Meme küçültme

Göğüs Küçültme Ameliyatı

Göğüs küçültme, tıbbi ya da kozmetik nedenlere dayanarak meme yağının ya da dokusunun çıkarılmasını içeren bir plastik cerrahi yöntemidir. Türkiye’nin İstanbul şehrinde yaygın bir şekilde bu operasyonu gerçekleştiren klinikler mevcuttur. Operasyonun ücretini NHS kapsamaz. Bu nedenle ameliyat ücretini hasta kendisi ödemelidir.

Göğüslerin normalden büyük olması durumunda hastalar ideal boyuta ulaşması için göğüs küçültme operasyonuna gereksinim duyar. Estetik kaygıların yanı sıra medikal sorunlardan ötürü de bu operasyon yapılabilir. Genetik faktör olan büyük göğüslerin küçültülmesinin yanı sıra emzirme döneminin ardından sarkan göğüslerin dikleştirilmesi ve küçültülmesi için de göğüs küçültme operasyonu yapılabilir. Aynı zamanda memenin büyüklüğünden dolayı oluşan sırt ağrıları ve göğüslerin altında oluşan yaraları önlemek adına da hastalar bu operasyona talep oluşturur.

Memenin büyüklüğüne göre yaklaşık 2,5-3 saat süren bu operasyon ters T ya da lolipop teknikleri kullanılarak yapılır. Operasyonun gerçekleşmesinin ardından hasta 1 hafta içinde rutin hayatına dönüş yapabilir. Operasyonun ardından gözle görülür bir şekilde memede küçülme meydana gelir. Dikiş izleri de yaklaşık 3 ay sonra kendiliğinden kaybolur.

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir
Meme Küçültme Ameliyatı Nedir

Meme küçültme ameliyatı, estetik kaygılarla birlikte medikal gereksinimden ötürü de yapılan bir çeşit cerrahi operasyondur. Operasyon genel olarak memelerin çok büyük olmasından ötürü sarkma, çirkin görünme ya da simetrinin bozulması sebeplerinden ötürü yapılır. Medikal nedenler arasında ise memenin çok büyük olmasından ötürü omuzlarda ağrı, sırtta ağrı, kamburluk oluşması ve meme altında pişik ve yara oluşması gibi etkenler yer alır.

Memelerin büyümesinde genetik faktörler de etkilidir. Aşırı kilolu olmak, gebelik, emzirme dönemi, hormonların bozukluğu ve ileri yaş da memelerin büyümesine sebep olur. Meme küçültme ameliyatı da bu yönüyle hem estetik kaygıların yok olması hem de medikal problemlerin ortadan kalkması amacı ile yapılır. Meme küçültme operasyonundaki asıl amaç kişinin simetrik görüntüye sahip, güzel ve hoş göğüslere sahip olmasıdır. Aynı zamanda meme büyüklüğünden ötürü meydana gelen sorunlardan kurtulmasıdır.

Göğüs Küçültme Operasyonu Riskleri Nelerdir?

Göğüs Küçültme Operasyonu Riskleri Nelerdir
Göğüs Küçültme Operasyonu Riskleri Nelerdir

Türkiye’de çok fazla göğüs küçültme operasyonu yapan klinikler vardır. Uzman hekim tarafından bu ameliyat gerçekleşirse ve doktorun verdiği direktiflere uyulursa hiçbir risk yaşamazsınız. Genel olarak yaşanabilecek riskler de aşağıdaki gibidir;

  • Ameliyat sonrasında çok nadir olarak enfeksiyon yaşanabilir. Enfeksiyon yaşanmaması için bölgeyi hijyenik tutmalı ve kalabalıktan uzak  durulmalıdır.
  • Meme başında hassasiyet oluşabilir.
  • Memenin süt potansiyeli düşebilir. Bu nedenle emzirme döneminde olan kadınların meme küçültme operasyonu yapması tavsiye edilmez.
  • Uygun şartlarda operasyon gerçekleşmezse çeşitli sorunlar meydana gelebilir.

Tüm bu riskler ile karşılaşmamak için alanında profesyonel ve uzman hekimler tarafınca ameliyat olmalısınız. Türkiye’de meme küçültme operasyonu yapan hekimleri araştırarak başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Göğüs Küçültme Operasyonu Nasıl Yapılır?

Göğüs Küçültme Operasyonu Nasıl Yapılır
Göğüs Küçültme Operasyonu Nasıl Yapılır

Göğüs küçültme operasyonu deri içerisinde bulunan doku ve yağın alınması ile gerçekleşir. Vücut gelişimini tamamlamış 20 yaş ve üstü kişilere güvenle uygulanabilir. Hormonsal gelişimin yanı sıra fiziksel gelişimin de tamamlanması gereken yaşlarda operasyon gerçekleşebilir. Ancak medikal anlamda zorunluluk olması halinde meme küçültme operasyonu 20 yaşın altına uygulanabilir.

Uzun süren bir ameliyat olduğu için genel anestezi altında uygulanır. Lolipop ya da T tekniğinin belirlenmesinde muayene bulguları oldukça önemlidir. Hekim hastayı muayene ettikten sonra meme boyutuna, memenin duruş yeri ve kıvrımına göre göğüs küçültme operasyonunu gerçekleştirecektir.

Lolipop yönteminde memenin uç bölgesi dairesel hareketle kesilir. Ardından fazla olan meme dokusu alınır. Bu işlemde kişinin fiziksel görünümü de göz önünde bulundurulur. Eğer gerekirse meme ucu yukarı taşınabilir. Süt kanallarının zarar görmemesi bakımından kesi yeri titizlikle kapatılır.

Ters T yönteminde ise göğüs altında T şeklinde kesi atılır. Fazlalık olan meme dokusu ve cilt alındıktan sonra işlem sonlandırılır. Meme küçültme operasyonunda teknik ne olursa olsun kişinin bir gün hastanede yatması gerekir. Gerekli pansuman yapıldıktan sonra hasta taburcu edilir.

Operasyon sonrasında hasta 1. Hafta ve 2.haftalarda kontrole gitmelidir. 2.hafta gidilen kontrolde hastanın dikişleri alınır. Dikişler alındıktan sonra hekim size iz kalmaması için özel krem verecektir. Aynı zamanda özel sütyen sayesinde hasta göğüslerini şekle sokabilir. 1 hafta boyunca takacağınız özel sütyen ile istirahat etmeniz gerekir. Yeterli istirahatin ardından hasta normal hayatına dönüş yapabilir. Fakat 6 hafta boyunca sporcu sütyeni gibi özel sütyen kullanmanız gerekir. Ne tarz sütyen kullanmanız gerektiğini size hekiminiz bildirecektir.

Göğüs Küçültme Operasyonundan Sonra İz Kalır mı?

Tüm cerrahi estetiklerde olduğu gibi göğüs küçültme operasyonunda da iz kalabilir. Fakat izin şekli ve boyutu operasyonda kullanılan tekniklere göre farklılık gösterir. Lolipop tekniğinde daha az iz kalır. Çünkü daha küçük kesi atılır. Memenin ne kadar küçüldüğü de kalacak iz miktarını değiştirir. Fakat Türkiye’de bulunan hekimler uygun tedavi uyguladığı için ve ameliyat sonrası gerekli kremleri verdiği için göğsünüzde iz kalma olasılığı minimum denecek kadar azdır.

Göğüs Küçültme Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Göğüs Küçültme Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmeli
Göğüs Küçültme Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmeli

Göğüs küçültme operasyonundan sonra 3-7 gün arası evinizde istirahat etmelisiniz. Operasyon sonrası hekim tarafından reçete edilen antibiyotik ve diğer ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekir. Göğüslere baskı yapmayacak düzeyde bir sütyen takılması da en önemli detaydır. Hekimin verdiği tarihlerde pansuman yapılması gerekir. Pansuman oluşacak yara izini de minimuma indirir.

Yaklaşık 1 ay boyunca ağır yük kaldırma, itme ve çekme gibi hareketlerden kaçınmanız gerekir. Ameliyattan 1 ay sonra hafif egzersizler yapabilirsiniz. Meme küçültme operasyonunun ardından göğüsler biraz şiş görülebilir. Fakat kendinize dikkat ettiğiniz süre boyunca bu şişler zamanla inecektir. Göğüs küçültme operasyonunun ardından sigara ve alkol kullanımını da azaltmanız gerekir. Çünkü bunlar yaranın iyileşmesini geciktirir.

Türkiye’de Göğüs Küçültme Operasyonu Fiyatları

Türkiye’de Göğüs Küçültme Operasyonu Fiyatları
Türkiye’de Göğüs Küçültme Operasyonu Fiyatları

Türkiye’de göğüs küçültme operasyonu fiyatları değişkendir. Ancak bulduğunuz güvenilir kliniğe göre 2000 USD altında bir ücret ödersiniz. Öncesinde güvenilir bir hekim bulmalısınız. Sonrasında kendinizi hekime bırakarak istediğiniz göğüs boyutlarını elde edebilirsiniz. Türkiye’de yapılan operasyonlarda yurtdışından gelen misafirler için konaklama ve ulaşım konusunda da danışmanlık hizmeti sunulmaktadır. Bizimle de görüşerek en uygun fiyatlarda kaliteli göğüs cerrahi yapan kliniklere ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir