Jinekomasti

Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti kısaca; erkeklerde meme dokusunun gereğinden fazla büyümesi, diğer adı ile erkeklerde aşırı meme gelişimi olarak tanımlanır. Sizlere Jinekomasti ameliyatı nedir? Sorusunun cevabı hakkında merak edilenleri anlatan bir yazı hazırladık.

Jinekomasti hastalığının yapılan istatistiklere göre her 3 erkekten birinde görüldüğü saptanmıştır. Jinekomasti ameliyatı nasıl bir işlemdir? Araştırmalarını yapan erkekler en fazla ameliyat sonrası nasıl görüneceklerini merak ederler. Aslında jinekomasti sağlık açısından tehlikeli bir hastalık değildir. Fakat görüntü bozukluğu erkek hastalarda fiziksel olarak rahatsızlık yarattığı için kişiler tedaviye ihtiyaç duymaktadırlar.  Jinekomasti rahatsızlığı hormon düzensizliğinden kaynaklandığı bilinmektedir. Diğer bir deyişle östrojen ve testosteron hormonlarının dengesinden kaynaklanır. Erkekte östrojen hormonu fazlalılığı memede büyüme yapar.

Jinekomasti erkeklerde hayatının 3 farklı dönemlerinde açığa çıkar. Bebeklik, ergenlik ve yaşlılık dönemlerinde görülür. Ağırlıklı olarak ergenlik zamanlarında görülür.  Yaşlılıkta 50-69 yaş arası açığa çıkmaktadır. Bu yaş aralığında her 4 erkekten birinde jinekomasti hastalığına rastlanmaktadır.

Jinekomasti Ameliyatı Teşhisi Nasıl Yapılır?

Jinekomasti Ameliyatı Teşhisi Nasıl Yapılır
Jinekomasti Ameliyatı Teşhisi Nasıl Yapılır

Jinekomasti ameliyatıolmayı gerektiren durumlar şu şekilde açığa çıkar. Jinekomasti ameliyatı teşhisi nasıl yapılır? Ameliyat öncesi yapılacak durumlar arasında yer alır. Jinekomasti hastalığını aşağıda belirtilen durumlarda anlayabiliriz.

Memelerde başlayan şişkinlik, ağrı, hassasiyet bir ya da iki memeden gelen sıvı gibi belirtiler jinekomasti meydana geldiğini gösteren en belirgin belirtiler arasındadır. Hastalığı teşhis ederken öncelikle iki memeninde elle kontrol edilmesi sağlanmalıdır. Meme başı elle kontrol edilerek meme başı arkasında kitle olup olmadığı kontrol edilir. Eğer kitle varsa elle muayeneden sonra doktor ultrason isteğinde bulunur. Uzman tüm tetkiklere ve ultrason görüntülerine bakarak yapacağı tedaviye karar verir. Bazı durumlar sadece ilaçla tedavi edilebilir. Doktor gerekli görürse ameliyat hazırlıklarına başlanır.

Jinekomasti Ameliyatında Neler Yapılır?

Jinekomasti ameliyatına karar verildikten sonra ameliyat için yapılacak tetkiklere başlanır. Jinekomasti ameliyatında neler yapılır? Şimdi sırasıyla anlatmaya çalışalım.

Bu ameliyat için öncelikle anestezi altında yapılır. Doktor hastanın durumuna göre lokal ya da genel anestezi işlemi uygular. Meme büyümüş fakat sarkmamış ise liposuction yöntemi ile kitleyi alır. İşlem için açılan delikler özel bir dikişle dikilir ve iz kalmaz. Eğer sarkma varsa uygun yerden kesik atılma işlemi ile bölgeden kist alınır ve aynı şekilde dikiş atılır. Ameliyat sonrası lokal anestezi altında yapıldı ise doktor uygun görürse hasta aynı gün taburcu edilir. Genel anestezi yapıldıysa 1 gün hastanede kalabilir.

Jinekomasti Ameliyatı İşlemini Hangi Doktor Yapar?

Erkeklerde görülen jinekomasti rahatsızlığını araştıran kişiler genel olarak hangi doktora gideceklerini bilemeyebilirler. Jinekomasti ameliyatı hangi uzman doktorun alanına girer? Bu çok sık adını duymadığımız hastalık için en çok araştırılan konu olmuştur.

Erkeklerde meme büyümesi olarak bilinen hastalık genelde hormon bozukluğundan kaynaklanır.  Bu yüzden öncelikle bir endokrinoloji uzmanına başvurmanız gerekir. Uzman gerekli tetkikleri yapar ve sonuçlar doğrultusunda tedavi süreci başlar. Fakat ameliyat kararı verildiyse bu ameliyatı endokrin doktoru yapmaz. Jinekomasti ameliyatını estetik cerrah uzmanları yapar. Estetik ameliyat statüsünde olan bir ameliyat olduğu için ücreti devlet karşılamaz.

Jinekomasti Ameliyat Fiyatları

Jinekomasti ameliyatı estetik bir operasyon olduğu için devlet tarafından karşılanmadığını belirtmiştik. Bu yüzden bu ameliyat özel kliniklerde ve özel doktorlar tarafından yapılmaktadır.  Jinekomasti ameliyat fiyatları hastanın durumuna, yapılan tetkiklere göre değişkenlik gösterir.

Jinekomasti ameliyat fiyatlarını en çok doktorun tecrübesi belirler. Çünkü her doktorun fiyat politikası ve yaptığı tedavi yöntemleri farklıdır. Bunun yanı sıra doktorun ameliyatı yapacağı özel hastanın ve özel kliniğinde şartları fiyatı belirler. Bu yüzden ortalama bir fiyat verilemez. Bu konuyu uzman doktorunuzla görüşmeniz çok daha uygun olacaktır. Ameliyat öncesi fiyat araştırması yapmanız yararlı olacaktır.

 

Jinekomasti Ameliyatı Teşhisi Nasıl Yapılır
Jinokomasti Teşhisi Nasıl Yapılır

 

Türkiye’de Jinekomasti Ameliyatı

Türkiye’de jinekomasti ameliyatını alanında uzman hekimlere yaptırabilirsiniz. Ücret olarak ortalama fiyat ile bütçenize uygun bir şekilde hayallerinize ulaşabilirsiniz. En düşük fiyat garantisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir