Mide Kolu Nedir?

Mide kolu, mide tüpü olarak da bilinir ve bir çeşit kilo verme operasyonudur. Bariatrik cerrahi, obez hastalar için uygundur. Obezite hastalarının sahip olduğu fazla kilolar ciddi sağlık sorunlarına neden olduğu için kilo vermeleri gerekir. Ancak alışmış bir mide için diyet yapmak da iştahı kapatmak da çok zordur. Bu nedenle hastalar çeşitli kilo verme operasyonlarını tercih ederler. Tüp mide tedavisi de diyeti kolaylaştıran tedavilerdir.

Tüp mide ameliyatı olmak midenin küçüldüğü demek değildir. Birçok alanda tedavi olmak isteyen kişilere hitap eder.

Türkiye’de Tüp Mide Ameliyatına Kimler Uygundur?

Türkiye’de Tüp Mide Ameliyatına Kimler Uygundur
Türkiye’de Tüp Mide Ameliyatına Kimler Uygundur

Türkiye’de mide kolu ameliyatı yukarıda bahsettiğimiz gibi obezite hastaları için uygundur. Fazla kilosu olan hastaların dışında hiç kimseye bu operasyon uygulanmaz. Ek olarak aşağıdaki hastalar için de tüp mide ameliyatı uygundur;

  • 18-65 yaş aralığında olan hastalar,
  • BMI 40 üzerinde olan hastalar
  • Psikolojik açıdan uygun olan hastalar
  • Sağlıklı yaşam tarzını benimseyen hastalar

Mide Kol Etki Eder mi?

Ameliyat olmayı planlayan hastaların en önemli sorusu bu ameliyatın etki edip etmeyeceği yönündedir. Kişiler üstünde mide kolunun farklı etkileri olabilir. Bu nedenle soruya net cevap vermek mümkün değildir. Çünkü her hastanın bünyesi farklı etki gösterir. Örneğin metabolizması yavaş olan ve diyete özen gösteren kişilerde çok daha verimli olur. Aynı zamanda metabolizması çok hızlı çalışan ve diyet yapmayan hastaların verim alması beklenemez.

Mide Kolu Nasıl Zayıflatır?

Mide tüpü birden fazla teknik ile çalışır. Hastanın midesini küçülterek çıkarılan bölümde bulunan açlık hormonunu vücuttan uzaklaştırır. Bu sayede hastalar mideleri küçüldükçe daha az besin ile doyduğunu hisseder. Ayrıca açlık hormonu çıkarıldığı için hastalar iştahının azaldığını fark eder. Bu sayede daha az porsiyon ile tokluk hissine kavuşurlar.

Mide Tüpü ile Ne Kadar Kilo Verebilirim?

Türkiye’de tüp mide ameliyatı kişiden kişiye göre farklı sonuçlar gösterebilir. Bazı hastalar uzun sürede az az kilo verirken bazı hastalar kısa sürede hemen kilo verir. Ancak ortalama her hafta 1,5 kilo vermek beklenir. Bu da demek oluyor ki 6 ay içinde çok fazla kilo kaybı yaşarsınız. Ancak net sonucu görmek için 2 sene beklemek gerekir. 2 yılın sonunda ne kadar kilo verildiğini net olarak görebilirsiniz. Egzersiz ve diyet yapmaya dikkat ederseniz çok daha fazla kilo verebilirsiniz.

Türkiye Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Türkiye tüp mide ameliyatı iki farklı prosedürü içerir. Bunlardan biri açık tüp mide ameliyatı ikincisi ise kapalı tüp mide ameliyatıdır. İkisi arasındaki fark ise şu şekildedir;

  • Kapalı mide kolu midede 5 farklı kesi gerektirir. Ameliyat bu kesilerden içeri girilerek gerçekleştirilir. Hastanın iyileşme süreci oldukça kısadır.
  • Açık mide kolu hastanın karaciğeri yağlıysa ve diyetle azalma gerçekleşmiyorsa karaciğere zarar vermemek için uygulanır.

Tüp Mide Ameliyatı İçin Neden Türkiye Tercih Edilmeli?

Tüp Mide Ameliyatı İçin Neden Türkiye Tercih Edilmeli
Tüp Mide Ameliyatı İçin Neden Türkiye Tercih Edilmeli

Pek çok ülkede tüp mide ameliyatı pahalıdır. Sigorta tarafından bu tedavi karşılanmadığı için hastalar ameliyatı yaptırmakta zorlanırlar. Fakat Türkiye’de fiyatlar daha uygundur. Bunun nedeni ise döviz kuru ve yaşam maliyetinin düşük olmasıdır. Ayrıca tedaviden önce bu ülkeye gelirseniz güzel bir tatil geçirmeniz de mümkündür. Türkiye’de bulunan klinikler de son derece profesyoneldir. Her biri hijyeniktir ve dolayısı ile enfeksiyon kapma riskiniz olmaz. Donanımlı olmaları da öncesi ve sonrası fotoğrafları görmenize olanak sağlar. Bu nedenle Türkiye’de mide kol ameliyatı olmak son derece avantajlıdır. Siz de Türkiye’de mide kol ameliyatı olmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

One thought on “Mide Kolu Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir