Karaciğer Nakli Türkiye

Karaciğer nakli, karaciğerinde yetmezlik olan kişilere uygulanan bir operasyondur. Karaciğer yetmezliği iki farklı grupta incelenebilir. Akut ve kronik karaciğer yetmezliği şeklinde gruplarda incelenir.

Akut karaciğer yetmezliği; daha önce bilinen karaciğer yetmezliği olmayan hastalarda bu teşhis konur. Ani gelişir ve karaciğer fonksiyonlarının işlevi neredeyse tamamen kaybolur. En sık nedenleri şu şekildedir;

 • Akut viral hepatitler
 • İlaç komplikasyonları
 • Mantar zehirlenmesi
 • Nedeni bulunamayan viral hastalıklar

Kronik karaciğer yetmezliği; çeşitli faktörlerden dolayı karaciğer hasarına maruz kalan kişilerde görülür. Geri dönüşümü olmayan karaciğer yetmezliğidir. En sık nedenleri şu şekildedir;

 • Kronik hepatit B virüsü
 • Hepatit C virüsü
 • Alkol tüketmek
 • Wilson hastalığı
 • Nedeni bilinmeyen siroz hastalığı

Kronik karaciğer yetmezliği belirtileri ise kendini şu şekilde gösterir;

 • Sarılık
 • Koyu renkli idrar
 • Uykuya eğilim
 • Ellerde titreme
 • Bilincin bulanık olması
 • Kan kusmak
 • Vücutta kolayca morluk meydana gelmesi
 • Gri veya kıl rengi dışkı
 • Karında su toplanması
 • Aşırı halsizlik

Karaciğer Nakli Ne Zaman Yapılmalıdır?

karaciğer nakli ne zaman yapılmalı
karaciğer nakli ne zaman yapılmalı

Karaciğer nakli ne zaman yapılmalı sorusu da bu belirtileri yaşayan kişiler tarafından sıklıkla merak edilir. Eğer akut karaciğer yetmezliği varsa acil olarak karaciğer nakli yapılması gerekir. Kronik karaciğer yetmezliği olan hastalar uzun süre doktor kontrollerine gider ve uluslararası karaciğer yetmezliğinde son aşamaya gelen kişilere karaciğer nakli yapılır. Karaciğer naklinin başarılı sonuç vermesinde en büyük etken geç kalmamaktır. Bu nedenle yukarıda gösterdiğimiz belirtilerden birkaçını yaşıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Karaciğer Naklinin Avantajları Nedir?

Organ nakli, günümüzde sık kullanılan ileri düzey tedavi seçeneklerinden biridir. Karaciğer yetmezliği yaşayan hastalar herhangi bir makinaya bağlanma şansları olmadığı için risk taşırlar. Karaciğer nakli ile yapılan tedavide kişi yeniden sağlıklı hayatına kavuşmuş olur. Öyle ki yaşama şansı %10 altında olan kişilerin karaciğer naklinden sonra yaşam şansı %90’a çıkmaktadır.

Karaciğer Nakli İçin Organ Kaynakları Nelerdir?

Karaciğer nakli için organ kaynakları şu şekildedir;

Kadavradan karaciğer nakli; beyin kanaması, trafik kazası ve kalp krizi gibi sebeplerden ötürü beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerde organ bağışı yapılabilir. Ancak hastanın kanser, enfeksiyon ve bulaşıcı hastalığa sahip olmaması gerekir. Uygun şartların olması durumunda karaciğer özel bir sıvı içinde korunur. Ancak ülkemizde kadavradan organ nakli nadir olduğu için bir süre bekleme müddeti olabilir.

Canlı vericili karaciğer nakli; karaciğer yetmezliği olan kişilerin akrabalarından alınan karaciğer naklidir. Kan grubu uyumu olduktan sonra nakil için doku uyumu olmasına gerek yoktur. Bu durumda nakil için en yakın merkeze başvurmanız gerekir. Karaciğer nakli için herhangi bir süre belirtilemez. Ülkede var olan bağışçı ve kadavra sayısına göre farklılık göstermektedir.

Canlı Vericiden Karaciğer Nakli İçin Hangi Şartları Taşımak Gerek?

Canlı vericiden karaciğer nakli için anne, baba, kardeş ve çocuk gibi birincil derece akrabaların gönüllü olması gerekir. Gönüllü olan kişiye uygulanan testler karaciğerin nakle uygun olup olmadığını göstermektedir. Bu incelemeler kişinin organlarına yapılan, psikolojik ve fiziksel olarak iyi olduğunu ispat etmeye yöneliktir. Diğer incelemeler ise karaciğer üzerine yapılır. Karaciğerin yapısı, atardamar, toplardamar ve safra yolu gibi sistemler incelenir. Eğer tüm incelemeler iyi çıkarsa gönüllü bireyin karaciğerini bağışlamasında sakınca yoktur. Genelde kişinin karaciğerinin sağ ya da sol tarafı verilir. Karaciğer nakli için kişinin 18-65 yaş aralığında olması gerekir.

Canlı vericiden karaciğer nakli ortalama 8 saat sürmektedir. Tabi hastanın durumuna göre işlem daha uzun da sürebilir. Karaciğer nakli ameliyatında alıcı ile nakil eden grup aynı anda çalışır. Alıcıdan alınan karaciğer nakil bekleyen hastaya nakledilir. Cerrahi olarak kadavradan karaciğer almaktan daha zordur. Kadavraya nazaran canlı vericiden karaciğer almak daha büyük ekip gerektirir. En az 4 cerrah,, 6 hemşire ve 2 anestezi uzmanı olması şarttır. Ayrıca atardamarın dikilmesi için mikrocerrahi ve ultrason incelemesinden faydalanılır.

Türkiye’de Karaciğer Nakli

Türkiye’de Karaciğer Nakli
Türkiye’de Karaciğer Nakli

Türkiye’de karaciğer nakli işlemi yaptırmak istiyorsanız haklı sebepleriniz var. Çünkü ülkede çok fazla profesyonel ve uzman hekim bulunmaktadır. Sizler de Türkiye’de karaciğer nakli yaptırabilirsiniz. Bunun için bizimle görüşebilirsiniz.

Karaciğer Nakli ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Karaciğer nakli ile ilgili sık sorulan sorular aşağıdaki şekildedir.

Karaciğer nakli sonrası yoğun bakımda yatmam gerekir mi?

Nakil merkezine göre farklılık göstermekle beraber yoğun bakımda 1 gece kalırsınız.

Karaciğer nakli sonrası hastanede kaç gün yatarım?

Karaciğer nakli sonrasında hastanede ortalama 7 gün yatmanız gerekir.

Canlı verici sonrasında karaciğer hastalığına yakalanır mı?

Karaciğer nakli bekleyen hastanın yakını karaciğerini bağışladığı için herhangi bir hastalığa yakalanmaz. Çünkü karaciğer kendini yenileyebilen bir organdır.

Canlı verici karaciğer nakli sonrası  diyet yapar mı?

Canlı verici karaciğer nakli yaptıktan sonra ilaç kullanmasına gerek yoktur. Fakat diyet gerekmese de iki gün damardan beslenmesi gerekir.

Karaciğer bağışı yapan kişiler iş hayatına hemen dönebilir mi?

Karaciğerini bağışlayan kişiler ilk 3 ay kendini yorgun hissedebilir. Fakat bu gayet normaldir. Eğer çok ağır iş sahasında çalışıyorsanız 6 ay işe gitmemeniz gerekir. Ancak hafif bir işte çalışıyorsanız 15 gün sonra işe başlayabilirsiniz.

Nakil sonrası kontrol nasıl olur?

Karaciğer nakli sonrasında 15.gün 1.ay ve 3.ayda kontrol olur. Kontrolleri aksatmadan yaptırmak gerekir.

Karaciğer verici olmak için yaş sınırı var mı?

Karaciğer naklini yaptırmak için 18 yaş üstü olmak gerekir.

 

 

One thought on “Karaciğer Nakli Türkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir