Genel

Saç Ekiminde En Başarılı Ülke Türkiye, 2023 Fiyatları

Saç ekimi uygulaması saç dökülmesi problemleri veya saç kaybı sorunları yaşayan kişilerde seyrelme ve kellik sorunlarına doğal ve kalıcı bir çözüm sunar. Saç köklerinin aktif olmadığı ve saçsızlığın meydana geldiği alanlarda sağlıklı saç köklerinin mikro cerrahi yöntemleri kullanılarak nakledilmesi işlemleri saç ekimi olarak isimlendirilir.

Saç ekimi uygulamalarında dökülen bölgelere hastaların kendi saçlarının ekimi ile işlem gerçekleştirilir. Saç ekimi uygulamaları tamamen kişilere özel bir şekilde gerçekleştirilir. Saç ekimi operasyonu için çoğunlukla hastaların ense bölgesinden dökülmeye dirençli olan saç köklerinin toplanması ve seyrelme olan bölgelerde açılan kanallara ekilmesi işlemleri gerçekleştirilir.

Bu uygulamada amaç, baş bölgesinde ekim yapıldığı belli olmayacak şekilde kalıcı ve sağlıklı saçlı bir görünüm elde edilmesidir. Saç ekim uygulamaları küçük bir cerrahi operasyon olarak nitelendirilebilir. Bu sebeple uygulamaların uzman ve alanında deneyimli olan doktorlar ve ekipler tarafından hastane ortamında gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Saç ekimi uygulaması sayesinde kişilere kendi saçları hiç dökülmemiş gibi kalıcı bir saç görünümü kazandırılır. Saç ekimi uygulamalarında amaç, kişilere modern tıbbi uygulamalar ile konforlu bir saçlı görünüm kazandırılmasıdır.

Saç Ekimi Uygulaması Kimler İçin Tercih Edilebilir?

Günümüz şartlarında 50 yaşın üzerinde olan erkeklerin büyük bir kısmında saç dökülme sorunu ile karşılaşılır. Türkiye’de saç ekimi uygulamaları son derece başarılı bir şekilde ve donanımlı kliniklerde gerçekleştirilir. Saç ekimi işlemleri özellikle erkekler için sıklıkla uygulanan kozmetik cerrahi yöntemlerden biridir. Saç kaybı yalnızca erkeklerde görülen bir sorun değildir. Kadınlarda da seyrekleşme ve saç dökülme sorunları meydana gelebilir.

Saç Kaybı Sorunları Neden Olur?

Saç kaybı sorunlarının en önemli nedeni genetik kodlanmadır. Fakat ilerleyen yaş, travmatik yaralanmalar ya da çeşitli tıbbi sorunlar sonucunda da saç dökülme sorunları meydana gelebilir. Türkiye’de saç ekimi fiyatları uygun olduğundan bu yöntem günümüzde sıklıkla tercih edilir.

Doktor kontrolünde saç dökülmesi teşhisi konulduktan sonra donör bölgede yeterli saç kökü olan bütün kişilere saç ekimi işlemleri başarılı bir şekilde uygulanabilir. Yalnızca kafa derisi değil bunun yanında sakal veya bıyık gibi vücut kılları olan tüm bölgelerdeki kayıplarda ekim işlemleri başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Saç Ekimi Uygulaması Nasıl Yapılmalıdır?

Sentetik saç ekimi uygulamasında çoğunlukla ense bölgesinden alınan saç köklerinin hedeflenen saçsız bölgelere ekilmesi ile işlem gerçekleştirilir. Alınan saç kökleri greft şeklinde isimlendirilmektedir. Seyrek olarak bazen kişilerin ense veya şakak bölgelerinde yeterli yoğunluklarda sağlıklı saç bulunmaması durumları söz konusu olabilir. Bu tarz durumlarda kişilerin kol veya göğüs duvarı gibi kıl barındıran farklı bölgelerinden de saç kökü alınarak işlem gerçekleştirilebilir.

Saçsız alanlar çok fazla ise tedavinin tamamlanması için hastalara birkaç seans uygulanmasına ihtiyaç olabilir. Çoğunlukla müdahaleler sedasyonla lokal anestezi altında yapılmaktadır. Saç ekiminden sonra baş bölgesine bandaj uygulaması yapılı. Kişiler birkaç saat hastane ortamında dinlendirildikten sonra taburcu edilirler. Çok az görülse de ağrı durumlarının yaşanmasına karşı ağrı kesiciler ile kontrollerin sağlanması mümkündür. Çoğunlukla 3 günlük bir istirahat sonrasında baş kısmı kapalı olacak şekilde kişilerin iş yaşamlarına dönmesi mümkün olur. Saç ekimi yapılan bölgeye işlemden 5 gün sonra pansuman yapılması gerekir.

 

Saç Ekimi
Saç Ekimi

 

Saç Ekiminde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Saç ekimi işlemleri için çoğunlukla iz bırakmayan FUE tekniği ile ense bölgesinde hafif iz bırakan farklı yöntemlerin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi mümkündür. FUE yönteminde saç köklerinin tek tek alınması ve eksik olan kısımlara ekilmesi işlemi gerçekleştirilirken FUT yönteminde enseden saç içeren bir deri hattı çıkarılması ile uygulama gerçekleştirilir.

Saç ekimi yapılacak olan kişilerin verici alan olarak baş arkası ya da yan kısımlarda bulunan sağlıklı saçlar kullanılabilir. Saç rengi, dalgalı ve gür olması, sertlik derecesi gibi farklı faktörler de gerçekleştirilecek olan işlemlerin sonuçlarını etkiler.

Saç ekimi yöntemlerinden hangisinin tercih edileceği saç ve kafa derisi analizlerinden sonra hastaların da öncelikleri göz önünde tutularak karar verilir. Genellikle iz bırakmayan FUE yöntemi tercih edilse de bazen FUT yönteminin de uygulanması gerekebilir. Saç ekimi yalnızca kellik değil bunun yanında seyrelmiş kısımlarda saç yoğunluğunun artırılması amacıyla da kullanılır.

Saç Ekiminde En Önemli Unsurlar Nelerdir?

Saç ekimi fiyatı uygulanacak yönteme ve doktorun deneyimine bağlı olarak değişiklik gösterir. Saç ekiminde risk durumlarının en aza indirilmesi için işlemlerin hastane ortamlarında uygulanmasına özen gösterilmelidir. Bu açıdan iyi eğitim almış ve deneyimli olan plastik cerrahları tarafından uygulamaların gerçekleştirilmesi en iyi sonuçların alınmasına imkan sağlar.

Operasyonlarda saç ekimlerinin başarılı olması için ekilen saç köklerinin yerleştirilmesinden sonra bu bölgede hızlı bir şekilde kanlanma yana tutması önemlidir. Doğru tekniklerin uygulanması halinde saç ekimi başarı oranları son derece yüksek olacaktır. Doğal bir görünüm elde edilmesi için saçların kel olan kısımlara doğru mesafelerde, doğru açı ve doğru yoğunlukla ekilmesi büyük önem taşır.

 

 

Saç Ekimi İşleminden Sonra Saç Dökülmesi Durumu Yaşanır Mı?

Saç ekimi öncesi ve sonrası kişilerin bilmesi gereken bazı konular vardır. Saç ekiminden sonra birkaç hafta içerisinde ekilen saçların dökülmesi durumu söz konusu olur. Döküle saçlar 3-4 ay gibi bir sürede tekrardan çıkacaktır. Bu geçici dökülme durumu düzeldikten sonra ekilen saç kökleri karakterlerini korur ve dökülme sorunları yaşanmaz. Ancak aynı bölgede yer alan orijinal saçlarda zaman içerisinde dökülme sorunları meydana gelebilir. Bu da saç yoğunluğunda yeniden bir azalma yaşanmasına sebep olur. Buna bağlı olarak tekrardan saç ekimi uygulaması planlanabilir.

Cerrahiden sonra saç kaybı durumları ilerleyici olarak devam edebilir. Özellikle yeni saç çizgisi bölgelerinde doğal olmayan bir görünümün meydana gelmesi durumunda ileri dönemlerde yeniden cerrahi bir girişim planlanabilir.

Her cerrahi girişim gibi saç ekim uygulamalarının uygun koşullarda yapılmaması durumunda bazı riskler söz konusu olabilir. Fakat saç ekimi uygulaması deneyimli bir plastik cerrah tarafından yapıldığında komplikasyon durumları oldukça nadir bir şekilde meydana gelecektir. Saç ekimi işlemleri uzun süren uygulamalardır. Kellik derecesine bağlı olarak 1-2 yıllık bir süreçte birkaç ekim işlemine ihtiyaç olabilir.

Nadir de olsa enfeksiyon ya da belirgin yara izi durumları söz konusu olabilir. Operasyondan sonra ağrı kesiciler ile kontrol edilebilen ağrılar, bir miktar morarma, rahatsızlık hissi, şişme durumları söz konusu olabilir. Saç alınan ve ekilen bölgelerde 2-3 ay içinde kendiliğinden düzelen bir hissizlik durumu yaşanabilir.

Saç Ekimi Uygulaması Estetik Bir İşlem Midir?

Saç ekimi uygulaması tıbbi bir işlem olsa da estetik yanı daha ağır basar. Hastaların donör sahalarının iyi bir şekilde değerlendirilmesi ve ekim yapılacak bölgede ön saç çizgisinin doğal bir şekilde belirlenmesi halinde kişilerin imajlarına uygun bir tarz elde edilmesi mümkün olur. Bu açıdan uygulama tam bir estetik işlemdir.

Erkek ya da kadınlarda 19-20’li yaşlardan sonra saç dökülme sorunu yaşayan ve saç ekimine engel olacak fizyolojik bir rahatsızlığı bulunmayan ve donör bölgede yeterince folikülü bulunan her yaştan bireylere saç ekimi operasyonu uygulanabilir.

Saç Ekimi İçin Uygun Adaylar Kimlerdir?

  • Saç ekimi operasyonları yalnızca erkek tipi saç dökülmelerinde değil, çeşitli hastalıklar neticesinde meydana gelebilecek lokal boşluklara, yanık izi, yara izi, ameliyat dikiş izi bölgelerine de başarılı bir şekilde uygulanabilir.
  • Fiziki olarak gelişimini tamamlamış bireylere saç ekimi işlemi uygulanır.
  • Ekim yapılacak bölgelerde saç kökü nakledilecek uygun bir boşluk olması durumunda saç ekimi işlemi rahatlıkla gerçekleştirilebilir.
  • Kişilerin saç ekimine engel olacak fizyolojik bir rahatsızlığı bulunmamalıdır.
  • Baş bölgesinde donör sahada yeterli sayılarda ve uygun yapılarda saç folikülü varsa bu işlem uygulanabilir.
  • Saç ekimi uygulamaları kadınlarda da başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Özellikle kadınlarda saçsız alanın büyüklüğüne bağlı olarak tıraşsız ekim işlemleri de gerçekleştirilebilir.
  • Kişiler doktorlar ile görüşerek saç analizi yaptırabilirler.
  • Türkiye’de saç ekimi öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken konular ile ilgili doktorlar gerekli bilgilendirmeleri hastalarına yapacaktır.

Saç Ekiminde Ekilen Saçlar Doğal Görünür Mü?

Ekilen saçların doğal bir görünüme sahip olması için operasyonun alanında uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Doğru sağlık kuruluşlarında ve deneyimli uzmanlar tarafından uygulanan saç ekimi operasyonlarında ekim yapıldığı belli olmayacak şekilde doğallık elde edilmesi mümkündür.

Saç ekiminde uygulanan safir FUE ve DHI teknikleri ile saçlarda maksimum sıklığın elde edilmesi mümkün olur. Ortalama bir insanda 1 cm karede 100 saç teli bulunur. Yeni tekniklerde 1 cm kareye 80 folikül saç teli rahatlıkla sığdırılabilir. Bu sayede hastaların hayallerindeki görünüme en yakın sonuçların elde edilmesi mümkün olur. Bu işlem yapılırken en başta alın çizgisinin göz önünde bulundurulması ile işlemlerin gerçekleştirilmesi önemlidir.

Saç Çizgisi Belirleme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Saç çizgisi kişilere özel olan anatomik bir hat olması ile dikkat çeker. DHI saç ekimi günümüzde sıklıkla tercih edilen bir uygulama olması ile dikkat çeker. Alın dokusunun bittiği ve saç dokusunun başladığı alandan itibaren doğal saç sınırın uygun bir şekilde saç çizgisinin belirlenmesi sağlanır. Saç ekiminde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri alın kasına dikkat edilmesidir.

Alın kasına kadar inilmeden ve mimik kaslarına zarar verilmeden saç çizgisinin istenildiği şekilde ayarlanması mümkün olur. Geniş alınlı veya saçlarının iki yanı çok boş olan hastalarda alın çizgisine dokunmadan saç hattı değiştirilebilir.

Hastaların saç tipi, yüz şekli, önceki saçlarının dökülme şekli, saçsız derinin durumu, alın kasına göre istenen şekillerin yapılması mümkündür. Hastalar kendilerine uygun olmayan saç tipi konusunda istekte bulunması halinde yüzün anatomik yapısı, tıbbi zorunluluklar ve olası sonuçlarla ilgili hastaların bilgilendirilmesi gerekir. Bu sayede kişilere en uygun olan ön hat ve saç şeklinin belirlenmesi mümkün olur.

Saç Nakil Yöntemleri Nelerdir?

FUT Saç Ekim Tekniği

FUT saç ekimi işleminde ense üzerinde sağlıklı ve dökülmemiş bölgeden alınan saçlı derinin mikroskop altında doğal yapıları bozulmadan saç ve saç kökleri barındıracak şekilde birli, ikili, üçlü ve dörtlü kümelere ayrılması ile seyrelmiş ya da tamamen dökülmüş olan bölgelere ekim işlemleri gerçekleştirilir.

Ense kısmında saçların alındığı bölge, plastik ve rekonstrüktif cerrahi yöntemlerine uygun bir şekilde dikilirler. Böylece arkadaki dikiş izinin en aza indirilmesi mümkün olur ve iz sadece saçlar tamamen kazıtıldığı zaman görülebilir. Dikişler ameliyattan yaklaşık 15 gün sonra alınır.

FUE Saç Ekim Tekniği

FUE tekniği saç köklerinin özelince uçlu iğneler kullanılarak ense üzerinden veya vücudun belli bölgelerinden tek tek alınması ve seyrelmiş ya da tamamen dökülmüş olan bölgelere nakledilmesi ile gerçekleştirilir.

FUE yönteminde ense üzerinde dikiş olmadığından dikiş izi durumu söz konusu değildir. FUT ya da FUE yönteminin sonuçları açısından birbirinden farkı bulunmaz. Saç çizgisi doğru hazırlanmışsa ve yönlendirmeleri doğru bir şekilde yapılmışsa iki yöntemin sonuçları da son derece doğal görünecektir.

Saç Ekimi İşleminden Sonra Neden Saç Dökülmesi Meydana Gelir?

Saç ekimi prosedürünün uygulanmasından birkaç hafta sonra ekilen saçların dökülmesi durumları söz konusu olur. Bu olay normal ve beklenen bir durumdur. Saç kökleri yerlerine oturup kan ile beslenmeye başladığında bir süreliğine fazla yüklerini bırakırlar.

Dökülen saçlar 3-4 ay gibi bir sürede tekrardan uzamaya başlayacaktır. Geçici dökülme durumundan sonra ekilen saçlar arasında kökleri yeterli seviyelerde beslenebilenler tamamen yerlerine oturur ve normal şekilde çalışmaya başlar. Fakat aynı bölgede bulunan orijinal saçlar zamanla dökülmeye devam ettiğinde yeniden saç yoğunluğunun azalması durumları söz konusu olabilir. Bu nedenle ileride tekrardan yeni bir saç ekimi prosedürünün uygulanmasına ihtiyaç olabilir. Saç dökülmesi sorunları ameliyatın ardından aşamalı bir şekilde devam edebilir. Yeni saç çizgisinde doğal olmayan bir görünüm oluşması halinde ileride başka cerrahi işlemlerin uygulanmasına da ihtiyaç duyulabilir.

Modern Saç Ekimi Operasyonları Nelerdir?

Saç ekimi operasyonu başın arka kısımlarından saç köklerinin alınarak saç dökülmesinin meydana geldiği alanlara aktarılmasıdır. Bu uygulama bir çeşit yer değiştirme operasyonu olarak da değerlendirilebilir. Başın arka kısmında bulunan saçlar ömür boyu uzayabilme kapasitesine sahip olduğu için bu saçlar donör dominant olarak da bilinir. Saç kökleri kelleşmiş alanlara aktarıldığında saç uzatma yeteneklerinin yitirilmesi durumları söz konusu olmaz. Dominant verici saha saç ekiminde bilimsel temel olarak ifade edilebilir.

Başın arka bölümünde yeterli verici saç kökü bulunan bireyler ekim için uygundur. Geçmiş dönemlerde saç dökülmesi sorunu yaşayan pek çok hasta saç ekimi için uygun değilken modern tekniklerin gelişmesi ile beraber saç ekimi günümüzde herkese uygulanabilir.

FUE saç ekimi ile elde edilmek istenen yalnızca aktarılan köklerin yetişmiş olması değil bunun yanında doğal görünümlü sonuçların elde edilmesidir. Saç ekimi cerrahisinde özellikle son dönemlerde büyük ilerlemeler yaşanmıştır. Uygulamada daha nazik ve ince köklerin kullanımı, gelişmiş ve yeni cerrahi aletler saç ekimi yapan cerrahların doğal görünümlü ve başarılı sonuçlar elde edebilmesini kolaylaştırmaktadır.

Tek saçlı köklerin kullanımı ile saç çizgisinde doğallık ve bunun yanında yumuşak bir geçiş elde edilir. Yeni bir saç çizgisinin oluşturulması için her zaman cerrahi bir tecrübe ve artistik yetenekler önemlidir. Saç dökülmesi sorunu yaşamayan kişiler incelendiğinde saç çizgisinin ince ve nazik saçlardan oluştuğu, düz bir çizgi şeklinde devam etmediği, arkadan öne doğru saç köklerinin kalınlaştığı görülür.

Uygulanan modern saç ekimlerinde yan etki olarak operasyon sonrasında hafif ağrı durumları söz konusu olabilir. Nadir de olsa göz çevresinde hafif şişme ve alıcı sahada bir hafta kadar süren kırmızı nokta ve kabuklanma durumları söz konusu olabilir. Kanama, enfeksiyon ve skar oluşumları oldukça azdır. Modern saç ekimi cerrahisi hastalar için oldukça konforlu ve yüz güldürücü cerrahi operasyonlardır.

Türkiye’de Saç Ekimi Operasyonları

Türkiye saç ekimi operasyonları konusunda başarıları ile adından söz ettirir. Sağlık turizmi kapsamında yurt dışından pek çok hasta Türkiye’ye gelerek saç ekimi yaptırır. Bunun yanında alınan hizmetlerin fiyatları da yurt dışından gelenler için son derece uygundur. Türkiye’de saç ekimi fiyatları, klinikler ve uzman doktorlar hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir