Obezite TedavileriMide Botoksu

Gastrik Botoks Türkiye

Tüm dünyada kronik hastalıklar içerisinde obezite en sık rastlanan önemli bir sağlık sorunudur. Obezite metabolik hastalıklar sebep olması ile de bilinir. Bunun yanında morbidite ile mortalite risklerini ciddi oranlarda arttırmaya da neden olur. Gastrik botoks işlemi obezite sorunlarının giderilmesinde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Gastrik botoks Türkiye ile hastalar yeterli oranlarda zayıflayabilirler.

Gastrik Botoks Tedavisi

Gastrik Botoks Tedavisi
Gastrik Botoks Tedavisi

Mide botoksu, kilo verme yöntemleri içerisinde sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Bu işlemde midenin bazı kısımlarına botilinum toksini enjekte edilir. Bu işlem cerrahi bir yöntem olmadığından kesi işlemine gerek duyulmaz. Mide botoksu işlemi sayesinde hastalar %15 ile %20 arasında kilo kaybı yaşayabilirler.

Mide botoksu sayesinde ghrelin isimli açlık hormonunda azalma olur. Bunun yanında mide asidi salınımında da azalmalar olacaktır. Böylece mide boşalması çok daha yavaş bir şekilde gerçekleşir. Bu sayede hastalarda iştah azalması ya da geç acıkma durumları söz konusu olur. Mide boşlamasının geç olması, yemek sonrasında ani kan şekeri yükselmesi ya da düşmesini engeller. Kan şekeri gün içinde stabil kalır.

Gastrik Botoks İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Gastrik botoks işlemi cerrahi bir müdahale gerektirmediğinden kişilerin vücutlarında bir kesi açılması durumu söz konusu olmaz. Bu yöntem ağız vasıtasıyla uygulandığı için işlem bittikten sonra hastalar birkaç saat gözetim altında tutulur ve sonrasında taburcu edilir. Mide botoksu günümüzde sıklıkla gerçekleştirilen güvenilir uygulamalar arasında yer alır.

Gastrik Botoks İşleminin Herhangi Bir Yan Etkisi Bulunur Mu?

Gastrik botoks işlemi yaptıracak olan kişiler tarafından bu yöntemin yan etkilerinin olup olmadığı merak edilir. Bu işlemi yaptıran kişiler iki üç gün gibi kısa sürelerde etkilerini görmeye başlarlar. Yöntem uygulandıktan birkaç gün sonra kişilerde acıkma hissinde yavaşlama ve azalma söz konusu olur. Bunun yanında 2 hafta gibi kısa bir süre sonra ise hastalar kilo kaybetmeye başlayacaktır.

Mide botoksu yöntemi yaklaşık olarak 4 ile 6 ay arasında etkisini gösterir. Bu nedenle işlemin midede kalıcı hasar bırakma gibi bir durumu söz konusu değildir. Mide botoksu ya da vücudun farklı bölgelerine uygulanan botoks işlemlerinin herhangi bir yan etki durumu söz konusu değildir.

Bu yöntem mide bölgesinde bulunan düz kasların etkilenmesini sağlar. Bu sayede sinir sistemi veya sindirim sistemi bu işlemden olumsuz bir şekilde etkilenmez. Kas hastalığı olan ya da botoksa karşı alerjisi olan kişilere bu yöntemin olumsuz etkileri olabilir. Bu nedenle bu rahatsızlığı olan kişilere bu işlemler uygulanmaz. Böylece potansiyel yan etki ve risk durumlarının da önüne geçilmiş olur.

Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

Mide Botoksu Nasıl Yapılır
Mide Botoksu Nasıl Yapılır

Mide botoksu işlemi ameliyat olmaması nedeniyle pek çok kişiye rahatlıkla uygulanabilir. Bu işlem obezitenin ameliyat dışı tedavileri arasında yer alır. Endoskopik yöntemlerle gerçekleştirildiği için son derece kolaydır. Bu işlem yapılırken genel anesteziye gerek duyulmaz. Kesi olmadan endoskopi cihazı ile mide botoksu işlemi uygulanabilir.

Mide Botoksu İşlemi Neden Yapılır?

Mide botoksu uygulaması kişilerin fazla kilolarından kurtulması amacıyla yapılır. Bu işlemin temel mekanizması mide hareketlerinin azaltılarak besinlerin mideden ince bağırsaklara geçiş hızlarının yavaşlatılmasıdır. Bu sayede kişilerde tokluk hissinin sağlanması mümkün olur. Kişiler çok daha rahat bir şekilde kilo verebilirler.

Mide Botoksu Kimlere Uygulanabilir?

Gastrik botoks yöntemi fazla kilosu olan herkese rahat bir şekilde uygulanabilir. Bu işlemin yapılabilmesi açısından hastalarda belli kriterlerin bulunması gerekir.

 • Midesinde ülser ya da gastrit sorunu olan kişiler tedavi olduktan sonra bu uygulamayı yaptırabilirler.
 • Vücut kitle indeksi 40 altında olan kişiler gastrik botoks yaptırabilir. Vücut kitle indeksi 40 üzerinde olan kişilerin ise doğru tedavi olması için obezite cerrahisine başvurması gerekir.
 • Hastaların 16 yaşından daha büyük olmaları gerekir.
 • Hastalarda kas ve sinir rahatsızlıklarının olmaması önemli bir konudur.
 • Bunların dışında hastaların botoks işleminde kullanılan botilinum toksinine karşı da alerjisi olmamalıdır.

Mide Botoksu Kimlere Uygulanmaz?

 • Myestania Graves gibi kas sinir hastalığı sorunu olanlara
 • Gebe ya da emziren kadınlara
 • Midede kanser gibi ciddi hastalık problemleri olanlara
 • Botilinum toksinine karşı alerjisi olan hastalara
 • İleri derecede atopik ve alerjik sorunları olanlara bu işlem uygulanmaz.

Gastrik Botoks Avantajları Nelerdir?

Gastrik botoks avantajları bu işlemi yaptırmak isteyen kişiler tarafından merak edilir.

 • Bu işlem endoskopik olduğunda uygulamadan sonra hastalarda ağrı durumları söz konusu olmaz.
 • Gastrik botoks işlemi cerrahi bir yöntem değildir. Bu nedenle hastalarda herhangi bir kesi söz konusu olmaz.
 • İşlemden sonra kişilerin hastanede yatmasına gerek yoktur.
 • İşlem sedasyon altında gerçekleştirilir. Genel anesteziye gerek duyulmadan kısa sürelerde bu işlemler gerçekleştirilir.
 • Endoskopi altında gerçekleştirilen bir işlem olduğundan hastalar işlemden hemen sonra günlük hayatlarına dönebilirler.
 • 15-20 dakika gibi oldukça kısa sürelerde bu işlem tamamlanır.

Gastrik Botoks İşleminin Kilo Verme Garantisi Var Mı?

Gastrik Botoks İşleminin Kilo Verme Garantisi Var Mı
Gastrik Botoks İşleminin Kilo Verme Garantisi Var Mı

Mide botoksu da dahil olmak üzere hiçbir kilo verme yönteminin kilo kaybı garantisi yoktur. Bu nedenle gastrik botoks uygulamasının mucizevi bir işlem gibi düşünülmemesi gerekir. Bu işlemin iştahı azaltan bir etkisi olduğundan diyete yardımcı olması ile dikkat çeker. Bunun yanında botoks işleminden sonra kişilerin yüksek karbonhidrat ve sağlıksız besinler tüketmesi kişilerde uygulamanın başarısız olmasına neden olabilir.

Mide Botoksu Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

 • Mide botoksu sonrası hastalara diyetisyen tarafından bir beslenme listesi hazırlanır.
 • İşlemden 2 saat sonra hastalar beslenme yapabilirler.
 • Karbonhidrat, asitli içecek, alkol tüketimi ve şurup kullanımlarının sınırlandırılması gerekir. Hastaların, beslenme uzmanlarının kendilerine uygun gördükleri gıda türlerini tüketmesi gerekir.
 • Sigaranın bu işleme olumlu ya da olumsuz bir etkisi olmasa da yine de kullanımı önerilmez.
 • Hastaların ilk üç gün boyunca sıvı gıdalar ile beslenmesi gerekir. 4 günden sonra hastalar 2 öğün protein ve sebze içerikli besinler tüketmelidir.

Mide Balonu Yönteminden Farkı Nedir?

Mide balonu yöntemi de mide botoksu gibi kilo kaybı sağlama özelliğine sahiptir. İki yöntemde endoskopik olarak gerçekleştirilir. Mide balonu hacminin hastalara göre ayarlanması önemlidir. Bu da her seferinde hastaların endoskopi olması anlamına gelir.

Mide botoksu tek bir işlem olarak gerçekleştirilir. Bu yöntem 4-6 ay etkilidir ve bu sürede iştah kaybı durumları söz konusu olur. Mide balonu yönteminde mide içerisinde yabancı bir cisim olduğundan nadir de olsa hastalarda bulantı durumları söz konusu olabilir. Bunun yanında mide balonu geri alındıktan sonra pek çok kişinin iştahında tekrardan açılma söz konusu olur. Mide botoksu etkisi ise yavaş bir şekilde geçtiğinden ani iştah artışı durumları söz konusu olmaz. Mide botoksu uygulamasından sonra mide hacminde küçülme meydana gelir. Ancak mide balonu uygulamasında midede genişleme durumları söz konusu olabilir.

Türkiye’de Gastrik Botoks Tedavisi

Türkiye’de Gastrik Botoks Tedavisi
Türkiye’de Gastrik Botoks Tedavisi

Türkiye’de gastrik botoks işlemi sıklıkla gerçekleştirilir. Bu nedenle sağlık turizmi de burada oldukça gelişmiştir. Pek çok uluslararası medikal turist mide botoksu olmak için bu ülkeyi tercih eder. Uzman doktorlar tarafından gelişmiş hastanelerde gerçekleştirilen bu işlemlerin başarı oranları oldukça yüksektir. Türkiye’de gastrik botoks tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir