Meme Büyütme Ameliyatı Hakkında SSS

Meme büyütme ameliyatı iki farklı sebeple gerçekleştirilen bir ameliyat türüdür. Bu işlem küçük memelere hacim kazandırmak ve bunun yanında şekli düzgün olmayan memelerin şeklinin düzeltilmesi amacıyla yapılır. Bu amaca ulaşmak için iki farklı yol izlenir. Bunlardan ilki kişilerin kendi yağı kullanılarak yapılır diğerinde ise silikon protezler kullanılarak meme büyütme işlemi gerçekleştirilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı, genel anestezi altında gerçekleştirilen bir ameliyat türüdür. Normalde 1-1,5 saat gibi kısa sürede işlemler tamamlanır. Bu işlem tek başına yapılabileceği gibi meme başı düşüklüğü bulunan kişilerde meme dikleştirme ameliyatı ile beraber de yapılabilir.

Kişilerin Kendi Yağ Dokuları ile Meme Büyütme Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Kişilerin kendi yağ dokuları ile yapılan meme büyütme uygulaması, çoğunlukla hacmi küçük fakat şekli düzgün olan memeler için uygun bir işlemdir. Bu işlemde özel kanüller kullanılarak basen ya da karın bölgesinden emilen yağ dokularının, temizlenip saflaştırılmasından sonra tekrardan özel kanüller ile meme dokusuna enjekte edilmesi sağlanır. Bu şekilde herhangi yabancı cisim kullanılmasına gerek kalmadan meme hacmi elde edilmiş olur.

Silikon Protez ile Meme Büyütme Kansere Neden Olur Mu?

Silikon Protez ile Meme Büyütme Kansere Neden Olur Mu
Silikon Protez ile Meme Büyütme Kansere Neden Olur Mu

Meme protezleri 50 senenin üzerinde kullanılan uygulamalardır. Bu işlemde üretim teknolojilerinde ciddi ilerlemeler meydana gelmiştir. İlaç ve bunun yanında tıbbi cihaz onayı ve ruhsatlandırması ile alakalı pek çok uluslararası kuruluş tarafından, kaliteli firmaların protezleri onay alır. Gerçekleştirilen bu çalışmalar protez taktıran annelerin hamile kalmaları durumunda güvenle emzirebilecekleri anlamına gelir.

Silikon Protez ile Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Silikon protez ile meme büyütme işlemlerinde farklılık yaratan birtakım parametreler bulunur.

  • Protezin meme başından, meme altından, göbek deliğinden ya da koltuk altından yerleştirilme yolları bulunur.
  • Protezin hangi derinliğe yerleştirildiği önemli bir konudur. Meme kas dokusu altına ya da meme bez dokusu altına yerleştirme işlemleri yapılabilir.
  • Protezin şekli yarım küre ya da damla şekilli olabilir.
  • Protezin yüzey yapısı değişiklik gösterebilir.

Herkesin ihtiyacını istisnasız bir şekilde karşılayacak meme ameliyatı tekniği bulunmaz. Bu değişkenler hastaların ihtiyaçlarına ve isteklerine göre değişkenlik gösterir.

Meme Protezlerinin Hangi Yollar Yerleştirileceğine Nasıl Karar Verilir?

Meme protezi; meme altı katlantıdan, meme başı etrafından, göbek deliğinden ya da koltuk altından gerçekleştirilebilir. Tercih edilen yöntem hastaların ihtiyaçlarına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Meme altı katlantı bölgesinden protez yerleştirilmesi yöntemi sıklıkla tercih edilir. Bu yöntem hızlı ve güvenilir olması nedeniyle tercih edilir. Ameliyatın sonrasında kalan izler çoğunlukla iyi şekilde iyileşir. Meme duyusu kaybı ya da sonrasında emzirme ile ilgili problemler meydana gelmez.

Meme başı etrafından yerleştirmek için, meme başı etrafında bulunan kahverengi alanın belli çapın üzerinde genişliği olması gerekir. Bu şartları sağlayan kişilerde iz kalma durumları son derece makuldür. Diğer yöntemlere göre daha kolay bir giriş yolu olduğundan ameliyat süresi de daha kısadır. Meme başında his kaybı sorunları düşüktür.

Göbek deliğinden meme protezi yerleştirme işlemi Türkiye’de çok sık kullanılan bir yöntem değildir. Bu ameliyat yöntemi seçildiğinde jel implant ismi verilen kıvamı meme dokusuna yakın olan protezler yerleştirilemeyeceğinden sonradan şişirilen protezler kullanılır. Bu protezler kıvam doğallığı bakımından jel protezler kadar başarılı bir yöntem değildir.

Koltuk altından meme protezi yerleştirme işlemleri çoğunlukla hastalar tarafından talep edilen bir yöntem olması ile bilinir. Yoğun kıvamlı olan protezlerin yerleştirilmesi bakımından nispeten tecrübe isteyen bir yöntem olması ile bilinir. Bu yöntem Türkiye’de çok sık tercih edilmez.

Meme Protezinin Hangi Derinliğe Yerleştirileceğine Nasıl Karar Verilir?

Meme Protezinin Hangi Derinliğe Yerleştirileceğine Nasıl Karar Verilir
Meme Protezinin Hangi Derinliğe Yerleştirileceğine Nasıl Karar Verilir

Meme protezi çoğunlukla kas üstü ve kas altı olmak üzere farklı yöntemlerle yerleştirilir. Kas altı yerleştirme avantajları; protez üzerini çok daha kalın bir doku tabakası örttüğünden protez kenarları ele fazla gelmeyecektir. Daha doğal sonuçlar elde edilmesi ve kapsül kontraktürü isimli deformasyon gelişme riskleri de son derece azdır. Çoğunlukla ameliyattan sonra ağrı kas üstü yönteme göre daha fazla olabilir.

Kas üstü protez yerleştirme işleminde protez üzerini çok daha ince bir doku tabakası örter. Bu tür ameliyatlardan sonra meme görüntüsü çok daha belirgin olacaktır. Protez kenarlarının elle fark edilme riskleri bulunur. Bazı bilimsel araştırmalara göre kapsül kontraktürü gelişme riskleri, kas altı yöntem ile kıyaslandığında daha yüksektir. Ameliyattan sonra ağrı durumları daha az meydana gelir.

Protez Şekline Nasıl Karar Verilir?

Çoğunlukla meme büyütme cerrahisi için kullanılan protezler iki çeşittir. Bunlar yarım küre ve göz yaşı olarak isimlendirilir. Yarım protezler, bir kürenin yarısına benzemelerinden dolayı bu ismi alırlar. Bu protezler şekli düzgün fakat hacim eksikliği bulunan memelerde tercih edilir.

Göz yaşı protezleri şekil bakımından doğal meme şekline benzer. Bu protezlerin alt kutupları daha dolgun üst kutupları ise incedir. Bu protezlerin tek bir tipi bulunmaz. Kişilerin deformitesinin şekline bağlı olarak farklı tipleri bulunur. Çoğunlukla hacim eksikliği yanında, düzeltilmesi gerekli olan şekil bozukluğu olan hastalarda bu protezler tercih edilir.

Kullanılan protez tipine ve gerçekleştirilecek işlemlere karar verilirken, meme şekli yanında kişilerin diğer vücut özelliklerinin de hesaba katılması önemli bir konudur.

Meme Büyütme Ameliyatından Önce Nelere Dikkat Edilir?

Meme büyütme ameliyatı öncesi, genel sağlık durumu ile alakalı olarak doktora bilgi vermek önemlidir. Bunun yanında hekimler operasyon hazırlığı amaçlı çeşitli tetkikler ister. Ameliyattan yaklaşık bir hafta öncesinde ağrı kesici kullanımının kesilmesi önemlidir. Bunun yanında kan sulandırıcı ve kanama riskini artırabilecek olan doğal gıda, bitki çayları da kesilmelidir.

Yara iyileşme kalitesini bozabileceği için ameliyattan iki hafta öncesinde sigara tüketiminin kesilmesi gerekir. Menstrüasyon döneminde çoğunlukla vücutta kanama eğilimi artacağı için hekimlere bu konu ile ilgili bilgi verilmesi doğru olacaktır. Meme protezi kansere yol açmasa da sonradan meydana gelecek kitlenin belirlenmesini güçleştirebilir. Bu sebeple ameliyattan önce meme ultrasonu veya mamografi gibi radyolojik tetkiklerle meme durumunun kayıt altına alınması gerekir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir
Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir

Meme büyütme ameliyatı sonrası bazen hastaların aynı gün içerisinde taburcu olması mümkün olabilir. Doktorun gerekli görmesi halinde bir gece hastanede kalması söz konusu olabilir. Taburculuk sonrası hekimlerin reçete edeceği ilaçların kullanımına dikkat edilmelidir. Kanamaya sebep olabileceği için farklı ilaçların kullanımından kaçınılmalıdır.

İlk bir hafta boyunca gövde yüksek pozisyonda olacak şekilde hastaların istirahat etmesi önerilir. İlk bir ay boyunca protezlerin üzerine basılmamalıdır. Bunun yanında farklı nedenlerle protezlerin sıkıştırılmaması da önemli bir konudur. Ameliyatın ardından doktorların önerecekleri balensiz sütyenler kullanılmalıdır. Bu sütyenlerin bir ay süre ile devamlı kullanımına özen gösterilmelidir. Sigara içmek yara iyileşme potansiyelini azaltacağından bu dönemde hastaların sigara kullanımını bırakması önemlidir.

Türkiye’de Meme Büyütme Ameliyatı

Türkiye’de meme büyütme ameliyatı yurt dışından gelenler için sıklıkla tercih edilen bir ameliyat türüdür. Bu işlemler burada donanımlı hastanelerde gerçekleştirilir. Alanında uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen meme büyütme ameliyatlarının başarı oranları son derece yüksektir. Türkiye’de meme büyütme ameliyatı ile ilgili bilgi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir