Gastrik Bypass Ameliyatından İyileşme

Gastrik bypass temel olarak obeziteye karşı yapılan bir cerrahi operasyondur. Bu operasyon mide hacminin küçültülmesi ve ince bağırsaktaki emilim yüzeyinin azaltılmasını hedef alır. Böylece gıda tüketiminde tokluk hissi hastaya erkenden iletilmiş olur. Ayrıca ince bağırsak emilimi azaltıldığı için kilo alımının önüne geçilmiş olur. Gastrik bypass genel olarak bunları hedefler.

Obezite Miyim?

Yapılan araştırmalar göre obezite olmasa da fazla kilolarından şikâyetçi olan inşaların bu cerrahi operasyona başvuru sayılarının gayet fazla olduğu yönündedir. Peki, obezite olup olmadığımızı veya gastrik bypass ihtiyacımızın olup olmadığını nasıl anlarız? Öncelikle obezitenin tanımını ve ne kadar tehlikeli olduğunu bilmeliyiz.

Obezite temel olarak vücuttaki yağ oranının yağsız kütleye göre fazlasıyla artmasıdır. Ayrıca bu yağ vücutta belirli bölgelerde fazlasıyla toplanır. Bu yağlar vücut işleyişini bozarak birçok hastalığa sebep olabilir.

Obezitenin Sebep Olduğu Sağlık Sorunları.

Obezitenin needen olduğu sağlık sorunları şu şekildedir;

·         İnsülin direnci – Hiperinsülinemi

Adından da anlaşılacağı üzere hücrelerin insüline direnç kazanması durumudur. Sebebi ise pankreasın vücuttaki şekeri azaltmak için sürekli yüksek miktarda insülin üretmesi ve vücudun zamanla buna tepki vermemesidir. Bu durum aynı zamanda kanda sürekli yüksek seviyede insülin bulunmasına sebep olur.

·         Tip II Diyabet (Şeker hastalığı)

Temel olarak insüline oluşturulan direnç sebebiyle kan şekerinin düşürülememesi ve yüksek şekere bağlı olarak vücuttaki bazı organların zarar görmesi durumudur.

·        Hipertansiyon

Aynı zamanda yüksek tansiyon adıyla da bilinir. Tansiyon kalbin pompaladığı kanın atardamarda oluşturduğu basınçtır. Hipertansiyon ise bu basıncın çok fazla olup kalbi kötü etkilemesidir. Halk arasında yüksek tansiyon olarak da bilinir.

·         Koroner arter hastalığı

Vücuttaki yağ miktarının artması sebebiyle kalbi besleyen koroner damarlarının tıkanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

Obezite bunlar gibi birçok hastalığa sebep olabilir. Peki obeziteye yakalanmamak için neler yapmalıyız?

Obeziteye yakalanmamak için yapılması gerekenler şu şekildedir;

  • Düzenli egzersiz yaparak vücudun kalori yakımına yardımcı olmak gerekir. Çünkü hareketsizlik bazal metabolizmayı yavaşlatacağından gündelik hayatta kalori yakımını da azaltarak bizi kilo almaya iter. Egzersizlerimizi düzenli, programlı, disiplinli bir şekilde yaparsak sağlıklı yaşama, obeziteye yakalanmamaya, gastrik bypass operasyonuna girmek zorunda kalmamaya karşı ilk adımımızı atmış oluruz.
  • Diyet yapmak da obeziteye karşı alınabilecek büyük bir önlemdir. Yediğimiz şeylerin dengeli ve düzenli olması hem sindirim sistemimizi hem de kalori yakımımızı rahatlatacak ve destekleyecektir. Diyet yapmak aç kalmak demek değildir. Diyet yapmak demek dengeli ve düzenli beslenmektir. Her besin çeşidinden alınması gereken kadar alınır ve bir miktar da kalori açığı oluşturulursa sonuçlar gerçekten muazzam olacaktır.
  • Hazır gıdalardan uzak durmak bizi obezite ve gastrik bypassoperasyonundan koruyacak bir başka yoldur. Çünkü paketli gıdaların içindeki koruyucu maddeler, kötü formda bulunan şekerler, doymuş yağlar, trans yağları ve daha nicesi vücudumuz için oldukça kötü etkilere sebep olur.
  • Bol su ve sıvı tüketmek vücudumuz için fazlasıyla yararlı ve obeziteyi önleyici bir başka etmendir. Bol su tüketimi vücuttaki ödemi de atacağından bizim psikolojik alarak da süreci yönetebilmemize yardımcı olur. Ayrıca sindirim sistemi gibi obeziteye karşı mücadelede kritik noktalara sahip sistemleri de destekler.

Obeziteden Kurtulmak İçin Neler Yapılmalı?

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki obeziteden kurtulmak için obeziteye karşı alınabilecek önlemler ilk sırada denenmelidir. Çünkü hepsi etkili ve çoğu uzman tarafından onay almış yöntemlerdir. Fakat işler bu yöntemlerin işe yaramadığı durumlara gelirse ne yapılmalı diye düşünecek olursak akla davranış değişikliği tedavisi gelebilir. Davranış değişikliği tedavisi bizim gün içinde ne kadar hareketli olduğumuzu inceler ve bu konuda bir terslik olup olmadığını analiz ederek bazal metabolizmayı hızlandırmayı hedefler.

Diğer bir tedavi yöntemi ise Farmakolojik tedavilerdir. Bu tedavi şeklinde birtakım ilaçlar hastanın uygunluk durumuna göre uzmanlar tarafından verilir. Bu tedavi yönteminde dikkat edilmesi gereken sadece ama sadece uzmanlardan fikir almaktır.

Bir başka tedavi yöntemi gastrik bypass. Bu tedavi yöntemi konumuz olan gastrik bypass  Türkiye cerrahi müdahalesidir. Gastrik bypass obeziteye karşı etkili bir tedavi yöntemidir. Çünkü amacı mideyi küçültmek ve ince bağırsak emilim yüzeyini azaltmaktır. Çok etkili ve hızlı sonuç veren bu tedavi yöntemi çok sayıda hasta tarafından da tercih edilmektedir. Ayrıca birçok hasta gastrik bypass ameliyatından iyileşme sürecini merak etmekte ve korkmaktadır. Fakat korkulacak bir durum yoktur. Beraber inceleyecek olursak detayları daha rahat görebiliriz.

Gastrik Bypass Aşamaları

Gastrik bypass ilk olarak midenin küçültülme işlemi ile başlar. Midenin yemek borusuna yakın kısmı kesilerek bir kese oluşturulur. Oluşturulan mide kesesi jejenuma direkt bağlanarak emilimi azaltmak hedeflenir. Gastrik bypass aslında genel olarak bu iki temelden oluşan obeziteye karşı çok etkili bir yöntemdir.

Gastrik bypass tipleri

Gastrik bypass çeşitlerine bakacak olursak açık ve laparoskopik olmak üzere 2 çeşit olduğunu görürüz. Genel olarak laparoskopik tipi tercih edilirken açık tipi seçenlerin sayısı da gayet fazladır. Açık cerrahiye göre laparoskopinin avantajlarını inceleyecek olursak yatış süresini kısa olması ve iyileşme hızının daha hızlı olması göze çarpan en büyük etmenlerdir. Ayrıca gastrik bypass ameliyatından iyileşme sürecinde daha küçük yara izleri ve düşük enfeksiyon oranları ile de gastrik bypass operasyonunda laparoskopik tip daha önde görünmektedir. Bu etmenlerin de etkisiyle hastalar gastrik bypass operasyonunda genellikle laparoskopik tipi tercih etmektedir. Hangi tip cerrahi müdahale olursa olsun tüm operasyonlar genel anestezi altında yapılmaktadır. Genel hasta ortalamasına bakacak olursak bir gastrik bypass operasyonunun 2,5 ila 3 saat arası sürdüğü söylenebilir.

Gastrik Bypass Riskleri

Öncelikle her cerrahi müdahale bir risk barındırır. Çünkü vücudun yapısına bir müdahale olan vücudun açılmasına sebep olan her müdahale içinde risk barındırır. Gastrik bypass operasyonu risklerinin de bazıları çok ciddiyken bazıları gelip geçici daha az ciddi risklerdir. Örneğin en büyük risklerden biri mide ile ince bağırsak arasında oluşturulan bağlantıda sızıntı olmasıdır. Bu sızıntı sonucu hasta mutlaka tekrardan bir operasyona alınmalı sızıntı durdurulmalıdır. Ayrıca ilave operasyonlar obezitenin seviyesine göre değişiklik gösterebilir. Diğer bir risk ise gerek bağlantı noktalarında gerek de başka noktalarda ortaya çıkabilecek kanamalardır. İç kanama hastayı kötü bir duruma sokmadan kontrol altına alınmalıdır.

İnce bağırsak tıkanması denilen risk de unutulmamalıdır. Sindirim sisteminin yapısı değiştirildiğinden bu tip riskler görmek de olasıdır. İnce bağırsağın emilim yüzeyinin azaltılması hedeflenip buna yönelik müdahalelerde bulunulduğundan bu risk de göz önüne alınmalıdır. Diğer bir risk ise embolidir. Emboli akciğer ve ayaklarda pıhtı oluşumuna sebep olur. Bu pıhtılar başlarda masumane dursa da ileride çok büyük sıkıntılar oluşturabilmektedir. Çünkü bu pıhtılar zaman zaman kalp krizi veya beyin kanaması gibi büyük problemlere de sebep olabilmektedir.

Gastrik Bypass Risklerini Azaltmanın Yolları

Her cerrahi operasyonda riskler olduğu gibi bir de o riskleri azaltmak için yapılabilecek şeyler vardır. Gastrik bypass operasyonu için de aynı kural geçerlidir pek tabi. Peki operasyonun risklerini azaltacak maddeler nelerdir inceleyelim.

  • Öncelikle sağlıklı yaşama ilk adım atılmış olmalıdır. Hasta yukarda belirttiğimiz obezite ve gastrik bypass operasyonuna karşı ilk adımlarını atmış olmalıdır.
  • Hasta azimli, istikrarlı ve psikolojik açıdan da iyi bir durumda olmalıdır.
  • Operasyondan 2 ila 3 gün öncesinden sulu gıda alımına başlanmalı ve hatta ağırlıklı olarak sulu gıda tüketilmelidir.
  • Sigara kullanımı her operasyonu tehlikeye attığı gibi bu operasyonu da hem tehlikeye atar hem de iyileşmeyi fazlasıyla yavaşlatır. Bu sebeple operasyondan 1 ay öncesine kadar mutlaka sigarayı bırakın.
  • Her operasyon için gerekli olan şeylerden bir diğeri ise moralinizi ve psikolojinizi yüksek tutmaktır. Operasyona karar verdiyseniz dikkat etmeniz gerekenlere dikkat ettikten sonra yapmanız gereken tek şey iyi ve olumlu düşünmektir.

Gastrik Bypassın Yararları

Gastrik bypass operasyonu sonrasında kilo verme hızı çok fazla artar fakat bu hız zamanla azalarak normale döner. Aslında başta hızlı olmasının sebebi mide hacmindeki ve ince bağırsakta emilimin azalması sonucu alınan kalori miktarının fazlasıyla azaltılması ve doğal olarak yüksek bir kalori açığı oluşturulduğundan hızlı bir kilo verme süreci yaşanır. Fakat gastrik bypass operasyonunun üzerinden biraz zaman geçtikten sonra kilo verildiğinden kalori açığı miktarı azalacağından kilo vermede azalma gözlemlenecektir. Bu başarısız bir operasyon geçirdiğiniz anlamına gelmez. Söylediğimiz gibi ne kadar kalori açığı oluşturulursa o kadar kilo verilir. Bu durumda yaşanılan kilo vermedeki yavaşlama gayet doğal bir süreçtir.

Gastrik Bypass Operasyonu Sonrası Yapılması Gerekenler

Benzer operasyonlarda olduğu gibi 5 ila 7 gün arasında hasta yatırılır ve böylece gastrik bypass ameliyatından iyileşme süreci de başlamış olur. Gastrik bypass operasyonu ciddi riskler barındırabildiğinden hasta operasyon sonunda yoğun bakıma alınır. Yoğun bakımda hastanın değerleri yaşam fonksiyonları incelenir ve gerekli tetkikler tamamlanır. Tüm bu işlemlerin yapılması için güvenli bir ortamda yapılması ve operasyona her an hazırlıklı olabilmektir amaç. Bu sebeple operasyondan sonraki en az 2 gün yoğun bakımda geçirilmelidir.

Emboli (akciğer ve ayakta pıhtı oluşumu) sorununu engellemek için ayaklara özel çorap giydirilir. Bu alınması gereken önemli bir önlemdir çünkü emboli hastanın hayatına hemen etki göstermese de ilerleyen zamanlarda çok büyük sıkıntılara yol açabilmektedir.

Gastrik bypass operasyonu sonrası gerek iyileşmenin hızının azalmasını önlemek gerek de operasyonun risklerini azaltmak amacıyla gastrik bypass operasyonu sonunda burundan mideye konulan bir tüp yardımıyla bir süre mide içeriği tahliye edilebilir. Bu önlem iyileşme sürecini hızlandırır ve aynı zamanda gastrik bypass operasyonunun bazı risklerini ortadan kaldırır.

Hastaya operasyondan sonra gerek kan pıhtısını önlemek gerek de ağrılarını yatıştırmak için ağrı kesici vermek amacıyla damaryolundan birçok ilaç verilebilir. Bu uygulama da gastrik bypass ameliyatından iyileşme sürecine yardımcı olabilir.

 

Gastrik Bypass Operasyonu İyileşme Süreci

Taburcu olana kadarki süreçte bir miktar iyileşme sağlanacağından aslında gastrik bypass ameliyatından iyileşme süreci başlamış olur ve taburcu olduktan sonra günlük rutin ve sakin işleri halledebilecek kadar bir iyileşme gözlemlenir. Tam iyileşme için de en az 6 hafta geçmelidir. Fakat tekrar belirtmekte fayda var günlük rutin ve sakin işleri halledebilecek kadar bir iyileşme operasyondan sonraki süreçte sağlanır.

Gastrik bypass operasyonu tehlikeli riskler barındırabilen bir operasyon olduğundan tam iyileşme sağlanmadan eski rutinlere dönülmemelidir. Yapılacak ters bir harekette veya vücutta oluşacak herhangi bir komplikasyon sonucunda ciddi sorunlarla karşılaşılabilir. Öncelikle bu süreçte gastrik bypass operasyonunu gerçekleştiren uzmandan sürekli bilgi ve destek alınmalıdır. Uzmanın verdiği bilgiler ve öneriler doğrultusunda iyileşme süreci devam ettirilmelidir.

İyileşmeyi etkileyen bir diğer faktör ise beslenmedir. Gastrik bypass operasyonu sonucunda beslenmeye dikkat etmemek çok büyük sıkıntılara sebep olabilir ve bu durum Gastrik bypass ameliyatından iyileşme sürecine çok zarar verebilir. Mide kesilip ince bağırsağa bağlandığından buradaki besin geçişi iyileşmeyi yavaşlatabilir. Bu sebeple ilk 2 hafta sıvı, iyileşme sürecindeki kalan diğer haftalar da püremsi, bol sıvı içeren gıdalar tüketilmelidir. Bu gerçekten önemli bir detaydır, dikkat edilmelidir. Yapılan araştırmalar bu evrede hastaların yiyeceklerini ne kadar kurallara uygun tüketirse iyileşme sürecinin o kadar hızlandığı ve operasyon risklerinin o kadar azaldığı yönündedir. Detaylı gıda alımı için yine de mutlaka operasyonu gerçekleştiren uzmana danışılmalıdır.

Gastrik bypass operasyonundan sonra iyileşme sürecini hızlandırmak için öncelikle operasyonu gerçekleştiren uzmanınızın söylediklerinin dışına çıkılmamalıdır. Kendi uzmanınız sizin için en iyi planları ve programları hazırlayacak ve iyileşme sürecinizi takip edecektir. Bu konuda bilgi almak isterseniz kliniğimizdeki uzman kadromuzla iletişime geçebilirsiniz.

Gastrik Bypass Operasyonundan Sonra Kilo Durumu

Gastrik bypass operasyonu gerçekleştikten sonra hızlı bir kilo verme evresine girilir. Daha sonraki zamanlarda kilo verme süreci devam eder fakat hızında yavaş yavaş azalma gözlemlenir. Bu gastrik bypass ameliyatından iyileşme sürecinde bir aksaklık olduğu anlamına gelmez. Bu durum gayet normal ve hedeflenen bir durumdur. Hastaların bu durumu desteklemesi ve işleyişini bozmaması için üstüne düşen görevler vardır. Öncelikle hasta artık sağlıklı yaşama uyum sağlamaya başlamalıdır. Sağlıklı yaşam sayesinde bu süreç gayet sağlıklı bir şekilde işleyişini sürdürebilir. Peki sağlıklı yaşam sadece az yemek ve sürekli ağır sporlar mı yapmaktır? Hayır bu halk arasında çok yanlış anlaşılan bir durumdur. Sanılanın aksine kendimizi çok zorlamak değildir sağlıklı yaşam. Sağlıklı yaşam, her şeyi dengeli yapmaktır. Dengeli beslenmek, düzenli ve dengeli spor yapmak, gün içindeki aktivitelerimizi dengelemek gibi örneklendirilebilir. Yapılan her planda bir denge olmalıdır. Gerektiğinde gerektiği kadar gerektiği çeşitten yemeli, gerektiği kadar enerji harcanmalıdır. Bunların arasındaki denge ve düzen korunduğu müddetçe hastalar hem hayatlarının git gide daha kaliteli bir hal aldığını görecek hem de çok rahat edeceklerdir. Yani işin özü her şeyi dengeli ve düzenli yapmaktır. Ayrıca her şeyi dengeli ve düzenli yaptığımızda fark edeceğiz ki gastrik bypass ameliyatında iyileşme süreci çok hızlı ilerleyecektir.

Gastrik bypass operasyonu sonrası bu belirtilenler ve operasyonu gerçekleştiren uzamanın tavsiye ve kurallarına uymayan hastaların 4 yıl içinde kilo verme süreçleri durmuş ve hatta verilen kilodaki formun korunması sağlanamayarak tekrar kilolarının %8’ ini geri aldıkları gözlemlenmiştir. Bu durumda bile obeziteden uzak olmalarına rağmen daha kötü hastaların da olduğunu unutmamak gerekir. Bunun önüne geçmek ise çok kolaydır. Kurallara uymak. Yapılan beslenme programına, egzersizlere, aktivitelere hastaların sonuna kadar uymasıdır. Yani bu durumdan daha kötü veya bu durumda olmamak için hastalar kurallara uymalıdır.

Gastrik Bypass Detayları

Gastrik bypass operasyonu hakkında vereceğimiz genel bilgiler bu kadar. Ancak bir cerrahi operasyona girmek için bundan fazlası gerekir her zaman. Akılda kalan sorular cevaplarına kavuşturulmalı şüpheler giderilmelidir.

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi bu cerrahi müdahalede de en önemli detayları en yararlı bilgileri en doğrusunu uzmanlar bilmektedir. Bu yazıyı okuduğunuza göre bu konuda bilgi edinmek sizin için önemli. Unutmayın sağlık ihmale gelmez sitelerde harcadığınız vakit bilgi kirliliği ve hatta zaman kaybına sebep olabilir. Konu sağlık olunca her zaman uzmanlardan yardım almak gerekir. Bir uzmanla yapacağınız bir görüşme kafanızdaki bütün soru işaretlerini gidermenize yardımcı olacaktır. Siz de kafanızdaki sorulara yanıt bulmak için kliniğimizdeki uzman doktor kadromuzdan yararlanabilir, en detaylı bilgileri edinebilirsiniz. Geç olmadan uzmanlarımıza danışın konu hakkında kafanızda soru işareti kalmasın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir