Obezite TedavileriMide Baypası

Türkiye Gastrik Bypass Ameliyatı

Obezite son yılların toplumsal sağlık sorunlarından biridir. Şehir hayatının durgun sistemi nedeniyle insanlar her geçen gün kilo almakta ve bunun sonucunda başka ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Türkiye Gastrik bypass ,mide ile ince bağırsak arasında  yeni bir bağlantı oluşturmak ve midenin boyutunu küçültmek için yapılan ameliyat türü olarak tanımlanır. Bu operasyonlar genellikle obezite cerrahisi uygulamalarıdır ve obezitenin kalıcı  tedavisinde etkilidir. Çoğunlukla laparoskopik olarak gerçekleştirilen bu uygulamalar, tam donanımlı bir ameliyathanede, alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilir. Kişinin fazla kilosu veya obezitesi bir hastalıktır ve tedavisi zorunludur. Halen tüm dünya ülkelerinde bir sağlık sorunu olan bu sorun, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere ciddi bir sorun haline geldiğinden kamusal tedbirleri uygulamaya başlamışlardır.

Ancak operasyonlar, kişilerin kendi başlarına karar verebilecekleri uygulamalar değildir. Türkiye’de Gastrik Bypass, Tüp Mide Ameliyatı gibi bariatrik cerrahi operasyonlar obezite ile mücadelede çözümlerdir. Halk arasında bu uygulamalara mide bandı, mide küçültme ya da kilo verme ameliyatı da denir. Ameliyat sonrası beslenme programı, fiziksel aktivite  ve sporun düzenlenmesi ile kişi ideal kilosuna ulaşır ve kurallara uyularak uzun süreli kilo kontrolü sağlanır.

Ameliyattan sonraki ilk 6-8 hafta boyunca bir beslenme uzmanının gözetiminde sıvı ve daha sonra  püre gıdalar ile başlayın ve yavaş yavaş normal gıdaya geçin. Sonraki 3-6 ay boyunca yeni ve doğru beslenme alışkanlıklarınıza yavaş yavaş alışacaksınız. Hastalara ayrıca önerilen vitamin ve mineral takviyeleri (genellikle demir açısından zengin vitaminler ve kalsiyum takviyeleri) başlanır ve  bazı hastalarda ameliyattan sonra tekrarlanması gerekebilir. Türkiye Gastrik Bypass ameliyatından sonra doktor tavsiyelerine ve size diyet hakkında bilgi verilen beslenme düzenine kesinlikle uymalısınız. Aksi halde ciddi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

 

Ameliyatın Olası Komplikasyonları

Gastrik baypas ameliyatının riskleri; Kilo verme ameliyatının kendisi, cerrahi prosedürle ilişkili fiziksel riskleri ve  büyük cerrahinin hayati organlarınız ve vücudunuz üzerindeki stresinin yarattığı riskleri içerir. Aşağıda açıklanan olumsuz durumlardan bir veya daha fazlası herhangi bir hastada ortaya çıkabilir.

Ameliyattan önce safra kesesinde taş varsa, cerrah aynı ameliyat sırasında kesmenin alınmasını önerebilir. Çünkü hastalıklı bir safra kesesi düzenli kilo vermeye ayak uyduramayabilir ve büyük problemlere varan sorunlara neden olabilir. Öte yandan, safra taşınız yoksa safra kesenizi aldırmanıza gerek yoktur. Safra keseniz ameliyattan sonra hala oradaysa, kilo verme sırasında herhangi bir taş oluşup oluşmadığını görmek için düzenli aralıklarla ultrasonla kontrol edilmelidir.

 

Türkiye’de Gastrik Bypass Nasıl Yapılır?

Obezitenin cerrahi tedavisi için pek çok yöntem bulunmaktadır. Türkiye Gastrik  Bypass cerrahi ekipmanının çeşitli uygulamaları vardır ve seçilen yöntem kişinin durumuna göre değişebilir. Ana tercihler, kişinin doğal kilosunu sağlayan, takip edilen diyet ve doktor tarafından reçete edilen ek tedavilerdir.

Bazı durumlarda  kilo vermek için bu yöntemlere başvurulur. Tanısal bir değerlendirmeden sonra kişinin bu operasyona ihtiyacı vardır

 

Türkiye’de Gastrik Bypass Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

İlk olarak, bypass ameliyatı tüp mideden farklı olarak ek bir işlem gerektirir, bu nedenle ameliyat süresi de daha uzundur. Ortalama 1-2 saat süren bu operasyon çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkarsa daha uzun sürebilir. 5-6 kesi ile yapılan ameliyatlarda genel anestezi kullanılır ve anestezi süresi ameliyat süresine dahil edilmez. Alanında uzman kişiler tarafından yapılması gereken Gastrik Bypass sonrası iyileşme gerekli uyarılara uyulduğu takdirde hızlı bir şekilde başlamaktadır. Rektumda tüp mide ameliyatına göre daha hızlı kilo vermeyi sağlayan bu uygulama sayesinde hastalar  kişinin başlangıç ​​kilosuna göre ilk bir ayda 10-15 kilo verebilmektedir.

 

Türkiye’de Gastrik Bypass Ameliyatı Kimlere Uygulanmaz?

Gastrik Bypass ameliyatı kimlere uygulanmaz dediğimizde genellikle hangi cerrahi operasyonların uygun olmadığına göre cevap alırız. Bu ameliyat genel cerrahi engeli olan herkes için uygun değildir. Mide ameliyatı olduğu için mide hastalıkları ile ilgili bazı detaylara da dikkat edilmelidir.

Obezite tedavisinde bariatrik cerrahi; Yani endokrin bozuklukları gibi durumların tedavisinde kullanılan bir ameliyat olduğu için şeker hastaları için genellikle bir engel yoktur. Ancak bu hastalarda daha fazla komplikasyon gelişip gelişmeyeceğine analiz sırasında doktor karar verir. Solunum sıkıntısı tüm anestezik operasyonlarda genel bir risk ise bu değerlendirme ayrıntılı olarak yapılmalıdır. Ayrıca gebelik durumundaki hastalara ve 18; yaşından küçük çocuklara yapılmaz.

 

Gastrik Bypass Ameliyatı İçin Neden Türkiye

Türkiye, gastrik bypass ameliyatı için birçok nedenden dolayı popüler bir seçenek olabilir:

Kaliteli Tıp Hizmetleri: Türkiye, Avrupa ve ABD gibi ülkelerdeki benzer kalitede tıp hizmetleri sunar.

Uygun Fiyatlar: Türkiye’de gastrik bypass ameliyatı fiyatları, Avrupa ve ABD gibi ülkelere göre daha uygun seviyelerdedir.

Deneyimli Cerrahlar: Türkiye’de gastrik bypass ameliyatı için deneyimli ve yetkin cerrahlar bulunmaktadır.

Konaklama Seçenekleri: Türkiye’de hastalar için konaklama seçenekleri mevcuttur ve bunlar hastaların konforunu ve rahatını artırabilir.

Bu nedenlerden dolayı Türkiye, gastrik bypass ameliyatı için birçok hastanın tercih ettiği bir ülke olarak kabul edilir. Ancak her hastanın kişisel durumlarına ve ihtiyaçlarına göre farklılık gösterebilir ve en uygun seçenek kendisi için araştırması yaparak belirlemelidir.

Bizimle iletişime geçerek ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz.

  • En iyi fiyat garantisi
  • Gizli ödemelerle karşılaşmazsınız.
  • Havaalanı, otel ya da kliniğe ücretsiz transfer
  • Paket fiyatlarına konaklama dahildir.

One thought on “Türkiye Gastrik Bypass Ameliyatı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir