Karın Germe Nedir?

Karın germe, abdominoplasti olarak adlandırılan bir estetik cerrahi operasyonudur. En etkili yöntemlerden biridir. Daha çok gebelik dönemi sonrasında tercih edilmektedir. Çünkü gebelik döneminde büyüyen göbek sarkıntı yapar ve bu da anneyi çok rahatsız eder. İkiden fazla doğum yapan kadınlarda deformasyon çok daha fazladır. Gebelik sonrasında karın duvarının genişlemesi ve ortaya çıkan bu görüntünün yok olması ve kişinin tekrar eski estetik görünümüne kavuşması için karın germe işleminin yapılması gerekmektedir.

Karın germe operasyonunda karındaki gevşeklik toparlanır ve bu bölgede yoğunlaşmış yağlar alınır. Bu sayede hasta düz karna sahip olur. Her operasyonda olabileceği gibi karın germe operasyonunda da belli komplikasyonlar yaşanabilir. Kanama ve enfeksiyon en sık görülen komplikasyonlardan biridir. Bu komplikasyonlar ile karşılaşmamak adına hekimin verdiği ilaçların düzgünce kullanılması gerekir. Aynı şekilde ani hareketlerden ve ağır yüklerden de kaçınmak gerekir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Gerçekleşir?

Karın Germe Operasyonu Nasıl Gerçekleşir
Karın Germe Operasyonu Nasıl Gerçekleşir

Karın germe ameliyatında uygulanan tetkikte derinin alınacağı bölge ve diğer önemli hususlara uzman doktor tarafından karar verilir. Detaylı muayene ve incelemeler yapılarak en son radyolojik görüntüye bakarak kesin sonuç belli olmaktadır. Sezeryan izine benzeyen şekilde yanlara doğru çizgi çekilerek göbek deliğinin yukarıda kalmış kısmı aşağı doğru çekilir. Göbek deliği de uygun pozisyona getirilmesi için yeniden oluşturulmaktadır. Sarkıklık ve gevşeklik söz konusu ise fazla yağların alınması için liposuction yönteminden faydalanılır.

Karın duvarı üzerine yerleştirilen dikişler sonrasında operasyon sonlandırılır. Dikişler sayesinde karın kasları sıkılaştırılır ve hoş görünmeyen dikişlerin görünmesi önlenir. Gebelik sonrası oluşan sarkma, büyüme ve çatlama olayları son bulur. Ancak karın germe operasyonundan sonra tekrar doğum yapılırsa aynı problemleri yaşayabilirsiniz.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Karın germe ameliyat süresi kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Fakat ortalama 3-4 saat sürmektedir. Gevşeklik ve sarkma gibi sorunların ne düzeyde olduğuna bağlı olarak süre değişebilir. Ancak mini karın germe operasyonu yapılırsa ortalama 1,5 saat içinde operasyonun gerçekleşmesi muhtemeldir. Karın bölgesinden yağ alınıp alınamayacağı, karın bölgesinin alanı, dikiş tekniği ve kasların durumu operasyon süresini belirleyen etken faktörlerden biridir. Operasyon genel anestezi altında yapılır ve uzman doktor tarafından gerçekleştirilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı İyileşme Süresi

Karın germe iyileşme süresi çeşitli faktörlere bağlı olarak 1-2 gün hastanede müşahede altında tutulduktan sonra başlar. 1-2 günün ardından hasta taburcu edilir. Karın germe operasyon sonrasında kişiye özel bir korse verilir. Bu korse 1 ay aralıksız takılır. Çünkü korse karın bölgesinin daha kısa sürede sıkılaşmasını sağlamaktadır. Ameliyattan 3-4 saat sonra yakınınız yardımı ile yürüyebilir ve eve gittikten sonra yavaş yavaş rutin işlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ameliyat esnasında karın bölgesine işlem yapıldığı için ve dikiş atıldığından ötürü hafif oranda ağrı yaşanması normaldir. Doktor size gerekli ağrı kesicileri vererek ağrınızın hafiflemesini sağlayacaktır. Operasyondan 3 gün sonra banyo yapabilir ve günlük işlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ameliyattan sonraki bir hafta boyunca dikişler henüz kaynamadığı için öksürme ve hapşırma esnasında ağrı hissedebilirsiniz. Eğer ağır bir işte çalışmıyorsanız doktorun tavsiyesine göre 1 hafta sonrasında işe geri dönebilirsiniz.

Karın Germe Operasyonu Sonrası Gebelik

Karın Germe Operasyonu Sonrası Gebelik
Karın Germe Operasyonu Sonrası Gebelik

Karın germe operasyonu yaptırmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de sonrasında hamile kalıp kalamayacaklarıdır. Karın germe operasyonu gebe kalmayı önleyen ya da gebelikte sorun çıkarabilecek bir operasyon değildir. Ancak operasyondan ne kadar süre sonra hamile kalabileceğinize hekim karar verecektir. Doğum sonrası karın germe işlemi yaptırmak için de ortalama 1 sene beklemek gerekir. Bu sürede annenin kilosu, emzirme durumu ve çatlakların miktarı tespit edilmektedir. Fakat yeni bir gebelik düşünüyorsanız bu durumda karın germe operasyonunu ertelemeniz iyi olacaktır.

Türkiye’de Karın Germe Operasyonu

Türkiye’de karın germe operasyonu son derece başarılı ve güvenilir klinikler tarafından gerçekleşmektedir. Çünkü burada hizmet veren hekimler öncesinde uzun bir eğitimden geçer ve stajerlik aşamasından sonra tedaviye başlar. Fiyat bakımından da son derece uygun maliyetlerde tedavi seçeneği sunan bir ülkedir. Çünkü burada döviz kuru yüksek ve yaşam maliyeti düşüktür. Siz de Türkiye’de karın germe operasyonu yaptırmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir