Obezite TedavileriMide Balonu

Mide Balonu İstanbul

Mide balonu, endoskopi uygulaması yardımıyla mideye yerleştirilen içinde hava ya da sıvı bulunan ve bu sayede midede hacim alarak yer kaplaması sağlanan balonlara verilen isimdir. Günümüzde obezitenin artması nedeniyle mide balonu uygulaması da popüler bir hal almıştır. Mide balonu taktırmak istiyorsanız fakat bu konu ile ilgili korkularınız varsa mide balonu ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Mide Balonu Kimlere Takılır?

Mide Balonu Kimlere Takılır
Mide Balonu Kimlere Takılır

Fazla kilolarından cerrahi operasyonlar yardımıyla kurtulmak istemeyen, bu tarz operasyonların yapılması metabolik olarak riskli olan, beslenme düzeni ya da spor ile zayıflayamayan kişiler için mide balonu uygulaması çok daha idealdir.

Fazla kilolu olan ya da obezite kategorisinde yer alan kişilerin çok daha kısa sürelerde kilo vermesi motive olmalarına da yardımcı olur. Bariatrik cerrahiye alternatif olması ile dikkat çeken mide balonu, obezite sorunlarından kurtulmak isteyen kişiler için çok daha fazla tercih edilebilir. Bunun yanında son derece kolay bir yöntem olması ile de dikkat çeker.

Mide Balonu Ameliyatla Mı Gerçekleştirilir?

Mide balonu yöntemi, zayıflamalarda kullanılan cerrahi işlemlere göre oldukça kolaydır. Sekiz saatlik açlık sonrasında hastalar sedasyon ile 15-20 dakik uyutulur. Mide balonu endoskopi ile mide içerisine yerleştirilir. Mide balonunun yerleştirilmesi konusunda herhangi bir ameliyat durumu söz konusu değildir. Yapılan endoskopik işlemlerin cerrahi bir işlem olarak nitelendirilmesi doğru değildir. Sonrasında mideye yerleştirilen balon içerisine balonun tipine bağlı olarak metilen mavisi ile renklendirilen serum fizyolojik ya da havalı balonsa normal oda havası eklenebilir.

Mide balonları çoğunlukla 500 ml sıvı ya da hava ile şişirilerek işlem gerçekleştirilir. Balonun büyüklüğünün artması durumunda midede yaratmış olduğu dolu olma, doygun kalma hissinde de artış olur. Fakat bu durumu midenin tolere etmesi çok daha zor olacaktır. Bu dengenin doğru bir şekilde ayarlanması son derece önemlidir. Balon içerisine verilen serum fizyolojik metilen mavisi rengindedir. Balonda herhangi bir sızdırma durumunun söz konusu olması halinde idrar ya da dışkı mavi renk alır. Bu sayede balonun sızdırdığını tespit etmek daha kolay olur.

Mide Balonu Güvenilir Bir Yöntem Mi?

Mide balonu işlemi bariatrik cerrahinden önce denenebilecek, beslenme ve egzersiz ile desteklendiği zaman kısa sürelerde olumlu sonuçlar alınabilen güvenilir bir yöntemdir. Hastaların mide balonu taktırdıktan sonra yaşam tarzlarında da değişikliğe gitmesi önemli bir konudur. Bu işlem son derece kolay olsa da düzenli kontrollerin yapılmasına özen gösterilmelidir.

Mide balonu takılma işlemi ameliyatsız bir yöntem olduğu için işlemden sonra komplikasyon meydana gelme olasılığı oldukça düşüktür. Faka mideye yerleştirilen silikon balon açlık hissini tamamen yok etmez. Mide balonu, tedavi alan hastaların gıda alımlarının kısıtlanmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilir. Tedavi alan kişilerin midesi normal yemek yediği dönemdekine göre çok daha hızlı bir şekilde dolar. Bu şekilde normalden daha az miktarlarda yemek yenir. Bu da kişilerin hızlı bir şekilde kilo vermelerine yardımcı olur. Fakat bu yöntemin bütünsel bir planlama olarak kullanılması son derece önemlidir.

Mide Balonu Yöntemi Nasıl Zayıflatır?

Mide balonu, vücutta herhangi bir yan etkiye neden olmadan midede hacim kaplayan balon ile tok hissettiren böylece tüketilen besin miktarını azaltan, kişilerin çok daha hızlı bir şekilde doymasını sağlayan kısıtlayıcı bir uygulamadır. Obezitenin tedavi edilmesinde kullanılan diğer bariatrik işlemlerde olduğu gibi kişilerin yediği besin miktarını azaltır. Bu şekilde kişilerin zayıflaması mümkün olur.

Mide balonunun tek başına başarı sağlaması mümkün değildir. Bu işlem yalnızca tedavi etmeye yardımcı olur. Tokluk hissini artırma özelliği ile besinlerin tüketiminin sınırlandırılmasını sağlar. Mide balonu işlemine rağmen hastalar yaşam tarzlarında değişiklik yapmazlarsa ve besin tüketimi aynı şekilde devam ederse başarılı bir zayıflama söz konusu olmaz. Bunun yanında midede çeşitli sıkıntıların yaşanması gibi durumlar da söz konusu olabilir.

Mide Balonu ile Ne Kadar Zayıflamak Mümkün Olur?

Mide balonu takılması işleminden sonra verilmesi hedeflenen kilo, tedavi görecek hastaların genel tıbbi durumlarına, kilo vermesine engel olacak ya da zorlayacak metabolik rahatsızlıklara bağlı olarak değişkenlik gösterir. Genel hatları ile değerlendirecek olursak mide balonu takılan kişiler 10 ile 25 kg arasında verirler. Bu durum vücut ağırlığına oranlanacak olursa mide balonu uygulandığı sürede vücut ağırlıklarının %15-%20’lik kısmı kaybedilir.

Yutulabilen (Elips) Mide Balonu Nedir?

Yutulabilen mide balonları endoskopik yollarla yerleştirilen balonlardan farklıdır. Yutulabilir mide balonu ucuna kablo bağlı bir hap şeklindedir. Bu cismin yutulması sırasında röntgen cihazları yardımıyla mideye ulaşma aşaması izlenir. Cismin mideye ulaşması durumunda şişirilerek balon haline getirilmesi sağlanır. Ucunda bulunan kablo ile bağlantısı kesilerek mide içine bırakılması işlemi gerçekleştirilir. İlerleyen aylarda balon kendi kendine söner ve söndükten sonra bağırsak yolu ile dışarı atılır. Bu balonun etkisi endoskopik balon ile aynıdır. Fakat genelde daha az tercih edilen bir yöntemdir.

Mide Balonu Yan Etkileri Nelerdir?

Mide Balonu Yan Etkileri Nelerdir
Mide Balonu Yan Etkileri Nelerdir

Mide balonu yan etkileri bu işlemi yaptırmayı düşünen kişiler tarafından araştırılır. Bu işlemin uygulanmasından kısa bir süre sonra mide bulantısı, mide krampları ya da kusma gibi semptomlar meydana gelebilir. Bu semptomlar tedavinin ilk gerçekleştirildiği zamanlarda son derece doğaldır. Mide içerisine daha önce alışık olmadığı yabancı bir cisim girdiğinden mide bunu dışarı atmak isteyecektir. Bu semptomların hafifletilmesi için birtakım mide koruyucular ya da ağrı kesici ilaçlar kullanılır.

Çoğunlukla mide balonu takılması işleminden 3-4 gün sonra yan etkiler de ortadan kalkar. Mide balonu tedavisi sonrası şikayetler devam ederse ya da herhangi bir hafifleme eğilimi söz konusu değilse, mide balonunun zaman kaybedilmeden çıkarılması gerekir. Çok nadir olsa da vücudun balonu kabul etmediği durumlar söz konusu olabilir. Fakat bu çok sık karşılaşılan bir sorun değildir. Bunun yanında beslenme alışkanlığı düzenlenmediği sürece mide balonu tedavisi tamamlandıktan sonra hastalar vermiş oldukları kiloları yeniden alırlar. Yani mide balonunun tek başına kesin bir çözüm olduğunun düşünülmemesi önemlidir.

Mide Balonu Nasıl Çıkarılır?

Hastaların midelerine yerleştirilen balonlar, hastaların gidişatlarına ve mide balonunun türüne bağlı olarak hastaların vücutlarından çıkarılır. Mideye uygulanan balonun çıkarılması için ilk önce şişkin olan balonun içerisindeki havanın ya da sıvının çeşitli tıbbi aletler ile boşaltılması gerekir. Boşaltılan balonlar söner ve bu balonlar yemek borusundan mideye indirilen tıbbi cihazlar ile kolay bir şekilde çıkarılır.

Mide balonu çıkarma işlemi tamamen acısız ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirilir. Mide balonunun çıkarılmasından sonra hastalar günlük hayatlarına rahatlıkla devam edebilirler.

Mide Balonu Kimler İçin Uygundur?

18-70 yaş arasında olan kişilerin vücut kitle indekslerinin 30-40 arasında olması durumunda zayıflama metodu olarak mide cerrahisi işlemlerine karşı isteksiz olan ya da kısa sürelerde belli bir kiloyu vermek isteyen kişilerde bu yöntem tercih edilebilir.

Mide Zayıflama Balonu Takılmasına Neler Engel Olur?

 • Yemek yeme bozukluğu
 • Ağız ve boğaz yolunda daralma ya da anatomik değişiklikler olan kişiler
 • 6 ay süren proton pompa inhibitörü kullanmak istemeyenler
 • Gebelik ya da emzirme sürecinde olanlar
 • Stabil olmayan tiroit rahatsızlıkları
 • Karaciğerinde rahatsızlık olanlar
 • Sürekli alkol kullananlar için mide balonu yöntemi uygun değildir.

İlk önce tıbbi sorunların tedavi edilmesi gerekir. Uygun olması durumunda tedaviler tamamlanarak hastaların sağlıklı bir yapıya kavuşmasının ardından mide balonu uygulaması gerçekleştirilebilir.

Mide Balonu Taktıran Kişilerin Nelere Dikkat Etmesi Gerekir?

Mide balonu takıldıktan sonra kişilerde mide bulantısı, mide krampları ya da kusma gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu semptomlar ağır seyretmediği sürece normal olarak kabul edilir. Mide içerisine alışık olmadığı yabancı bir cisim girdiği için midenin bu cisme tepki vermesi son derece normaldir. Hastada meydana gelebilecek olası belirtilerin hafifletilmesi amacıyla kişilere çeşitli mide koruyucular ve ağrı kesiciler verilir.

Çoğunlukla balonun mideye takıldıktan 3-4 gün sonra bu yan etkiler de ortadan kalkar. İşlemin ardından uzun süre boyunca yan etkilerin ortadan kalkmaması ve hiç hafifleme eğilimi göstermemesi durumunda mide balonunun çıkarılması gerekir. Fakat bu gibi durumlar çok nadir oluşur.

Mide balonunun kilo vermek için bir başlangıç olduğunun unutulmaması gerekir. Sonrasında hem yaşam tarzında hem de beslenme alışkanlıklarında değişiklikler yapılarak bu durumu sürdürmeniz önemlidir. Doktorlar ve diyet uzmanları tarafından verilen diyetlere uymak gerekir. Bunun ilerleyen dönemlerde beslenme alışkanlığı haline getirilmesi de önemli bir konudur.

Mide balonu takma işleminden sonra mide bulantısı gibi durumlar son derece normaldir. Bu durumlar birkaç gün ya da birkaç hafta sürebilir. Bu rahatsızlıkların şiddetine bağlı olarak doktorlar çeşitli ilaçlar önerebilir. İlk iki hafta boyunca hastalar kendilerini tamamen tok hissederler. Bazı hastalarda yemekten sonra mide bulantısı durumları söz konusu olabilir. İlk iki haftalık süreçte hastalar kayda değer bir şekilde kilo kaybederler.

3-6 haftalık süreçte hastalarda iştah yavaş yavaş yerine gelmeye başlar. Fakat yine de hastalar çok az yemek yiyerek doyacaklardır. Bu süreçte yavaş yemek yemek ve yemekten sonra herhangi bir rahatsızlık hissedilip hissedilmediğinin takip edilmesi önemlidir. Öğünlerin programlı ve bilinçli olmasına dikkat etmek önemli bir konudur. Mide reflüsü, hıçkırık, mide bulantısı gibi sorunlar çoğunlukla hızlı yemek yendiği zaman söz konusu olur.

7-12. haftalar arasında hastalar kilo vermeye devam ederler. Fakat bu süreçte verilen kilolar ilk 8 haftaya göre çok daha az olur. Bu dönemde kilo kaybı için diyet ve egzersiz yöntemlerinin hayat tarzı olarak benimsenmesi önemlidir.

Mide Balonu Avantajları Nelerdir?

Mide balonu avantajları sebebiyle sıklıkla tercih edilen yöntemler arasında yer alır.

 • Hastalar istedikleri zaman mide balonunu çıkarabilir.
 • Hastane şartlarında oldukça kısa sürelerde takılması mümkündür.
 • Uygulanması son derece kolay ve ağrısız bir yöntem olması nedeniyle tercih edilir.
 • Mide balonu uygulamasından sonra hastaneye yatış gerekmez. Kişiler kısa sürede normal yaşamlarına dönebilirler.

Mide Balonu Dezavantajları Nelerdir?

Mide Balonu Dezavantajları Nelerdir
Mide Balonu Dezavantajları Nelerdir
 • Mide balonu uygulamasından sonra kişilerde reflü durumları söz konusu olabilir.
 • Nadir de olsa mide ülseri gibi istenmeyen durumlar söz konusu olabilir.
 • İlk 3-7 gün arasında mide bulantısı ya da kusma gibi sorunlar meydana gelebilir.
 • Verilen kilo miktarları cerrahi yöntemler ile kıyaslandığı zaman daha azdır.
 • Erken dönemlerde mide krampı gibi durumlar söz konusu olabilir.
 • Mide balonu uygulaması geçici bir yöntemdir. Fakat çıkarıldıktan sonra kazanılan beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzının korunması son derece önemlidir. Diyete uyulmaması halinde yeniden kilo alma durumları söz konusu olur.

Mide Balonu Zararları Nelerdir?

Mide balonu riskleri ve uygulamadan sonra meydana gelebilecek komplikasyonların hastalar tarafından bilinmesi son derece önemlidir. Mide balonu riskleri ve komplikasyonları 3 ana grupta incelenebilir. Bunlardan ilk sırada olanı ilk bir hafta görülür ve sıklıkla meydana gelen komplikasyondur. Diğerleri ise ileriki dönemlerde meydana gelebilecek komplikasyon riskleridir. Oluşma olasılığı ise daha düşüktür. Acil müdahalenin gerekli olduğu komplikasyon durumları ise yok denecek kadar azdır.

İlk dönemde görülebilecek komplikasyonlar mide bulanması, mide krampları ve kusma gibi şikayetlerdir. Bu gibi durumlar nedeniyle ide balonunun erken dönemde çıkarılması gibi durumlar söz konusu olabilir.

Sonraki dönemlerde hastalarda mide ekşimesi, şişkinlik, azalmış dışkı, reflü, azalmış bağırsak hareketleri, kötü kokulu geğirme durumları söz konusu olabilir.

Acil müdahalenin gerekli olduğu durumlar ise balonun mide de çok düşük ihtimalle sönmesidir. Bu gibi durumlarda endoskopik mide balonu içerisinde bulunan mavi sıvının idrara ve dışkıya karışması ile durum fark edilir ve böylece kısa sürede müdahale edilebilir.

Mide Balonu Sonrası Beslenme

Hastaların mide balonu sonrası beslenme konusunda da dikkatli olması oldukça önemlidir. Kişilerin yeme ve egzersiz alışkanlıklarını değiştirmesi sağlıklı bir şekilde kilo verme açısından önemlidir. Bunun yanında diyetisyenin vermiş olduğu diyet programlarına da uyulmalıdır.

Bu dönemde kişilerin protein açısından zengin ve dengeli bir beslenme planı edinmesi önemlidir. Sağlıklı beslenme bir alışkanlık haline getirilmelidir. Öğünlerin arasındaki sürelerin çok uzun olmaması önemli bir konudur.

Hastalar canı tatlı istediği zaman yoğurt içerisine meyve dilimleyerek tüketebilirler. Bunun yanında süt içerisine tarçın eklemek de tatlı isteğini giderecektir. Bu sayede kan şekerinin dengelenmesi de mümkün olacaktır. Kişilerin yediği besinlerin protein içeriğinin yüksek, şeker ilavesiz olması dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.

Yemek sürelerinin uzatılmasına dikkat edilmelidir. Yemeklerin çok fazla çiğnenmesine özen gösterilmelidir. Yemek esnasında hastaların sıvı tüketimine özen göstermesi gerekir. Sıvı tüketimlerinin yemeklerden yarım saat öncesinde durdurulması önemlidir. Yemeklerden sonra ise yarım saat boyunca sıvı tüketilmemelidir. Herhangi bir katı beslenme tolerasyonu konusunda sıkıntı yaşanması halinde o besinin bir süre tüketilmemesi daha doğru olacaktır.

Yemeklerin pişirilmesinde daha az yağ kullanılmalıdır. Sağlıklı olan haşlama, buğulama, fırında pişirme, ızgara gibi yöntemler tercih edilmelidir. Bol baharatlı ve tuzlu besinlerin tüketimi mideyi rahatsız edebileceği için bu besinlerden kaçınmak gerekir. Şekerli, karbonhidratlı ve gazlı içeceklerden uzak durulması gerekir. İçecek olarak kafeinsiz, kalorisiz ve şekersiz olanlar tercih edilmelidir. Kişiler her öğünde özellikle protein almaya özen göstermelidir. Çok fazla meyve tüketimi tercih edilmemelidir. Alkol tüketilmemesine özen gösterilmelidir. Günde en az 1-1,5 litre su içmek önemlidir.

Endoskopik Mide Balonu Patlarsa Ne Olur?

Mide balonu patlaması oldukça az görülen bir durumdur. Eski tip balonlarda bu tarz sorunlarla daha sık karşılaşılırken günümüzde neredeyse yok denecek kadar azdır. Endoskopik mide balonunun patlaması halinde hızlı bir şekilde çıkarılması gerekir.

Çıkarılmaması halinde bağırsaklarda tıkanma gibi istenmeyen sorunlara neden olabilir. Yeni tip balonlarda çok fazla patlama durumu söz konusu olmasa da emniyet açısından balonların içi mavi renkli bir su ile doldurulur. Bu sayede balonun patlaması halinde idrar rengi maviye döner ve bu durum fark edilir. Balonun patlaması halinde hastaların bu durumu vakit kaybetmeden hekime bildirmesi gerekir.

Türkiye’de Mide Balonu Tedavisi

Türkiye, tıp açısından oldukça gelişmiş ve uygun fiyatlı ülkelerden biridir. Bu nedenle sağlık turizmi de özellikle son zamanlarda son derece popülerdir. Burada mide balonu işlemini gerçekleştirmek uygun fiyatlı olduğu için yurtdışından turistik amaçlı gelen kişiler tarafından da tercih edilir. Türkiye’de mide balonu tedavisi hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

3 thoughts on “Mide Balonu İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir