İsrail Gastrik Bypass

Gastrik bypass, morbid obez olan kişilere uygulanan bir kilo verme operasyonudur. Obezite hastalarının yanı sıra aşırı kilolu olan kişiler de bu ameliyatı tercih edebilir. Gastrik bypass her ne kadar kilo verme operasyonu olarak bilinse de kilo vermenin yanı sıra bacaklardaki sorunları ve yağ azaltmayı da çözdüğü için oldukça faydalı bir tedavidir. Dolayısı ile hastanın yaşam kalitesini de doğrudan arttırır.

İsrail’de Gastrik Bypass İçin Kimler Uygundur?

İsrail’de gastirk bypass ameliyatı pek çok ülke ile aynı kriterlere sahiptir. Öncelik hastanın yeterli VKI değerine sahip olup olmadığıdır. Hastaların gastrik bypass olması için aşağıdaki şartları taşıması gerekir;

 • VKI değeri 40 üzerinde olmalıdır.
 • VKI değeri 35 üzeri ise obeziteye bağlı sağlık sorunlarına sahip olması gerekir. Örneğin uyku apnesi ve diyabet gibi.
 • Hastanın yaş aralığı 18-65 olmalıdır.

VKI 40 Altındaysa Gastirk Bypass Olabilir miyim?

VKI değeri 40 altındaysa yukarıdaki kriterleri karşıladıktan sonra gastrik bypass ameliyatı olabilirsiniz. Ancak bunun için uzman hekimle mutlaka görüşmelisiniz.

Mide Bypass Hazırlığı

Mide Bypass Hazırlığı
Mide Bypass Hazırlığı

Mide bypass operasyonu olmak için öncesinde biraz kilo vermek gerekir. Bir miktar kilo vermek hem karaciğer yağlanmasını giderir hem de ameliyatın daha başarılı geçmesini sağlar. Eğer kilo kaybı olmazsa ameliyat açık cerrahi yöntem ile yapılacaktır. Ancak kilo verirseniz laparoskopi yöntemi ile ameliyat olma şansınız vardır. Bu da daha hızlı iyileşmenizi sağlar. Bu nedenle operasyon öncesi bir diyetisyen ile görüşebilirsiniz.

Operasyon öncesinde aklınıza takılan tüm soruları danışmak için bir klinik ile anlaşmanızda fayda var. Böylece hiç şüphe duymadan operasyona girebilirsiniz. Bununla birlikte bir psikolog ile görüşmek de sizi rahatlatabilir.

Mide Bypass Riskleri Nelerdir?

Mide Bypass Riskleri Nelerdir
Mide Bypass Riskleri Nelerdir

Mide bypass ameliyatı oldukça önemlidir. Bu nedenle mide bypass riskleri çok merak edilen konulardandır. Her ne kadar başarılı cerrah tarafından operasyon gerçekleştirildiğinde çok fazla risk yaşama durumu olmasa da belli başlı riskleri bilmekte fayda vardır. Mide bypass riskleri şu şekilde gösterilebilir;

 • Aşırı düzeyde kanama
 • Enfeksiyon
 • Anestezi komplikasyonları
 • Kan pıhtısı
 • Akciğer problemleri
 • Bağırsaklarda tıkanıklık
 • Damping sendromu
 • Safra kesesinde taş oluşması
 • Fıtık
 • Düşük kan şekeri
 • Beslenmede yetersizlik
 • Midede delinme
 • Ülser
 • Kusma

Bu riskleri yaşamak istemiyorsanız Türkiye’de mide bypass ameliyatı gerçekleştirebilirsiniz. Böylece yaşayacağınız riskleri de minimuma düşürebilirsiniz.

Gastrik Bypass Avantajları Nelerdir?

Gastrik bypass avantajları şu şekilde sıralanabilir;

 • Mideniz küçüleceği için çok fazla yemek yiyemeyeceksiniz ve daha hızlı kilo verebileceksiniz.
 • Midenin küçülmesinin yanı sıra bağırsakların da çalışma potansiyelini olumlu etkileyecektir.
 • Açlık krizine neden olan hormon çıkarılacağı için çok fazla açlık hissetmeyeceksiniz.
 • Fazla kilolarınızın neden olduğu tüm sorunlardan kurtulacaksınız. Sosyal hayatınızda daha başarılı olacaksınız.
 • Zayıflayacağınız için özgüveniniz de artacaktır.

Gastrik Bypass Ameliyatı Hangi Hastalıkları Önler?

Obezite sadece fazla kiloların olmasına yol açmaz. Fazla kilolardan ziyade pek çok sağlık sorununa da neden olur. Bu nedenle gastrik bypass ile hastalar sadece kilo vermekle kalmaz, fazla kiloların neden olduğu sağlık sorunlarından da kurtulur. Gastrik bypass ameliyatının engel olduğu hastalıklar aşağıdaki gibidir;

 • Tip 2 diyabet
 • Hipertansiyon
 • Arter hastalığı
 • Safra kesesi
 • Felç
 • Yağlı karaciğer
 • Astım
 • Nefes almakta zorluk
 • Aşırı saç büyümesi
 • Sosyal uyumsuzluk
 • Kas iskelet sorunları

Gastrik Bypass Başarı Oranı Nedir?

Gastrik Bypass Başarı Oranı Nedir
Gastrik Bypass Başarı Oranı Nedir

Gastrik bypass ameliyatı çok sık kullanılan bir operasyon olmasına rağmen başarı oranları farklılık göstermektedir. Peki, neden hastaların başarı oranı farklılık gösteriyor?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki başarı her daim kişinin kendi azmine bağlıdır. Kilo vermek için şansı ameliyata bırakmadan çaba göstererek hedefinize ulaşmaya çalışırsanız başarı elde edersiniz. Bununla birlikte iyileşme ipuçlarını takip ederseniz ameliyatta başarı elde etmek oldukça mümkün.

Genel bağlamda kilo verme ameliyatının başarı oranı %50 ve daha fazla vücut ağırlığını kaybetmek olarak belirlenir. Çoğu araştırmalar hastaların 18-24 aya kadar fazla kilolarından kurtulduğunu gösterir. Hastalar fazla kilolarının 30-50 kg aralığını ilk 6 ay içinde, %77’sini de ameliyattan 12 ay sonrasında verebilir.

Gastrik Bypass Ameliyat Sonrası

Gastrik bypass ameliyat iyileşme süreci hastaneden taburcu olduktan sonra başlamaktadır. Öncelikle yara tedavi süreci olacaktır. Çok büyük yaranız olmasa da 5 kesi yarasının bakımını çok iyi yapmalısınız. Bu yaraların bakımı için antibiyotikli krem ve pansuman kullanmalısınız. Ameliyat sonrası iyileşme döneminde kendinizi toparlayınca yavaş yavaş egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Fakat dikişlerinizin zarar görmemesi için ağır kaldırmamalı ve ağır aktivitelerden kaçınmalısınız.

Öncelikle hafif kısa mesafeli yürüyüşlere başlayabilirsiniz. Sonrasında tempoyu ve mesafeyi arttırabilirsiniz. Ardından tek bir spora bağlı kalmanız daha doğru olur. Bu sporlar arasında tempolu yürüyüş, bisiklet binme ve yüzme yer alır. Herhangi birini seçebilirsiniz.

Gastrik Bypass Ameliyat Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Gastrik Bypass Ameliyat Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı
Gastrik Bypass Ameliyat Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı

Gastrik bypass ameliyat sonrası beslenme biraz sabır gerektirir. Her şey eskisi gibi olmayacaktır önce bunu kabullenmelisiniz. Kademeli geçiş olarak besleneceksiniz. Yani önce sıvı, sonra püreli ve ardından yumuşak katı gıdalara geçiş yapmalısınız. Önce midenize büyük ve sert gıdaları yollamamalısınız. Çünkü bu hem kusmanıza hem de acı çekmenize neden olur. İlk iki hafta boyunca su, çay, ıhlamur, yeşil çay, çekirdeksiz komposto, et ve tavuk suyu, vişne suyu ve elma suyu şeklinde sadece sıvı beslenmelisiniz.

3.haftadan sonra beslenme; macunsu ve koruyucu püre gıdalar ile beslenebilirsiniz. Yağsız kıyma, kümes hayvanları, balık, püre, süzme peynir, çırpılmış yumurta, pişmiş yulaf, haşlanmış meyve püresi ve süzme kremalı çorbaları tüketebilirsiniz.

Sonrasında katı gıdalara geçebilirsiniz. Ancak ilk etapta yağsız kümes hayvanları, küp balık, süzme peynir, pişmiş ya da kuru tahıl, pirinç, konserve, kabuklu meyve, pişmiş sebzeler şeklindedir.

İsrail’de Gastrik Bypass Ameliyatı

İsrail, iyi sağlık programı ile oldukça gelişmiştir. Bu nedenle dünya standartları üzerinde tedavi sunabilir. Ancak İsrail’de hastaların başarılı tedaviye ulaşmasını önleyen bir sorun vardır ki o da fiyattır. Ücretler yaklaşık 10.000 Euro civarındadır ve tabi ki çeşitli kriterlere göre bu durum değişir. Ancak iyi haber şu ki Türkiye hastalara %80 oranında tasarruf sağlar.

Kudüs’te Gastrik Bypass Ameliyatı

Kudüs, İsrail’in başkenti olarak oldukça başarılı bir semttir. Başkentteki fiyatlar elde edilen başarılar sebebi ile oldukça pahalıdır. Kudüs’te gastrik bypass ameliyat ücreti 20.000 Euro civarındadır. Cebinize pahalı geldiğinin farkındayız, ancak daha uygun fiyatlarda tedavi olabileceğiniz ülkeler de vardır.

Türkiye’de Gastrik Bypass Ameliyatı

Türkiye’de Gastrik Bypass Ameliyatı
Türkiye’de Gastrik Bypass Ameliyatı

Türkiye gastrik bypass ameliyatı oldukça başarılıdır. Sağlık turizmi açısından da gelişkin bir ülke olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Elbette gastrik bypass ameliyatı için en uygun fiyatı sunan ülke Türkiye değildir. Daha uygun fiyatlarda tedavi sunan ülkeler de vardır. Ancak Türkiye hem fiyat bakımından hem de kalite bakımından kullanıcılara en iyi seçeneği sunar. Hekimler oldukça kaliteli işçilik yapar, işini severek yapar ve hastaların ideal kilosuna ulaşması için elinden gelen takibi yapar.

Türkiye’de konaklama ve ulaşım alanlarında da çeşitli kolaylık sunulur. Siz de Türkiye’de gastrik bypass operasyonu gerçekleştirmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bizlerden ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilir, en iyi kliniği bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir