Tüp Bebek Tedavileri (IVF)

Tüp bebek bir diğer adı ile IVF, kendi çabaları ile çocuk sahibi olamayan ebeveynlerin tercih ettiği bir doğurganlık tedavisidir. Bazı durumlarda anne adayının yumurtalıkları, baba adayının da sperm sayısı çocuk yapmak için yeterli olmayabilir. Bu durumda desteğe ihtiyacınız olabilir. Tüp bebek tedavisi de anne ve babadan alınan yumurta ve spermlerin laboratuvar ortamında döllenmesi işlemidir. Ortaya çıkan embriyo sonrasında anne karnına enjekte edilir.

Anne karnına embriyo bırakıldıktan sonra gebelik dönemi başlar. Tüp bebek süreci biraz emek ister. Ayrıca masrafları çoğu zaman devlet karşılamaz. Bu durumda Türkiye’de tüp bebek tedavisi kullanıcıların dikkatini çeker. Çünkü Türkiye, sağlık alanında her türlü kolaylığı sağlayan bir ülke olmakla beraber fiyat bakımından da uygundur.

10 adımda tüp bebek tedavisi

10 Adımda Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi aşamaları gözünüzü korkutmasın. Uzman hekim eşliğinde tedavi gerçekleştiğinde çok uzun bir süreç olmaz. 10 adımda tüp bebek tedavisi aşamalarını aşağıda maddeler halinde görebilirsiniz;

 • Danışmanlık hizmeti
 • Temel kan analizi ve ultrason
 • Yumurtalık uyarımı
 • Sperm analizi
 • Embriyo olgunlaştırma
 • Yumurta toplama
 • Döllenme
 • Embriyo aktarımı
 • 2 haftalık bekleme süreci
 • Gebelik testi

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranları

Tüp bebek tedavilerinde de bazı başarı oranları vardır. Tabi bu oranlar çiftlerin sahip olduğu pek çok değere göre farklılık gösterir. Bu nedenle kesin bir başarı oranı vermek mümkün değildir. Ancak genel olarak uygulanan tedavilerde görülen başarı oranları aşağıdaki gibidir;

 • 32 yaş üstü kadınlarda; %35
 • 25-35 yaş arası kadınlarda; %37
 • 19-38 yaş üstü kadınlarda; %44

Tüp Bebek Başarı Oranları Neye Bağlıdır?

Tüp bebek başarı oranları pek çok etkene bağlıdır. Bu etkenleri şöyle gösterebiliriz;

 • Yaş: Yaş, doğurganlığı arttıran en önemli faktördür. Bu yaş aralığı 24-34 yaş aralığıdır. 40 yaş üstü kadınlarda başarı oranı düşmektedir.
 • Önceki gebelik: Hastalar daha önceki yıllarda başarılı gebelik geçirmişse bu tüp bebek tedavisinin başarı oranını arttırır.
 • Çiftlerin herhangi bir kronik hastalığa sahip olmaması: Rahim anormallikleri, fibroid tümörlerin varlığı, gebe kalmakta uzayan süre gibi etkenler başarı oranını düşürür.

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır, tüp bebek aşamaları nelerdir gibi soruların cevabını pek çok kişi merak eder. IVF sırasında anne adayından olgun yumurtalıklar toplanır. Bu süreçte baba adayından da spermler toplanır. Sonrasında laboratuvarda sperm ve yumurtalıklar döllenir. Döllenmiş yumurta ve spermler anne rahmine bırakılır. IVF döngüsü 2-3 hafta sürebilir.

Tüp Bebek Riskleri

Tüp bebek tedavisinde birtakım riskler görülebilir. Bu riskler şu şekildedir;

 • Çoklu doğum
 • Yumurtalık hiperstimülasyon sendromu
 • IVF düşük
 • Tüp bebek yumurta toplama komplikasyonları
 • Doğum kusurları

Alanında başarılı hekimler tarafından tüp bebek tedavisi gerçekleşirse yukarıda belirtilen riskleri yaşamanız söz konusu değildir. Bu nedenle tedavinizi güvenilirliğinden emin olduğunuz kliniklerde yaptırmanız çok daha doğru olur.

Tüp Bebek ile Doğan Bebekler Kesin Sağlıklı Olur mu?

Tüp bebek tedavileri ile normal doğum arasında olan tek fark embriyonun laboratuvar ortamında gerçekleşmesidir. Aslında hiçbir fark yoktur. Anne iyi bir hamilelik geçirmişse bebek de sağlıklı demek mümkündür. Tüp bebek olması ile hiçbir alakası yoktur. Bu nedenle endişe duymadan güvenilir kliniklerde tüp bebek yaptırabilirsiniz.

Tüp Bebek Fiyatları

Tüp bebek tedavisi genelde sigorta kapsamında değildir. Bu nedenle tedaviyi kendiniz karşılamanız gerekir. Genelde pahalı tedaviler olsa da başarılı sonuç vermesi halinde ödediğiniz ücrete değecektir. Fiyatlar ülke bazlı olarak değişmekte ve hekimin tecrübesi, kliniğin kalitesi de fiyatları etkilemektedir. Bu nedenle önce hangi ülkede tedavi olacağınıza karar vererek seçim yapmanız daha doğru olacaktır.

Kişiler Neden Tüp Bebek Tedavisi İçin Yurtdışına Gider?

İnsanlar neden tüp bebek tedavisi için yurtdışına gider sorusu da sıklıkla merak edilir. Bunun cevabı aslında oldukça basittir. Çünkü asıl sebepler fiyatların pahalı olması ve başarı oranlarının ülkelere göre değişim göstermesidir.

Kıbrıs Tüp Bebek Tedavisi

Kıbrıs tüp bebek tedavisi son derece başarılı sonuçlar elde ettirir. Fiyat bakımından ABD ya da İngiltere kadar yüksek maliyetlere sahip değildir. Özel olarak ödeme yapmak gerekse bile çok iyi bir şekilde ilgilenirler. İyi bir klinik seçimi ve ücretler için bizimle görüşebilirsiniz.

türkiye tüp bebek tedavisi

Türkiye Tüp Bebek Tedavisi

Türkiye tüp bebek tedavisi pek çok hastanın tercih ettiği bir seçenektir. Türkiye, sadece tüp bebek alanında değil birçok sağlık alanında kişilere güven ve uygun fiyat politikası sunmaktadır. Pek çok tüp bebek tedavisi gerçekleştiğinden ötürü hekimler bu alanda başarılı ve tecrübelidir. Ebeveynler burada kaldığı süre zarfı boyunca tedavi maliyetleri ucuza mal olur.

Türkiye’de tüp bebek tedavisi dünya çapında farkındalık yaratmıştır. İngiltere’de IVF başarı oranları dünya ortalamasına yakın haldeyken, Türkiye’de ortalamanın da üstündedir. Türkiye’de tüp bebek tedavisi için bizimle görüşebilirsiniz. Ayrıca Türkiye’de göreceğiniz tedavi için ulaşım ve konaklama alanlarında da bizimle iletişime geçerek keyifli bir tedavi geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir