Mide Botoksu

Gastrik Botoks Ne İçin Yapılır?

Gastrik botoks, kilo verme yöntemlerinden biridir. Bu işlem esnasında midenin belli bölgelerine endoskopik yöntem ile botilinum toksini enjekte edilir. Cerrahi bir işlem olmadığı için hastalar açısından avantajlıdır. Yaklaşık 20 kilo vermeyi garanti etmesi de ekstra avantajdır. Kesi gerektirmez bu nedenle iyileşme süreci hızlı olur. Botoks işlemi sayesinde açlık hormon seviyesinde ciddi azalma meydana gelir. Mide asidi salgısı azalarak daha yavaş çalışmaya başlar. Böylece hastanın iştahında azalma görülür ve daha az yemek yer.

Gastrik Botoks Nasıl Uygulanır?

Gastrik botoks endoskopi yöntemi ile yapıldığı için hiçbir şekilde ağrı sızı vermez. Ameliyatsız tedavi yöntemi olduğu için genel anestezi gerektirmez. Böylece hasta anestezi komplikasyonları ile karşılaşmaz. Hastaya uygulanacak botoks sıvısı kişinin durumuna ve kilosuna göre farklılık gösterir. Botoks işlemi yaklaşık 20 dakika sürer ve ağrı olmaz. Cerrahi değil de oral bir işlem olduğu için hasta birkaç saat kontrol altında tutulduktan sonra taburcu edilir.

Gastrik Botoks Yan Etkileri Nelerdir?

Gastrik Botoks Yan Etkileri Nelerdir
Gastrik Botoks Yan Etkileri Nelerdir

Gastrik botoks yan etkileri ortalama 2-3 gün sürer. Herkeste yan etki görülecek değil, fakat bazı kişilerde doktor tecrübesi ve kişinin metabolizması ile ilgili yan etkilerin görülmesi olağandır. İşlem yapıldıktan 2 gün sonra açlık hissinde azalma görülür. Hasta ilk başlarda tuhaf hissetse de zamanla bu duruma alışacaktır. Açlık hissetmeme ve iştah kaybı yaklaşık 6 ay sürer. Çünkü 6 ay sonra botoks sıvısı vücuttan atılır. Bu nedenle kalıcı bir hasar bırakmaz. Botoks sıvısının bilinen bir yan etkisi yoktur sadece kas hastalarında olumsuz etki yaratabilir. Bu nedenle kişinin mutlaka hekimle görüşerek onay alması gerekir.

Gastrik Botoks Kimler İçin Uygundur?

Gastrik botoks şu hastalar için uygundur;

  • Obezite cerrahisine uygun olmayan kişiler için uygundur.
  • Cerrahi olarak tedavi edilemeyen kişiler için uygundur.
  • Kronik hastalıkları sebebiyle ameliyat olamayan kişiler için uygundur.
  • Vücut kitle endeksi 25—40 olan hastalar için uygundur.

Bu şartları taşıyorsanız siz de gastrik botoks işlemi yaptırabilirsiniz. Bunun için güvenilir klinikleri tercih etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Gastrik botoks işlemi sadece kas hastaları için uygun değildir. Şiddetli düzeyde ülser ve mide hastalığı olan kişiler de gastrik botoks yaptıramaz.

Gastrik Botoks Faydaları Nelerdir?

Gastrik Botoks Faydaları Nelerdir
Gastrik Botoks Faydaları Nelerdir

Gastrik botoks işleminin pek çok faydası vardır. Öncelikle kesi gerektirmez. Böylece iyileşme süreci daha kolay olmaktadır. Sedasyon altında yapılır, genel anestezi gerektirmediği için komplikasyon gibi risk olmaz. İşlem sadece 15-20 dakika arasında sonlanır. Birkaç saat sonrasında da taburcu edilirsiniz. Bu nedenle hiçbir şekilde vakit kaybetmeden evinize dönebilirsiniz. Endoskopi yöntemi ile uygulandığı için ağrı da yaşamazsınız.

Gastrik Botoks ile Ne Kadar Kilo Verirsiniz?

Gastrik botoks yöntemi ile yaklaşık 20 kilo vermeniz beklenir. Ancak yapacağınız diyete, egzersize ve yaşam kalitesine göre vereceğiniz kilo değeri değişir. Ne kadar çok hareket ederseniz, diyetinize önem verirseniz ve yaşam kalitenize önem verirseniz istediğiniz kiloya ulaşırsınız. Hatta diyeti alışkanlık haline getirirseniz botoks sıvısı vücuttan atılmış olsa bile ideal kilonuzda kalırsınız.

Gastrik Botoks İşleminden Sonra Hastanede Kalmak Gerekir mi?

Botoks endoskopik yöntemle yapıldığı için ameliyatlık bir durum gerektirmez. Bu nedenle kesim yapılmayacağı için hastanede yatmanıza da gerek yoktur. Lokal anestezi ile yapılabilir fakat kişi talep ederse genel anestezi de yapılabilir. Hastanede kalmazsınız, aynı gün içinde taburcu edilirsiniz. Ayrıca işlemden bir iki gün sonrasında rutin hayatınıza geri dönebilirsiniz. Yalnızca araç kullanımına bir süre ara vermeniz gerekir.

Gastrik Botoks Ne Zaman Kendisini Gösterir?

Gastrik botoks işlemi yukarıda bahsettiğimiz gibi 2-3 gün sonra kendini gösterir. Bu işlemin en iyi avantajı bağırsak hareketlerinde değişikliğe sebep olmamasıdır. Yani kabızlık ya da ishal gibi etkenler ile karşılaşmazsınız. Hatta kabızlıkta düzelme, bağırsak hareketlerinde iyileşme dahi görülebilir.

Sık Sorulan Sorular

Gastrik botoks işlemi hakkında çok fazla merak edilen konu vardır. Bu konuların cevabını içeriğimizin devamında öğrenebilirsiniz.

Gastrik Botoks Yaş Sınırı Var mıdır?

Gastrik botoks için yaş sınırı 16’dır. 16 yaşından büyük kişiler kronik hastalığı olmadığı müddetçe gastrik botoks işlemi yaptırabilir.

Gastrik Botoks Kilo Vermeyi Garanti Eder mi?

Hiçbir zayıflama yönteminin garantisi bulunmaz. Botoks iştahı azaltır ve kilo vermenize yardımcı olur. Bu da tamamen sizin elinizdedir. Ne kadar kilo vereceğinizi kendiniz belirlersiniz. Ne kadar dikkat ederseniz o kadar iyi kilo verebilirsiniz.

Gastrik Botoks Ne Kadar?

Gastrik botoks işlemi kliniğe göre farklılık gösterir. Türkiye’de gastrik botoks fiyatları ortalama 850 Euro’dan başlar.

Gastrik Botoks Tehlikeli mi?

Botoks aşırı düzeyde kullanılırsa vücuda zarar verebilir. Eğer dozunda verilmezse kalp ritim bozukluğu, ani ölüm ve kalp krizi gibi sorunlar görülebilir. Bu nedenle kesinlikle güvenilir ve uzman doktorlardan tedavi almalısınız.

Türkiye’de Gastrik Botoks

Türkiye’de Gastrik Botoks
Türkiye’de Gastrik Botoks

Türkiye gastrik botoks tedavisi çok sık uygulanır. Çünkü obezite oldukça yaygındır, kilolu kişi sayısı çoktur. Bu nedenle hastalar Türkiye’de gastrik botoks tedavisi görmeyi tercih eder. Sağlık turizmi açısından da gelişmiş bir ülkedir. Her yıl binlerce turist mide tedavisi olmaya gelmektedir. Ülkede çok fazla klinik vardır. Kliniklerin pek çoğu donanımlı ve son teknolojiktir. Hijyenik olmaları da ekstra avantajdır. İşlem sonrası enfeksiyon kapmamanız açısından bu tarz klinikler daha uygundur. Siz de Türkiye’de gastrik botoks tedavisi olmaya karar verirseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir