Diş TedavileriHollywood Gülümseme

Hollywood Gülüşü Antalya

Hollywood gülüşü isminden de anlaşılacağı gibi Hollywood yıldızlarının muhteşem ve parlak gülüşlerinden esinlenilerek gerçekleştirilen bir gülüş tedavisidir. Hastaların diş eti, diş, dudak, çene yapılarını incelenerek en uygun gülüşün tasarlanması sağlanır. Hollywood gülüşü etkisini elde etmek için yalnızca beyaz dişlere sahip olmak yeterli değildir. Beyazlık yanında diş etlerinin ve dişlerin orantısı da son derece önemlidir. Hollywood yıldızlarının ışıldayan gülümsemelerine sahip olmak istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Hollywood Gülüşü Neden Yaptırılır?

Hollywood Gülüşü Neden Yaptırılır
Hollywood Gülüşü Neden Yaptırılır

Bu işlem ile ekranlarda hayranlıkla izlediğiniz Hollywood yıldızlarının dikkat çekici gülümsemelerine sahip olabilirsiniz. Gülüş estetiği işlemine başlanmadan önce ilk olarak kişilerin ağız yapılarının incelenmesi adına çalışmalar yapılır.

Gülüş estetiği erkek ya da kadınlara belli koşulları sağlamaları halinde yapılabilir. Dişlerin yanında dudakların, diş etlerinin yapılarının incelenmesi adına da tedavi gerçekleştirilir. İstenen gülüş doğrultusunda uzman hekimler tarafından incelemeler yapılır. Estetik gülüşe sahip olmak adına gerçekleştirilen işlemler;

 • Dudak dolgusu
 • Diş beyazlatma
 • Diş eti tedavileri
 • Porselen lamine işlemi
 • Kompozit lamineler
 • İmplant tedavisi
 • Tam seramik kaplamalar
 • Ortodontik tedaviler
 • Zirkonyum kaplama

Gülüş estetiği için istenen gülümsemelerde yalnızca pembe diş etleri ve beyaz dişler yeterli olmaz. Ağızda bulunan diş ve diş etleri dışında kalan boşluklar siyah ve karanlık bir görünüme sahiptir. Siyah görüntünün az gözükmesi halinde gülüş tam anlamı ile estetik görünür. Bu bağlamda diş boylarının uzatılması, hacimlerinin artırılması ile karanlık görünümünün minimum seviyeye indirilmesi mümkün olur.

Gülüş estetiği öncesi röntgenler ile desteklenmiş olan detaylı bir ağız içi ve çene muayene işlemleri gerçekleştirilir. Dijital ölçüler dikkate alınarak gerçekleştirilen hassas analizler sonucunda uygulamalara başlanır. Bazen estetik ve botoks işlemlerinin de gerçekleştirilmesi gerekebilir. Dijital olarak ya da özel geçici malzemeler kullanılarak sonucun nasıl olacağının görülmesi mümkün olur. Hastaların onaylamasının ardından sürecin başlatılması mümkün olur.

Hollywood Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Etkili gülüş estetiği için dişlerin birbirleriyle ve yüz ile orantılı olması gerekir. Bu durumu etkileyen birtakım parametreler bulunur.

 • Dişlerin aralarında belli bir altın orana göre boyutlandırma işlemleri gerçekleştirilir.
 • Diş etlerinin sağlıklı bir yapısı olmalıdır.
 • Dişlerin aralarında boşluk bulunmaması gerekir.
 • Dişlerin orta hatta göre simetrik bir yapılarının bulunması gerekir.
 • Dişlerin çevresinde bulunan diş etlerinin simetrik bir yapısı bulunmalıdır.
 • Gülümseme esnasında dişlerin görünme miktarlarının optimal seviyelerde olması gerekir.
 • Gülümseme esnasında diş etlerinin dudak altından belirli bir mesafede görünmesi gerekir.

Hollywood gülüşü işlemi gerçekleştirilmeden önce fotoğraflama son derece önemli bir konudur. Dental fotoğraf çekimi gerçekleştirilerek dişler ve çevre dokuların fotoğraflaması yapılır. Dental laboratuvara aktarılacak olan bilgiler için fotoğraf yanında ölçü alımı ve 3 boyutlu gülüş tasarımı da son derece önemlidir. Video çekimi ile hastaların konuşma sırasında ve gülerken dinamik yüz estetikleri kontrol edilerek optimal yüz güzelliği için dişlerle alakalı yapılacak işlemler tespit edilir.

Hollywood Gülüşü Kimlere Yapılır?

Hollywood gülüşü tasarımı olarak isimlendirilen gülüş tasarımlarında hastaların diş eti, dudak ve dokularının durumlarının detaylı bir şekilde incelenmesi işlemleri gerçekleştirilir. Dişlerin ağız içerisindeki durumları, pozisyonları ve boyutları ile ilgili incelemeler yapılarak, kişilerin yüzlerine en uygun gülüş tasarımlarının gerçekleştirilmesi sağlanır.

Dijital ortamlarda kişilerin gülüşlerinin düzeltilmesi amacıyla atılacak olan her adım öncesi bu işlemlerin kişiye özgü olduğunun unutulmaması gerekir. Kişilerin yüz oranları, gülüşlerinin açıklığı gibi konular dikkate alınarak yapılacak işlemler planlanır. Dişin şekli, rengi, dudakların pozisyonu, ten rengi gibi konular bu dizaynın gerçekleştirilmesinde son derece önemlidir.

Hollywood Gülüşü için İlk Randevuda Neler Yapılır?

Dijital gülüş tasarımı amacıyla başvurulan seansta stüdyo ekipmanları ile fotoğraf ve video çekim işlemleri gerçekleştirilir. Bunun yanında yine aynı seansta üzerinde ölçüm işlemleri yapılabilmesi adına üst ve alt çeneden ölçüm alınır.

Hollywood Gülüşü Uygulamalarında Pembe Estetik Nedir?

Pembe estetik, dişleri saran diş etlerine yapılan estetiğe verilen isimdir. Diş eti seviyelerinin simetrik yapıda olması diş etlerinin açık pembe renkte olması ve kanama sorunlarının bulunmaması pembe estetikte aranan kriterlerdir. Yüz bölgesinde bulunan kasların tamamen kasılması durumunda gülme hattı olarak isimlendirilen gülme esnasında üst dudağın üst diş arkı ile seviyelerine bakılır. Gülme hattında dişler ile pembe diş etlerinin ne kadar göründüğü ile alakalı kontroller gerçekleştirilir.

Kişiler güldüğü zaman kaslarını tamamen kasarak derin bir gülüş halini aldığında görünen ağız içi pencere gülme hattı olarak isimlendirilir. Gülme hattında üst dişlerin, üst diş etlerinin, dudağın alt kenarının belli bir altın oranda olması önemli bir konudur. Derin gülme hattı olan hastalarda üst diş etleri görünmesi gerekenden çok daha fazla görünür. Bu durum ise gummy smile olarak isimlendirilir. Gummy smile güzel bir gülüşe gölge düşüren bir durumdur. Bu gibi durumları yaşayan hastalara çeşitli tedavi alternatifleri sunulur.

Gummy Smile Tedavisi Nasıl Olur?

Gummy smile durumu yaşayan hastalarda üst diş etleri olması gerekenden daha fazla görünür. Siş etlerinin görünme seviyelerinin indirilmesi önemlidir. Tedavi planı gerçekleştirilirken üst dudak kalınlığı, üst dişlerin kuron boyları, kasların tonusu gibi konular değerlendirilir. Bu durumun giderilmesi için çeşitli tedavi alternatifleri bulunur.

Gingivektomi olarak isimlendirilen diş etlerinin kesilmesi işlemleri ile diş eti seviyeleri yukarı alınabilir. Botoks uygulaması da gummy smile durumlarının giderilmesi amacıyla tercih edilebilir. Üst dudak kaslarına botoks uygulaması yapılarak kasın çok fazla yukarı kalkması gibi durumlar giderilmiş olur.

Hollywood Gülüşü Tedavisinde Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Hollywood Gülüşü Tedavisinde Kullanılan Malzemeler Nelerdir
Hollywood Gülüşü Tedavisinde Kullanılan Malzemeler Nelerdir

Hollywood gülüşü uygulaması için özellikle yüz oranları ile ağız içi oranlarının değerlendirilmesi son derece önemlidir. Bu amaçla da profesyonel fotoğraflama işlemleri gerçekleştirilmelidir. Dental fotoğrafçılık sayesinde dişlerin boyutu, konumu, rengi gibi çeşitli konular değerlendirilir.

Fotoğrafların farklı açılardan çekilmesi adına işlemler gerçekleştirilir. Dental fotoğrafçılık için özel üretilmiş olan ağız içi fotoğraf aynaları kullanılır. Alt ve üst çene diş arkı yansıması fotoğrafları alınır. Yüz oranları da incelenerek gerekli görülmesi halinde özel yüz arkları ile milimetrik ölçüm işlemleri gerçekleştirilir.

Panoramik filmler ile çene kemiklerinin uyumu, dişlerin sağlığı ve alveol kemiğinde duruşunun belirlenmesi sağlanır. Sefalometrik filmler sayesinde alt çenenin üst çeneye uyumu ve pozisyonlarının değerlendirilmesi adına çalışmalar yapılır. Çekilen filmler ve bunun yanında yapılan detaylı dental muayene ile optimal bir gülüş elde edilmesi adına tedavi planları yapılır.

Hollywood Gülüşü ile Hangi Problemler Çözülebilir?

 • Eksik diş sorunları
 • Dişlerde şekil bozukluğu
 • Diş yüzeyindeki kırık ve çatlak problemleri
 • Dişlerdeki çapraşıklık sorunları
 • Asimetrik gülüş
 • Diş eti seviyesinin düzeltilmesi
 • Diş eti sağlığının devamı gibi pek çok problemin çözümü sağlanır.

Hollywood Gülüşü Tedavisinde Yaş ve Cinsiyet Önemli Mi?

Kadın ve erkeklerde diş yapıları farklılık gösterir. Kadınlarda yüz hatları daha oval bir görünüme sahiptir. Bu nedenle dişlerde de daha yuvarlak hatlarla güzel bir uyum sağlanması mümkün olur. Önde bulunan iki dişin uzun olması kadınlarda estetiği etkileyen durumlar arasında yer alır. Erkeklerde ise daha maskülen bir görünüm için düz diş kurvatürleri yakalanmaya çalışılır. Köşeli hatlarla uyum elde edilmesi mümkün olur. Sonuçta her iki cinsiyette de yüz hatları ile diş hatları arasında uyum yakalanmaya çalışılarak uygun bir estetik mümkün olur.

Kadınların daha oval yüz hatları olduğundan oval kontürlü diş formları planlaması daha estetik bir görünüm elde edilmesine yardımcı olur. Erkeklerde ise daha keskin hatlara sahip diş formları tercih edilir. Köşeli formda olan dişler cinsiyetteki estetik farklılıkları da iyi bir şekilde yansıtır.

Hastaların yaşı da Hollywood gülüşü tedavisi için önemli kriterlerden biridir. Çünkü yaşın ilerlemesi durumunda yüz kaslarının tonusunda azalma durumları söz konusu olur. Dişlerin mine tabakasında yani sert dokuda oluşan aşınmalar kişilerin özgüvenlerini kaybetmesine neden olur. Bu gibi durumlarda kişiler gülümsemekten çekinirler.

Hollywood Gülüşü Kuralları Nelerdir?

Hollywood gülüşü için belirlenen genel standartlar Hollywood gülüşü kuralları olarak isimlendirilir.

 • Dudak genişliği yüzün genişliğinin yarısı kadar olmalıdır.
 • Kişilerin derin gülme hattı olması önemlidir. Kişilerin gülümseme ile beraber üst azı dişlerine kadar bütün ön dişlerinin görünmesi gerekir.
 • Dudakların simetrik bir görünümü olmalıdır.
 • Üst ön dişlerin düzgün bir görünümü olmalıdır.
 • Gülüş sırasında üst diş etleri en fazla 2 mm görünmelidir.
 • Hastaların üst dişlerine dolgu yapılması halinde bunlar görünmemelidir.
 • Alt kesici dişlerin gülüş esnasında görünmesi gerekir.
 • Üst kesici dişler diğer dişlere göre daha belirgin ve önde durmalıdır.

Bu açıdan Hollywood gülüşü kapsamında diş ve diş eti operasyonları yanında botoks ve dudak dolgusu işlemleri de gerçekleştirilebilir.

Hollywood Gülüşü Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Hollywood gülüşü avantajları nedeniyle son zamanlarda sıklıkla tercih edilir. Hollywood gülüşünden beklentilerin karşılanması amacıyla hastalar ile doktorların arasındaki iletişim son derece önemlidir. Diş hekimlerinin hastaların beklentilerini analiz etmesi ve iyi bir şekilde anlaması gerekir. Hollywood gülüşü için gerekli olan işlemlerin uzman diş hekimleri tarafından gerçekleştirilmesine özen gösterilmelidir.

Tasarım işlemlerinin öncesinde planlanması ve hastanın onayının alınması gerekir. Sürekli olarak tasarımların prova edilmesi gerekir. Bu şekilde mükemmel sonucun elde edilmesi mümkün olur. Kusursuz ve doğru bir Hollywood gülüşünün sağlamış olduğu faydalar;

 • Kusursuz gülüş kişilerin mükemmel bir görünüme ulaşmasını sağlar.
 • Hollywood gülüş tasarımı sayesinde simetrik ve estetik bir görünüm elde edilir.
 • Ağız ve diş sorunları nedeniyle oluşan özgüven problemlerinin giderilmesi mümkün olur.
 • Kişilerin yüzleri için ideal bir gülüşün belirlenmesi ile enerjik bir görünüm sağlanır.
 • Kişilerin beklentileri göz önünde bulundurularak yapılan uygulama ile işlemin sonucundan %100 memnuniyet sağlanır.

Hollywood Gülüşünde Porselen Diş Kaplama

Porselen diş kaplama yönteminde dişlerin tüm yüzeylerinin kesilmesi durumları söz konusu olmaz. Yalnızca 0.3-0.7 mm inceltme işlemi yapılır ve sağlam diş dokularından minimum kayıp ile işlem gerçekleştirilir. İnceltilen kısımlara porselen diş laminalarının yapıştırılması sağlanır.

Porselen Diş Lamina Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Porselen Diş Lamina Hangi Durumlarda Tercih Edilir
Porselen Diş Lamina Hangi Durumlarda Tercih Edilir
 • Çapraşık ya da eğri görünümlü dişlerin düzeltilmesi
 • Diş beyazlatma yöntemiyle sonuç elde edilemeyen ileri derecede renklenmiş olan dişler
 • Renk ve yapısı bozulan eski dolguların düzeltilmesinde
 • Ayrık olan dişlerin birleştirilmesi amacıyla
 • Kırık ya da aşınmış olan dişlerin restorasyonlarında bu yöntem tercih edilir.

Porselen lamine diş yapımında 0.3-0.7 mm minimal bir aşındırma yapılarak istenen görünümlerin elde edilmesi mümkün olur. Bu işlem 7-10 gün gibi bir sürede rahat bir şekilde gerçekleştirilir. Sağlam, renklerinde bozulma olmayan ve oldukça dayanıklı malzemelerden üretilirler. Dişlerin doğal yapısında bozulma durumları söz konusu olmadan istenen estetik özellikleri sahip porselen lamina yapılabilir.

Diş üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan ya da minimal bir düzeltme ile porselen lamina yapılması mümkündür. Diş üzerinden kaldırılan miktarlar 0.3-0.7 mm ile sınırlıdır. Görünümünden memnun olunmayan dişlerin bir kopyası ile tasarım işlemleri gerçekleştirilir. Dişlere müdahale gerçekleştirilmeden önce dişlerde yapılacak olan değişiklikler işlemin başında demo olarak gösterilebilir. Bu demo ise mock-up olarak isimlendirilir.

Porselen yüzeylerin pürüzsüz bir görünümü vardır. Bu sebeple sigara ya da benzeri nedenlerle lekelenme sorunları minimum seviyelere indirilir. Sigara, çay, kahve gibi dış etkenler nedeniyle renk değişimi durumları söz konusu olmaz. Bunun yanında aşınma sorunlarına karşı da dirençleri son derece yüksektir.

Diş etlerinde herhangi bir tedavi ya da diş estetiği bakımından bir işleme gerek duyulmuyorsa 1 hafta gibi bir sürede 2-3 seansta tedavinin gerçekleşmesi mümkün olur.

Zirkonya Kaplama Nasıl Uygulanır?

Zirkonya kaplama tüm restorasyon uygulamalarında rahat bir şekilde kullanılabilir. Doku dostu yapısı sayesinde diş hekimliğinde sık sık tercih edilen malzemeler arasında yer alır.

Gerçekleştirilecek olan restorasyonun türüne ve sağlıklı diş miktarına bağlı olarak dişlerde aşındırma işlemleri yapılır. Hastaların diş ölçüleri alınarak bu sayede üretilecek dişin bilgisayarlarda dijital modellerinin oluşturulması sağlanır. 3 akslı zirkonya kazıma cihazlarında kaplamaların üretilmesi işlemleri gerçekleştirilir. Hastaları fotoğrafları baz alınarak son makyaj işlemleri yapılır ve fırınlama aşamasına geçilir. Son cila ile işlem tamamlanarak doğal bir görünüm elde edilmesi sağlanır.

Zirkonya Kaplama Bakımı

Zirkonya kaplama bakımı normal dişlerde olduğu gibi gerçekleştirilir. Günde iki defa dişlerin fırçalanmasına özen gösterilmeli ve diş araları diş ipiyle düzenli bir şekilde temizlenmelidir. Zirkonya kaplaması bulunan hastalarda da 6 ayda 1 olacak şekilde rutin olarak diş kontrollerinin gerçekleştirilmesi gerekir.

Zirkonya Diş Avantajları Nelerdir?

Daha eski bir yöntem olan metal destekli kaplamaların iç kısımlarında gri renkli metaller bulunur. Metal üzerine diş renginde porselenler yığılarak kaplamaların elde edilmesi sağlanır. Porselenin transparan bir yapısı olduğundan alttaki gri renkli meralin silüeti bir süre sonra belli olmaya başlayacaktır.

Zirkonya dişler tek parça yapıları ile dikkat çeker. Tüm yapı normal dişlerle aynı renk olduğundan bu gibi problemlerle karşılaşılmaz. Bunun yanında doğal dişlerde olduğu gibi uç kısımlarına şeffaflık efektleri verilir. Bu sayede kişilerin kendi diş yapılarına uygun olan estetik bir görünüm elde edilir.

Zirkonya Kaplama Ne Kadar Sürede Yapılır?

Teknolojinin gelişmesi ile beraber diş ölçüleri alınarak laboratuvar ortamına iletilmesi sağlanır ve tasarımlar çok kısa sürelerde dijital ortamlarda gerçekleştirilir. 4-5 gün gibi kısa bir sürede restorasyonların son hali ağız içerisinde prova edilerek tamamlanması mümkün olur.

Restorasyon işleminin gerçekleştirileceği dişler, işlemden önce lokal anestezi yardımıyla uyuşturulur. Uyuşma hissi geçmeden restorasyonları yapılarak yeni dişler gelene kadar geçici kaplamalar ile hayat standartlarının korunması sağlanır.

Zirkonya Kaplama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaplamanın ardından kişilerin günlük ağız hijyen kurallarına dikkat etmesi gerekir. En az 6 ayda 1 diş hekimi kontrolüne gitmek önemli bir konudur. Bunun haricinde ekstra bir işleme ya da önleme gerek duyulmaz. Zirkonya diş kaplamalar kişilerin kendi dişleri gibi basınca dayanıklı olduğu için kesme ve çiğneme gibi günlük ihtiyaçların yapılması da mümkün olur.

Metal destekli diş kaplamalarında alerji durumları sıklıkla karşılaşılan problemler arasında yer alır. Zirkonyum alerjisi çok fazla karşılaşılan bir durum değildir.

Türkiye’de Hollywood Gülüşü Tedavisi

Türkiye’de Hollywood Gülüşü Tedavisi
Türkiye’de Hollywood Gülüşü Tedavisi

Türkiye diş uygulamaları açısından son derece gelişmiş olduğu için medikal turizm de oldukça gelişmiştir. Bunun yanında dövizin yüksek olması nedeniyle medikal turistler bu ülkede uygun fiyatlara tedavi görebilirler. Türkiye’de Hollywood gülüşü tedavisi ile ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız firmamızla iletişime geçmeniz yeterlidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir