Estetik cerrahiMeme Büyütme

Göğüs Büyütme Ameliyatı Türkiye, Sıkça Sorulan Sorular, 2023 Fiyatları

Göğüs büyütme ameliyatı augmentasyon plastisi olarak da isimlendirilir. Bu uygulama memelerin hacimlerinin artırılması için gerçekleştirilen cerrahi bir işlemdir. Bu uygulamalar sırasında meme implantlarının, meme dokusu ya da göğüs kaslarının altına yerleştirilmesi çalışmaları yapılır.

Meme Büyütme Ameliyatları Ne Amaçla Gerçekleştirilir?

Meme büyütme ameliyatı yaptırmanın çeşitli sebepleri olabilir. Bir memenin diğerine göre daha küçük olması veya her iki memenin de küçük olması kadınlarda özgüven sorunlarının yaşanmasına sebebiyet verebilir. Bu durumların kişileri rahatsız etmesi halinde plastik cerrahi bölümüne başvurulması mümkündür.

Bunun yanında meme kanseri ameliyatından sonra da meme estetiği operasyonlarından biri olan meme büyütme ameliyatı gerçekleştirilebilir. Meme büyütme ameliyatı süreci ve sonrasında karşılaşılan görüntüler ile ilgili doğru beklentilere sahip olmak için hastaların cerrahlar ile açık bir şekilde iletişim kurması son derece önemli bir konudur.

Meme Büyütme Ameliyatlarında Kullanılan İmplantlar Nelerdir?

Meme büyütme ameliyatlarında vücudun kendisinde yer alan yağ dokusu ve kök hücrelerinden faydalanılabilir. Bunun yanında silikon veya tuzlu su içeren implantların kullanımı da mümkündür. Vücudun kendi dokularının kullanıldığı ameliyatlarda, karnın iki yanında yer alan yağ tabakalarından alınan yağlar, meme dokularına yerleştirilerek işlemler gerçekleştirilir. Yağ dokularının yeni yerlerinde kalıcı olmaları için damarlarla beslenmesi son derece önemlidir. Yeni damarlanmanın oluşturulması için de kök hücreler ile beraber nakil işlemleri yapılmalıdır.

Meme implantları ise silikon bir kılıf içinde yer alan tuzlu su ya da silikon jel içerir. Tuzlu su bulunduran implantların yerine yerleştirilmesinin ardından steril salin sıvısı ile doldurulması sağlanır.

 

Meme Büyütme Ameliyatlarında Hazırlık Nasıldır?

Meme büyütme ameliyatından önce büyüklüğü, görünümü, hissi ile alakalı plastik cerrah ile görüşmek son derece önemlidir. Plastik cerrahlar hastaların meme yapılarını inceleyerek, yapılarına bağlı olarak düz, dokulu ya da gözyaşı damlası şeklinde olan tuzlu su veya silikon jel içeren farklı tiplerdeki implantları hastalar için uygun olan cerrahi teknik seçeneklerini sunar.

Hastaların sigara kullanması durumunda ameliyattan önce sigara kullanımını bırakmaları oldukça önemlidir. Bunun yanında görüşme esnasında kullanılan bütün ilaçların doktorlara bildirilmesi de son derece önemlidir. İlaçların içerisinde kan sulandırıcı veya ağrı kesici gibi ilaçlar varsa hekimler bunları ameliyattan önce kesmenizi isteyebilir.

Ameliyattan bir gün önce hastaların gece 12’den sonra bir şey yiyip içmemesi gerekir. Bu durum genel anestezi esnasında meydana gelebilecek komplikasyonları engellemek açısından son derece önemlidir. Ameliyat olmaya karar vermeden önce göz önünde bulundurulması gereken birtakım konular vardır. Bunlar;

 • Meme implantları zamanla göğüslerde meydana gelen sarkma sorunlarına engel olmayacaktır. Sarkan göğüslerin düzeltilmesi için göğüs büyütme işlemlerine ek olarak mastopekti ismi verilen göğüs dikleştirme işlemlerine de ihtiyaç duyulabilir.
 • Meme implantlarının ömür boyu kalacağı ile ilgili bir garanti bulunmaz. Kullanılan implantların ömürleri birbirinden farklılık gösterir. Genel olarak bu implantların ömürleri ortalama 10 yıl kadardır. İmplantların takılmasının ardından yırtılma veya sızdırma olarak isimlendirilen implant reptürü nadir de olsa görülebilecek bir durumdur.
 • Meme büyütme operasyonları hemen her zaman genel anestezi altında gerçekleştirilir. Bunun yanında bazen verilen hafif bir sedatif ile beraber lokal anestezi ile de meme büyütme işlemi gerçekleştirilebilir. Ameliyat yaklaşık 1-2 saat kadar sürecektir.
 • Meme büyütme ameliyatı olan hastalar doktor tavsiyesi ya da kişisel isteklerine göre bir gece hastanede kalabilirler. Bunun yanı sıra aynı akşam evlerine dönmeleri de mümkündür. Bazen meme dokusuna dren takılmasına ihtiyaç duyulabilir. Drenler çoğunlukla ertesi gün cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmadan çıkarılır. Meme büyütme operasyonundan sonra hastaların 1 hafta süre ile araba sürmeleri önerilmez.

Meme Büyütme Operasyonu Nasıl Gerçekleştirilir?

Meme implantı uygulaması için cerrahlar üç olası yerden tek bir kesi ile işlemi gerçekleştirebilirler. Bunlar;

 • Meme ucu çevresi
 • Göğüs altı kıvrımı
 • Kol altı şeklindedir.

Kesinin yapılmasından sonra cerrahlar göğüs dokusunu göğüs kasları ve bağ dokudan ayırır. Bu, göğüs duvarının en dışta bulunan kasının arka bölümünde ya da önünde bir cep oluşturulur. Cerrahlar bu implantları cebe yerleştirir ve göğüs ucunun arkasında ortalanmasını salar.

Salin implantlar boş bir şekilde yerleştirilir. Cerrahlar açmış oldukları kesiği dikişler ile kapatır ve cilt yapıştırıcısı ve cerrahi bantlar ile bandaj işlemlerini gerçekleştirir. Skar oluşumlarının en aza indirilmesi için kesi yeri seçimleri son derece önemlidir.

 

Göğüs büyütme yöntemleri
Göğüs büyütme ameliyatı

 

 

Hastaların Kendi Yağ Dokuları ile Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hastaların kendi yağ dokuları ile gerçekleştirilen meme büyütme ameliyatları çoğunlukla hacmi küçük fakat şekli güzel olan memeler için tercih edilir. Bu yöntemde özel kanüller ile basen ve karın bölgelerinden emilen yağ dokuları temizlenip saflaştırılarak yine özel kanüller ile meme dokusuna enjekte edilmesi işlemleri gerçekleştirilir. Bu sayede dışarıdan herhangi bir yabancı cisim kullanılmasına gerek kalmadan memeye hacim kazandırılmış olur.

Silikon Protez ile Yapılan Meme Büyütme Ameliyatı Kansere Sebebiyet Verir Mi?

Meme protezleri yaklaşık 50 senedir kullanılır. Bu süreçte meme protezlerinin üretimlerinde teknolojik açıdan ciddi ilerlemeler kaydedilmiştir. İlaç ve tıbbi cihaz onayı ve ruhsatlandırması ile alakalı olarak pek çok uluslararası kuruluş tarafından çeşitli firmaların protezleri onaylanmıştır. Gerçekleştirilen çalışmalar bu protezleri taktıran kadınların hamile kalmaları halinde bebeklerini güvenli bir şekilde emzirebileceklerini gösterir.

Meme Protezlerinin Hangi Yoldan Yerleştirileceğine Basıl Karar Verilir?

Meme protezlerinin meme başı çevresi, meme altı katlantı bölgesi, koltuk altı ve göbek deliğinden yerleştirilmesi mümkündür.

Meme başı çevresinden yerleştirmek için meme başı çevresinde pembe alanın belli bir çapın üzerinde genişliğe sahip olması gerekir. Bu şartların sağlanması halinde iz kalma seviyeleri çoğunlukla makul seviyelerde olacaktır. Kolay bir giriş yolu olması nedeniyle ameliyat süreleri de kısadır. Meme başında his kaybı gibi durumların oluşma ihtimali düşüktür.

Meme altı katlantı bölgesinden protez yerleştirme uygulaması en sık tercih edilen yöntemlerden biridir. Hızlı ve güvenli olması nedeniyle bu yöntem sık sık tercih edilir. Ameliyattan sonra kalan izler genellikle iyi bir şekilde iyileşir ve meme altında kaldığından görünmesi mümkün değildir. Meme duyu kayıpları ve sonrasında emzirme ile alakalı sorunların yaşanma riskleri oldukça düşüktür.

Koltuk altından meme protezi yerleştirme uygulaması kimi hastalar tarafından özellikle tercih edilen bir yöntemdir. Yoğun kıvamlı olan protezlerin yerleştirilmesi bakımından nispeten tecrübe gerektiren yöntemlerden biridir. Bu yöntem Türkiye’de çok sık tercih edilmez.

Göbek deliğinden meme protezi yerleştirilmesi yöntemi de Türkiye’de sıklıkla tercih edilen yöntemlerden biri değildir. Bu ameliyat giriş yönteminin tercih edilmesi halinde jel implant olarak isimlendirilen kıvamı meme dokusuna yakın olan protezler yerleştirilemeyeceğinden dolayı içi serumla sonradan doldurulan protezler tercih edilir. Bu protezler kıvam doğallığı bakımından jel protezler kadar başarılı değildir.

Meme Protezlerinin Ne Kadar Derine Yerleştirileceğine Nasıl Karar Verilir?

Meme protezleri genel bakımdan kas üstüne ve kas altına yerleştirilirler. Yani protezin yerleştirilmesi işlemleri göğüs ön duvarında yer alan pektoralis majör kasının üzerine mi yoksa altına mı yerleştirileceği ile ilgilidir.

Kas altına yerleştirmenin avantajları protez üzerine çok daha kalın bir doku tabakası örtüldüğü için protez kenarlarının ele fazla gelmemesi ve daha doğal sonuçların olması mümkün olur. Kapsül kontraktürü olarak isimlendirilen deformasyon gelişme riskleri daha az meydana gelir. Çoğunlukla ameliyatın ardından ağrı durumları kas üstünde yaşanan ağrılara göre daha fazla görülür.

Kas üstü protez yerleştirme işleminde ise protezin üzerinin daha ince bir doku tabakası ile örtülmesi mümkün olur. Bu tarz ameliyatlardan sonra meme görüntüsü daha belirgin olmakla beraber protezin kenarlarının elle fark edilmesi riskleri söz konusudur. Bazı bilimsel araştırmalara göre kapsül kontraktürü gelişme riskleri kas altı yöntemlere göre oldukça yüksektir. Ameliyattan sonra çoğunlukla ağrı durumları ile daha az karşılaşılır.

Meme Protezi Şekillerine Nasıl Karar Verilir?

Çoğunlukla meme büyütme cerrahisi için kullanılan protezler iki şekildedir. Bunlar yarım küre ve göz yaşı olarak isimlendirilir. Yarım küre yani round protezler yaklaşık olarak bir kürenin yarısına benzeyen özellikleri ile dikkat çeker. Daha çok şekli düzgün fakat hacim eksikliği bulunan memeler için uygundur.

Anatomik protezler şekil bakımından doğal memelere benzer şekildedir. Alt kutbu daha dolgun üst kutbu ise daha ince yapıdadır. Bu protezlerde tek bir tip bulunmaz. Kişilerin deformitesinin şekline bağlı olarak farklı tipleri bulunur. Çoğunlukla hacim eksikliğinin yanında düzeltilmesi gerekli olan şekil bozukluğu sorunları bulunan hastalarda bu tip protezler tercih edilir.

Kullanılacak olan protez tiplerine ve gerçekleştirilecek olan ameliyatlara karar verilirken meme şekli yanında kişilerin diğer vücut özelliklerinin de hesaba katılması oldukça önemlidir.

Meme Büyütme Operasyonu Sonrasında Neler Yaşanır?

Meme büyütme operasyonu sonrası birtakım durumlar söz konusu olabilir. Bunlar;

 • İyileşme aşamasında meme implantlarına ekstra destek sağlamak ve konumlandırılmasını korumak amacıyla sıkıştırma bandajı ya da spor sütyeni kullanımı gerekir. Gerekli olan sütyenler cerrahlar tarafından hastalara tavsiye edilecektir. Ağrı kontrolleri ise hekimler tarafından reçetelenen ağrı kesici ilaçlar ile kolay bir şekilde kontrol altına alınabilir.
 • Ağrı ve şişlik durumları ameliyattan birkaç hafta sonrasında meydana gelebilecek durumlardır. Yara izlerinde zaman içerisinde solma olsa da tamamen yok olması mümkün değildir.
 • Cerrahlar, hastaların rutin yaşamlarına dönmeleri ile ilgili olarak çeşitli talimatlar verir. Hastaların bu talimatlara uyması oldukça önemli bir konudur. Vücudun aktif olarak çalışmasını gerektiren fiziksel açıdan zorlayıcı işleriniz yoksa birkaç haftalık bir sürede tekrardan işinize dönebilirsiniz. En az iki hafta boyunca nabız ya da kan basıncını yükselten yorucu aktivitelerden kaçınmak gerekir. İyileşme aşamasında göğüslerin fiziksel temasa ya da sarsıntı yaratan hareketlere duyarlı olacağının unutulmaması oldukça önemlidir.
 • Göğüste sıcaklık yada kızarıklık durumlarının fark edilmesi ya da ateşlenme durumlarının söz konusu olması hastaların enfeksiyon geçirdiği anlamına gelebilir. Bu tarz durumlarda hastaların en kısa sürede doktoruna başvurması oldukça önemlidir. Bunun yanında nefes darlığı ya da göğüs ağrısı olan durumlarda da hastaların vakit kaybetmeden cerraha başvurmaları önemli bir konudur.
 • Cerrahlar ameliyat esnasında vücut tarafından emilmeyen dikişler kullandıysa ya da göğüs yakınlarına drenaj tüpleri yerleştirildiyse bunların çıkarılması için takip randevusuna ihtiyaç duyulabilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonuçları Nasıldır?

Meme büyütme uygulaması ile göğüslerin boyutlarının ve şeklinin değiştirilmesi sağlanır. Ameliyat kişilerin vücutlarının imajının değişmesine neden olacağından kişilerin kendilerine olan güvenleri de artacaktır. Ameliyatın ardından kişilerde kilo alımı durumlarının söz konusu olması ya da kilo kaybı meydana gelmesi göğüslerin görünümlerinin değişmesine neden olabilir. Memelerinizin görünümlerinden memnun kalmamanız halinde bu sorunların düzeltilmesi için yeniden ameliyat olabilirsiniz.

Meme Ameliyatı Riskleri Var Mıdır?

Her ameliyatta olduğu gibi meme ameliyatı riskleri de bulunur. Augmentasyon plastisi de cerrahi bir işlem olduğundan birtakım risk durumları söz konusu olabilir.

 • Memede ağrı durumları
 • Meme implantlarının şeklinin bozulmasına neden olan skar dokuları
 • Memede enfeksiyon problemleri
 • İmplant kaçağı ya da rüptürü sorunları

Bu komplikasyonların düzeltilmesi, implantların çıkarılması ya da değiştirilmesi için daha fazla ameliyata ihtiyaç duyulabilir.

Meme Büyütme Ameliyatından Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meme büyütme ameliyatından önce hastaların genel sağlık durumları ile alakalı sorumlu hekimlere bilgi vermesi son derece önemlidir. Bu aşamada doktorlar da hastalarından operasyon hazırlığı amacı ile gerekli tetkikleri isteyecektir.

Ameliyattan en az bir hafta öncesinde ağrı kesici grubu olan ilaçların kullanımlarının kesilmesi gerekir. Bunun yanında kan sulandırıcılar kanama riskini artırabileceği için kesilmesi gerekir. Bitki çayları ile doğal gıda takviyelerinin kesilmesi de oldukça önemli bir konudur.

Yara iyileşme kalitesini bozacağından mümkünse 2 hafta öncesinden sigara kullanımı kesilmelidir. Menstrual dönemde genel olarak vücutta kanama eğilimleri artacağından hekimler sormasa bile bu konu ile alakalı hekimlere bilgi verilmelidir.

Memeprotezleri kansere neden olmaz ancak sonradan oluşabilecek bir kitlenin tespitinin daha güç olmasına neden olur. Bu sebeple ameliyattan önce meme ultrasonu veya mamografi gibi radyolojik bir tetkikle meme durumunun kayıt altına alınması önemlidir.

Meme Büyütme İşlemi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meme ameliyatından sonra bazen hastaların aynı gün içerisinde taburcu olmaları söz konusu olabilir. Doktorun gerekli görmesi durumunda hastaların bir gece hastanede yatmalarına ihtiyaç olabilir. Hastaların taburcu olduktan sonra hekimlerin reçete edecekleri ilaçları kullanmaları gerekir. Kanamaya neden olabileceğinden farklı ağrı kesici kullanımlarından kaçınılmalıdır.

İlk bir haftalık dönemde gövdenin yüksek pozisyonda olması ve bu şekilde istirahat edilmesi son derece önemlidir. İlk bir ay boyunca hastaların protez üzerine basmaması gerekir. Farklı nedenlerle protezlerin sıkıştırılmamasına dikkat edilmelidir. Yine ameliyattan hemen sonra doktorların önerecekleri balensiz sütyenler giyilmelidir. Bu sütyenlerin bir ay süre ile kullanımı son derece önemlidir.

Sigara kullanımı yara iyileşme potansiyellerini bozabileceğinden dolayı ameliyattan sonra erken dönemde sigara içilmemesi gerekir.

Meme Büyütme Ameliyatları Kimler İçin Uygundur?

Meme büyütme ameliyatı olacaklarda göğüs ölçüleri vücuda göre çok daha küçüktür. Göğüslerin küçük olması doğuştan veya hamilelikten sonra hacim kaybı ile meydana gelebilir. Bunun yanında iki meme arasındaki asimetri durumlarında da yine meme büyütme ameliyatlarına başvurulur. Meme büyütme ameliyatı sayesinde iki meme dokusunun birbirine daha benzer hale gelmesi söz konusu olur.

Tıbbi bir zorunluluk olmaması şartı ile beraber meme büyütme ameliyatları 18 yaşından büyük bireylere uygulanabilir. 18 yaşın altında ve henüz gelişme çağında olan bireylerde meme büyütme ameliyatlarının yapılması uygun değildir. Yakın dönemlerde gebelik planlayan, emzirmeye devam eden ve sıklıkla kilo alıp veren kadınlar için de meme büyütme operasyonları ertelenmelidir.

Meme büyütme ameliyatından sonra hastalar emzirme ile ilgili sorunlar yaşamazlar. Meme büyütme ameliyatı sırasında meme dokusu çıkarılmadığından süt kanallarının hasar görmesi durumları söz konusu olmaz. Bu sebeple meme büyütme ameliyatı sonrasında kadınlar bebeklerini herhangi bir sorun yaşamadan emzirebilirler.

Türkiye’de Meme Büyütme Ameliyatı

Türkiye’de meme büyütme ameliyatı başarılı bir şekilde ve uygun fiyatlara gerçekleştirilen bir operasyondur. Bu nedenle medikal turizm kapsamında pek çok kişi Türkiye’de bu ameliyatı olmayı tercih eder. Türkiye’de meme büyütme ameliyatı fiyatları ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

One thought on “Göğüs Büyütme Ameliyatı Türkiye, Sıkça Sorulan Sorular, 2023 Fiyatları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir