Estetik cerrahi

Göz Rengi Değiştirme Ameliyatı ile Renkli Gözler

Renkli gözlere sahip olmak artık uçuk bir hayal olmaktan çıkıyor. Göz rengi değiştirme ameliyatı ile kalıcı olarak göz renginizi değiştirmek mümkün. Bu konuda, lazer operasyonlar adını duyurmuş olsa da yapay iris ameliyatı da günümüzde oldukça rağbet görmekte.

Son günlerin sıkça göz rengi değişir mi, kalcı göz rengi değiştirme mümkün mü, ameliyatla göz rengi değiştirme nasıl yapılır soruları sorulmakta. Göz rengi değiştirme ameliyatı hakkında merak edilen her şeyi, geniş kapsamlı olarak bu yazıda bulabilirsiniz.

Kalıcı Göz Rengi Değiştirme Ameliyatı Mümkün mü?

Kalıcı göz rengi değiştirme ile başlayan sorularınıza uygulanan tüm yöntemler ve ameliyatın kimler için uygun olduğuna dair bilgiler içeren bu yazımız ile yanıt vermek istiyoruz. Çünkü ülkemizde kalıcı göz rengi değiştirme ameliyatları başarılı bir şekilde yapılmakta ve bu konu da dünyanın çeşitli ülkelerinden ameliyat için ülkemize gelenler olmaktadır.

Yapay İris İle Göz Rengi Değiştirme

Yapay iris ameliyatı, korneaya çok küçük bir kesik atılarak ön kamaraya, göz için en uygun olan yapay irisin yerleştirilmesi işlemidir. Yapay iris ile göz pigmentlerine zarar vermeden, istenilen renge kalıcı olarak kavuşma olanağı sağlanır. Yapay iris ile göz rengi değiştirme ameliyatı riskli olduğu kadar en güvenilir yöntemdir. Renk seçme özgürlüğünü sizlere sunar. 1200 civarı renk tonuna ve farklı desenlere sahip yapay iris üretimi yapılmaktadır.

Ameliyat Kimler İçin Uygundur sorusunu kısaca yanıtlayacak olursak; Doğuştan iris dokusu bulunmayan veya travma ve kazalar sebebiyle zarar gören gözler için tedavi amaçlı uygulanır. Fakat günümüzde estetik bir görünüme sahip olmak isteyen bireyler içinde uygundur.

Ameliyat Kaç Yaşından İtibaren Yaptırılır?

Tıpkı vücuttaki diğer organlar gibi gözlerinde gelişme ve büyüme süreci vardır. Gözün büyümesi 20-25 yaşın da durmaya başlar. Bu sebebe bağlı olarak göz rengi değiştirme ameliyatının 20 yaşından itibaren yaptırılması uygundur.

Göz Rengi Değiştirme Ameliyatı Tehlikeli Midir?

Her ameliyat gibi göz rengi değiştirme ameliyatı da risklidir. Bilindiği üzere göz oldukça hassas bir organdır. Operasyon sırasında yapılacak en küçük bir hata, büyük olumsuzluklara sebep olabilir. Ameliyat olmaya karar verdikten sonra çok iyi bir araştırma yapılmalı, güvenilir ve titizlikle çalışan bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Tehlikenin boyutu, donanımlı sağlık kuruluşları ve deneyimli doktorlarla en aza indirilebilir. Bunun yanı sıra teknolojinin ilerlemesiyle, yapay iris teknolojisi daha da gelişerek olabilecek riskleri en aza indirmeye devam ediyor.

Göz Rengi Değiştirme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

 • Göz iltihabı
 • Cerrahi bir operasyon olduğu için çok dikkatli yapılmadığı takdirde kornea hasarına sebep olabilir.
 • Kornea da ödem oluşması
 • Düşük bir ihtimal de olsa kısmi görme kaybı veya körlük
 • Katarakt
 • Göz tansiyonu (Glokom)
 • Retinada meydana gelen hasarlar.

Bu komplikasyonlar tek başına bir sorun olduğu gibi birbirini de tetikleyebilir. Örneğin iltihap, katarakt ve göz tansiyonuna sebep olabilir. Tamda bu sebepten ameliyat büyük bir titizlikle yapılır ve oluşabilecek riskler an aza indirilir.

Kimler Göz Rengi Değiştirme Ameliyatı Olabilir?

 • Göz hastalığı bulunmayanlar

Hali hazırda bir göz hastalığına sahipseniz bu ameliyat size göre değil. Göz hastalıkları, ameliyatı çok riskli bir hale getirirken, ameliyat sonrasında var olan hastalığın daha da ilerlemesine sebep olabilir. İlaç tedavisi ile hastalık iyileştikten sonra ameliyat yapılabilir. Fakat yine de var olan problemin tamamen ortadan kalktığından emin olunmalıdır.

 • Uygun retina yapısına sahip olanlar

Operasyon için sağlıklı bir retina yapısı şarttır. Retinada yırtık, incelme, delik gibi problemler varsa ameliyat yapılamaz. Bu sorunlar düzeltildiği takdirde, gerekli kontroller tekrar yapılarak retinanın uygunluğu kontrol edilir. Eğer olumlu sonuçlar alınırsa ameliyat yapılabilir.

 • Enfeksiyon riski olmayanlar

Ameliyat için en önemli şartlardan biri de hastanın enfeksiyon riski taşımamasıdır. Göz, hassas dokusundan dolayı operasyon esnasında enfeksiyon riski oluşturur. Doğru yöntemlerle elbette bunun önüne geçmek mümkün, fakat enfeksiyon riski bulunun hastalarda bu risk 2 katına çıkar. Bu sebepten bu hastalara göz rengi değiştirme ameliyatı tavsiye edilmez.

 • 20 yaşından büyük olanlar

Gözün büyümesi 20 yaşına geldiğinde durur. 20 yaşından sonra ameliyatı yapılması düşünülebilir.

Yapay İris Ameliyatı Öncesi

 • İşlem yapılacak göz yapısı detaylı bir şekilde incelenir.
 • Retinanın işlem için uygunluğu kontrol edilir.
 • Hastanın herhangi bir göz hastalığına sahip olup olmadığı ve enfeksiyon riski tetkikler doğrultusunda, kontrol edilir.
 • Herhangi bir kullanılan ilaç varsa doktor kontrolünde, ameliyattan en az 1 hafta önce bırakılır.

 

Göz Rengi değiştirme
Göz-Rengi değiştirme 

 

Yapay İris Ameliyatı Sonrası

 • Ameliyat sonrasında hastanede kalmaya gerek yoktur.
 • Kornea da ödem veya enfeksiyon oluşmadığı takdirde göz ertesi gün normal görünümüne kavuşur.
 • Ameliyat sonrasında verilen ilaçlar doktorunuzun önerileri doğrultusunda düzenli olarak kullanmalıdır.
 • Doktorun belirlediği süre zarfınca koruyucu gözlük kullanmalıdır
 • Rutin kontrolleri aksatılmamalıdır.
 • Beklenin dışında bir komplikasyon gerçeklemesi durumunda derhal ameliyatı yapan doktorla iletişime geçilmelidir.

Alternatif Göz Rengi Değiştirme Yolları

Yapay iris yönteminin yanı sıra alternatif göz rengi değiştirme yolları da vardır. Bunlar;

 • Lazerle göz rengi değiştirme (Lumineyes)
 • Kontakt lensler

Lazerle Göz Rengi Değiştirme (Lumineyes)

İriste yoğun şekilde melanin pigmentinin bulunması sonucunda, göz kahverengi veya daha koyu bir renge sahip olur. İrise uygulanan düşük enerjili lazer operasyonu ile iristeki melanin pigmenti yakılarak, gözden tamamen temizlenir. Bu sayede 2-3 haftalık süreç sonrasında göz tamamen yeşil veya mavi renge döner.

Lumineyes olarak da bilinen lazerle göz rengi değiştirme işlemi yaklaşık 20 saniye süren bir işlemdir. Lumineyes işlemi sonucunda dönüşen göz rengi, hastanın sahip olduğu göz renginin koyuluğuna göre değişir. Bu sebepten hastanın göz rengi seçme şansı yoktur.

Lazerle Göz Rengi Değiştirme Yöntemi Güvenli Midir?

Yapay iris teknolojisinin gelmesi ile lazer teknolojisi biraz arka planda kalmıştır. Lumineyes işleminde direkt olarak irise işlem yapıldığı için bir hayli risklidir. İriste kalıcı hasarlara sebep olabileceği gibi, gözdeki pigmentler tamamen yok edildiğinden göz rengini eski haline getirmek, mümkün değildir. Ayrıca ortaya çıkacak göz rengi konusunda kesin bir bilgi vermez. Bunlara dayanarak lazerle göz rengi değiştirme ameliyatı bu alanda ciddi uzmanlığa sahip kurumlar tarafından yapılmalıdır. Bunun yerine yapay iris yöntemi ile göz rengi değiştirme ameliyatı tercih etmek daha güvenlidir.

Kontakt Lensler

Kontakt lensler, korneanın üzerine takılarak göz bebeğinin tamamını kapsar. Görme kusurları için kullanıldığı gibi kozmetik amaçla da kullanılır. Göz rengini değiştirmedeki en alternatif ve risksiz yöntemdir. Fakat kalıcı değildir, dikkatli kullanım gerektirir ve göz rengini doğal göstermez.

Doğal Yollarla Göz Rengi Değiştirmek Mümkün Mü?

 

Bu sorunun cevabı çok net bir şekilde hayırdır. Göz rengi pigmentlere bağlı olduğu için göz renginin değişimi doğal yollarla, yani hiçbir müdahale olmadan mümkün değildir. Sadece güneşte veya yapay ışıkta daha açık veya koyu bir görünüme bürünebilir.

Siz de göz rengini değiştirmek istiyor ve bu alanda uzman kişilerden hizmet almak istiyorsanız bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz. Dünyanın tercihi kurumlarımızda uygulanacak göz rengi değiştirme ameliyatı hakkında tüm detaylar için hemen bizi arayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir