Saç Ekimi

Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekiminde dikkat edilmesi gerekenler konusu toplumda birçok kişiyi ilgilendiren bir durumdur. Bunun için doğru bilinen yanlışların ne olduğunun bilinmesi, insanların iyi bir şekilde yönlendirilmesi ve kaliteli hizmet alınması önemlidir. Son zamanlarda merdiven altı diye tabir edilen ve insanların mağduriyetlerinden faydalanmak isteyenlerin sayısındaki artış aslında bu işin önemini ve profesyonellerce yapılması gerektiğinin önemini göstermektedir. Sonuçta herkes aldığı hizmetin kaliteli olmasını ve yaşadığı sorunu ortadan kaldırmasını ister.

Saç ekimi hastanın donör bölgesinden alınan greftlerin ekilmesinden oluşmaktadır. Hem erkek hem de kadınlarda kelliğe bu etkili çözüm, saç dökülmesi fiziksel bir kompleks olduğunda hastaların özgüvenlerini yeniden kazanmalarını sağlar. Başarılı bir saç ekimi için birkaç adımın başarıyla tamamlanması gerekir. Gerçekten de cerrah ve ekibi, ameliyat öncesi tanı, teknik seçimi veya ameliyat sonrası bakıma dikkat gibi çeşitli faktörler saç ekimi başarısını etkiler. Türkiye’de saç ekiminin başarısını artırmak için farklı yöntem ve teknikler kullanılarak en bu konuda en iyisi yapılmaya çalışılmaktadır.

Saç Ekimi Yapılacak Doktorun ve Kliniğin Seçimi

Bahsetmiş olduğumuz durumlardan dolayı merdiven altı saç ekimi klinikleri tanınmak için sosyal medya platformlarını da bolca kullanmaktadırlar. Özellikle arama motorlarında yapılan saç ekimi sonrası ne zaman güneşe çıkılır, saç ekiminden sonra dışarı çıkma, saç ekimi sonrası çay içilir mi, saç ekimi sonrası neler yasak?, saç ekiminden sonra kaç gün dinlenmeli?, saç ekimi sonrası ne zaman rahat yatılır?, saç ekimden sonra nelere dikkat edilmeli? şeklindeki sorular ve aramalar saç ekimi yaptıracakları bu alanlara yönlendirmektedir. Çünkü bu tür sayfalar sürekli kullandıkları yöntemlerle aramalarda üst sıralarda çıkmaktadırlar.

Başarılı bir saç ekimi için doğru cerrah ve hastane seçimi ön koşuldur. Sadece deneyimli bir cerrah ve iyi bir klinik ortamı Türkiye’de başarılı bir saç ekimini garanti edebilir ve gerçekleştirebilir. Saç ekimi için gerekli malzemelerin bulunması ve hassas bir işlem için üst düzey klinikler gereklidir. Bu tür klinikler ise doktor ismi ve tanıtımı yapmadan iş yaparlar. Çünkü saç ekimi işlemini doktorlar yapmaz. Bu şekilde reklam yapanlara mutlaka temkinli yaklaşın.

Türkiye, saç ekimi cerrahlarının ve kliniklerinin kalitesiyle dünyada iyi bir üne sahiptir. Farklı saç ekimi yöntemlerinin işe sürüldüğü Türkiye’de kök hücre saç ekimi dahil uzman olan birçok klinik ve ekip mevcuttur. Bundan dolayı her geçen gün büyüyen böyle bir sektörde kendisine pay çıkarmak isteyen tecrübesiz insanlara da saç ekimi işini yaptıranlar olabilir. İstenilen sonuç alınmadığında bu durumda kabahatli olan iyi araştırmayı yapmayan hastalar olacaktır.

İyi Bir Teşhis İçin Titiz Bir Saç Değerlendirmesi

Saç ekiminin başarılı olması için iyi bir teşhis ve planlama şarttır. Aslında bu adım, donör alanın alıcı alanı kaplayacak kadar greft içerdiğini doğrulamak için donör alan üzerinde bir ön çalışmanın yapılmasıyla oluşur. Donör alandaki greftlerin kaliteli olup olmadığını bilmek için de saç değerlendirmesi gereklidir. Greft başına kalınlık ve folikül sayısı, saç ekiminin başarısını garanti altına almak için zorunlu olarak kontrol edilmesi gereken iki unsurdur.

Saç ekimi için genel olarak yapılan FUE (foliküler ünite ekstraksiyonu) ve FUT (Foliküler ünite nakli) işlemlerinin farklılıklarını ifade etmek gerekirse;

  • FUE saç ekiminde kökler tek tek toplanır ve yarar izi olmaz. FUE’de 2500-4000 arası greft eklenir. FUE işlemi 7-8 saat gibi bir süre alırken iyileşme süresi genel olarak 7 gündür.
  • FUT saç ekiminde ise saçlar kesilerek alınır ve dikiş izleri kalır. Bununla birlikte işlem süreci 5-7 saat sürer ve iyileşme süresi 15 gün kadardır.

İki yöntem arasında saçların görünümü olarak ta farklılıklar mevcuttur.

Beklentilerinizin Net Bir Şekilde Anlaşılması

Saç ekimi sonucunun hastanın beklentilerine uygun olması için ameliyat öncesi bir ziyaret sırasında bunları ifade edebilmesi önemlidir. Bu ziyaret, hastanın saç dökülmesinin en önemli olduğu bölgeleri bilmesini ve düzeltilmesi gereken alanları öncelikli olarak not etmesini sağlar. Saç çizgisi ile ilgili özel istekleri ifade etmek de yararlıdır. Sonuçta saçı kullanacak olan hastanın kendisidir ve böyle bir operasyon yaptıran herkes sonuçtan memnun olmak ister. Bu aşamaları maddeler halinde ifade edebiliriz.

1. Uygulanabilir Beklentiler

Genellikle hastaların düşündüğü ilk şeylerden biri değildir. Sosyal medyada ve web sitelerinde gördüklerine odaklanırlar ve iyi sonuçlar almayı düşünürler. Gerçek şu ki, cerrahi saç ekimi ile yapılabileceklerin sınırları vardır ve bu genellikle tek bir nedene, arz ve talebe bağlıdır. Arz ve talep kavramı cerrahi saç ekimi bağlamında oldukça basittir ve uygulanabilir. Hastaların sınırlı bir donör saç kaynağı vardır ve bu boşa harcanamaz ve yenilenemez bir kaynaktır. Bu durum saç derisinin üst kısmındaki kayıp bölgeye nakledildikten sonra, saçın orijinal olarak toplandığı alanda değiştirilmediği veya yeniden çıkmadığı anlamına gelir.

Birçok saç ekimi hastasının saçsız saç derisine baktığımızda, saç derisinin üstünde, mevcut ve verici bölgede büyüyen saç sayısını aşan sayıda saç kaybettikleri görülmektedir. Kaybedilen bu saçları öngörecek ve buna göre plan yapacak tecrübede doktorlar bulunmalıdır. İşi bilen doktorlar, gelecekte daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulacağı için her zaman bir şans olacağı için çok agresif olmaktan kaçınacaktır. Böyle bir durumda, bir hasta olarak, saçsız kafa derisine hafif bir kaplama sağlamak için daha fazla donör saçın bulunmadığı bir konumda olmak istemezsiniz.

2. Normal Hayata Dönüş Süresi

Hangi işte çalıştığınıza, günlük rutininize ve yaşam standartlarınıza bağlı olduğu için bu sürenin tek bir cevabı yoktur. Genel olarak, bir hastanın normal yaşantısına ve işine dönmeden önce beklemesi gereken minimum süre, yapılan işlem FUE ise bir hafta, FUT (şerit) ise iki haftadır. FUT, daha detaylı olduğu için fiziksel olarak daha spesifik olabilir, bu nedenle iyileşmesi daha uzun sürebilir. FUT sırasında yara kapatma işlemi yapıldığından çoğu klinik, hastaların dikişlerinin veya cerrahi işlemlerin alınması için bir ila iki hafta kadar beklemesini de gerektirir.

Ancak, akılda tutulması gereken başka hususlar da var. FUT ile genellikle tüm kafanızı tıraş etmeniz gerekmez. FUE saç ekiminiz varsa, birçok klinik, prosedürü doğru bir şekilde gerçekleştirmek için başınızın kısmen veya tamamen tıraş edilmesini gerektirecektir. Bunun nedeni, verimli ve güvenli folikül alımı için cerraha donör bölgeyi net bir şekilde görebilmesini sağlamasıdır. Alıcı alan, net bir görüş alanına sahip olmanın aynı yararları için traş edilebilir. FUT için, genellikle traş edilen şerit eksizyonunun hemen hemen bölgesidir.

3. Kaç Operasyon Geçirilir

Bu soru çoğu zaman atlanan bir sorudur. Çünkü hasta yaşam için tek bir ameliyata ihtiyaç duyacağını ve sonrasında herhangi bir cerrahi operasyon geçirmeden hayatını devam ettireceğini düşünür. Ne yazık ki, bu nadiren olur. Gerçekte, saç dökülmesi devam eden bir süreçtir. Bir kez saçınızı kaybetmeye başladığınızda, yaşamınız boyunca değişen derecelerde saçlarınızı kaybetmeye devam edeceğiniz anlamına gelir. Bu durum ekilen saçlarınızı değil, henüz kaybetmediğiniz doğal saçlarınızı kapsar.

Düşünülebilecek tıbbi tedaviler var ama o zaman bile saç dökülmenizin tamamen duracağının garantisi yok. Olasılıklar hastadan hastaya değişecektir, ancak genel kural, saç ekiminizi her zaman ilk saç ekiminiz olarak düşünmek ve saç restorasyonu hedeflerinizle aceleci olmamaktır. İlk maddede bahsettiğimiz gibi başınızdaki saçlarınızın durumu önemlidir ve her ihtimale karşı hepsinin kullanılmaması tecrübeli klinikler tarafından önerilmektedir.

4. Saç Ekimi Sürecini Kim Gerçekleştirecek?

Sorulması gereken temel sorulardan bir tanesidir. Bu sorunun daha çok FUE prosedürleriyle ilgisi vardır, FUT prosedürleriyle ilgisi düşüktür. Çünkü yalnızca doktorlar bir donör şeridi fiziksel olarak çıkarabilir. FUE ile saç ekimi için gereken düşük finansal ve kaynak yatırımı nedeniyle dünya çapında yeni kliniklerin artması sayesinde süreç parasal sisteme dönerek kalitenin düşmesine neden oldu.

FUE saç ekimi ameliyatı gerçek bir ameliyattır ve herhangi bir ameliyatın sunduğu tüm risklerle ve dezavantajlarla birlikte gelir. Kendinize sormanız gereken soru şudur: Saç ekimi operasyonunuzu gerçekleştiren deneyimli bir doktorla mı yoksa tıbbi bilgisi ve eğitimi az olan lisanssız bir teknisyenle mi daha güvende hissedersiniz?

Saç Ekimi Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken birçok faktör vardır. Ameliyat öncesi ve sonrasında oluşabilecek durumların bilinmesi kişilerin konuya hem bilinçli hem de dikkatli yaklaşmasını sağlar. Hayattaki belirsizlikler her zaman kafa karıştırıcı olmuştur. Saç ekimi sürecine girerken akıllardaki çeşitli soruları yanıtlamak ve belirsizlikleri netleştirmek iyi olacaktır. Kişinin sosyal medyada gördüğü şeyler, çevresinden duyduğu güvenilmez yanlış bilgiler, bu sürece ön yargılı yaklaşmasına neden olabilir.

Her insanın hayatında biyolojik, genetik, beslenme, alışkanlıklar ve yaş gibi faktörler, kişisel sürecini etkileyen değişkenler vardır. Ancak bireyleri yanıltabilecek durumlar olabilir ve güvenilir olmayan bir yerde işi iyi bilmeyen kişiler tarafından yanıltıcı bilgilere maruz kalabilirler. Bu yüzden, bilgi karmaşasından uzak durup işi güvenilir ve profesyonel bir ekibe bırakmak hem sizi hem görünüşünüzü hem de sağlığınızı güvence altına alacaktır. Bu nedenle saç ekimi öncesi ve sonrası süreç insanlarda farklı sebep ve sonuçlarla ilerlemektedir.

 

Saç ekimi sürecine hevesle ve umutla girmek moralinizi yüksek tutmak sizi stresten uzak tutacaktır. Stressiz bir saç ekimi sonrasında kökler cilde yapışacak ve daha sağlıklı büyüyecektir. Bu sabır gerektiren bir süreçtir. Saç ekimi öncesi ve sonrası örnekler bu operasyonu yaptırmak isteyen kişileri ikna eden şeylerdir. Öncesi ve sonrası örnekleri saç ekimi yaptırmak isteyenler için en önemli motivasyon kaynağıdır. Saç ekimi sonrası yapılmaması gerekenler, saç ekimi sonrası ne zaman normal yatılır?  gibi sorularınızı cevaplarken bu örnekler üzerinde açıklama yapmak kafanızdaki belirsizlikleri gidermeye yardımcı olacaktır.

Saç Ekimi Öncesi

Saç ekimi operasyonuna karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Böylece etkili ve umduğunuz sonucu elde etmeniz hızlanacaktır.

Saç Ekimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat öncesi saç ekimi planlaması sırasında kişiye gelişmeler hakkında bilgi verilir. Konsültasyon sırasında saç kökleri ve operasyonun yapılacağı bölgeler doktorlarımız tarafından değerlendirilir. Kişinin saç yapısına ve istenilen sıklığa uygun bir teknik önerilir. Ayrıca kişinin kendi talepleri de dikkate alınarak en uygun saç ekimi planlaması yapılır. Bu planlama çoğunlukla doktor ve hasta tarafından karşılıklı olarak yapılır. Bazı özel durumlarda doktorumuzun inisiyatifini kullanarak tek bir teknikte ısrar etmek mümkündür. Bunun nedeni saç ekimi sonrası sağlık ve hasta memnuniyeti odaklı olacaktır. Sonuç alınmasında güçlük çekebilecek bir bölge veya durum varsa bu da belirtilir. Tahmin edilen sonuçlarla hastaya bilgi aktarılır.

 

Konsültasyon sırasında süreçle ilgili tüm sorularınızı sorabilir, zihninizi psikolojik olarak bu sürece hazır olmaya odaklamaya çalışabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki, olumlu sonuçlar umutlu başlangıçlar getirir. Bu sayede süreci hızlandırır ve sonuca katkıda bulunursunuz. Her cerrahi operasyon öncesi ve her muayenede tedaviniz belirlenmeden önce hangi ilaçları kullandığınızı ve hangi hastalıklarınız olduğunu doktorunuza bildirmelisiniz. Doktorunuz sürekli olarak hangi ilaçların kullanıldığını, vücudun hangi alerjileri veya reaksiyonları olduğunu bilmelidir. Saç ekiminden önce kanamanın artmasına neden olan ilaçları bırakmalısınız. Bu konuda doktorlarınızın tavsiyelerine uymalısınız.

Saç Ekimi Öncesi Hazırlıklar

Saç ekimi öncesinde operasyonun gerçekleşeceği bölgenin hazırlanması gerekmektedir. Bu yüzden saç ekimi öncesi saç ve saç derinizde krem, ilaç, losyon gibi ürünleri kullanmayı bırakmalısınız. Doktorunuza danışabilir ve sorun yaratmayacak alternatif ürünler kullanabilirsiniz. Bu uyarılara uyulmaması durumunda sonuçlarınızı ve sağlığınızı etkileyecek bazı istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir.

Saç ekimi operasyonunda iyileşme sürecini hızlandırmak için bazı konulara dikkat edilmelidir. Sigara ve alkol gibi faktörler iyileşme sürecini yavaşlatacaktır. Hem sigara hem de alkol bırakılmalı ve kişi bu alışkanlıkları bırakamıyorsa mümkün olduğunca azaltmalıdır. Operasyon günü saçlar temiz değilse yıkayıp gelmelisiniz. Ameliyattan önce saçlarınız temiz olmalıdır.

Ameliyat günü hem beslenmenize hem de kıyafetlerinize dikkat etmelisiniz. Kahvaltınızı yapıp operasyona tok karnına gelmenizde fayda var. Kahve ve yeşil çay tüketmemelisiniz. Kıyafetlerinizi giyerken ve çıkarırken kafanıza değmeyecek kıyafetler tercih edebilirsiniz. Gömlek gibi düğmeli veya fermuarlı giysiler bu konuda kolaylık sağlar.

Saç Köklerinin Dikkatli Bir Şekilde Çıkarılması

İster FUE saç ekimi ister DHI saç ekimi olsun, foliküler ünite ekstraksiyonu büyük bir özenle yapılmalıdır. Saç ekiminin başarısını sağlamak için deneyim ve el becerisi gerekir. Cerrah, onları zarar vermeden çıkarmak için her bir foliküler ünitenin yönünü, çıkış açısını ve yönünü belirlemelidir. Saç ekiminden doğal görünümlü sonuçlar elde etmek için saç köklerinin uygun şekilde alınması çok önemlidir. Öte yandan, kötü bir çekim, onarılamaz hasarlara neden olabilir, bu nedenle yeni bir saç ekimi trendi imkansız olacaktır. FUE kılavuzu, saç köklerinin alınması için mevcut en iyi tekniktir.

Foliküller Saklama Koşulları

Ekstraksiyondan sonra, foliküller sıralanır ve folikül başına düşen saç sayısına göre toplanır. Düşük sıcaklıkta, genellikle 4°C’de özel bir kapta saklanırlar. Kan dolaşımından yoksun kalan greftlerin canlanması ve güçlenmesi için besin solüsyonu ile beslenmesi gerekir.

Doğru Uygulama Yönteminin Kararlaştırılması

Hastanın isteklerine uygun doğal bir sonucu garanti etmek için doğru saç ekimi prosedürünü seçmek çok önemlidir. DHI saç ekimi durumunda CHOI kalemi ile veya FUE saç ekimi durumunda Saphir bıçağı ile implantasyon yapılabilir. Her saç ekimi işleminin avantajları vardır. Sadece deneyimli bir saç ekimi cerrahı, hastaya en uygun implantasyon tekniğini en iyi şekilde tavsiye edebilir.

Greftlerin Dikkatli Yerleştirilmesi

Greftlerin ekilme süreci, başarılı bir saç ekimi ameliyatı için kritik öneme sahiptir. Her hasta, saç ekiminin sonucunu optimize etmek için özel planlama gerektiren benzersiz bir saç büyüme modeline sahiptir. Greftlerin başarılı bir şekilde implantasyonu için dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır. Bunlar arasında saç folikülünün kafa derisinden çıkış açısı, saç köklerinin yönü ve saç köklerinin tam olarak hizalanması, ekim işlemi sırasında dikkate alınması gereken faktörlerden bazılarıdır.

Ameliyat Sonrası Bakıma ve Talimatlara Uyma

Saç ekimi işlemlerinden sonra, saç ekimi başarı oranını artırmak ve kadın ve erkek tipi kellik ile mücadele etmek için ameliyat sonrası bakımın birkaç adımı tamamlanmalıdır. Cerrahın ve ekibin tavsiyelerinin yanı sıra bu adımları takip etmek, yeniden büyümeyi teşvik etmek ve en iyi sonuçları elde etmek için esastır. Saç ekimi işleminden sonra operasyondan sonraki birkaç hafta boyunca fiziksel aktivite yapmamak, güneşe maruz kalmamak, bone veya kask takmamak, ekim yapılan bölgeyi ovmamak, kaşımamak ve saç ekimi yapılmaması gerekmektedir. Bununla birlikte sauna seanslarından uzak durmakta fayda vardır. Yeniden büyümeyi desteklemek ve saç ekiminin sonuçlarını optimize etmek için uygun saç ürünlerinin kullanılması da gereklidir.

 

Body Expert gibi cildiye alanında uzman kuruluşlardan saç ekimi işleminden sonra izlenecek adımlar net bir şekilde alınıp uygulanabilir. Ameliyattan sonra iyileşme sürecini tamamlamak ve beklenen yeniden büyüme ve sonuçların elde edilmesini sağlamak için hasta adım adım yönlendirilir. Bu tür firmalar ve yardımcı kuruluşlar belirli periyotlarla aldıkları resimlerle size yol gösterirler ve sürecin eksiksiz tamamlanması için yardımcı olurlar.

Stres, sigara, uyuşturucu veya alkol tüketimi, saç ekiminin başarısını engelleyebilecek faktörlerdir. Sigara içmek ve içmek kan damarlarını daraltır, bu da kan akış miktarını etkiler ve kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltır. Sonuç olarak, saç kökleri saç büyümesi için ihtiyaç duydukları besinleri alamazlar. Bu nedenle işlemden önce sigarayı bırakmanız ve iyileşme sürecinde sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeniz şiddetle tavsiye edilir.

Saçların Yeniden Büyümesi İçin Gıda Takviyeleri

Saçınıza iyi bakmak ve başarılı bir saç ekimi sağlamak için günlük vitamin ve besin alımı şarttır. Bu katkı, sağlıklı ve dengeli bir diyet benimsemeyi ve yemeklerini saç büyümesini destekleyen gıda takviyeleri ile tamamlamayı ifade eder. Bu özellikle Biotin, multi vitamin ve mineral bazlı gıda takviyeleri için geçerlidir. Bununla birlikte bünyenize göre farklı besin gruplarını da tüketebilirsiniz.

Saç ekimi, başarı oranını artıran ve iyileşme sürecini azaltan yeniliklerden sürekli yararlanan bir cerrahi disiplindir. Türkiye saç ekiminde birçok avantaj sunmaktadır. Saç ekimi için özellikle cazip bir fiyat sunmanın yanı sıra, ülke saç implantlarında uzmanlaşmış en iyi cerrahlara sahiptir. Bunun iyi sonuç vermesinin bir ayağı da sizin saçlarınıza iyi bakmanızdan geçmektedir. Aksi taktirde istediğiniz sonucu alamaz ve ne kadar iyi bir ortamda operasyon geçirseniz de sadece zahmet çekmiş olursunuz.

Saç Ekimi Sonrası Talimatlar

Ameliyat sonrası süreçte istenilen uyarılara dikkat edilmesi sonucun şekillenmesine büyük katkı sağlar. Bu aşamada doktor tavsiyelerine uyulması ve önerilen ilaç ve ürünlerin kullanılması gerekmektedir. Her durumda bilinçli hareket etmeli ve doktorunuza danışmalısınız. Bununla birlikte aşağıda bahsedilen durumları da içeren ve kendinize dikkat etmeniz gereken adımları sizler için derledik.

  • Yan etkilerden kaçınmak için doktor tarafından önerilen ilaçlar kullanma talimatına uygun olarak kullanılmalıdır.
  • Saç ekimi sonrası saç bakımında doktorun önerdiği krem ​​ve losyonlar düzenli olarak kullanılmalıdır.
  • Ameliyattan sonraki ilk günlerde yüz bölgesinde şişlik olabilir. Göz çevresinde daha fazla morluk ve ödem vardır ve bu daha sonra kendi kendine geçer. Bol su içilmesi tavsiye edilmektedir.
  • Saç ekiminden sonraki gün doktor yarayla ilgilenir ve ilk saç yıkamanızı yapar.
  • Saç ekiminden sonraki ilk 2 hafta fiziksel hareketlerinize dikkat etmelisiniz. Terli aktivitelerden kaçınmalısınız. Terlediğinizde terleyen bölgeyi sadece kağıt peçete kullanarak hafifçe kurulamalısınız. Çok fazla öne eğilen hareketler yapılmaması tavsiye olunur.
  • Saç ekiminden sonraki ilk 3 ayda saç ekimi yapılan yerlerde dökülmeler olacaktır. Daha sonra bu bölgelerde dökülen saçların yerine sağlıklı olanlar çıkar. Bilinmesi gereken sürecin aşamalarından biri de bu saç dökülmesi aşamasıdır. Bu süreçte panik yapılmamalı ve moral bozulmamalıdır. Sonucun sağlıklı ve kalıcı olması için bu aşamadan bilinçli olarak geçilmesi gerekmektedir.
  • İlk 1 ay saç kurutma makinesi, solaryum, havuz ve saunadan uzak durmak gerekir.
  • Saç ekimi sonrası ilk 1 ay işlem yapılan bölgeyi güneşten korumak gerekir. Önlemlerinizi doktorunuzun önerdiği bir güneş kremi ile alabilirsiniz.

Belirtilen aşamalar soğuk kanlılıkla ve dikkatli şekilde yapılırsa istenilen başarı ve saçlı bir yatıp elde edilecektir. Aynı zamanda saç ekimi yaptırdıktan sonra artık dökülmesi konusunda endişelenmenize gerek olmayacaktır. Çünkü cerrahi bir işlem olduğu için yeni saçlar kalıcı olarak saç derinize yapıştırılır ve büyümesi devam eder. Saç ektirmeden önce tüm bunları öğrenmeniz önemlidir. Kalıcı bir şey olduğundan, karar vermeden önce nasıl görüneceğini ve sonucun ne olacağını tam olarak bilmeniz gerekir.

Saç ekiminin en büyük ve en önemli faydalarından biri, yeni büyümenizin yerinde kalmasıdır. Yeni büyümenin yaklaşık %85’ini ilk sekiz ay içinde ortaya çıkması beklenmelidir.  Alın üstü saçların ise yeniden çıkması daha uzun sürebilir, bu nedenle saçınıza ve saç derinize nasıl bakacağınız konusunda cerrahınızı dinlediğinizden emin olun. Özellikle ameliyattan hemen sonra saçınıza nazik davranın. Saçınıza ve saç derinize ne kadar iyi bakarsanız, yeniden büyüme o kadar güçlü olur.

Tavsiyeler ve Maliyet

Her ne kadar saç ekimi sonrası tavsiyelere uymanız istense de süreç sonunda firmalar size ürün satmaya ve oradan da para kazanmaya çalışabilirler. Bunun için süreci iyi bir şekilde konuşup, maliyeti öğrenip son kararı vermelisiniz. Her ne kadar saçlarınızın korunması için tavsiyelerde bulunacak olsalar da kendiniz öğrendiğiniz bilgilere de hakim bir şekilde davranış sergileyin. Sonradan sürprizlerle karşılaşmamanız için bu durum iyi olacaktır.

Bu aşamada sizlere yapılan araştırmaları ve saç ekimi yaptıranların önerileri şeklinde birçok teklif sunabilirler. Bunlara karşı dikkatli olarak ve cebinizi düşünerek hareket etmelisiniz. Bahsetmiş olduğumuz saç ekimi sonrası yapmanız gerekenlerin haricinde çok da yapılacak bir işlem yoktur ve en iyi yapmanız gereken şeyse dikkatli olmaktır. Bunun için bilginizle olaya yaklaşıp süreci yönetmeniz gerekmektedir.

Normal Hayata Dönüş

Ameliyattan sonra, takip etmeniz gereken bir dizi özel talimat verilecektir. Muhtemelen bir süre sırt üstü uyumanız ve bundan kaçınabiliyorsanız başınıza dokunmamanız söylenecektir. Kliniğiniz kafanızı bir bandajla sarabilir ve dinlenmen ve iyileşmen için işten birkaç gün izin almanı söyleyebilir. Bazı hastaların kafa derisini ve kafalarını iyileşene kadar korumak için ameliyattan en az birkaç gün sonra başlarına duş başlığı takmaları gerekecektir. Cerrahınızı dikkatlice dinleyin ve nakilden hemen sonra tüm sorularınızı sorduğunuzdan emin olun. Doğru bakım hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, sonunda nakliniz o kadar başarılı olacaktır.

Herhangi bir büyük etkinlikte veya satın almada olduğu gibi, kendi araştırmanızı yapmak her zaman en iyisidir. Tanıdığınız kişilere, kimlerin saç ekimi yaptırmış olabileceğini sorun. Seçtiğiniz cerrah ve klinikle birlikte yaptıracağınız uygulama hakkında iyi bir fikriniz olması için sistemi çevrimiçi olarak kontrol edin ve incelemeleri baştan sona okuyun. Tavsiye vermeye istekli olup olmadıklarını tecrübeli kişilere doğrudan onlara sormaktan korkmayın. Önceden ne kadar çok şey bilirseniz iş karar vermeye geldiğinde kendinizden o kadar emin olursunuz.

Son olarak saç ekimi herkes için uygun olmasa da sizin için mükemmel bir çözüm olabilir. Bu yararlı ipuçlarını alın ve saçınızı eski haline getirmek için hangi rotaya gitmek istediğinize karar verirken bunları aklınızda bulundurun. Doğru referanslar ve bilgilerle kendinize güvenmek ve en iyi şekilde görünmek için sonraki adımları atabilirsiniz. Türkiye’de başarılı operasyonları yapmış ve yüzlerce kişinin memnun kaldığı yerleri araştırmak ve detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Böylece profesyonel bir yardım alırken aynı zamanda aklınızda soruda kalmamış olur.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir