İrlanda Tüp Bebek Klinikleri

İrlanda tüp bebek klinikleri oldukça iyi olsa da çok fazla tercih edilmezler. Çünkü bu ülke tüp bebek tedavisini karşılamayan tek Avrupa Birliği ülkesidir. Maliyet çok yüksek olduğu için hastalar tedavi masrafını karşılamakta zorluk yaşar. Aynı zamanda tüp bebek başarı oranını arttırmak için yapılan ek tedavilere de ekstra ücret istenir. Ölü gebelik oranı da Türkiye’de göre daha pahalıdır. Ayrıca doğurganlık oranının az olduğu sadece satış amaçlı tedavinin uygulandığına dair söylentiler de mevcuttur. Bu da hastaları tedaviden soğutur.

İrlanda tüp bebek tedavisi maliyetleri kliniğin durumuna göre belirlenir. Bu sebepten ötürü net fiyat vermek doğru değildir. Ancak ortalama fiyat vermek gerekirse 5,600 Euro civarından başlamaktadır. Bu fiyat genelde artış gösterse de azalma göstermez. Türkiye’de tüp bebek tedavisi daha uygun maliyetlerdedir.

IVF Nedir?

IVF nedir

Tüp bebek tedavisi olarak bilinen IVF, doğal yollardan çocuk sahibi olamayan hastalara uygulanır. Tüp bebek, çiftlerin üremesine yardımcı olan destek tedavilerdir. Kadından alınan yumurta ile erkekten alınan spermler laboratuvar ortamında döllenir ve embriyo kadının rahmine yerleştirilir. Bu işlemin ardından ölçeklendirme süreci başlar. Ancak net sonuç elde etmek için işlemden 2 hafta sonra gebelik testi yapmak gerekir. Test pozitif çıkarsa gebelik sonuçlanır. Hastalar genelde kendi ülkelerinde tedavi olmak istemez. Bu nedenle Türkiye’de tüp bebek tedavisi yaptırmak çok daha avantajlıdır.

Tüp Bebek Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Tüp bebek tedavileri, hastanın yaşına göre uygun olan ya da olmayan tedavilerdir. Ancak ülkelere göre yaş faktörü değişim gösterir. Ülkelerin genelinde tüp bebek için uygun tedavi 43 yaştır. En verimli yaş ise 25-30 yaş aralığıdır. Ancak bu biraz da kişinin sağlık problemlerine ve genetik faktörlerine göre değişiklik gösterir. Bunun için öncesinde klinik ile görüşme sağlayarak karar vermeniz daha doğru olur.

Tüp Bebek Başarı Oranları Neye Göre Değişir?

Tüp bebek başarı oranı pek çok etkene göre değişiklik gösterir. Annenin yaşı, genetik durumu, genel sağlık durumu ve klinik başarısı gibi faktörler tüp bebek tedavisinin başarısını gösterir. Bu nedenle tüp bebek tedavisi düşünüyorsanız aşağıdaki etkenlere dikkat etmeniz gerekir;

 • Yaş: Kadınlar genç yaşta tüp bebek tedavisi görürse daha verimli sonuç elde ederler. Bunun için de 25 yaş en ideal olanıdır.
 • Yumurta, sperm ve embriyo kalitesi: Bu unsurların kalitesi elbette tüp bebek başarı oranını yakından etkiler. Yaş faktörü ve yumurta ve sperm kalitesini etkiler.
 • Önceki gebelik tarihi: Geçmiş yıllarda başarılı bir gebelik geçiren bireyler daha olumlu tedavi görür. Ölü doğum yapmış ve düşük yapmış kişilerin IVF tedavi süreci riskli olabilir.
 • Embriyo transferi: Pek çok uzman embriyo transferinin tüp bebek tedavisinin en önemli parçası olduğunu söyler. Bu nedenle embriyo transferinin yapıldığı klinik kalitesi oldukça önemlidir.

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

tüp bebek nasıl yapılır

Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır sorusu da merak edilir. Genel adımlar şöyledir;

 • Adet döngüsü ilaçla bastırılır
 • Birden fazla yumurta üretmeye yardımcı ilaçlar kullanılır.
 • Yumurtaların gelişimini sağlamak için ultrason izlemesi yapılır
 • Yumurtalar toplanır
 • Yumurta ve spermler döllenir
 • Embriyo transferi yapılır
 • Gebelik testi uygulanır.

Tüp bebek tedavisinde aşamalar bu şekildedir. Türkiye’de tüp bebek tedavisi uzmanlar tarafından gerçekleştirildiği için oldukça avantajlıdır. Siz de İrlanda yerine Türkiye’ye gelerek tüp bebek tedavisi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir