Beyin Cerrahisi

Türkiye Gamma Knife Fiyatları

Türkiye gamma knife, İsviçreli bir beyin cerrahi doktoru tarafından geliştirilmiştir. Kafa içinde var olan sorunları gamma ışınları ile milimetrik bir şekilde çözüme kavuşturan bir teknolojidir. Öncelikli olarak beyin tümörleri olmak üzere daha pek çok beyin hastalığında kullanıldığı kanıtlanmıştır. Türkiye’de Acıbadem, Medical Park ve diğer özel kliniklerde SGK ile anlaşmalı bir şekilde bu tedavi gerçekleştiriliyor. Fakat bazı kliniklerin SGK ile anlaşması bulunmadığından ötürü kendiniz tedavi masrafını karşılamak durumunda kalıyorsunuz. Net fiyat bilgisi vermek ne yazık ki mümkün değil ancak bizimle irtibata geçerek ücretleri öğrenebilirsiniz.

Gamma Knife Nasıl Çalışır?

gamma-knife-nedir-nasil-kullanilir-fotograflar-1-gelgez-700x420
gamma-knife-nedir-nasil-kullanilir-fotograflar-1-gelgez-700×420

Gamma knife, binlerce kobalt kaynağından ışınları tek bir noktaya hedeflendirir. Kaynakların her birinden düşük enerjili ışın demetleri gönderilir ve binlerce ışın tek bir noktada birleşir. Böylece hedef noktaya çok büyük enerji göndermek mümkün olur. Gamma knife etkisi beyinde bulunan kitlelerin genetik koduna zarar vermesi sonucu görülür. Bu hasar iki farklı şekilde incelenir. Tedavide asıl amaç edilen şey hızlıca büyüyen tümörler ve beyin damar yumaklarının ortadan kaldırılmasıdır.

Gamma knife tedavisi ile hem beyin hem de beyin çevresinde yer alan kemik, damar, cilt ve sinir gibi dokuların sahip olduğu hastalıklar tedavi edilir. Gamma knife tedavisinin en çok kullanıldığı hastalıklar arasında farklı kanser türlerinin beyne yaptığı metastaz, metastaz beyin tümörleri, iyi huylu beyin tümörleri ve meningiomlar şeklindedir. Gamma knife tedavisi günümüzde dünya çapında 300’den fazla merkezde kullanılmaktadır. Kafa içi hastalıkların tedavisinde de bir standart haline gelmiştir.

Gamma Knife Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Gamma Knife Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır
Gamma Knife Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır

Gamma knife, kafa içi hastalıkların tedavisi için geliştirilmiştir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi beyin ve beyin çevresindeki yapıların tedavisi de gerçekleşir. Vücudun diğer bölgelerindeki hasarları gidermek için başka tedaviler kullanılır.

Gamma Knife Nasıl Uygulanır?

Gamma Knife Nasıl Uygulanır
Gamma Knife Nasıl Uygulanır

Gamma knife tedavisi uygulanırken en hassas şekilde milimetrik ölçülerde etki etmesi için leksel stereotaktik çerçeve yerleştirilir. İşlemin ağrısız olması için lokal anestezi uygulanır. Çocuklarda gerektiği durumda genel anestezi kullanılır. Bu çerçeve yerine maskeyle de tedavi gerçekleşebilir. Maske olması halinde tedavi birkaç güne yayılabilir. Böylece görme sinirleri, beyin sapı gibi duyarlı organlar da korunmuş olur. Bununla birlikte çerçeve takmak mümkün olmadığında ya da risk oluşturduğunda da maske kullanılır.

Maske ya da çerçeve takıldıktan sonra hastaya uygun görüntüleme tekniği kullanılır. Günümüzde neredeyse tüm hastalara MR uygulaması yapılır. Bazen MR makinasına girmesi mümkün olmayan hastalara bilgisayarlı tomografi uygulanır. Sonrasında özel bilgisayarlı programlar sayesinde tedavi uygulanacak alan keskin bir şekilde belirlenir. Sonrasında uygulanacak radyasyon dozu tespit edilir. Ardından ışın uygulamasına geçilir. Işın uygulaması yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Gamma knife hastaların pek çoğuna tek seans halinde uygulanır. Çoğu zaman aynı gün hasta taburcu edilir. Bir gün sonra hasta gündelik hayatına devam edebilir.

Sizler de Türkiye’de gamma knife tedavisi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilir, ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir