Tüp Mide

Marmaris Tüp Mide Ameliyatı

Marmaris tüp mide ameliyatı, son zamanlarda oldukça popüler olan bir tedavidir. Bu tedavi midede ciddi değişiklikler yapar. Bu sayede sindirim sistemi hastanın kilo vermesi için çok iyi şekilde çalışır. Tüp mide ameliyatı ile hastanın midesinin %80’lik bölümü çıkarılır. Böylelikle hastalar diyet ve egzersiz yaparak istediği kiloya anında erişebilir.

Başarılı sonuç elde etmek için başarılı cerrahlar tarafından destek almalısınız. Tamamen kalıcı ve geri dönüşü olmayan bir tedavi olduğu için birtakım riskler de içerir. Bu riskler ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız Türkiye’de mide tüpü ameliyatı yaptırabilirsiniz. İçeriğimizi okuyarak tüp mide ameliyatı hakkında daha kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?

Tüp Mide Ameliyatını Kimler Yaptırabilir
Tüp Mide Ameliyatını Kimler Yaptırabilir

Tüp mide ameliyatı obez hastalar için uygundur. Fakat her obez grubunda yer alan hastalar bu tedaviyi alamaz. Hastaların bu tedaviyi alabilmesi için şu kriterleri karşılaması gerekir;

 • Kişinin sağlık durumu iyi olmalıdır
 • Operasyon sonrasında diyet çalışmalarına dikkat etmek gerekir
 • Vücut kitle endeksi en az 40 olmalıdır. Bu kriteri karşılamayan kişilerin vücut kitle endeksinin 35 olması gerekir.
 • Kişinin obeziteye eşlik eden bazı hastalıklarının bulunması gerekir.
 • Hastalar 18-65 yaş aralığında olmalıdır.
 • Bu kriterlere uygun olan herkes tüp mide ameliyatı olabilir.

Tüp Mide Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatın birtakım riskleri mevcuttur. Anestezi hasta üstünde çok büyük etki gösterir. Bu nedenle ameliyatın en büyük riski anesteziden kaynaklanır. Bu sebepten ötürü muhakkak deneyimli cerrahlardan destek almak size pek çok avantaj kazandırır. Doktorun başarısı tedavinin başarı oranını da arttıracaktır. Ancak genel olarak yaşayabileceğiniz riskler şu şekildedir;

 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Anestezi reaksiyonları
 • Kan pıhtısı
 • Solunum problemi
 • Mide kesisinden sızıntı
 • Fıtık
 • Cezir
 • Düşük kan şekeri
 • Kusma

Tüp Mide ile Ne Kadar Kilo Verilebilir?

Hastaların en sık merak ettiği konu kilo verme operasyonu sonrasında ne kadar kilo verebilecekleridir. Operasyon esnasında 150 kiloysanız operasyon bitince bir anda 100 kiloya düşmeyeceksiniz. Dilediğiniz kiloya ulaşmak için sağlam bir şekilde diyet yapmanız gerekir. Tedaviden sonra hasta yaşantısında değişiklik yapıp diyete ve egzersize başlarsa kilo vermesi çok uzun sürmeyecektir. Hastanın mide hacmi büyük oranda küçüleceği için daha az porsiyonlar ile doyabileceklerdir. Beslenmenize dikkat ederseniz vücut ağırlığınızın %60’ını kaybedebilirsiniz.

Tüp Mide Operasyon Hazırlığı

Tüp Mide Operasyon Hazırlığı
Tüp Mide Operasyon Hazırlığı

Tüp mide ameliyat öncesi hastaların bir nebze kilo vermesi gerekir. Çünkü operasyon laparoskopik yöntemi ile yapılmaz. Bunu daha kolay hale getirdikten sonra karaciğer yağlanması gibi ciddi sorunları da önleyebilirsiniz. Bu nedenden ötürü ameliyat öncesi kilo verip veremeyeceğinizi cerrahınıza danışmanız gerekir. Bunun yanı sıra psikolojik olarak da kendinizi ameliyata hazırlamalısınız. Kendinizi psikolojik olarak daha iyi hissetmeniz için fazla kiloların size verdiği zorluğu not edebilirsiniz. Böylece diyet yapmak daha kolay olacaktır.

Mide Tüpü Sırasında Ne Olur?

Mide tüpü esnasında genel anestezi altında uyuyacaksınız. Genel anestezi aldığınız için hiçbir şey hissetmeyeceksiniz. Ameliyat sonrası hastanın karnında büyük bir kesi oluşacağı için iyileşme süresi biraz uzun sürecektir. Lapaporskopik cerrahi çok az kullanılır ve açık cerrahi daha çok tercih edilir. Laparoskopik cerrahide 5 küçük kesi açılır ve bu deliklerden işlem yapılır. Açık da olsa laparoskopik de olsa mide girişine bir tüp yerleştirilir. Yerleştirilen tüp tıpkı bir muz şeklindedir. Tüp  hizalandıktan sonra mideniz zımbalanarak iki parçaya ayrılır. Midenin %80’i çıkarılarak kalanı zımbalanır. Midedeki tüp çıkarılarak derideki kesiler kapatılır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Neler Olur?

Tüp mide ameliyatı sonrası yoğun bakımda uyandırılırsınız. Ardından dinlenmek amacıyla özel odanıza götürülürsünüz. Büyük bir ihtimalle açlık hissi duyacaksınız çünkü ortalama 24 saat aç kalmış olacaksınız. Serum yoluyla verilen ağrı kesiciler kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Tüp mide ameliyatından sonra bir süre yağsız, karbonhidratsız ve şekersiz beslenmelisiniz.

Ameliyattan sonra bir hafta boyunca püre halinde beslenmeniz gerekir. 4 hafta sonrasında yavaş yavaş normal hallere dönebilirsiniz. Kademeli katı geçiş dönemine başlayabilirsiniz. Püre gıdalardan sonra yumuşak gıdalara ve ardından katı yiyeceklere geçmeniz daha doğru olur. Katı gıdaya geçiş dönemi iyileşmeniz için daha iyi olacaktır.

Geri kalan ömrünüz boyunca B-12 vitamini ve multivitamin tüketmek durumunda kalırsınız. Sindirim sisteminizde büyük oranda değişme olacağı için vitamini ihmal etmemeniz gerekir. İlk birkaç ay sonrasında kilo kaybettikten sonra sağlık durumunuzu takip etmek için doktor kontrollerini ihmal etmemeniz gerekir. Laboratuvar testleri ve kan tahlilleri yapılarak genel sağlık durumununuz yakından takip edilir. Kilo kaybederken aşağıdaki unsurları yaşamanız gayet normaldir;

 • Vücut ağrıları
 • Yorgun hissi
 • Üşüme hissi
 • Kuru cilt
 • Saçlarda dökülme
 • Ruhsal değişiklikler

Türkiye’de tüp mide ameliyatı ardından bu kriterleri çabuk atlatacağınıza emin olabilirsiniz.

Mide Tüpü Ameliyatı İçin Neden Türkiye Tercih Edilir?

Mide tüpü ameliyatı için Türkiye’nin tercih edilmesinde çok önemli nedenler vardır. Bu nedenler aşağıdaki gibidir;

 • Tedaviler diğer ülkelere göre %70 daha karlıdır. Döviz kurunun yüksek olması ve yaşam maliyetinin düşük olması kişilerin satın alma gücünü arttırır. Böylece çok uygun fiyatlara tedavi olabilirsiniz.
 • Tüp mide tedavilerinde Türkiye’de başarı oranı oldukça yüksektir. Çünkü son teknolojik donanımlar kullanılır. Başarılı cerrahlardan alınan tedavi daha kısa sürede iyileşmenizi sağlar.
 • Tedavi süresince bir müddet hastanede kalmanız gerekir. Ancak bunun için Eurolar ödemenize gerek yoktur. İletişim, beslenme ve konaklama konusunda Türkiye hastalarına çok titizlik gösterir.

Marmaris tüp mide ameliyatı da kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir. Türkiye’nin en popüler lokasyonlarından biridir. Tedavi alanında da oldukça başarılıdır. Marmaris’te yer alan hastanelerin neredeyse tamamı deniz manzaralıdır. Böylece keyifli bir tedavi geçirmeniz de mümkündür. Ayrıca otel ve hastane arasında da mesafe oldukça kısadır. Siz de Marmaris’te mide tüpü tedavisini tercih edebilirsiniz.

Marmaris Mide Tüpü Fiyatları

Marmaris Mide Tüpü Fiyatları
Marmaris Mide Tüpü Fiyatları

Marmaris mide tüpü fiyatları her ne kadar klinik şartlarına göre değişken olsa da ortalama 2.750 Euro civarındadır. Türkiye’de fiyatlar da hemen hemen aynı seviyelerdedir. Ancak sizler hem uygun fiyatlara tedavi sunan hem de alanında başarılı klinikler ile görüşmek isterseniz sitemizden ücretsiz danışmanlık hizmeti temin edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir