Estetik cerrahiLiposuction / Vaser Liposuction

Türkiye Liposuction En İyi Fiyatlar 2023

Liposuction, bir tür vakumlama tekniğidir. Vücutta karın, kalça, kol, basen, boyun gibi bölgelerden yağ alma işlemlerine verilen isimdir. Kilo kaybı ya da egzersiz ile azalma olmayan yağlanmaların olduğu bölgelerde şikayetlere yönelik olarak gerçekleştirilir. Bu işlem bölgedeki fazla yağların azaltılması amacıyla yapılır.

Liposuction Ameliyatı Nasıl Yapılmalıdır?

Liposuction ameliyatı deriye birkaç milimetrelik kesiklerden sokulan ve içi boş olan kanüller ile deri altındaki yağ dokuları emilir. Emme işlemleri küçük borulara bağlı bir vakum ile yapılır. İşlemin adında bulunan suction kelimesi vakumlama işlemlerini ifade eder.

Kas hücrelerindeki gibi yağ hücreleri de ergenlik dönemlerinden itibaren sayısal olarak artış meydana gelmez. Fakat hacim kazanma durumları söz konusu olur. Liposuction ameliyatında amaç ilgili bölgede bulunan yağ hücrelerinin sayısının azaltılmasıdır.

Liposuction ameliyatları genel ya da lokal anestezi altında hastanede gerçekleştirilmelidir. Alınacak yağ miktarlarına göre ameliyat süreleri yarım saat ile 6 saat arasında değişiklik gösterir. Kanüllerin girmiş olduğu noktalarda bulunan kesilere kendiliğinden eriyen dikişler atılır. Çoğunlukla her giriş noktası için 1 tane dikiş atılması yeterlidir.

Liposuction Uygulaması Neden Yapılır?

Genetik faktörler ve yaşam tarzlarına bağlı olarak çok kilolu olmasa bile kişilerin vücutlarının farklı bölgelerinde yağ dokusunun birikmesi durumları söz konusu olabilir. Üst gövde ince olsa bile basen bölgesinin orantısız genişliği, karın bölgesinde bel simidi olarak isimlendirilen yağ birikimleri, boyun bölgelerinde kilo vermeye rağmen gitmeyen gıdı görünümü hem erkeklerde hem de kadınlarda şikayet edilen durumlar arasında yer alır.

Diyet ve spor aktiviteleri ile vücut yağları azaltılsa da gitmeyen bölgesel yağlanma şikayetleri için liposuction ile yağ aldırma uygulaması tercih edilebilir. Liposuction bir kilo verme yöntemi değildir. Liposuction ile yağ aldırmak isteyen hastalar öncelikle diyet ve spor ile kilo vermeye yönlendirilir. Doğl yöntemlerden sonuç alınamaması durumunda liposuction ameliyatı uygulanabilir.

Liposuction Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Genellikle liposuction ameliyatı sonrası hastaneye yatmaya gerek kalmaz. Kapsamlı operasyonlarda hastaların 1 gece hastanede yatması gerekebilir. Ameliyattan sonra ilk 3-4 gün ameliyat ve dikiş bölgelerinde ağrı ya da sızı durumları söz konusu olabilir. Ağızdan alınan ağrı kesiciler ile bu ağrıların kısa sürede geçmesi mümkündür.

İlk haftalarda liposuction yapılan bölgelerde hafif ve orta derecelerde şişme ve morluk durumu söz konusu olur. Bu durumlar zamanla ortadan kaybolacaktır. Çoğunlukla hastaların 3-4 gün sonrasında işe dönmeleri mümkün olur. Ameliyattan yaklaşık 2 hafta sonra hastalar yürüyüşler yapabilir. 3 hafta sonra ise koşu gibi egzersizler yapılabilir. Daha ağır sporlar için hastaların 6-8 hafta kadar beklemesi yeterli olur.

Ameliyatın ardından deri dokusunun yağ alınan bölgeye adaptasyon sağlaması ve sarkmaması için korse kullanımı son derece önemlidir. Kullanılan tekniklere göre veya ameliyatlara göre korselerin kullanım süreleri farklılık gösterir. Ne kadar süre korse kullanılacağı ile ilgili doktorlar hastaları yönlendirecektir.

 

 

Liposuction Ameliyatı Sonrası İz Kalma Durumu Olur Mu?

Liposuction ameliyatı öncesi ve sonrası görünümde oldukça küçük gözle görülmesi zor olan cerrahi kesiler oluşur. Liposuction izleri cildin kendini onarma süreçlerinde zamanla belirginliklerini kaybederler.

Liposuction ile Hangi Bölgelerden Yağ Alınır?

Liposuction ile yağ alınan bölgeler;

 • Kalça
 • Göbek ve karın bölgeleri
 • Boyun ve gıdı bölgesi
 • Sırt bölgesi
 • Uyluk ve bacak bölgeleri
 • Üst kol ve koltuk altı bölgeleri

Kadın ve Erkeklerde Liposuction İşlemleri

Karın ve bel gibi bölgelerden alınan yağlar, üst vücutta göze estetik görünen kum saati görünümü kazandırdığı için hem erkeklerde hem kadınlarda liposuction yöntemi tercih edilir. Yağlar çoğunlukla kadınların kalça ve basen bölgesinde yoğun olur. Bunun yanında vücudun pek çok alanda dağınık bir şekilde depolanma durumları da söz konusudur.

Erkeklerde ise karın ve bel bölgelerinde yoğun yağlanma durumları görülebilir. Erkeklerde liposuction ile bu bölgelerde bulunan yağlar alınarak simit görünümünden tamamen kurtulmak mümkün olur. Bu sayede sixpacks olarak isimlendirilen kas grubu görünür bir hale gelir.

Erkekler genellikle yağlarını aldırarak bu kasların görünür hale gelmesini arzu eder. Kadınlarda, erkeklerdeki gibi bu bölgeden çok fazla yağ alınmamaktadır. Kasların ortaya çıkması kadınsı görünümleri olumsuz bir şekilde etkilediği için bu yöntem kadınlarda çok fazla tercih edilmez.

Liposuction ile Ne Kadar Yağ Alınabilir?

Liposuction uygulaması yağ aldırma ameliyatı olarak anıldığından kilo verme yöntemi şeklinde düşünülebilir. Hastalar bakımından yağ aldırma operasyonlarına ilişkin netleştirilmesi gereken en temel nokta bu yöntemin hastalara kilo verdirmek dışında daha çok vücut biçimlendirme olanağı sunar. Bunun yanında liposuction doğal yöntemler ile verilemeyen yağların alınması için kullanılır. Bu durumlar göz önünde bulundurularak gerçekleştirilen liposuction ameliyatı ile göbek, geniş basen, gıdı gibi biçimsel açıdan kişilere rahatsızlık veren bölgesel yağlanma problemlerinin giderilmesinde başarılı sonuçların elde edilmesi mümkün olur.

Yapılacak olan ameliyat alanına bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu yöntem ile vücuttan en fazla 4-5 kilo kadar yağ kaybedilir. Bu nedenle obezite seviyelerinde olan kilolu hastaların yağ aldırma olarak bilinen liposuction yöntemi yerine briatrik cerrahi yöntemlerini tercih etmeleri gerekir.

Liposuction Uygulamasının Riskleri Var Mı?

Plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi alanlarında yapılan uygulamalar tıbbi müdahale olarak isimlendirilir. Liposuction ameliyatı da cerrahi bir uygulamadır. Bu uygulamalar hastane ortamlarında ve ameliyathanelerde gerçekleştirilir. Tedaviye yönelik olarak gerekli muayeneler yapıldıktan sonra doktor gözetiminde ilerletilen ve hastaların doktor tavsiyelerine uyduğu tedavi süreçleri risklerin ortadan kaldırılmasına olanak sağlar.

Bunun yanında uygulama genel anestezi ya da sedasyon altında gerçekleştirildiği için anestezinin taşımış olduğu riskler de bu uygulamalar için geçerlidir. Yanlış uygulamalar veya hatalı bölgelerden alınan yağlar, sarkma ve çökme durumlarının yaşanmasına neden olabilir. Bu sebeple liposuction ameliyatlarının tecrübeli hekimler tarafından gerçekleştirilmesi son derece önemlidir.

Alternatif Yağ Aldırma Yöntemleri Nelerdir?

Liposuction uygulaması genel veya lokal anestezi altında gerçekleştirilen bir ameliyat olması ile dikkat çeker. Günümüzde lazer liposuction, vaser liposuction ve soğuk lipoliz gibi farklı cihazlar ve teknolojiler kullanılarak yağ aldırma işlemleri gerçekleştirilebilir.

Soğuk Lipoliz

FDA onaylı olan soğuk lipoliz cihazı ile cilt altında bulunan yağ hücrelerinin cerrahi girişimlere gerek olmadan dondurularak yok edilmesi işlemi gerçekleştirilir. Soğuk lipoliz yöntemi liposuction ameliyatları gibi cerrahi bir uygulama değildir. Günlük yaşamda seanslar halinde uygulanması mümkündür. Seanslardan sonra hastalar normal yaşamlarına devam edebilirler. Soğuk lipoliz avantajları;

 • Bu işlem genel ya da lokal anestezi altında uygulanmaz
 • Ödem ve kılcal damarlar sebebiyle morluk durumları söz konusu olmaz.
 • Noninvazif bir uygulama olması ile bilinir.
 • Uygulama sırasında hastalar herhangi bir ağrı hissetmezler.
 • Hastalar gün içerisinde rahatlıkla hayatlarına devam edebilirler.

Liposuction ameliyatında olduğu gibi bu işlemde vücudun yağ kütlelerinin hemen azalması durumları söz konusu olmaz. Devam edilen seanslar ve vücuttaki yağlanmaya bağlı olarak zaman içerisinde seanslara devam ettikçe hastalar sonuç alacaktır. Soğuk lipoliz yöntemi ile kristalize edilen yağ hücrelerinin bağışıklık sistemi tarafından temizlenmesi mümkün olur.

Lazer Liposuction

Lazer liposuction uygulaması genel anestezi zorunluluğuna gerek duyulmadan cildin altında bulunan yağları eritmeyi hedefleyen invazif bir yöntemdir. Yağların alınması ve eritilmesi işlemlerinde lazer ışınları FDA onaylı cihazlar ile gerçekleştirilir. Doğrudan yağ hücrelerini hedef alan bu sistem liposuction ile karşılaştırıldığında daha hızlı bir şekilde iyileşir. Bu açıdan oldukça avantajlı bir yöntemdir.

Vazer Liposuction

Vazer liposuction veya ultrasonik liposuction olarak isimlendirilen yöntem, liposuction ameliyatına benzer bir şekilde hastaların vücuttan yağ kaybının sağlanmasına yardımcı olur. Fakat bu operasyonda genel anestezi zorunluluğu bulunmaz. Yağların eritilmesi ve alınması işlemleri ultrasonografik ses dalgalarının cilt altına iletilmesini sağlayan cihazlarla sağlanır. Bunun yanında cerrahi girişimler de en az düzeyde olacak şekilde FD onaylı olan teknolojiler ile gerçekleştirilir. Bu sistem doğrudan yağ hücrelerini hedef aldığından liposuction ameliyatına göre iyileşme süreleri çok daha kısadır.

Vaser liposuction genellikle kişilerin vücudundan alınacak yağların meme dolgusu, kalça dolgusu, yüz dolgusu gibi diğer uygulamalarda kullanılmasının hedeflendiği durumlar için tercih edilir. Ultrasonik liposuction sayesinde hastaların kendinden alınan yağlar yine vücudunun diğer bölgelerine şekillendirme amaçları için aktarılabilmektedir.

Liposuction Uygulaması Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Liposuction operasyonu sonrası ameliyat korsesi en az 20 gün kullanılacak şekilde doktorların tavsiye ettikleri süreler boyunca kullanılmalıdır. Bu sayede derinin toparlanması ve vücut şeklinin oturması sağlanır.

Liposuction ameliyatından sonra iyileşme süreçlerinin ardından istenen sıkılaşma ve vücut şekli değişiklikleri zaman içinde netlik kazanır. Gözlemlenen değişimler ilk 6 ayda en yüksek seviyelere ulaşır. Uygulamadan sonra hastaların beslenme biçimlerine dikkat etmemesi ve vücutta tekrardan yağlanmaya neden olacak bir hayat tarzının benimsenmemesi önemlidir.

Liposuction ile Gıdı Aldırma

Liposuction ile gıdı aldırma işlemleri gerçekleştirilebilir. Kişilerin boyun bölgelerinde meydana gelen yağlanma durumuna bağlı olarak operasyonlara karar verilmesi mümkündür. Boyun bölgesinde oluşan fazla yağların çıkarılması ve duruma bağlı olarak fazla derinin giderilmesi işlemleri gerçekleştirilir. Gıdı liposuction uygulaması lazer ya da vaser liposuction yöntemleri ile lokal anestezi yardımıyla bölgesel uyuşma sağlanarak gerçekleştirilebilir.

Liposuction Uygulaması Zararlı Mı?

Liposuction yöntemi genel sağlık durumu iyi olan herkese rahatlıkla uygulanabilen bir yöntemdir. Kişilerde kalp, hipertansiyon, diyabet gibi ciddi problemler yoksa işlem rahatlıkla uygulanabilir. Liposuction uygulaması sonrası meydana gelebilecek komplikasyonlar;

 • Deri kaybı durumları ile nadiren karşılaşılır. Çoğunlukla bu durum sigar içen kişilerde meydana gelmektedir.
 • Yüzeysel his kaybı durumları söz konusu olabilir. Bu durum çoğunlukla geçicidir.
 • Deri yüzeyinde kalınlaşma ya da ondülasyon görülebilir. Bu da nadir görülen komplikasyonlar arasında yer alır.
 • Deride gevşeme ve yeterli bir şekilde kendini toparlayamaması özellikle doğum yapmış olan kadınlarda ve menopoz sonrası dönemlerdeki kadınlarda meydana gelen bir problemdir.

Sarkmalar İçin Liposuction Yaptırılır Mı?

Liposuction uygulamasının yaptırılmış olması hastaların tekrardan kilo almayacağı anlamına gelmez. Tekrar kilo alma durumlarının söz konusu olmaması için kişilerin yaşam şekli, egzersiz ve diyet uygulamaları oldukça önemlidir. Hastalarda sık sık kilo alıp verme durumları yaşanıyorsa uygulamanın başarıya ulaşması mümkün olmaz.

Bölgesel yağ sarkmalarının yanında deri sarkması durumları da söz konusuysa var olan bu sarkmaların toparlanması durumu söz konusu olmaz. Doğum yapmış olan kadınlarda karşılaşılan karın duvarı sarkmaları da yine liposuction işlemi ile giderilemez. Bunun yanında bu uygulamanın selülitlerden kurtulmayı sağlaması da mümkün değildir.

Lazer Lipoliz ile Liposuction Arasındaki Farklar

Lazer liposuction ile liposuction arasındaki en temel fark yağ dokularının farklı yöntemler ile atılmasıdır. Liposuction uygulamalarında yağ dokuları vücuttan kanüller yardımıyla vakumlanarak atılır. Lazer liposuction veya lazer lipoliz olarak isimlendirilen yöntemde ise yağlar idrar yolu ile vücuttan atılır. Bu nedenle yağ dokusunun idrarla atılamayacak kadar yüksek olması halinde lazer liposuction yerine doğrudan liposuction uygulamaları tercih edilmektedir.

Vazer Liposuction ile Klasik Liposuction Arasındaki Farklar

Vazer liposuction ameliyatı sonrası sargı uygulamalarına ihtiyaç duyulmaz. Bunun yanında vazer liposuction uygulaması klasik liposuctiona göre çok daha ağrısızdır. Vazer liposuction yönteminde hastalar daha hızlı bir şekilde iyileşirler. Liposuction uygulamalarında dışarı alınacak olan yağlar için ultrasonik ses dalgaları kullanılır. Klasik liposuction yöntemlerinde ise bölgesel yağların parçalanması ile işlemler gerçekleştirilir. Vazer liposuction yöntemi son derece hızlı ve kolay bir uygulama olması ile dikkat çeker. Bunun yanında vazer liposuction uygulamasında sağlıklı cilt oluşumu daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bunun yanında kan kaybı durumları da çok fazla olmayacaktır. Bağ doku hasarları oluşmadığı için damarların zarar görmesi de söz konusu değildir.

Bunların yanında vazer liposuction uygulaması sonrası yağ hücrelerinin canlılığını koruması mümkün olur. Vazer liposuction ameliyatından 1 hafta sonra hastalarda gözle görülür etkiler meydana gelecektir. Vazer liposuction yönteminin klasik liposuction yönteminden en önemli farkı vücudu şekillendirmeye yardımcı olmasıdır. Klasik vazer liposuction yönteminde hastalardan yağ alınırken bu yağların başka bölgelere transfer edilmesi mümkündür. Bu şekilde vücut şekillendirme işlemleri gerçekleştirilebilir.

Liposuction Türleri

Sürekli olarak gelişen teknoloji ile beraber liposuction işlemlerinin çeşitliliği ve başarı yüzdelerinde de artışlar olmuştur.

Radyo Frekans Destekli Liposuction

Klasik vakumlama yöntemi ile yağ emme işleminin ardından deri lazer yardımıyla ısıtılır. Bu sayede daha gergin bir hal alması sağlanır. Bu yöntemin diğer liposuction yöntemlerinden en belirgin farklı ciltte bir gerginlik sağlamasıdır.

Su Yardımlı Liposuction

Su yardımlı liposuction uygulamasında deri altına enjekte edilen su yardımı ile yağların bulamaç haline getirilmesi sağlanır. Sonrasında kanüller ile emilme işlemleri gerçekleştirilir.

Güç Yardımlı Liposuction

Güç yardımlı liposuction özel hareketli kanüller kullanılarak uygulanan bir yöntem olması ile dikkat çeker. Bu yöntem sayesinde geniş alanlardaki yağların giderilmesi mümkün olur.

Ultrasonik Liposuction

Bu uygulama klasik liposuction tekniğine nazaran daha kolaydır. Ultrasonik ses dalgaları ile yalnızca emilmek istenen yağ hücrelerinin hedef alınması ile işlem gerçekleştirilir. Bu işlemde çevredeki dokuların zarar görmesi gibi istenmeyen problemler yaşanmaz. Bu açıdan uygulama son derece verimlidir.

Vakum Yardımlı Liposuction

Vakum yardımlı liposuction tekniğinde yağ alınacak bölgelere operasyondan önce karışım bir sıvının enjekte edilmesi işlemi gerçekleştirilir. Bu uygulama tam anestezi ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir. Ardından bu bölgede açılan 2 mm olan kesilerden 3 mm çapında olan kanüller yardımı ile girilerek yağ çekme işlemlerinin başlatılması mümkün olur.

Liposuction Ameliyat Süreci Nasıldır?

Liposuction operasyonu ortalama 1-3 saat arasında gerçekleştirilir. Cerrahın muayene ve hastaların şikayetleri doğrultusunda farklı miktarlarda yağ alma işlemlerine karar verilebilir. Tıbbi açıdan uygun görülen miktarlar günde ortalama 2,5-4,5 lt kadardır. Uygulamadan önce şekillendirilmek istenen ve yağ alınacak olan bölgelerin cerrah tarafından işaretlenmesi sağlanır. Tercihe göre uygulamalar lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Ameliyatın ardından içerideki sıvının dışarı akması ve ödem oluşumlarının engellenmesi için açılan kesiler kısa bir süre açık bırakılır.

Türkiye’de Liposuction Ameliyatı

Türkiye’de liposuction ameliyatı hem yerli hem de yabancı hastalar tarafından sıklıkla tercih edilir. Ameliyatın başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi yanında uygun fiyatlı olması nedeniyle de Türkiye medikal turizm arasında sık sık tercih edilen ülkelerden biridir. Türkiye’de liposuction ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

14 thoughts on “Türkiye Liposuction En İyi Fiyatlar 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir