Kaplamalara Daha Ucuz Alternatifler

Kaplamalara daha ucuz alternatifler dediğimiz zaman akla ilk gelen seçenek kompozit yapıştırmadır. Kompozit yapıştırma tam olarak kaplama olmasa bile kaplamalar kadar güçlüdür. İki dişin arasının doldurulması, çatlak ve kırık dişlerin tedavi edilmesi gibi durumlarda yapıştırma tedavisinden faydalanılabilir. Bu tedavilerin en büyük avantajı bekleme süresinin olmamasıdır. Bu tedaviler herhangi bir şekilde uygulanabilir. Diş kliniğinde macun kıvamında bir reçine diş yerinde şekillenir. Kompozit yapıştırma için herhangi bir şekilde ölçü alma ve diş yontma işlemlerine gerek duyulmaz.

Kompozit kendiliğinden şekillenebilir olduğundan ötürü doğal dişe kendiliğinden yapışacak bir macun kullanılır. Diş hekimi sonrasında kompozit yapıştırmayı istediği gibi şekillendirebilir. Sonrasında halojen lamba ile yapıştırma macunu sertleşecektir. Sertleşme meydana geldiğinde kompozit yapıştırma parlayacaktır. Kompozit yapıştırmalar seramik kaplamalara göre daha uygun fiyatlara sunulur. Estetik yönünden seramik kadar pürüzsüz görünmese de yine de kişileri tatmin etmeyi başarır.

Yapıştırma Kaplamadan Daha mı Ucuz?

Kompozit yapıştırma kaplamalara göre daha uygun fiyatlara sunulur. Çünkü malzeme farkı vardır ve kullanım ömrü daha değişiktir. Kaplamalar 10 yıl kullanılabilirken kompozit yapıştırmalar 5 yıl boyunca kullanılabilir. Tabi bu biraz da sizlerin diş bakımına göre değişim gösterir. Ucuz bir alternatif arıyorsanız yapıştırma yöntemini kullanabilirsiniz.

Diş Kaplama ve Kompozit Yapıştırmaların Faydaları Nelerdir?

Diş kaplama ve kompozit yapıştırmaların faydaları şu şekilde gösterilebilir;

  • Kusursuz beyazlık sunarlar.
  • Gülüşünüzün daha iyi görünmesi bakımından büyük fayda sunarlar.
  • Kendinize olan özgüveni arttırır ve sosyal yaşantıda kendinizi daha iyi hissedersiniz.
  • Diş yapısında daha az hasara neden olur.
  • Ağrısız bir tedavidir bu nedenle anesteziye gerek duyulmaz.
  • Her türlü gıda lekesine karşın direnç sağlar.
  • Sıcak ve soğuk hassasiyetine karşın dayanıklıdır.

Fiyat bakımından kompozit yapıştırmalar daha uygundur. Bu nedenle bütçenize göre bir tedavi arıyorsanız diş kaplamaları tercih edebilirsiniz.

Ne Zaman Kaplamalara Gereksinim Duyulur?

Ne Zaman Kaplamalara Gereksinim Duyulur
Ne Zaman Kaplamalara Gereksinim Duyulur

Diş kaplamalarına ihtiyaç duyulacak zamanlar aşağıdaki şekildedir;

  • Dişlerin rengini değiştirmek için; dişler bazen doğal olarak rengini kaybedebilir. Özellikle çok sık sigara ve kahve kullanan bireyler de dişlerinde sararma görülür. Aynı şekilde yüksek doz antibiyotik kullanılırsa da dişlerin renginde değişme yaşanabilir.
  • Dişlerin şeklini değiştirmek; dişler bazen çok küçük ya da büyük olabilir. Kazalar nedeniyle dişler kırılmış da olabilir. Bu teknik sonrasında gülümsemenizi de düzeltecektir.
  • Dişlerin hizasını düzeltmek için; dişlerin daha iyi hizalanması için kaplamalara gereksinim duyulur.

Diş Kaplama Sonrası Olumsuz Etki Görülür mü?

Diş kaplama sonrası olumsuz etki pek beklenen bir durum değildir. Fakat alanında uzman olmayan bir doktor tarafından muayene yapılırsa kaplamalar yerine oturmayabilir. Bununla birlikte ağrı da oluşabilir. Ancak kompozit yapıştırmada böyle bir sorun yoktur. Çünkü sadece yapıştırma yapılır. Ayrıca 5 yıl kullanım ömrü vardır ve 5 sene sonra yenilenmesi gerekir.

Diş Kaplama ya da Kompozit Yapıştırma Sonrası Bakım

Diş kaplama ya da kompozit yapıştırma sonrası bakım normal ağız bakımı gibidir. Günde iki kez dişlerinizi fırçalamanız ve mümkünse diş ipi kullanmanız sizi büyük ölçüde rahatlatacaktır. Aynı zamanda kompozit yapıştırma da olsa diş kaplama da olsa bunların kullanım ömrünü uzatacaktır. Bu nedenle ağız bakımınıza çok dikkat etmeniz gerekir. Siz de Türkiye’de diş kaplama ya da kompozit yapıştırma yaptırmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Türkiye’de diş kaplama tedavisi için tarafımızca ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir