Sınırsız Greft Saç Ekimi

Saç ekiminde teknoloji ve yöntemlerin çeşitlenmesi ile sınırsız greft saç ekimi kavramı da konuşulmaya başlamıştır. Saçın ekileceği bölge çok büyük ise yani ileri seviyelerde kellik durumunun söz konusu olması durumunda bu kişilere sınırsız saç ekimi işlemi uygulanabilir. Normal şartlar altında saç ekimlerinde ekilecek olan greftlerin hesaplanması bakımından kellik bölgesi küçük olmalıdır.

Tepe bölgesinde yaklaşık 4-5 cm kadar saç dökülmesi sorunu olan kişilerde 40-50 arası greft ekilmesi yeterli olacaktır. Bu da yaklaşık 1000 kadar saç kökü demektir. Kellik seviyesinin ön alın çizgisinden başlayarak tepe kısmına kadar olması halinde cm kare alanı büyüdüğü için cm kareye donör bölgeden alınacak greft sayısına karar verilmesi gerekir.

Normalde cm kareye yaklaşık 40-50 greft ekilmesi yeterli olur. Donör bölgede bulunan sağlıklı saç kökü ne kadar fazla ise tek seansta burada bulunan saç köklerinden temin işlemi gerçekleştirilir. Greft alımı aşamasında belirli sayıda greft alınca durulmaz ve alınabilecek tüm greftler alınırsa bu durum sınırsız saç ekimi olarak isimlendirilir.

Greft Nedir?

Greft, saç veya vücudun farklı bölgelerinde bulunan dokuların vücudun başka bölgesine nakledilmesi için sadece bu dokunun değil dokuyu besleyen sinir ve damar bağlantılarının da alındığı doku parçasına verilen isimdir. Yani her saç kökü öbeğinin deri ile beraber alınan kısmı greft olarak isimlendirilir. Bir greft alınırken 2-4 adet saç teli de doku ile beraber gelecektir. Greft ile saç telleri birbirinden farklılık gösterir. Bu nedenle saç ekimi işlemlerinde greft ile saç teli adetleri de değişiklik gösterir.

Saç Ekimi İşleminde Grefte Ne Olur?

Saç ekimi uygulamasında greftler donör bölge olarak isimlendirilen iki kulak arasında kalan ve genetik açıdan dökülmenin olmadığı ense bölgesinden gerçekleştirilir. Greftlerin alınması için yaklaşık 0,5 mm çapa sahip olan kesici uçlar kullanılır. Bu uçlar özel olarak steril ve sert malzemelerden üretilirler ve çoğunlukla çelik uçludur. Greft üzerinde bulunan saç telleri bu uçların içine gelecek şekilde uçlar saç derisine batırılarak saç köklerinin çevresi yuvarlak olacak şekilde kesilir. Bu şekilde grefti saç derisinden ayrılması sağlanmış olur.

Bu aşamadan sonra greftlerin her biri o bölgeden alınarak ekim işleminin gerçekleştirileceği bölgeye ekilmek için özel bir solüsyon içerisinde bekletilir. Bu aşamada donör bölgesinden alınan greft sayısı kadar saç ekimi yapılacak olan bölgeye bu greftlerin sayısı kadar küçük deliklerin açılması sağlanır. Donör bölgeden alınan köklerde 2-4 arasında değişen saç teli bulunduğu için 2’li, 3’lü ve 4’lü olacak şekilde greftlerin ayrıştırılması sağlanır. Daha güzel bir görünüm elde edilmesi için çok fazla saç teli olan greftler daha ön kısımlarda kullanılır. Türkiye’de saç ekimi fiyatları tercih edilen yönteme ve greft sayısına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Saç ekimi sırasında alınan bölgedeki saçların bir kısmı beyaz bir kısmı siyah saç telleri barındırıyorsa ekim sırasında bir bölgeye sadece beyaz ya da sadece siyah gelmemesi için renk ayrıştırma işlemleri de yapılır. Bütün bu ayrıştırma işlemi gerçekleştirilirken ve toplama işleminin bitmesinin ardından ekim yapılacak kısımlara kanal açma işlemleri gerçekleştirilir. Bütün bu ayrıştırma ve kanal açma işlemleri esnasında greftler bir solüsyon içerisinde bekletilir. 1000 greftlik bir alım ile 3000 greftlik bir alım ve ayrıştırma işlemi arasında çok ciddi bir zaman farkı bulunur.

Sınırsız Greft Alımı İşleminde Neler Olur?

Türkiye’de saç ekimi işlemi oldukça başarılı olduğu için pek çok kişi operasyon için Türkiye’yi tercih eder. Saç ekimi işleminde diğer iş alanlarında olduğu gibi bir fire oranı bulunur. Dünya saç ekimi literatüründe bu oranlar başarılı bir saç ekimi işleminde en fazla %10 olarak kabul edilir. Greftlerin solüsyon içerisinde bekleme süresinin uzaması ve yeterli zamanda kanallara yerleştirilememesi durumunda kökler ölür ve ekim yapılan bölgelerde tutunmaları mümkün olmaz. Yani bu durumda cansız greftlerin sadece saçsız kısma yerleştirilmesi işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Günümüz teknolojisinde robotlar, kullanılan aletler ve solüsyon türlerinin bir sınırı bulunur. Robotla saç ekimi işlemlerinde bu süreyi aşmadan yapılabilecek maksimum sınır 2000-2500 greft kadardır. Profesyonel bir kişi greftleri öldürmeden bir günde en fazla 1500-2000 greft arası ekim yapabilir. Her kökün profesyonel ve hızlı bir şekilde alınması, ayrıştırılması, solüsyonda bekletilmesi ve açılan kanallara yerleştirilmesi yaklaşık 10 saniye sürecektir. Bir kişi ile gerçekleştirilen işlemlerde 2000 greft alıp ekme işlemi yaklaşık 5,5 saat sürer. Saç ekimi işlemi birden fazla kişi tarafından yapılırsa bu greft sayısı aşılabilir. Fakat bunun da fiziksel açıdan birtakım sınırları vardır.

Saç ekimi fiyatı Türkiye’de oldukça uygun olduğu için sağlık turizmi kapsamında da bu ülke sıklıkla tercih edilir. Sınırsız greft saç ekimi işlemi Türkiye’de 1400 USD’den başlayan fiyatlarla gerçekleştirilir. Saç ekim işlemlerinde dört kişinin aktif bir şekilde rol alması durumunda greft ölmeden ve %10 fire oranını aşmadan gerçekleştirilecek işlemlerde greftler ortalama olarak 4 saat kadar dışarda bekletilebilir. Bu süre aşılmadan bir defada gerçekleştirilecek işlemde 3000-3500 greft ekilebilir. Greftlerin dışarıda dört saat kadar kalması işleminde toplam süre 7-8 saat kadar olur. Bu da bir oturumda gerçekleştirilebilecek maksimum işlem anlamına gelir.

Sınırsız Greft ile Saç Ekimi Mümkün Mü?

Bir kişiden sınırsız sayıda greft toplanması mümkündür. Bir günde 5000-10000 arasında greft toplanabilir. Bu greftlerin tamamının ekilmesi de mümkündür. Fakat köklerin ayrıştırılıp ölmeden açılan kanallara yerleştirilebilecek bir teknoloji mümkün değildir. Bir greft için toplam harcanan süre yaklaşık 5 saniye kadardır. 5000 greft için bu süre 7 saat kadar sürer. Bu kadar sürede greftlerin yerleştirilmesi mümkün değildir.

İdeal Saç Ekimi Kaç Greft ile Gerçekleştirilir?

Saç ekimi işleminin gerçekleştirilebilmesi için öncelikle kişilerin saçlarının kayıp tarzının belirlenmesi gerekir. Kişiler saç dökülme sorunlarının başında ise ya da dökülme hala şiddetli olarak devam ediyorsa saç ekimi sonrasında meydana gelebilecek yeni açıklık için yeni seanslar ve yeni maliyetler gerekli olabilir. Bu durumda saç ekimi yapılan hastaların memnuniyetsizliği durumları söz konusu olur.

Kişilerin saç dökülmesi durumlarının devam etmesi halinde saçın sürekli başka bölgelerinde kelleşme durumları söz konusu olur ve bu döngü aynı şekilde devam eder. Ünlü saç ekimi uygulamaları için de işlemler aynı şekilde gerçekleştirilir.

Saç ekimi için gelen kişilerin henüz saçlarının kayıp tarzının oluşmaması durumunda ekim işlemi yapılmamalıdır. Bunun yanında gelecekte yeni maliyetler oluşturmaması açısından da gerekli uyarıların gerçekleştirilmesi önemlidir.

Doğal bir görünüm elde edilmesi açısından santimetrekare başına ekilmesi gereken greftlerin belli bir sayıda olması önemlidir. Santimetrekare başına 20-30 greft ideal bir sayıdır. Bunun yanında sıklığın gerçekleşmesi ya da altında kalması durumlarının bağlı olduğu faktörler;

  • Donör bölge verimliliği
  • Yoğunluk beklentileri
  • Olması hedeflenen görünüm

Bu faktörler dikkate alınarak imkanlar ve beklentiler ile ilgili denge sağlanması önemlidir. Ekilecek olan greft sayılarına bu şekilde karar verilmesi doğru olacaktır.

  • Donör bölgenin iyi bir şekilde kullanımı önemlidir. Donör bölgeden çok fazla saç alınması halinde bu bölgede saçların seyrekleşmesi riski meydana gelir. Sonrasında donör bölgenin eski durumuna getirilmesi mümkün olmaz.
  • Kişilerin kelleşme durumu Norwood-Hamilton derecelenmesine göre 6-7 derecede ise ve bu kişilerin donör bölgesinde ince, cılız ve yoğunluğu düşük olan saçlar bulunuyorsa saç ekiminden elde edilecek olan sonuç idealden oldukça uzak olacaktır. Bu nedenle kişilerin gerçekçi beklentiler içerisinde olması son derece önemlidir.

Sınırsız Saç Ekiminde Kafa Donör Bölgesine Alternatif Olan Bölgeler Nelerdir?

Sınırsız saç ekimi işleminde kafadan alınan saç köklerinin greft sayısı için yeterli olmaması durumunda vücudun farklı bölgelerinden de kök alma işlemi gerçekleştirilebilir. Kafada bulunan saç köklerine en yakın kıl kökleri sakal kısmında bulunduğundan ilk alternatif olarak sakal çene altı bölgeden kıl kökü alma işlemi gerçekleştirilebilir. Saç ekimi genel fiyatı gerçekleştirilecek olan muayenelerden sonra net bir şekilde belirlenir.

Kafada yer alan ve maksimum alınan saç köklerine ek sakal bölgesinden de kök alma işleminden sonra toplam greft sayısı kontrol edilir. Sınırsız saç ekimi için yeterli mi yoksa ek kıl kökü alınacak alternatif bölgeler araştırılmalı mı konusunun cevabı aranır. Total greft sayısının yetersiz bulunması halinde göğüs kıllarından da kıl kökleri greft olarak alınabilir. Sonrasında sınırsız saç ekimi olayı gerçekleştirilmiş olur.

Sınırsız Saç Ekimi İşlemi Ağrılı Mı?

Sınırsız saç ekiminde normal saç ekimlerinden daha fazla ağrı durumu söz konusu olabilir. Bunun nedeni ise sınırsız saç ekiminde saç, sakal ve göğüs bölgesi kullanılarak greft toplama işlemi gerçekleştirilir. Sınırsız saç ekimi işlemi neredeyse 3 kişiye yapılacak olan saç ekimi emeği ile aynı seviyededir. Bu sebeple ağrı oranı da yüksek olabilir. Erkekler için saç ekimi işlemi bu yöntem ile rahatlıkla yapılabilir.

Sınırsız saç ekimi uygulaması her ne kadar ağrılı olsa da bu işlemler günümüzde sedasyon altında gerçekleştirildiğinden hastaların ağrı hissetmesi durumları söz konusu olmaz.

Saç Ekimi Uygulamasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Türkiye’de saç ekimi öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken konular vardır. Saç ekimi yapılacak olan yerlerin uzman klinikler olması son derece önemlidir. Bu sayede kişiler hem rahat hem de huzurlu bir şekilde operasyon gerçekleştirebilirler. İşlemin başında mutlaka uzman bir doktor olmalıdır. Bunun yanında saç ekimi işleminin gerçekleştirileceği bölgenin temiz ve hijyenik olmasına dikkat edilmelidir. Kullanılan malzemelerin kişilerde bulaşıcı bir rahatsızlığa neden olmaması için tek kullanımlık ürünler kullanılmalıdır.

Saç Ekimi Uygulaması Kimler İçin Uygundur?

Saç ekimi uygulaması saçında seyrelme ve açıklık bulunan herhangi bir hastalığı bulunmayan kişilere uygulanabilir. Karaciğer yetmezliği, kalp, şeker, böbrek yetmezliği gibi kronik rahatsızlığı olan hastalara, saçkıran gibi kıl ve saç dökücü bir rahatsızlığı bulunanlara uygulanmaz. Bu sebeple hastaların işlemden önce muayene olması son derece önemlidir. Gereken tahlil ve tetkiklerin yapılmasından sonra hastaların saç ekimi için uygun olması halinde işlemler gerçekleştirilir.

Saç ekimi işlemi gerçekleştirilecek olan kişilerde ense bölgesi donör bölge olarak kullanılır. Özel bir kalem yardımıyla ön hat çizgisinin belirlenmesi son derece önemlidir. Ön hat çizgisinin düz bir sıra şeklinde görünmemesi adına girinti ve çıkıntıların verilmesi son derece önemlidir. Alınan kök sayısına bağlı olarak açık olan kısma ince iğneler ile kanal açma işlemi sağlanır. Alınan köklerin son derece hassas bir şekilde yerleştirilmesine özen gösterilmelidir.

Saç ekimi prosedürü gerçekleştirilecek olan yönteme göre değişiklik gösterir. Saç dökülmesi sorunları pek çok farklı sebepten meydana gelebilir. Ani üzüntü, stres, genetik yatkınlık, gebelik, dengesiz beslenme, doğum, kullanılan çeşitli hormon ilaçları, yaşlılık gibi nedenlerle kişilerde saç dökülmesi sorunları meydana gelebilir. Bunun yanında ısı kullanarak saç şekillendirme, saç spreyi ve jöle kullanımı da saç dökülmesi sorunlarına neden olabilir.

Saçların uzaması normal şartlarda bir döngü içerisinde gerçekleşir. Saçlar, yerine yenilerinin çıkması sureti ile dökülürler. Sağlıklı döngülerin gerçekleşmemesi halinde dökülen saçlar yerine yenileri gelmeyecektir ve açıklık, seyrelme durumları söz konusu olur. Saç kökleri yakınlarında yer alan kılcal damarlar yardımıyla beslenir. Beslenmeye engel olabilecek durumların ortaya çıkması ise kelliğe kadar giden problemlere neden olur.

Saç ekimi işlemleri oldukça hassas ve titizlikle gerçekleştirilmesi gereken uygulamalardır. Ön saç çizgisinin yanlış belirlenmesi veya saç ekim işleminin saç çıkış yönüne ters yapılması gibi hatalar hastaların son görünümünde telafisi olmayan problemlerin yaşanmasına neden olur.

Saç ekimi süreci uzman doktorlara ve kellik seviyesine bağlı olarak farklılık gösterir. Tüm dünyada FUE saç ekim yöntemi en son kullanılan sistemdir. FUE yönteminde lokal anestezi ile ense bölgesinde yer alan saçlı kısım uyuşturularak aralardan tek tek çıkarılması sağlanır. Çıkarılan saç kökleri steril ve içinde sıvı bulunan kaplarda soğuk zincirde korunur. İğneler çıkarılacak olan saç teli kalınlığına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Açık olan bölgeye anestezi uygulanmasının ardında ince iğneler ile saçların kendi çıkış yönlerinde kanal açma işlemi gerçekleştirilir. Açılan kanallara da greftlerin yerleştirilmesi sağlanır.

 

saç ekimi
saç ekimi

 

Saç Ekimi İşlemi Ne Kadar Sürede Gerçekleştirilir?

Ortalama bir saç ekimi seansı yaklaşık 6-8 saat arasında gerçekleştirilir. Bu süreler uzman hekimlerin el becerilerine ve tecrübelerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Saç ekim süresi nakil yapılacak greft sayısına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Saç kökü sayısı arttıkça donör alımı ve ekim sürelerinde uzama durumu söz konusu olur. Bu aşamada operasyon süresinde de uzama yaşanır.

Sürecin uzamasında önemli olan diğer bir etken de kişilerin operasyon süresince vücut dengelerinin bozulmaması, tansiyon ve şeker sorunu yaşamadan rahat bir işlem gerçekleştirilmesidir.

Saç Ekimi İşlemi Sonrası İyileşme

Saç ekimi işlemi sonrası işlem uygulanan bölgenin iki gün sargılı olması gerekir. İlk yıkama gerçekleştirilerek sargılar alınır ve hastalara bölgenin nasıl yıkanacağı ile alakalı bilgiler verilir. Her gün yıkama işlemine devam edilir ve 10-12 gün sonrasında ekim yapılan bölgede meydana gelen kabuklanma dökülmeye başlar.

Kısa kısa saçlar uzamaya başlar. Bu görünen saçlar 2 hafta ile 2 ay arasında dökülerek ardından 3. Ay sonrasında tekrardan çıkma durumları söz konusu olur. Saçların son halini alması yaklaşık 1 yıl sürecektir.

Saç Ekimi Uygulaması Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç ekimi işleminin bitmesinden sonra dikkat edilmesi gereken çeşitli unsurlar vardır.

  • Hastaların bir ay boyunca sauna, hamam, denizden uzak durması gerekir. Bunun yanında bu süreçte ağır sporlar da yapılmamalıdır.
  • 15 gün boyunca hastaların boyun yastığı ile ense kısmını destekleyerek yatması gerekir.
  • Saçların çıkma sürecinde ekilen bölgelerin darbe ya da herhangi bir travma yaşamamasına dikkat edilmelidir.
  • Uygulamadan sonra bölgenin yaklaşık 1 ay kadar güneşe maruz kalmaması önemlidir.
  • 4-6 ay kadar ekim yapılan bölgeye kına ya da boya gibi kimyasallar sürülmemelidir.

Türkiye’de Sınırsız Greft Saç Ekimi

Türkiye’de sınırsız greft saç ekimi uygulaması oldukça uygun fiyatlı ve başarılı bir işlem olduğundan medikal turizm kapsamında da sıklıkla tercih edilir. Türkiye’de sınırsız greft saç ekimi ve klinikler hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

7 thoughts on “Sınırsız Greft Saç Ekimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir