Mide Botoksu

Mide Botoksu Nedir?

Mide botoksu, endoskopik yöntem ile midenin belli bölgelerine botoks enjekte edilmesini içerir. Bu yöntem ile mide kaslarının kasılması kısıtlanarak midenin boşalma süresi geciktirilir ve hastada iştah kaybı görülür. Zaten kilo almanın ve tokluk hissetmemenin sebebi hastanın iştahının açık olmasıdır. İştah kaybı yaşanması halinde çok fazla yemek yeme ihtiyacı duyulmaz.

Mide Botoks Kimler İçin Uygundur?

Mide botoks aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem her ne kadar ameliyat olmasa da hasta seçimi oldukça önemlidir. Vücut kitle endeksi 40 üzerinde olan ve ameliyat ile başarılı sonuç elde edilemeyecek hastalara botoks tavsiye edilmez. Bu hususta fazla kilosu olan fakat ameliyat edilecek kadar da obez olmayan kişiler botoks operasyonunu yaptırabilir. Midesinde ülser ya da gastrit olan hastalar öncelikli tedavisini gerçekleştirdikten sonra mide botoksu yaptırabilir.

Mide Botoksunun Yan Etkileri Var mı?

Mide Botoksunun Yan Etkileri Var mı
Mide Botoksunun Yan Etkileri Var mı

Botoks genel olarak ciltte kırışıklığı önlemek adına kullanılır ve bilinen bir yan etkisi yoktur. Mide botoks uygulaması endoskopik yöntem ile gerçekleştiğinden ötürü tıpta bilinen bir yan etkisi görülmemiştir. Sadece kas hastası olan ve botoksa alerjisi olan kişilerin bu işlemi yaptırması önerilmez.

Mide Botoksunun Kilo Verdirme Garantisi Var mıdır?

Mide botoks dahil olmak üzere hiçbir kilo verme ameliyatının kilo verdirme garantisi yoktur. Mide botoksuna mucizevi bir tedavi gibi davranmak doğru olmaz. Mide botoksu iştah azaltıcı bir etki gösterir ve bununla birlikte operasyon sonrası karbonhidratla beslenen hastalarda hiçbir etki göstermez.

Mide Botoksu İşleminden Sonra Hastanede Yatılır mı?

Mide botoks bir operasyon değildir. Endoskopik olarak ağızdan girilerek uygulanır. İşlem ortalama yarım saat sürer ve kesi gerektirmez. Hastalar anestezi hekimi tarafından uyutulur ve hastanede yatmak gerekmez. İşlem sonrasında genelde 1-2 saat müşahede altında tutulmak yeterlidir.

Mide Botoks Midede Hasar Oluşturur mu?

Mide botoksunda kullanılan ilacın etkisi 4-6 ay sonrasında tamamen yok olacaktır. Bunun için midede kalıcı olarak hasar görülmez. Yalnızca ilk birkaç gün midenizde ağrı hissedersiniz bu da gayet normaldir.

Mide Botoksundan Beklenti Nedir?

Hastaların toplam ağırlığının %10’unu 3-6 ay içerisinde kaybetmesi beklenir. Verilecek kilo miktarı kişinin yaşı, metabolizma hızı ve yapılan egzersiz durumu gibi kriterlere bağlı olarak farklılık gösterir.

Mide Botoks Uygulaması Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Mide botoks sonrası fast food gibi gıdalardan uzak durmak gerekir. Asitli içeceklerden de uzak durmak gerekir. Botoks uygulaması yapılan hastalar daha geç acıkarak daha az porsiyonlar ile doyar. Böylece tokluk hissiyatını daha erken yaşarlar.

Mide Botoksunun Mide Balonundan Ne Farkı Vardır?

Mide balonu da kilo vermek için uygulanan endoskopik yöntemlerden biridir. Mide botoks tek uygulama ile 3-6 ay boyunca iştah kaybı sağlar. Mide balonu işleminde midede yabancı bir madde olduğu için zaman zaman mide bulantısına sebep olur. Ayrıca mide balonu çekildikten sonra hastaların bazıları iştahının yeniden açıldığından şikayetçi olmaktadır. Mide botoksunun etkisi yavaş yavaş geçtiği için aniden iştah açılması görülmez.

Türkiye’de Mide Botoks Fiyatları

Türkiye’de Mide Botoksu Fiyatları
Türkiye’de Mide Botoks Fiyatları

Türkiye’de mide botoks fiyatları değişkendir. Ortalama 3000 Euro civarında olsa da kliniğin kalitesine, doktorun tecrübesine ve hastanın durumuna göre farklılık gösterir. Bunun için bizimle iletişime geçerek en iyi kliniği bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir