Mide Baypası

Mide Bypass Ameliyatı

Mide bypass ameliyatı hem midenin küçülmesini hem de besinlerin bağırsakta kat ettiği yolu düşürmeyi içerir. Önce mide 30 cc hacminde boş kalacak şekilde küçültülür ve ardından ince bağırsak 50-75 cm’lik bölümü devre dışı bırakılır. Bu işleme bypass adı verilir. Bu sayede hastalar mekanik kısıtlama sebebi ile daha az yeme ihtiyacı duyarlar. Ayrıca bağırsak kısaldığı için yemek alışkanlığı da değişir.

Bu ameliyat ile midenin büyük kısmı korunur. Bağırsakların jejenum denilen kısmı da mideye dikilir. Hastalar ameliyat sonrası ilk önce sıvı gıdalara, sonrasında püreli gıdalara ve daha sonrasında katı gıdalara geçiş yapabilir. Hastaların püreli gıdaya geçiş aşaması 1 ayı bulabilir. Ameliyat sonrası bir sene içerisinde ciddi bir kilo verişi görülür.

Mide bypass ameliyatı günümüzde obezite tedavisi için sıklıkla uygulanır. Ameliyat sonrasında hastaların uzun bir müddet vitamin takviyesi alması gerekir. Bu durum doktor tarafından belirlenerek en uygun vitamin takviyesi reçete edilir. Çünkü ameliyatın en büyük yan etkisi vitamin eksikliği olacaktır.

Mide Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mide Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır
Mide Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır

Mide bypass ameliyatı laparoskopik yöntem ile gerçekleşir. Kapalı yöntemle gerçekleştirilen operasyon küçük kesiler ile yapılır. Portlar küçük kesilerden yerleştirilerek mideye ulaşma hedeflenir. Doktor operasyonu teknik hata olmaması açısından monitör aracılığı ile izler. Alanında deneyimli bir cerrah tıpkı açık ameliyatta olduğu gibi kapalı ameliyatı da başarı ile gerçekleştirebilir. Bu kapsamda Türkiye’de mide bypass ameliyatı yaptırabilirsiniz.

Mide Bypass Ameliyatı Nasıl İşe Yarar?

Mide bypass ameliyatı hem gıda alımını hem de gıda emilimini sınırlandırır. Midenin %95’lik bölümü, ince bağırsağın da üst bölümü devre dışı bırakılır. Mide bypass operasyonu sayesinde midenin %90’lık bölümü küçültülmüş olur. Hasta belirli miktarda besin aldığında mide doluluk hissiyle beyne sinyal gönderir. Böylece hasta sanki çok yemek yemiş gibi hisseder ve dolayısı ile porsiyonları küçülmüş olur.

Mide Bypass Ameliyatı Hangi Hastalar İçin Uygundur?

Obezite olup her ne kadar mücadele verse de kilo veremeyen hastalar için mide bypass ameliyatı uygundur. Aşırı kilolu olan hastaların yanı sıra şeker ve eklem hastalıklarına sahip olan hastalara da mide bypass ameliyatı yapılabilir. Bu nedenle pek çok hasta Türkiye’de mide bypass ameliyatı yaptırmayı tercih eder.

Mide Bypass Riskleri

Mide Bypass Riskleri
Mide Bypass Riskleri

Güvenilir cerrahlar tarafından yapılması taktirinde mide bypass ameliyatı hiçbir risk içermez. Ancak yine de belli başlı riskler ile karşılaşma ihtimalinizin bulunduğunu da unutmayın. Karşılaşabileceğiniz risklerden bazıları şu şekildedir;

  • Enfeksiyon
  • Kanama
  • Kan pıhtısı
  • Solunum problemi
  • Mide bulantısı
  • Düşük kan şekeri
  • Kusma

Yukarıda belirttiğimiz gibi her hastada mide bypass riski görülmez. Oluşabilecek riskler ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabildiğinden endişe edecek bir durum da yoktur.

Mide Bypass Sonrası Mide Büyür mü?

Mide bypass ameliyat sonrası midenin yeniden büyümesi bir ihtimaldir. Ancak kesinlikle midenizin büyüyeceğini düşünmeyin. Kişiden kişiye göre farklılık gösteren etken bir durumdur. Hastalar diyete uygun bir şekilde beslenmeye devam ederse kilo da vermeyeceklerdir. Ancak hastalar diyete dikkat etmeden abur cubur yemeye devam ediyorlarsa midelerinde elbette büyüme görülecektir.

Türkiye’de Mide Bypass Ameliyat Maliyeti

Türkiye’de Mide Bypass Ameliyat Maliyeti
Türkiye’de Mide Bypass Ameliyat Maliyeti

Mide bypass ameliyat ücretleri pek çok ülkede pahalıdır. Ancak Türkiye’de mide bypass ameliyatı fiyatları ortalama 2.750 Euro civarındadır. Türkiye, operasyon çapında tüm tedaviyi karşılayan bir ücrete sahiptir. Burada uygun fiyatlara ameliyat olacağınıza emin olabilirsiniz. Bunun için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sizlere ücretsiz bir şekilde danışmanlık hizmeti vereceğimizi ve sizin için en iyi kliniği bulacağımıza emin olabilirsiniz.

3 thoughts on “Mide Bypass Ameliyatı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir