Estetik cerrahiGöğüs Kaldırma

Ortalama Göğüs Büyütme Ameliyatları Türkiye

Göğüs büyütme ameliyatı augmentasyon plastisi olarak da bilinir. Bu işlem sayesinde memelerin hacminin artırılması sağlanır. Bu uygulamalar ile meme implantları göğüs kaslarının y da meme dokusunun altına yerleştirilir. Yazımızda meme büyütme ameliyatı ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatları Hangi Nedenlerle Gerçekleştirilir?

Meme büyütme işlemi yaptırmanın birtakım nedenleri olabilir. Bir memenin diğerinden küçük olması veya kişinin tamamen küçük memelere sahip olması kadınlarda çeşitli özgüven sorunlarının yaşanmasına sebep olur. Bu durumların bireyleri rahatsız etmesi halinde plastik cerrahi bölümünden muayene olmak doğru olacaktır.

Bunların dışında meme kanseri ameliyatından sonra meme estetiği operasyonları içinde meme büyütme ameliyatı da bulunur. Meme büyütme ameliyatı sürecinde ve sonrasında karşılaşacak görüntü ile ilgili doğru beklentilere sahip olmak için cerrahlarla iletişimde olmak son derece önemlidir.

Meme Büyütme Ameliyatı İçin Kullanılan İmplantlar Nelerdir?

Meme büyütme ameliyatlarında vücudun kendinde yer alan yağ dokusu ve kök hücrelerden faydalanılabileceği gibi silikon veya tuzlu su barındıran implantların kullanımı da mümkündür. Vücudun kendi dokularının kullanıldığı ameliyatlarda karnın iki yanında yer alan yağ tabakalarından alınan yağların meme dokusuna yerleştirilmesi ile işlem gerçekleştirilir.

İmplant uygulamaları ise silikon bir kılıf içinde bulunan tuzlu su veya yine silikon bir jel içerebilir. Tuzlu su barındıran implantların yerine yerleştirilmesinden sonra steril salin sıvısı ile bu implantlar doldurulur.

Meme Büyütme Ameliyatı İçin Nasıl Hazırlanmak Gerekir?

Meme büyütme ameliyatı öncesi, memenin büyüklüğü, görünümü ve hissi ile ilgili tercihlerle alakalı olarak plastik cerrahlar ile görüşme yapılması gerekir. Cerrahlar meme dokusunu inceleyerek yapısına uygun olarak yuvarlak düz, dokulu ya da gözyaşı damlasına benzer şekilde tuzlu su ya da silikon jel içeren farklı tiplerdeki implantlar arasından hastalar için uygun olan cerrahi teknik seçeneklerini sunarlar.

Sigara kullanan hastaların ameliyat öncesinde sigarayı bırakmaları tavsiye edilir. Bunun yanı sıra görüşme sırasında kullanılan tüm ilaçların hekime bildirilmesi gerekir. Bu ilaçların içinde kan sulandırıcı veya ağrı kesici gibi ilaçlar bulunuyorsa hekimler bunların ameliyattan önce bırakılmasını isteyebilirler. Ameliyat olmadan önceki gün gece 12’den sonra hastaların bir şey yiyip içmemesi son derece önemlidir. Genel anestezi esnasında meydana gelebilecek komplikasyonlar açısından bu durum son derece önemlidir.

Ameliyat olmadan önce göz önünde bulundurulması gerekenler;

 • Meme implantlarının ömür boyu süreceği kullanılabileceği kesin değildir. Kullanılan implantların ömürleri genelde 10 yıl kadardır. İmplantların takılmasından sonra takılan implantların yırtılması veya sızdırması olarak da bilinen implant reptürü sorunları nadir de olsa karşılaşılabilir. Bunun yanında ameliyattan sonra alınan veya verilen kilolar meme görüntüsünde değişikliklere sebebiyet verebilir. Bunun yanında memeler yaşla beraber değişmeye de devam edeceğinden ileride yeniden cerrahi müdahalelere ihtiyaç duyulabilir.
 • Meme implantları göğüslerde sarkma sorunlarını engellemeyecektir. Sarkan göğüslerin düzeltilmesi için göğüs büyütmelere ek olarak mastopekti olarak isimlendirilen göğüs dikleştirme uygulamalarına ihtiyaç duyulur.
 • Meme implantı uygulamalarından sonra mamogram sonuçlarının yorumlanması daha zor olur. Meme implantı olan kişilerin rutin mamogramların yanında özel tetkikler de yaptırması gerekir.
 • Hastalar doktorların tavsiyelerine ya da kişisel isteklerine bağlı olarak bir gece hastanede konaklayabilirler. Bunun yanında aynı akşam evlerine dönmeleri de mümkündür. Bazı durumlarda meme dokularına dren konmasına da ihtiyaç olabilir. Drenler çoğunlukla ertesi gün cerrahi müdahalelere ihtiyaç olmadan rahatlıkla çıkarılabilir. Meme büyütme operasyonundan sonra hastaların 1 hafta araba kullanması tavsiye edilmemektedir.
 • Meme büyütme operasyonları çoğunlukla genel anestezi altında gerçekleştirilir. Bunun yanında bazen verilen hafif bir sedatif ile beraber lokal anestezi ile de meme büyütme cerrahisi yapılabilir. İşlem yaklaşık olarak 1-2 saat kadar sürer.

 

Göğüs büyütme
Göğüs büyütme

 

Göğüs Büyütme Operasyonları Nasıl Yapılır?

Meme implantı yerleştirme işlemi için cerrahların üç olası yerden birinden tek bir kesi ile işlemi gerçekleştirmesi mümkündür. Bunlar;

 • Kol altı
 • Meme ucu çevresi
 • Göğüs altı kıvrımı şeklindedir.

Kesi işlemi gerçekleştirildikten sonra cerrahlar göğüs dokularını göğüs kasları ve bağ dokularından ayırırlar. Göğüs duvarının en dışında bulunan arkasında ya da önünde bir cep oluşturulur. Cerrah implantları bu cep içerisine yerleştirilecek ve sonrasında göğüs ucunun arka kısmında ortalanacaktır.

Salin implantların yerleştirilme işlemleri boş olarak yapılır. Yerleştirme işleminden sonra steril tuzlu su ile doldurulması sağlanır. Silikon implantlar ise öncesinde silikon jel yardımı ile doldurulur.

Operasyondan Sonra Ne Yaşanır?

 • Cerrahlar vücut tarafından emilmeyen dikişler kullandıklarında ya da göğüslerin yakınına drenaj tüpleri yerleştirildiğinde bunların çıkarılması için takip randevusuna ihtiyaç olabilir.
 • Hastalar göğüslerinde sıcaklık ya da kızarıklık fark ettiklerinde ya da ateşlenme durumları söz konusu olduğunda enfeksiyon geçirme durumları söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda en kısa zamanda cerrah başvurmak oldukça önemli bir konudur. Bunun yanında göğüs ağrısı ya da nefes darlığı olması halinde vakit kaybetmeden cerraha başvurmak da önemli bir konudur.
 • Ağrı ve şişlik, ameliyat yapıldıktan birkaç hafta sonra meydana gelebilir. Morarma durumları da söz konusu olabilir. Yara izleri zaman içerisinde solsa da tamamen yok olma durumları söz konusu olmaz.
 • Cerrahların hastaların rutin yaşantılarına dönmeleri ile alakalı talimatlarına dikkatli bir şekilde uymak gerekir. Vücudun aktif olarak çalışmasını gerektiren ve fiziksel açıdan zorlayıcı olan herhangi bir işiniz yoksa birkaç hafta içerisinde işinize rahatlıkla dönebilirsiniz. Hastaların en az iki hafta boyunca nabız ya da kan basıncını yükseltecek yorucu aktivitelerden kaçınması gerekir. İyileşirken, göğüslerin temasa ya da sarsıntı yaratan hareketlere duyarlı olacağının göz önünde bulundurulması gerekir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonuçları

Meme büyütme ameliyatı sonuçları hastaların göğüslerinin şeklini ve boyutunu değiştirir. Ameliyat hastaların vücutlarının imajının değişmesine de yardımcı olacaktır. Bunun yanında hastaların kendilerine olan güvenleri de artar. Ameliyattan sonra hastalarda meydana gelen kilo kaybı ya da kilo alımı durumları göğüslerin görünümlerinin de değişmesine neden olabilir. Hastalar memelerin görünümlerinden memnun kalmadıkları durumlarda bu problemlerin düzeltilmesi adına daha fazla ameliyata ihtiyaç duyulabilir.

Meme Ameliyatında Risk Bulunur Mu?

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi birtakım komplikasyonlar ve riskler bulunur. Augmentasyon plastisi cerrahi bir işlem olduğu için birtakım risk durumları söz konusudur.

 • Enfeksiyon sorunları
 • İmplant kaçağı ya da rüptürü durumları
 • Meme implantlarının şekillerinin bozulmasına neden olan skar dokuları
 • Meme ağrısı problemleri
 • Meme ucu ve meme hissinde birtakım değişiklikler

Bu yaşanan komplikasyonların düzeltilmesi için implantların çıkarılması ya da değiştirilmesi adına daha fazla ameliyata ihtiyaç duyulabilir.

Hastaların Kendi Yağ Dokuları ile Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir?

Hastaların kendi yağ dokuları ile yapılan meme büyütme ameliyatı çoğunlukla hacimleri küçük fakat şekli güzel olan memelerde tercih edilir. Bu yöntemlerde özel kanüller ile basen ve karın bölgelerinden emilen yağ dokuları temizlenip saflaştırıldıktan sonra tekrar özel kanüller ile meme dokusuna enjekte edilmesi işlemi gerçekleştirilir. Bu sayede dışarıdan herhangi bir yabancı cisim kullanmaya gerek kalmadan meme hacmi elde edilmiş olur.

Silikon Protez ile Meme Büyütme Ameliyatı Sonrasında Kanser Gelişimi Olur Mu?

Meme protezleri 50 seneden fazladır kullanılan ürünlerdir. Bunun yanında zaman içerisinde üretim teknolojilerinde de önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. İlaç ve tıbbi cihaz onayı ve ruhsatlanması ile alakalı pek çok uluslararası kuruluş tarafından, kaliteli firmalar protezleri ile alakalı onay almışlardır. Gerçekleştiren çalışmalar bu protezleri takan kadınların hamile kalmaları durumunda güvenli bir şekilde emzirebileceklerini gösterir.

Silikon Protez ile Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Silikon protez ile meme büyütme esnasında bazı farklı parametreler bulunur.

 • Protezin hangi derinliklere yerleştirileceği
 • Protezlerin hangi yollardan yerleştirileceği
 • Protezlerin yüzey yapıları
 • Protezlerin şekilleri önemli parametreler arasında yer alır.

Meme Protezlerinin Hangi Yoldan Yerleştirileceğine Nasıl Karar Verilir?

Meme protezleri; meme altı katlantı bölgesinden, meme başı çevresinden, göbek deliğinden ve koltuk altından yerleştirilebilir.

Meme başı çevresinden yerleştirilmesi için meme başı etrafında yer alan pembe ve kahverengi alanın belli bir çap üzerinde genişliğe sahip olması gerekir. Bu şartlara sahip olan kişilerde iz kalma düzeyleri çoğunlukla son derece makul seviyelerdedir. Nispeten çok daha kolay bir giriş yolu olduğundan ameliyat süreleri de oldukça kısadır. Meme başında his kaybı riskleri de son derece düşüktür.

Koltuk altından meme protezi yerleştirilmesi işlemi kimi hastalar tarafından özellikle tercih edilir. Yoğun kıvamlı olan protezlerin yerleştirilmesi bakımından tecrübe gerektiren bir işlemdir. Bu yöntem Türkiye’de çok sık kullanılmaz.

Meme altı katlantı bölgesinden protez yerleştirilmesi en sık tercih edilen yöntemler arasında yer alır. Hızlı ve güvenilir bir yöntem olması sebebiyle sık sık kullanılır. Ameliyattan sonra izler genellikle iyi bir şekilde iyileşir. Bu izler meme altında kaldığı için görülmesi gibi durumlar söz konusu olmaz. Meme duyu kaybı ve sonrasında emzirme ile alakalı sorunların yaşanma riskleri düşüktür

Göbek deliğinden meme protezi yerleştirme işlemleri Türkiye’de çok sık uygulanmayan bir yöntemdir. Bu ameliyatta giriş yöntemi seçildiği zaman jel implant olarak isimlendirilen ve kıvamı meme dokusuna oldukça yakın olan protezlerin yerleştirilmesi mümkün olmaz. Bunun yerine içi serumla sonradan şişirilen protezlerin kullanımları gerçekleştirilir. Bu protezler kıvam doğallığı açısından jel protezler kadar başarılı olmayacaktır.

Meme Protezlerinin Ne Kadar Derine Yerleştirileceğine Nasıl Karar Verilir?

Meme protezleri çoğunlukla kas altına ya da kas üstüne yerleştirilir. Yani göğüs ön duvarında yer alan pektoralis majör kasın üzerine mi yoksa altına mı yerleştirileceğidir.

Meme protezinin kas altına yerleştirilme avantajı protez üzerinin çok daha kalın bir tabak ile örtülmesidir. Bu sayede protezin kenar kısımları ele çok fazla gelmez. Daha doğal sonuçlar elde edileceğinden ve kapsül kontraktürü olarak isimlendirilen deformasyon gelişme riskleri çok daha az olur. Çoğunlukla ameliyattan sonra ağrı kas üstüne nazaran daha fazla görülebilir.

Kas üstü protez yerleştirme işlemlerinde ise protezlerin üzeri daha ince olan doku tabakaları ile örtülür. Bu tür ameliyatların ardından meme görüntüsü çok daha belirgin olur. Ancak protezin kenar kısımlarının elle fark edilmesi riskleri de vardır. Birtakım bilimsel araştırmalara göre kapsül kontraktürü gelişme riskleri kas altı yöntemler ile kıyaslandığında oldukça fazladır. Ameliyattan sonra ağrı durumları çoğunlukla daha az görülür.

Protez Şekline Karar Verme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Çoğunlukla meme büyütme cerrahisinde kullanılan protezler iki farklı şekildedir. Bunlardan ilki round yani yarım küre diğeri ise gözyaşı yani anatomik olarak isimlendirilir. Round protezler yaklaşık olarak bir kürenin yarısı görünümünde olmaları ile dikkat çeker. Daha çok şekilleri düzgündür fakat hacim eksikliği bulunan memelerde tercih edilirler.

Anatomik protezler şekil bakımından doğal meme şekline benzer olan alt kutupları daha dolgun üst kutupları ise ince yapıda olan protezlerdir. Bu protezlerin tek bir tipi bulunmaz. Kişilerin deformitesinin şekline göre farklı birtakım tipleri vardır. Çoğunlukla hacim eksikliğinin yanı sıra düzeltilmesi gerekli olan şekil bozukluğu durumlarında bu protezler tercih edilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme büyütme ameliyatından önce hastaların genel sağlık durumları ile alakalı olarak hekimlerine bilgi vermeleri gerekir. Hekimler de bu aşamada operasyon hazırlığı için gerekli olan tetkikleri isterler. Ameliyattan yaklaşık bir hafta öncesinde ağrı kesici grubu ilaçların bırakılması gerekir. Bunun yanında kan sulandırıcı ve kanama riskini artıracak olan bitki çayı, doğal gıda takviyelerinin de kesilmesi gerekir.

Yara iyileşme kalitesi bozulacağı için mümkünse yaklaşık 2 hafta öncesinde hastaların sigara tüketimlerini kesmeleri gerekir. Menstruasyon döneminde çoğunlukla vücutta kanama eğilimleri arttığından hekimlere bu konu ile alakalı bilgi verilmesi önemlidir.

Meme protezleri kansere sebep olmaz. Ancak sonradan meydana gelebilecek bir kitlenin tespit edilmesi zor olabilir. Bu sebeple ameliyattan önce meme ultrasonu veya mamografi gibi radyolojik bir tetkikle meme durumlarının kontrol altına alınması son derece önemlidir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meme büyütme ameliyatı sonrası bazen hastaların aynı gün içerisinde taburcu olmaları söz konusu olabilir. Doktorların gerekli görmesi halinde hastaların bir gece hastanede yatması da gerekebilir. Ameliyatın ardından çoğunlukla memelerde ağrı durumu söz konusu olmaz. Gerginlik hissi ise bu dönemde yaşanabilir. Göğüs üzerine gerekli baskının sağlanması amacıyla özel bir sargı işlemi uygulanır. Bunun yanında protezin yerleştirildiği bölgelerde meydana gelebilecek sızıntıların dışarı atılabilmesi için dren yerleştirme işlemleri de uygulanabilir. Dren yerleştirilmesi halinde bu drenlerin ameliyattan birkaç gün sonra alınması önemlidir. İlk dönemlerde memelerde hissizlik veya tam tersi aşırı hassasiyet sorunları ile karşılaşılabilir.

Hastaların ameliyattan 6 sat sonra sıvı alımına başlamalarında herhangi bir sıkıntı yoktur. Sabah yapılan ameliyatlarda hastaların aynı gün içerisinde taburcu edilmesi mümkündür. Hastalar genellikle ameliyattan sonraki gün evlerine dönebilirler. Ameliyattan sonra kişilerin ilk bir hafta boyunca sırt üstü yatmaları gerekir. Bunun yanında yana dönüşlerin kısıtlanmasında da fayda bulunur.

Ameliyattan 2 gün sonra hastaların duş almasında herhangi bir sakınca bulunmaz. Bu süreçte hastaların ilk pansumanları da gerçekleştirilir. Ameliyattan sonraki ikinci günde sargılar açılır ve pansuman yapılmasının ardından sporcu sütyeni giydirilir. Bu sütyenin hem gece hem gündüz 3 hafta boyunca sürekli takılması önemlidir.

Ameliyattan sonra ilk 4 günlük süreçte komplikasyonlar yoğun bir şekilde görülür. Ödem, gerginlik ve olası renk değişikliği durumları bu dönemde meydana gelir. Bu dönemi hastaların dinlenerek geçirmesi son derece önemlidir. Bu komplikasyonlar bir haftalık süreden sonra hafifler ve geçmeye başlar. Kişiler ameliyat olduktan birkaç gün sonra araba kullanabilirler. Sosyal ve iş hayatlarına tekrardan dönmeleri de mümkündür. 8. Haftadan sonra hastalar tenis, fitness ve yüzme gibi çeşitli sporlara dönebilirler.

Zaman içerisinde ödemlerin çözülmesi ile beraber memenin şeklinde de iyileşmeler ve doğallaşmalar meydana gelir. Memenin tam olarak şekil alması ise yaklaşık 4-6 aylık bir süreyi bulur. Bu sürenin bir yıla kadar uzaması da mümkündür.

Türkiye’de Meme Büyütme Operasyonu Fiyatları

Türkiye’de meme büyütme operasyonları sıklıkla gerçekleştirilen başarılı operasyonlardır. Bu nedenle medikal turizm kapsamında da sıklıkla tercih edilen bir yöntem olması ile dikkat çeker. Meme büyütme operasyonları yurt dışından gelen hastalar için oldukça uygun fiyatlıdır. Türkiye’de meme büyütme operasyonu fiyatları ile alakalı firmamızdan bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir