Karaciğer Nakli

Karaciğer Nakli Maliyeti Ne Kadardır?

Karaciğer Nakli maliyeti ne kadardır sorusu merak edilen bir konudur. Karaciğer, vücudun en önemli ve en büyük organı olma özelliğine sahiptir. Karaciğerin pek çok önemli hayati fonksiyonu bulunur. Bunların en önemlileri;

  • Besinlerle alınan gıdalardan vücut için önemli olan maddelerin seçilerek depolanması ve normal yaşam döngüsünde vücut için gerekli protein yapımının gerçekleştirilmesi
  • Gıda sindirimi için gerekli olan safra asidinin yapım işleminin gerçekleştirilmesi
  • Enfeksiyonlara karşı gerçekleştirilen savaşlarda vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan kanama sorunlarının durdurulması adına gerekli faktörlerin yapımı
  • Vücutta diğer sistemlerin oluşturduğu zararlı maddelerin temizlenmesi

Hangi Durumlarda Karaciğer Nakli Gerekir?

Karaciğer Nakli Sonrası Hastaları Neler Bekler
Karaciğer Nakli Sonrası Hastaları Neler Bekler

Kalıtsal anomaliler, çok fazla alkol ve ilaç kullanımı, kanser ya da hepatite sebep olan virüsler karaciğerde geri dönüşü olmayan hasarlara sebep olabilir. Bu gibi durumların meydana gelmesi halinde karaciğerin sertleşip küçülmesi durumları söz konusu olur. Bunun yanında karaciğerde irili ufaklı şişlikler ile siroz durumları söz konusu olur.

Karaciğer sirozu, sarılık, kanama, karında su toplaması, koma, enfeksiyon ve zehirli atıkların vücutta birikmesi durumlarına neden olabilir. Bu gibi durumlarda tek çare kişilerin karaciğer nakli olmalarıdır.

Karaciğer Hastalarının Nakil Öncesinde Değerlendirilmesi

Karaciğer sirozu olan ve bir yıldan daha az ömrü kaldığı tahmin edilen kişiler için nakil değerlendirilmelidir. Karaciğer nakli kararı alınan hastaların ameliyattan önce durumları ne kadar iyi olursa cerrahi işlemleri o kadar iyi sonuç verecektir. Bu sebeple doğru zamanda gerçekleştirilen nakil ile iyi sonuçlar elde edilmesi esastır. Bu şartlar altında gerçekleştirilen ameliyatlar sayesinde başarı oranı %80 oranında artış gösterir.

Karaciğer nakli kararı alınan hastaların değerlendirilme süreleri yaklaşık olarak bir hafta sürer. Hastaların nakil için uygun olup olmadığının belirlenmesi adına akciğerler, kalp, böbrek ile ilgili gerekli tahliller yapılmalıdır. Bunun yanında radyolojik görüntüleme teknikleri ile de değerlendirmeler gerçekleştirilmelidir. Tıbbi değerlendirme yanında psikiyatri uzmanı tarafından onay alınmasının ardından hasta ve ailesi, hastanede kalma, ameliyat, cerrahiden sonraki muhtemel seyir, izlem, hastalık sonrası bakım gibi çeşitli konularda bilgilendirilir.

Karaciğer Nakli Sonrası Hastaları Neler Bekler?

Hem canlı hem de kadavradan gerçekleştirilen nakil işlemlerinde takılan karaciğer vücut tarafından yabancı bir madde olarak algılanır. Bu sebeple insan bağışıklık sistemi takılan karaciğeri reddetmek ister. Bu durum nedeniyle ameliyattan sonra kişilerin ömür boyu bağışıklık sistemini baskılayacak ilaçlar kullanması gerekir.

Düzenli aralıklarla gerçekleştirilen kontrollerde hastaların almaları gereken ilaç düzeyleri doktorları tarafından ayarlanır. Aksi söylenmedikçe hastaların ilaçlarını kesmemesi gerekir. Bunun yanında mutlaka doktorun vermiş olduğu dozlarda kullanılması gerekir. Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kişilerin enfeksiyonlara karşı çok daha duyarlı olmasına neden olur. Gribal durum ya da yeni başlayan ishal gibi basit rahatsızlıklarda bile doktora başvurmak önemlidir.

Nakil Sonrası Hastaların Yaşamı Nasıl Olur?

Karaciğer naklinin amacı kişilerin aktif, normal ve üretken yaşamlarına dönmelerini sağlamaktır. Ameliyattan sonra iyileşmenin haftalar süren bir süreç olduğunun unutulmaması gerekir. Yaklaşık üç aylık dönem ilk hassas devredir. Bu devrenin son bulmasıyla hastalar hastalık öncesi yaşamlarına rahatlıkla dönebilirler. Karaciğer nakli işleminden sonra kişilerin hamile kalmasında ya da doğum yapmasında herhangi bir sıkıntı bulunmaz.

Singapur’da Karaciğer Nakli Maliyeti

Singapur’da Karaciğer Nakli Maliyeti
Singapur’da Karaciğer Nakli Maliyeti

Singapur’da karaciğer nakli maliyeti değişiklik gösterir. Buradaki çoğu hastane ve uzmanlık merkezinin tıbbi turistlere hizmet verme özelliği vardır. Bunun yanında pratik anlamda hepsinin son derece yüksek kaliteli sağlık hizmetleri bulunur. Medikal turistler sağlık sigortası planı alarak ameliyat ücretleri gibi çeşitli sağlık masraflarını rahatlıkla karşılayabilirler.

Ülkede bulunan pek çok özel hastane, yüksek standartlarda sağlık hizmeti veren ve medikal turizm pazarına katılanlar sadece sağlık sigortası kapsamında olan hastaları tedavi ederler. Singapur’daki pek çok tedavi ve prosedürün yüksek maliyetli olması sebebiyle uluslararası sağlık sigortası almak son derece önemlidir.

Türkiye’de Karaciğer Nakli Maliyeti

Türkiye, uluslararası düzeyde tıbbi hizmet verme açısından önde gelen ülkeler arasında yer alır. Bunun yanında Türkiye’de karaciğer nakli maliyeti diğer ülkelere göre son derece uygundur. Bu sebeple her geçen yıl insanların çoğunun tedavi görmek için geldiği bir yer haline gelmektedir. Kanser tedavisi, doğurganlık, oftalmik ameliyatlar, kozmetik ameliyatlar gibi pek çok alanda burada tedavi olmak mümkündür.

Türkiye medikal turizm konusunda alt yapısı ile dikkat çeker. Bunun yanında ABD’den sonra JCI akredite hastaneleri ile akredite edilmiş en çok hastane sayısına sahip olma özelliği de bulunur. Ülkenin Asya ve Avrupa bölgesine yayılmış 28.000 tıp merkezi vardır. Türkiye’de karaciğer nakli maliyetleri de oldukça uygun olması ile dikkat çeker.

Almanya ve Amerika gibi ülkelerde bu işlemin maliyetleri Türkiye ile kıyaslandığında üç kat daha fazladır. Ülkede karaciğer nakli için son derece deneyimli ve yetenekli cerrahlar bulunur. Bunun yanında Türkiye organların korunması ve organ bağışı konularında da büyük bir bölge olma özelliğine sahiptir.

Mısır’da Karaciğer Nakli Maliyeti

Mısır’da kronik karaciğer problemleri önemli bir sağlık sorunudur. Mısır’da karaciğer nakli maliyeti düşük olsa da sağlık sektörü olması gerektiği gibi sıkı şekilde düzenlenmemiştir. Ülkede hepatit C virüsüne bağlı karaciğer hastalıklarının görülme olasılığı son derece yüksektir. Son dönemde karaciğer hastalığının artması karaciğer transplantasyonu gerekliliğine sebep olmuştur. Bekleme süresi, yüksek miktarda karaciğer nakli donörü arzı sebebiyle son derece kısadır.

Almanya’da Karaciğer Nakli Maliyeti

Almanya’da karaciğer nakli maliyeti son derece yüksektir. Burada yüksek düzeyde düzenlenmiş bir sağlık sektörü bulunur. Buradaki karaciğer nakli işlemlerinde AB yönergelerine ve bu alandaki kurallara uyulması gerekir. Almanya, Avrupa’nın oldukça yetkili ve popüler kliniklerine sahip olma özelliklerine de sahiptir. Ameliyat sonrası başarı oldukça yüksektir. Bunun yanında canlı donör karaciğer nakli daha çok kullanılır.

Güney Afrika’da Karaciğer Nakli Maliyeti

Güney Afrika, yüksek donör arzı ve kısa bekleme süreleri sebebiyle karaciğer nakli için en çok tercih edilen popüler destinasyonlar arasında yer alır. Ancak Güney Afrika’da karaciğer nakli maliyeti oldukça yüksek olması ile dikkat çeker. Bu ülkede organ bağışçı sayılarının artırılması adına halk, sürekli beyin ölümü ve organ bağışı konularında bilgilendirilir.

Karaciğer nakli düzenlemeleri Güney Afrika’da çok iyi değildir. Bu nedenle hastaların karaciğer nakli için seçim yapmadan önce dikkatli olmaları oldukça önemli bir konudur.

İngiltere’de Karaciğer Nakli Maliyeti

İngiltere’de karaciğer nakli maliyeti ABD ile kıyaslandığında daha uygundur. Sağlık sektörünün yüksek düzeyde düzenlendiği için nakillerin büyük kısmı başarılı bir şekilde gerçekleşir. Çoğu hasta burada gerçekleştirilen nakil ameliyatlarından sonra iki hafta boyunca hastanede kalır. Özel sağlık planları burada nakiller için ödeme gerçekleştirmez.

Suudi Arabistan’da Karaciğer Nakli Maliyeti

Suudi Arabistan’da Karaciğer Nakli Maliyeti
Suudi Arabistan’da Karaciğer Nakli Maliyeti

Suudi Arabistan, Basra Körfezi ile Kızıldeniz kıyıları ve neredeyse bütün Arap yarımadasını kapsayan ve İslam’ın doğduğu yer olarak bilinen ülkedir. Suudi Arabistan’da karaciğer nakli maliyeti diğer ülkeler ile kıyaslandığında uygundur.

Burada karaciğer nakli de dahil çeşitli tıbbi prosedürlerin uygulanması ülkenin popüler bir destinasyon haline gelmesine olanak sağlar. Ülkenin istikrarlı bir bağışçı kaynağı bulunur. Bunun yanında bekleme listeleri Batı’dakilere göre çok daha kısa olmasıyla bilinir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir