Gastrik Bypass Hangi Ülkede Uygulanmalıdır?

Gastrik bypass ameliyatı, morbid obezite tedavisinde kullanılır. Yaklaşık 20 yıldır bu tedavi obezite için kullanılır ve pek çok insan bu tedavi sayesinde obez olmaktan kurtulmuştur. Bu ameliyatın asıl amacı alınan yağlı ve karbonhidratlı gıdaların bağırsaklardan emiliminin kana karışımının azaltılmasıdır. Günümüzde pek çok ülkede midebypass ameliyatı uygulansa da her ülkede başarılı sonuçlar vermez. Doktorun tecrübeli olması ve kliniğin olumlu cevaplar alması gerekir. Yorumları inceleyerek kendiniz için en iyi ülkeyi bulabilirsiniz. Uzun araştırmalar yapacak kadar vaktiniz yoksa Türkiye’yi tercih edebilirsiniz. Çünkü burada çok fazla tecrübeli doktor ve uzman klinik mevcuttur.

Mide Bypass Ameliyatında Nasıl İşlem Uygulanır?

Morbid obez dediğimiz hastalık ölümcül obezite demektir. Mide bypass sayesinde hastadan tek seferde midenin %90’lık bölümü devre dışı bırakılır. Midenin geri kalan %10’luk bölümü de neredeyse fincan büyüklüğündedir. İkinci hamle ise ince bağırsağın 130-150 cm ilerisine bağlanması işlemidir. Sonrasında ameliyat tamamlanmış olur.

Mide bypass ameliyatının ardından alınan gıdalar önce fincan kadar bırakılan mideye ulaşır. Sonrasında erken tokluk hissi oluşur. Karbonhidratlı ve yağlı gıdalar kana karışmadan direk vücuttan atılır. Bu sayede hasta çok fazla kilo almaz. Ancak beslenmesine kesinlikle dikkat etmesi gerekir.

Gastrik Bypass Nasıl Etkisini Gösterir?

Mide bypass, fincan büyüklüğünde kalan midenin çok fazla yemek alamamasını içerir. Mide küçük olunca hasta küçük porsiyon ile tokluk hissine ulaşır. Bu sayede çok fazla yemek yemeyeceği için kısa süre içinde istediği kiloya rahatça ulaşır. Yemekler direk küçük mideye gidecek ve emilmeden dışarı atılacaktır. Bu nedenle kilo vermeniz pek de zor olmaz. Bu hususta dikkat etmeniz gereken nokta dikkatli ve dengeli beslenmek olacaktır. Bununla birlikte bolca egzersiz yaparsanız istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz.

Gastrik Bypass Ameliyatı Ağrılı mıdır?

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Kilo Alır mıyım
Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Kilo Alır mıyım

Mide bypass ameliyatı ağrılı bir işlem değildir. Çünkü cerrah işlem yaparken siz uyutuluyor olursunuz. Uyurken tüm işlem uygulanacak ve dikişleriniz atıldıktan sonra uyandırılacaksınız. Sadece ilk etapta bir miktar mide bulantısı ve sancı hissedebilirsiniz. Fiziksel ve psikolojik destek alarak süreci daha kolay atlatabilirsiniz. Operasyon yaklaşık 1,5 2 saat sürer. VKİ değeriniz azsa ameliyat daha kısa sürebilir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Kilo Alır mıyım?

Mide bypass ameliyatı ardından kilo vermeniz yaklaşık 1,5-2 yıl sürer. Bazı kişiler daha kısa sürede kilo verir. Ancak yediklerinize içtiklerinize dikkat etmezseniz ve hareketsiz bir yaşam sürerseniz yeniden kilo alma ihtimaliniz vardır.

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Neler Yapamam?

Mide bypass ameliyatı sonrasında ağır aktiviteler kısıtlanmalıdır. Hastaneden çıktıktan sonra bir müddet istirahat etmeli ve kendinizi hazır hissettiğinizde hafif egzersizlere başlamalısınız. Operasyondan sonra 6 hafta boyunca ağır yük kaldırmamanız gerekir. Yoğun fiziksel aktivite gerektiren işler de yaklaşık 6-9 hafta kadar bırakılmalıdır. Bu nedenle işiniz ağırsa 2 ay izin kullanmanızda fayda var.

Tüm bunların yanı sıra şeker ve unlu gıdalardan bir müddet uzak durmalısınız. Ayrıca katı ve sıvı gıdaları aynı anda almamalısınız. Sıvıları yemeklerden yarım saat önce ya da sonra almalısınız. Bunun dışında dikkat etmeniz gereken diğer husus doktor kontrollerini ihmal etmemenizdir.

Mide Bypass Ameliyatından Sonra Alkol Alınır mı?

Gastrik bypass ameliyatının ardından ilk 6 ay alkol almak çok zararlıdır. 6.aydan sonra da çok alkol tüketmeniz faydalı değildir. Arada bir alabilirsiniz. Bununla birlikte şekerli içeceklerden de uzak durmalısınız. Hatta alkol bırakma polikliniğinden alkolü bırakmak için destek alabilirsiniz.

Vücut Mide Bypass Ameliyatını Reddeder mi?

Bilindiği üzere Mide bypass ameliyatı obezite için kullanılır. Belli bir kiloyu aşan kişiler gıda tüketimine dikkat etmezse vücut mide bypass ameliyatını reddedebilir. Bu nedenle beslenme düzenine çok dikkat ederek yaşamınızı sürdürmelisiniz.

Diyabet, Astım ve Tansiyon Gibi Kronik Hastalıklara Gastrik Bypass Yapılır mı?

Aşırı düzeyde kilolu olmak sadece obezitenin yanı sıra hayati risk almayı da gerektirir. Her ne kadar astım ve diyabet gibi hastalıklar genel anestezi için riskli olsa da mide bypass ile bu hastalıklar da tedavi edilebilir. Çünkü obezite olmak bu hastalıkların daha çok atak geçirmesine neden olur.

Gastrik Bypass Öncesinde Hangi Testler Yapılır?

Mide bypass öncesinde hekim kesin karar vermek için bazı testleri isteyecektir. İstenen testler arasında vitamin ve mineral düzeyleri, kardiyoloji testi, röntgen ve akciğer testi gerekir. Bu testler sayesinde kişinin ameliyata uygun olup olmaması ve ameliyattan sonra iyileşme düzeyi kontrol edilecektir. Tetkikler değerlendirilerek hastaya uygun bir tedavi planı oluşturulur.

Gastrik Bypass Sonrası Tekrar Kilo Alır mıyım?

Mide bypass sonrası tekrar kilo almak mümkündür. Yapılan cerrahi ömür boyu etkisini göstermez. Özellikle beslenme düzeninize dikkat etmezseniz hiç şansınız yok. Bypass öncesindeki alışkanlıklarınız devam ederse yeniden kilo alırsınız. Sadece eskisi kadar obez olmazsınız. Bu nedenle aradan yıllar da geçse abur cubur ve kilo almaya teşvik eden her türlü gıdadan uzak durmalı, hareketli bir yaşam sürmelisiniz.

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrasında Vitamin Takviyesi Gerekir mi?

Gastrik bypass ameliyatı sonrasında birtakım vitamin  takviyelerine gereksinim duyacaksınız. Çünkü vücut besinleri emilmeden atacağı için besinlerden alamadığınız vitamin takviyesini dışarıdan almalısınız. Sonradan B1, B2 ve protein takviyesi alacaksınız.

Mide Bypass Sonrası Hemen İşe Dönebilir miyim?

Mide bypass ameliyatından sonra işe dönmek için yaklaşık 1 hafta beklemeniz gerekir. Çünkü vücudunuzun dinlenmeye ihtiyacı olacaktır. Ayrıca ağır egzersiz ve fiziksel aktiviteden de uzak durmanız gerekir.

Türkiye’de Gastrik Bypass Tedavisi

Türkiye’de mide bypass tedavisi hastalar tarafından çok sık tercih edilir. Çünkü bu ülkede hastaların arayacağı her şey mevcut. Uygun fiyat, yüksek kalite, deneyimli hekimler ve güzel bir tatil.. tüm bunları bir arada bulmak istiyorsanız Türkiye’de yer alan donanımlı klinikleri tercih edebilirsiniz. Bu ülkede hekimler gerçekten de belli bir eğitimden geçtikten sonra hastalara tedavi uygular. Bununla birlikte klinikler hem donanımlı hem de hijyeniktir. Sizler de bu ülkede tedavi olabilirsiniz. Fiyatları da pek çok ülkeye nazaran daha uygun maliyetlidir. Ancak tedavi maliyeti duruma göre farklılık gösterir. Siz de bizimle iletişime geçerek ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir