Kepçe Kulak

Kepçe kulak, dünya çapında çok sık görülen bir sağlık sorunudur. Vücutta bir sağlık sorunu oluşturmasa da estetik bakımından kötü bir görünüme sebep olur. Dolayısıyla bir hastalık değil, estetik bozukluktur. Son zamanlarda tıbbın gelişmesi ile kepçe kulak sorununa da kesin çözüm getirilir. Estetik bir problem olduğu için kepçe kulak kişilerde özgüven eksikliğine yol açmaktadır. Ayrıca bireyin sosyal yönden de eksik hissetmesine yol açar. Bu nedenle kepçe kulak operasyonu yaptırmak kişinin psikolojik olarak da daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Kepçe Kulak Nedir?

Kepçe Kulak Nedir
Kepçe Kulak Nedir

Kepçe kulak, yelken kulak olarak da bilinir. Kepçe kulak, en sık görülen kulak problemidir. Kulak çevresinde yer alan kıkırdakların gevşemesinden ya da kulak kıvrımlarının yetersiz olmasından dolayı bu sorun meydana gelir. Bu sebepten dolayı gevşek olan kulak öne ya da yana eğilmiş şekilde durur ve bu da hiç hoş görünmez. Genelde her iki kulakta görülür fakat bazen tek kulakta da görülebilir.

Kadınlar genelde kepçe kulak sorununu uzun saçları ile kapatabilir. Fakat erkekler bu durumdan daha mustariptir. Neden olduğu problemlerden ötürü kepçe kulak önüne geçilmesi gereken bir sorundur. Günümüzde tıp geliştiği için basit operasyonlar ile kepçe kulak probleminden kurtulmak mümkündür. Siz de Türkiye’de kepçe kulak operasyonu sayesinde daha güzel kulaklara sahip olabilirsiniz.

Kepçe Kulak Nedenleri

Kepçe Kulak Nedenleri
Kepçe Kulak Nedenleri

Kepçe kulak nedeni tamamen doğumsal bir kusurdur. Genetik faktörlerden dolayı kepçe kulak problemi meydana gelir. Genetik olarak aktarılan ve kepçe kulak sorununu oluşturan nedenler şunlardır;

  • Kulak arkası kemikle kulak kepçesi arasında açının dar olması
  • Kulak kıkırdaklarının gevşek olması
  • Kulağın üst kısmındaki kıvrımların oluşmaması ve kulak kepçesinin dümdüz olması

Bu nedenlere bağlı olarak kepçe kulak sorunu yaşıyorsanız bizimle görüşerek Türkiye’de kepçe kulak operasyonu yaptırabilirsiniz.

Kepçe Kulak Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

Kepçe Kulak Ne Gibi Sorunlara Yol Açar
Kepçe Kulak Ne Gibi Sorunlara Yol Açar

Kepçe kulak sorunu, okul dönemindeki çocuklar başta olmak üzere yetişkinlerde de büyük problemlere yol açmaktadır. Psikolojik problemlere yol açan bu sorun özellikle batı bölgesinde çok iyi karşılanmaz. Kepçe kulaklarından rahatsız olan kişiler bu sorunu kompleks haline de getirebilir. Özellikle Türkiye’de yaşayan bireylerde kepçe kulak sorunu olursa alay konusu olabilir. Bu nedenle kişilerin alay konusu olmaması için bir an önce estetik operasyon yaptırmaları gerekir.

Kepçe Kulak Operasyonu

Geçmiş zamanlarda kepçe kulak sorunu çok zor yöntemlerle uygulanmaktaydı fakat artık günümüzde kepçe kulak sorunu kolay yöntemler ile gerçekleşmektedir. Özellikle okul çağındaki çocukların kâbusu olan bu sorun mutlak doğru kriterlerde yapılmalıdır. Kepçe kulak operasyonu ciddi sıkıntılar yaşatmaz, basit bir şekilde gerçekleştirilir. Ciddi riskler taşımayan, basit bir estetik operasyon olan kepçe kulak operasyonu uzman plastik cerrahi tarafından yapılır. Hastanın durumu göz önünde bulundurularak genel ya da lokal anestezi altında yapılabilir.

Operasyon, kulağın şekline bağlı olarak 45-90 dakika sürebilir. Kulağın yapısına göre önden ya da arkadan işlem yapılabilir. Kulak kıkırdağına doğru şekil verilerek operasyon bitirilir. Ameliyatın sonunda kulağa özel bant takılır ve bu bantlar 1-2 hafta takılır. Ameliyatta kullanılan kesiler genelde kulak arkasında kalır ve bu nedenle iz kalmaz. Böylece kişi operasyondan etkilenmez ve rutin hayatına devam edebilir. Oldukça hızlı gerçekleştirilen kepçe kulak operasyonunun ardından kişi 1-2 hafta sonra normal hayatına devam edebilir. Bu sürecin sonunda kişi artık normal kulaklara sahip olabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci

Kepçe Kulak Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci
Kepçe Kulak Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci

Kepçe kulak ameliyatından sonra iyileşme süreci yukarıda bahsettiğimiz gibi son derece hızlıdır. Ameliyat sonrasında normal hayatına devam etmek isteyen bireyler rutin hayatına devam edebilir. Hiçbir sorun da yaşamaz. Eğer hastaya genel anestezi uygulanmadıysa kişi aynı gün hastaneden taburcu edilir. Operasyonda yapılan kesiler genelde dikiş gerektirmez. Ameliyattan 1-2 gün sonra hasta duş alabilir. Bu süreçte kulakları dış etkenlerden korumak ameliyatın başarı oranını yüksek oranda etkiler. Sürecin sonunda tamamen sorun ortadan kalkar.

Çocuklarda Kepçe Kulak Ameliyatı

Bebeklerde kepçe kulak ameliyatı görülmesi durumunda birkaç ay boyunca elastik bant kullanılır. Çocuklarda kepçe kulak görülmesi onların kendini psikolojik olarak çok kötü hissetmelerine neden olur. Bu nedenle okul öncesi dönemde yani 4-6 yaş aralıkta uygulanan kepçe kulak ameliyatı daha etkili olmaktadır. Böylece çocuklar okula başladığında alay konusu olmaktan kurtulur. Eğer siz de ya da çocuğunuzda kepçe kulak operasyonu mevcutsa uzman plastik cerrahi doktorundan destek alabilirsiniz.

Türkiye’de Kepçe Kulak Ameliyatı

Türkiye’de Kepçe Kulak Ameliyatı
Türkiye’de Kepçe Kulak Ameliyatı

Türkiye’de kepçe kulak ameliyatı olmak sizlere pek çok şey kazandıracaktır. Çünkü burada çok fazla uzman doktor bulunmaktadır. Plastik cerrahi doktorları sizlere istediğiniz bir kepçe kulak operasyonu yaptıracaktır. Bu sayede siz veya çocuğunuz güvenilir bir şekilde kepçe kulak sorunundan kurtulabilir. Bunun için bizlerden destek alabilirsiniz. sizlere ücretsiz danışmanlık hizmeti vereceğimizden emin olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir