Estetik cerrahiLiposuction / Vaser Liposuction

Liposuction Maliyetleri İstanbul, En Ekonomik Klinikler

Liposuction genel adıyla yağ aldırma ismi ile de bilinir. Yanlış beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam tarzı gibi sebeplerle meydana gelen bölgesel vücut yağlanması sorunlarına karşı kalıcı ve kesin bir çözüm sunmasa da bu yöntem vücudun şekillenmesine yardımcı olur. Liposuction bir diyet veya zayıflama reçetesi değildir. Bunun yanında vücudun inatçı yağlanma geliştiren kalça, basen, bacak, ense, gıdı, diz, karın gibi bölgelerinde vücudu şekillendirmeye yönelik olan bir cerrahi operasyondur.

Hastalar operasyondan sonra yeniden normal hayatlarına dönebilirler. İşlem lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Liposuction uygulamaları bütün spor, diyet ve zayıflama çabalarından sonra giderilemeyen yağlı bölgeler için estetik açıdan özgüveni artıran bir operasyon olması ile dikkat çeker. Alt beden ve üst beden arasındaki eşitsizlikleri ortadan kaldırma konusunda etkili bir yöntemdir. Hem vücudun üst tarafından hem de alt bölgede gerekli olan yerlerden yağ alma işlemleri gerçekleştirilir. Giyim tarzına etki eden ve kişilerin ruhsal sağlıkları üzerinde etkili olan kilo eşitsizliği durumları liposuction uygulaması ile ortadan kaldırılabilir. Farklı teknikler ile gerçekleştirilen liposuction türleri günümüzde en çok tercih edilen estetik cerrahi operasyonlar arasında yer alır.

Hangi Durumlarda Liposuction Yapılır?

Liposuction işlemi vücutta biriken bölgesel yağların cerrahi uygulamalar ile dışarı alınmasına verilen isimdir. Hamilelik döneminde sürekli kilo alıp verme gibi standart dışı olan durumlarda bu uygulamanın kalıcı olması da beklenemez. Hamilelik ve doğum sonrası meydana gelen deri sarkmaları, selülit problemleri liposuction ile giderilebilecek sorunlar değildir.

Liposuction selülit oluşumlarını tamamen ortadan kaldırmasa da cilt yüzeyine yakın bölgeye uygulama yapıldığı için nispeten düz bir cilt görünümünün elde edilmesi mümkün olur. Bunun yanında sürekli kilo alıp verme nedeniyle meydana gelen deri sarkmaları, liposuction yöntemi ile giderilmesi mümkün olmayan hasarlardır. Bu tarz vücut yapısına sahip olan kişilerde liposuction uygulamaları gerçekleştirilecekse ek yöntemler olarak sarkık deri giderme, karın germe operasyonları da uygulanmalıdır. Uzun vadelerde elde edilen estetik görünümlerin korunması amacı ile kişilerin beslenme alışkanlıklarını düzene sokması ve egzersizlerini ihmal etmemeleri gerekir.

Çeşitli liposuction yöntemlerinin ortaya çıkması ile kullanım bölgelerinin de geliştiği gözlemlenir. Vücut şekillendirme, cildin gerginleştirilmesi ve yağ bezlerinin çıkarılması gibi farklı işlemleri içerir. Ses ve lazer destekli olan uygulamalar cildin pürüzleştirilmesi ve yağın emilmesi işlemlerine aynı anda ihtiyaç duyulan hassas vücut bölgelerinde oldukça başarılı sonuçlar sağlar. El ve ayak bileği, boyun bölgesi, diz içleri bu tarz uygulama yerlerine örnek verilebilir.

Liposuction Hangi Bölgeler İçin Uygundur?

Erkek ve kadın vücut yapıları birbirinden farklı olduğundan yağlanma çeşitleri de farklı bölgelerde meydana gelir. Kadınlar genellikle göbek, basen ve kalça gibi inatçı yağlanma bölgeleri için bu uygulamaları tercih ederler. Erkekler ise daha çok karın, meme, sırt ve belin yan kısımları gibi bölgelerdeki yağların giderilmesi için bu işlemleri istemektedir. Teknolojinin tıp ve estetik alanında gelişmesi uygulamanın da giderek daha fazla alanda yapılmasına imkan sağlar.

Kadınlarda tuzluk bölgesi olarak isimlendirilen kol altı yağlanmaları, liposuction uygulamalarının başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği bölgeler arasındadır. Kilo alma durumunda kolaylıkla yağlanma sorunlarına maruz kalan çene altı bölgesi, diyet ve sporla giderilemeyecek inatçı yağlanma yerleri arasında yer alır.

Liposuction estetik bir uygulama olduğu için sürekli göz önünde bulunan çene altında herhangi bir iz kalmadan uygulama yapılmasına olanak sağlar. Liposuction uygulaması arasında yer alan lazer lipoliz tekniğinin kullanıldığı vücut bölgelerinden biri de sürekli terleyen koltuk altı bezleridir. Koltuk altı bölgesine uygulanan lazer lipoliz bu bölgedeki terlemelerin önüne geçerek kişilerin konforlu bir yaşam sürmesine imkan sağlar.

Liposuction Teknikleri Nelerdir?

Sürekli gelişen teknolojiler, liposuction işlemlerinin çeşitliliği ve başarısının artmasına olanak sağlar.

 • Ultrasonik liposuction klasik liposuction yöntemi ile kıyaslandığında oldukça kolay uygulamalardan biridir. Ultrasonik ses dalgaları ile yalnızca emilmek istenen yağ hücrelerini hedef alma özelliği bulunur. Çevredeki dokulara hasar vermeden gerçekleştirilen işlem bu yönü ile uygulamaların verimli hale gelmesine imkan sağlar.
 • Vakum yardımlı liposuction tekniği ile yağı alınacak olan bölgelere operasyon öncesi karışım sıvı enjekte edilir. Uygulamalar tam anestezi veya lokal anestezi altında gerçekleştirilir. 2 mm kesiler açılarak 3 mm çapında kanüller girilerek yağ çekme işlemi başlatılmış olur.
 • Su yardımlı liposuction işleminde deri altına enjekte edilen sular ile yağlar bulamaç haline getirilir. Kanüller kullanılarak yağların emilmesi işlemleri gerçekleştirilir.
 • Güç yardımlı liposuction özel hareketli kanüller yardımıyla uygulanan yöntemlerle geniş alanlarda giderilmek istenen yağların uzaklaştırılması sağlanır.
 • Radyo frekans destekli liposuction klasik vakumlama yöntemi ile yağ emme işleminin altından lazer ile ısıtılan derinin çok daha gergin hale gelmesi sağlanır. Bu yöntemin diğer liposuction yöntemlerinden en önemli farkı ciltte sağlamış olduğu gerginliklerdir.

Liposuction Ameliyat Uygulamaları

Liposuction operasyonu, yaklaşık 1-3 saat arasında gerçekleştirilir. Cerrahların muayene ve hasta şikayetleri doğrultusunda farklı oranlarda yağ almaya karar verilmesi doğru olmakla beraber tıbbi olarak uygun olan miktar yaklaşık 2,5-4,5 lt kadardır. Uygulama gerçekleştirilmeden önce şekillendirilmek istenen ve yağ alınacak bölgelerin cerrahlar tarafından işaretlenmesi sağlanır.

Ameliyat sonuçlarının doğru bir şekilde gözlemlenmesi adına operasyondan önce fotoğraflar çekilir. Ardından tercihe göre genel veya lokal anestezi altında uygulamalar gerçekleştirilir. Uygulamanın yapılacağı alandaki ağrıların giderilmesi adına karışım bir sıvı çözelti bu bölgelere enjekte edilir. Bu sıvıların içinde ağrıların önlenmesine yardımcı olan Lidokain yer alır. Bu ilaç kan damarlarını daraltır ve kanamaları azaltan epinefrin, fizyolojik serum ve bikarbonat bulunur. Bu çözelti uygulama yapılacak olan alanın uyuşturulmasını ve uygulamanın daha raht bir şekilde yapılması için bu alanın sertleşmesini sağlar.

Cilde 1-2 mm kesiler atılarak kanüller buradan yağlı bölgelere yerleştirilir. Kanüllerin bağlı olduğu vakum makinesi, sıvılaştırılmış yağı emer. Yağların parçalanmasını ve hızlı biçimde boşaltılmasını sağlayan vakum boruları yüzeyde hareket ettirilir. Ameliyattan sonra içeride oluşan sıvıların dışarı akması ve ödem oluşumlarının engellenmesi için kesikler bir süre açık bırakılır. İşlem tamamlandıktan sonra açılan bu kesilere dikiş atılarak bu bölgelerin sıkı bir şekilde bandajlanması sağlanır.

Liposuction İyileşme Süresi

Liposuction ameliyatı sonrası hastaların hastanede bir gece takip edilmesi gerekir. Sonrasında ertesi gün taburcu edilmeleri mümkündür. Operasyonun hemen ardından uygulanan bandajlar yağ alınan vücut bölgelerinin özelliklerine göre 4 hafta veya daha uzun süre kullanılabilir. Ödem ve morarma oluşmaması için doktor tarafından verilen tavsiyelere uyulması son derece önemlidir.

Hastalar çoğunlukla birkaç gün içerisinde iç ve sosyal hayatlarına dönebilirler. Egzersiz gibi yoğun performansların gerekli olduğu aktiviteler için ödem oluşumlarının hafiflemiş olması ve iyileşmenin büyük oranda gerçekleşmiş olması son derece önemlidir. Hastaların iyileşme süreçlerinde bol bol dinlenmesi, bol su içmesi, sigara ve alkol tüketimlerinden uzak durmaları oldukça önemlidir. Bu önlemler, iyileşme süreçlerinin daha kısa olmasını ve sürecin daha ağrısız geçmesini sağlar.

Liposuction ameliyatından sonra iyileşme sürecinin hızlandırılması ve enfeksiyon risklerinin en az seviyeye indirilmesi için doktor tavsiyesi ile antibiyotik ve ağrı kesicilerin kullanımı mümkündür. Operasyon ile alınan sonuçların kalıcı olması ve uygulamanın gerçekleştirildiği bölgenin tekrardan yağlanmaması için hastaların bu dönemde sebze, az yağlı protein ve lifli gıdalar tüketmesi son derece önemlidir.

Liposuction uygulanan bölgedeki yağ hücrelerinin büyük bir kısmı vakumla dışarı çıkarılmış olsa da bu durum aynı alanda tekrardan yağlanma olmayacağı anlamına gelmemektedir. Bunun yanında bazı durumlarda gerekenden daha çok yağ emilmesi o bölgelerde çökme sorunlarının yaşanmasına neden olabilir. Dikkat edilmesi gereken konulara hassasiyetle yaklaşılması halinde ve uygulamalar bu konuda deneyimli ve uzman doktorlar tarafından gerçekleştirildiğinde liposuction işlemi oldukça başarılı sonuçlar verir.

Liposuction uygulaması hızlı sonuç veren bir vücut şekillendirme uygulamasıdır. Özellikle iş hayatı olan kadın ve erkeklerde yaşamda önemli ayrıcalıklar yaratır. İyileşme süreçlerinin kısa olması, operasyondan sonra kolayca sosyal yaşama dönüş, liposuction yönteminin tercih edilmesinde dikkat çekici özelliklerden biridir.

Liposuction Yöntemi Sarkmalar İçin Uygulanabilir Mi?

Liposuction yönteminden sonra hastaların tekrardan kilo alması durumları söz konusu olabilir. İşlemden sonra tekrardan kilo almamak için kişilerin yaşam şekli, egzersiz ve diyete önem vermeleri gerekir. Kişilerde sık sık kilo alıp verme durumu varsa uygulamanın başarıya ulaşması mümkün olmaz.

Bölgesel yağ fazlalıkları yanında deri sarkmaları olması halinde bu yöntem ile var olan sarkmaların toparlanması mümkün değildir. Doğum yapan kadınlarda meydana gelen karın duvarı sarkmaları da liposuction uygulaması ile giderilmez. Bunun yanında bu uygulama selülitlerden kurtulmaya imkan sağlamaz.

Lazer Lipoliz ile Liposuction Arasındaki Farklar Nelerdir?

Lazer liposuction ve liposuction arasındaki temel fark yağ dokularının atılmasıdır. Liposuction uygulamalarında yağ dokularının vücuttan kanüller aracılığı ile vakumlanarak atılması sağlanır. Lazer liposuction veya lazer lipoliz olarak isimlendirilen bu yöntemde yağlar idrar yolu ile atılır. Bu nedenle yağ dokularının idrarla atılamayacak kadar fazla olması halinde lazer liposuction yöntemi yerine klasik liposuction uygulamaları tercih edilir.

Liposuction Uygulamasından Sonra İz Kalır Mı?

Liposuction ameliyatı öncesi sonrası görünümde minimal bir kesi izi meydana gelir. Liposuction izleri cildin kendini onarma süreçlerinde zamanla belirginliğini de kaybedecektir. Liposuction uygulaması ile yağ alınan bölgeler;

 • Kalça
 • Göbek ve karın bölgesi
 • Boyun ve gıdı bölgeleri
 • Sırt bölgeleri
 • Uyluk ve bacak bölgeleri
 • Üst kol ve koltuk altı bölgesi

 

Kadın ve Erkeklerde Liposuction İşlemi

Karın ve bel bölgelerinden alınan yağlar üst vücuda nazaran estetik görünen kum saati görünümü kazandırdığı için hem erkeklerde hem de kadınlarda tercih edilen liposuction bölgeleridir. Yağlar çoğunlukla kadınlarda kalça ve basen bölgelerinde yoğun bir şekilde görülür. Bunun yanında vücutta pek çok alanda dağınık olarak da depolanabilir.

Erkeklerde ise karın ve bel bölgelerinde yoğun yağlanma durumları yaşanır. Erkeklerde karın ve bel bölgelerinde yoğun yağlanma durumları yaşanır. Erkeklerde liposuction ile bu bölgelerden yağ alınarak simit görünümlerinin tamamen kurtulmaları mümkün olur. Sixpacks olarak isimlendirilen kas grubunun görünür hale getirilmesini sağlar.

Erkekler genellikle bu yağları alarak kasların görünür hale gelmesini arzu ederler. Kadınlarda erkeklerdeki kadar bu bölgelerden yağ alma işlemi gerçekleştirilmez. Kasların ortaya çıkması feminen görünümün olumsuz etkilenmesine neden olduğundan tercih edilmez.

Liposuction ile Ne Kadar Yağ Alma İşlemi Gerçekleştirilir?

Liposuction yağ aldırma ameliyatı olarak isimlendirilir. Bu yöntem bazen kilo verme yöntemi olarak da düşünülebilir. Hastalar bakımından yağ aldırma operasyonları ile ilgili netleştirilmesi gereken en temel nokta bu işlemlerin hastalara kilo verdirmekten çok vücut biçimlendirme imkanı sunmasıdır. Bunun yanında liposuction doğal yöntemler ile verilemeyen yağların alınması açısından da tercih edilir.

Bu durumlar göz önünde bulundurulduktan sonra gerçekleştirilen liposuction ameliyatı ile göbek, gıdı, geniş basen gibi biçimsel açıdan hastalara rahatsızlık veren bölgesel yağlanma sorunlarının giderilmesinde de başarılı sonuçların elde edilmesi mümkün olur. Fakat, ilgili ameliyat alanına bağlı olarak vücuttan en çok 4-5 kilo kadar yağ kaybı sağlanabilir. Bu sebeple obezite seviyelerinde kilolu olan hastaların yağ aldırma operasyonu olarak isimlendirilen liposuction yöntemleri yerine bariatrik cerrahi yöntemlerini tercih etmeleri önemlidir.

Liposuction Riskleri Nelerdir?

Plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi alanında uygulamalar tıbbi müdahale olarak isimlendirilir. Liposuction uygulamaları da cerrahi müdahaleler arasında yer alır. Tedaviye yönelik gerekli muayene işlemlerinin yapılması uzman bir doktor gözetiminde gerçekleştirilen ve hastanın doktor tavsiyelerine uyduğu bir tedavi süreci ile risklerin ortadan kaldırılması mümkün olur.

Bunun yanında işlem genel anestezi veya sedasyon altında yapıldığı için anestezinin taşımış olduğu riskler bu ameliyat için geçerlidir. Yanlış yapılan uygulamalar veya hatalı bölgelerden alınan yağlar çökme veya sarkmalara neden olabilir. Bu sebeple liposuction ameliyatının tecrübeli hekimler tarafından gerçekleştirilmesi de son derece önemlidir.

 

Liposuction
Liposuction

 

Diğer Yağ Aldırma Yöntemleri

Liposuction genel veya lokal anestezi gerektiren bir işlemdir. Fakat günümüzde lazer liposuction, vazer liposuction ve soğuk lipoliz gibi çeşitli teknolojiler ve cihazlar kullanılarak da yağ aldırma işlemleri uygulanabilir.

Vazer Liposuction

Vazer liposuction veya ultrasonik liposuction yöntemi liposuction ameliyatlarına benzer bir şekilde yapılır. Fakat bu uygulamada genel anestezi zorunluluğu olmayan bir operasyondur. Yağların eritilmesi ve alınması işlemleri ultrasonik ses dalgalarının cilt altına iletilmesini sağlayan cihaz ile cerrahi girişim en az seviyelerde olacak şekilde FDA onaylı bir teknoloji ile yapılır. Doğrudan yağ hücrelerini hedef alan bu sistem ile iyileşme süreleri liposuction ameliyatına göre çok daha kısadır.

Vazer liposuction özellikle kişilerin vücutlarından alınacak yağların meme dolgusu, yüz dolgusu, kalça dolgusu gibi diğer uygulamalarda kullanılması hedeflendiği zaman tercih edilir. Ultrasonik liposuction sayesinde hastanın kendisinden alınan yağ, yine hastaların vücutlarının diğer bölgelerine şekillendirme amaçlı uygulanabilir.

Lazer Liposuction

Lazer liposuction, genel anestezi zorunluluğu olmadan cildin altındaki yağları eritmeyi hedefleyen minimum invazif operasyondur. Yağların eritilmesi ve alınması işlemi lazer ışınlarının kullanıldığı FDA onaylı olan cihazlar ile sağlanır. Doğrudan yağ hücrelerini hedefleyen bu sistem ile gerçekleştirilen uygulama liposuction yöntemi ile karşılaştırıldığında iyileşme süreçlerinin daha kısa olması nedeniyle oldukça vantajlıdır.

Soğuk Lipoliz

FDA onaylı olan soğuk lipoliz cihazları ile cilt altındaki yağ hücrelerinin cerrahi girişimlere gerek olmadan dondurularak yok edilmesi gerçekleştirilir. Soğuk lipoliz, liposuction ameliyatının aksi olan bir cerrahi uygulama değildir. Günlük yaşamın bir bölümünde seanslar halinde uygulanabilecek ve seanslardan sonra kişilerin hayatlarına devam edebilecekleri bir uygulamadır. Soğuk lipoliz avantajları;

 • Bu işlemde genel veya lokal anestezi işlemine gerek duyulmaz.
 • Ödem ya da kılcal damarlarda morluk durumları söz konusu olmaz.
 • Gün içinde çalışma yaşamlarına devam etmeleri mümkündür.
 • Soğuk lipolizde kişilerin acı duyması söz konusu değildir.
 • Noninvazif bir uygulama olması ile dikkat çeker.

Liposuction uygulamalarında olduğu gibi ameliyattan sonra vücuttaki yağ kütlesi hemen azalmaz. Devam eden seanslar ve vücuttaki yağlanmalara göre zaman içinde seanslar devam ettikçe sonuçlar alınır. Soğuk lipoliz yöntemi ile kristalize edilen yağ hücrelerinin bağışıklık sistemi tarafından temizlenmesi sağlanır.

Türkiye’de Liposuction Fiyatları

Türkiye’de liposuction yöntemi oldukça başarılı bir şekilde gerçekleştirilir. Bunların dışında dövizin yüksek olması sebebiyle yurt dışından gelenler bu işlemleri son derece uygun fiyatlara yapabilirler. Türkiye’de liposuction fiyatları ve klinikler ile ilgili firmamızdan hizmet alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir