin garantisi yoktur. Çünkü mide botoksu mucizevi bir şekilde etki göstermez. Sadece iştah azaltır ve bu da hastanın aşırı oranda yemek yemesini önleyerek istediği kiloya daha kısa sürede ulaşmasını sağlamaktadır. Diyete yardımcı olur ve işlem sonrasında uygulamanız gereken diyeti kolaylaştıracaktır. Operasyon sonrasında karbonhidratlı ve yağlı gıdalar ile beslenirseniz hiçbir şekilde kilo veremezsiniz.

Gastrik Botoks Ardından Hastanede Yatmak Gerekir mi?

Gastrik Botoks Ardından Hastanede Yatmak Gerekir mi
Gastrik Botoks Ardından Hastanede Yatmak Gerekir mi

Gastrik botoks yukarıda bahsettiğimiz gibi bir ameliyat değildir. Kişinin ağzından endoskopi ile girilerek işlem yapılır. Ortalama 20 dakikalık bir işlemdir. Hasta anestezi hekimi tarafından uyutularak hiçbir şey hissetmemesi sağlanır. Bu nedenle işlemden sonra hastanede kalmanıza gerek kalmaz. Sadece 1-2 saat müşahede altında tutulup taburcu olursunuz.

Gastrik Botoks Midede Kalıcı Hasar Bırakır mı?

Gastrik botoks yaklaşık 6 ay sonrasında mideden kendiliğinden atılır. Bu nedenle kalıcı bir hasar bırakmaz. Uzman doktor size gereken tüm bilgiyi verecektir. Bu nedenle içiniz rahat edebilir.

Gastrik Botoks Bağırsaklarda Tembelliğe Yol Açar mı?

Gastrik botoks işlemi sadece midenin düz kaslarına uygulanır. Bu nedenle sinir hücrelerine ya da bağırsaklara herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle bağırsaklarınızda tembelliğe yol açacağından endişe etmemelisiniz. Bununla birlikte mide botoksu ardından yapacağınız diyet listesine bağırsak düzenleyici gıdalar eklenirse daha rahat edebilirsiniz.

Botoks hangi bölgeye uygulandıysa o bölgede etkisini gösterir. Bu nedenle botoks tüm vücudunuza yayılmaz. Sadece acıkmayı geciktirir ve bu da daha az yemek yemenizi sağlar.

Gastrik Botoksun Gastrik Balonundan Ne Farkı Vardır?

Mide balonu da mide botoksu gibi ameliyatsız zayıflama yöntemlerinden biridir ve her ikisi de endoskopik yöntem ile gerçekleşmektedir. Mide balonu hacmi hastanın durumuna göre ayarlanır ve bu durumda her seferinde endoskopi uygulamak gerekir. Ancak mide botoksu tek seferlik endoskopi ile 3-6 aylık etki gösterir. Bununla birlikte mide balonunda mide içerisinde yabancı bir madde bulunduğu için zamanla mide bulantısı yaşanabilir. Bu durumda gastrik botoks daha avantajlıdır.

Gastrik Botoks Ne Kadar Süre Etki Gösterir?

Gastrik botoks uygulandıktan 2-3 gün sonra etkisini göstermektedir. Etki göstermeye başlayınca açlık hissi yok olacak, kendinizi daha uzun süre tok hissedeceksiniz. Bu sayede hedeflenen 20 kilogram verilmiş olur. Botoks 6 ay sonrasında vücuttan atılacağı için bu süre zarfında ne kadar süre diyete önem verirseniz o kadar iyi sonuç alırsınız. Bu işlemdeki amaç da 3-6 aylık süreç zarfında vücut ağırlığının %15’inin verilmesi beklenmektedir.

Gastrik Botoks Sonrasında Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Gastrik botoks tedavisinin sonuç göstermesi için beslenme düzeninde birtakım değişiklikler yapılmalıdır. Fast food, yağlı gıdalar, karbonhidratlı yiyecekler, asitli içecekler, alkol ve tütün ürünlerini hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir. Elbette nadiren de olsa bu gıdalardan da tüketebilirsiniz. Ancak düşük kalorili, az yağlı ve sağlıklı gıdalar ile beslenmek sizin daha hızlı kilo vermenizi sağlamaktadır.

Türkiye’de Gastrik Botoks Tedavisi

Türkiye’de Gastrik Botoks Tedavisi
Türkiye’de Gastrik Botoks Tedavisi

Türkiye’de gastrik botoks tedavisi uzman doktorlar tarafından uygulanmaktadır. Kilo problemi bu ülkede de yaşanan bir problemdir. Bunun dışında sağlık turizmi gelişmiş olduğundan ötürü yurtdışından da pek çok hasta kabulü yapılmaktadır. Sizler de Türkiye’de gastrik botoks ameliyatı yaptırarak birçok avantaja sahip olabilirsiniz. Bunun için bizimle görüşerek ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir