Diş TedavileriDiş İmplantları

Türkiye’de Aynı Gün Diş İmplantları

Türkiye’de Aynı Gün Diş İmplantları, gerçek dişlerin fonksiyonunu yerine amacıyla kullanılan yapay protezlerdir. İmplantlar genellikle titanyum esaslı malzemelerden yapılmış olup iki parça şeklindedir. Bu parçalar dişin özünü oluşturan üst tabaka ve implantın temelini oluşturan kök kısmıdır.

İmplant uygulamalarında ilk önce işlevini yitirmiş olan dişin çekilmesinin ardından implantın yerleştirileceği alana yuva oluşturma işlemi gerçekleştirilir. Bu yuva içerisine titanyum kök parçaları yerleştirilir. Kök parçalarının kemikle uyumu ve iyileşme süreleri hastalara bağlı olarak değişiklik gösterir.

Günümüzde bir günde diş implantı uygulamaları yaygın bir şekilde tercih edilir. Diş implantlarının sağlıklı bir şekilde entegre olması için çoğunlukla 3-5 ay arasında değişiklik gösteren iyileşme sürelerine ihtiyaç vardır. Bu sürede kemik yapısının implantı kabul etmesi beklenir.

Diş implantı eksik dişi olan ya da protez diş kullanan hastalar için estetik ve son derece rahat bir çözüm sunması ile dikkat çeker. Diş implantı fiyatı uygulama türüne bağlı olarak değişebilir. Bunun yanında implantlar ağızda hiç dişi bulunmayan hastalar için de sabit diş protezi oluşturmak için kullanılabilir.

Diş implantı çapı ve uzunluğu, kişilerin çene yapısına ve ihtiyaçlarına bağlı olarak farklılık gösterir. Bu süreçte, 3 boyutlu ve panoramik röntgenler ile detaylı bir planlama yapılır. Diş implantları, kaybedilen dişlerin fonksiyonel ve estetik kaybını gidermek amacıyla titanyumdan üretilen yapay diş kökleri olarak en iyi çözümleri sunar. Bu yöntem, kemik kaybı problemlerinin engellenmesi konusunda da günümüzde etkili çözüm yöntemlerinden biridir.

Türkiye’de Aynı Gün Diş İmplantları: Diş İmplantı Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Bazal diş implantı yönteminin çeşitli avantajları bulunur. Bu tedavinin en dikkat çeken avantajlarından biri uzun süreler sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesidir. Günlük bakımlarının yapılmasından sonra uzun süreler bu dişleri kullanmanız mümkündür. Diş implantları günümüzde diş hekimliğinde sıklıkla kullanılan yöntemlerden biridir.

Bu işlem tek diş kaybı durumlarında bile son derece başarılıdır. Dişlerde herhangi bir restorasyona ihtiyaç duyulmadan rahat bir şekilde uygulanabilir. Bunun dışında diş implantı uygulamalarının iyi koşullarda olan kliniklerde, kaliteli malzemelerle ve hijyenik ortamlarda yapılması da son derece önemlidir.

İyi bir tecrübeye sahip olan diş hekimler tarafından gerçekleştirilen implantla ileride herhangi bir sorun yaşanmasına engel olacaktır. Türkiye’de diş implantları son derece başarılı bir şekilde uygulandığı için sıklıkla tercih edilir.

 • Diş implantları hastaların yaşam kalitelerini artırır.
 • Doğru uygulamalar ile yapıldığında konuşmayı düzenlemesinin yanında ağız kokusu problemlerinin giderilmesine de yardımcı olur.
 • Kişiler protez çıkma korkusu yaşamadan güvenli bir şekilde yeme, içme ve konuşma fonksiyonlarını sağlayabilirler.
 • Diş implantı uygulamaları kemik kaybı sorunlarının önüne geçerek kemik erimesi gibi istenmeyen durumların yaşanmasına engel olur.
 • Çiğneme fonksiyonlarında aksama gibi istenmeyen durumlar olmadığından dolayı hastalar çok daha sağlıklı şekilde beslenirler.
 • Diş implantı uygulaması diğer diş tedavi yöntemleri ile kıyaslandığında yüksek bütçeli olsa da uzun yıllar herhangi bir sorun yaşanmadan kullanılabilir.

Diş implantı vidalarının belli bir ölçüsü olduğundan çene kemiği açısından uygun olan kişilere rahat bir şekilde uygulanması mümkündür. Genel sağlık durumunda bir sorunu olmayan hastalarda rahatlıkla uygulanabilir.

Diş kaybı sorunlarının yaşanması halinde tek dişe veya tüm dişlere güvenli bir şekilde uygulanabilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Diş implantı genel fiyatı hastalara, diş hekimlerine ve uygulamanın gerçekleştirildiği kliniğe göre değişiklik gösterir. Bu işlem lokal anestezi altında yapıldığı için etkisi geçtiğinde hastaların bir miktar ağrı hissetmesi normaldir. Ancak bu ağrıların ağrı kesici kullanımları ile giderilmesi sağlanabilir. İmplantların tedavi süreleri hastaların durumlarına göre 2 ile 5 ay arasında değişiklik gösterebilir.

Türkiye’de Aynı Gün Diş İmplantları
Türkiye’de Aynı Gün Diş İmplantları

Diş İmplantı Uygulamalarının Tedavi Aşamaları Nelerdir?

Diş implantı tedavisi için uzun ömürlü diş isteniyorsa kişilerin ağız ve diş bakımına özen göstermesi gerekir. Genel olarak bir günde diş implantı yöntemi sıklıkla tercih edilen başarılı yöntemler arasında yer alır. Diş implantı tedavisi uzun ömürlü olduğu için diğer tedavilerde olduğu gibi 3-5 yıl içerisinde yeniden tekrarlanmasına ihtiyaç duyulmaz. Bu bakımdan diş implantı uygulamaları son derece avantajlıdır.

Diş implantı uygulamaları için titanyum malzeme kullanıldığından bu madde ağız içerisindeki organizmalarla son derece uyumludur. Bu sebeple diş implantının reddedilme olasılıkları da oldukça azdır.

Bir gün fiyatına diş implantı ile hastalar kaybettikleri diş formlarına kavuşma şansı elde ederler. Diş implantı tedavileri iki aşamalı olacak şekilde gerçekleştirilir. Bu uygulamada öncelikle cerrahi aşama gerçekleştirilir. Sonraki uygulama ise üst protezin yerleştirilmesidir. İmplantların kemiğe yerleştirilme süreleri her bir implant için yaklaşık 30 dakikadır.

Toplam işlem süresi hastanın kemik yapısına, uygulanacak işleme ve hastaların genel durumuna göre değişiklik gösterir. İmplant tedavi işlemleri genellikle lokal anestezi altında yapılır. Bazı durumlarda genel anestezi veya sedasyon altında gerçekleştirilmesi de sağlanabilir.

Uygulamalar lokal anestezi altında gerçekleştirilse bile sonrasında hastalarda ağrı durumları yaşanabilir. Bazal yöntemle diş implantları ile alakalı merak edilen konulardan biri de ağrı durumlarıdır. Uygulama esnasında bölge lokal anestezi ile uyuşturulduğundan işlem sırasında hastaların ağrı hissetmesi gibi bir durum söz konusu olmaz. Hastalar operasyondan yaklaşık 3 saat sonra ağrı hissetmeye başlayabilirler. Fakat bu ağrıların basit ağrı kesici kullanımları ile giderilmesi mümkündür.

Diş implantlarının diş hekimleri tarafından çene kemiğine yerleştirilmesinin ardından canlı dokular ile kaynaşması 3-4 ay kadar sürer. Bu sürenin tamamlanmasıyla birlikte üst kısım olan protezler oldukça kısa sürede uygulanır. Kök implantların üzerine yerleştirilen protezler gerekli görülmesi durumunda 3 boyutlu planlama sayesinde öncesinde ayarlanabilir.

Diş implantı öncesi ve sonrası için hastaların birtakım konularda dikkatli olması gerekir. Diş implantı uygulamalarında çene kemiğinin yetersiz olması durumunda yapay kemik greftlerinin yerleştirilmesi işlemleri gerçekleştirilebilir. Özellikle implant tedavilerinde çene kemiğinin yetersiz olması son derece önemli bir konudur. Yapay kemiklerin eklenmesinin ardından 6 aylık sürede bu kemiklerin gerçek bir kemik yapısına dönüşmesi gerçekleşir. Bunun dışında vücudun farklı yerlerinden alınacak kemik parçalarının da çene kemiğini güçlendirilmesi için kullanımı mümkündür.

Türkiye’de Aynı Gün Diş İmplantları
Türkiye’de Aynı Gün Diş İmplantları

Diş İmplantı Uygulamalarında Çene Tomografisinin Önemi

Bilgisayarlı diş implantı fiyatı kişilerin diş durumlarına göre değişiklik gösterir. Diş implantı işlemi için öncelikle hastalara çene tomografisi çekilmesi oldukça önemlidir. Bu tomografilerde implant uygulamalarının gerçekleştirileceği bölgelerin ne kadar hacimli olduğu öğrenilir. Diş implantı tedavilerinin başarılı olabilmesi için çene kemiği yüksekliği, en ve boy kavramları oldukça önemlidir. Diş tomografisinin çekilmesinden sonra 3 boyutlu protez planlamaları daha kolay bir şekilde yapılır. Diş implantı işlemleri için her durumda tomografi istenmesi durumları söz konusu olmaz. Ancak cerrahi komplikasyon riski bulunan hastaların mutlaka tomografi çektirmesi önemlidir.

Teknolojinin gelişip ilerlemesi ile beraber diş implantı tedavileri günümüzde çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Eksik bir veya daha çok dişin yerine kalıcı teknoloji olan diş implantı günümüzde oldukça iyi bir yere gelmiştir. İmplant tedavilerinde kemik yapısı son derece önemlidir. Eksik dişler yerine yeterli çene kemiğinin olması halinde işlem başarılı bir şekilde uygulanır. Ağrısız diş implantı uygulaması sayesinde tedavinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi mümkündür.

Özellikle son dönemlerde diş implantı tedavileri navigasyon veya tomografi ile yapılmaya başlamıştır. Tomografi ile yapılan tedavilerde başarı oranları oldukça yüksektir. Bu işlemin en önemli avantajlarından biri kemik yapısıyla tam uyumlu olan implantların kullanımıdır. Flap kaldırma işlemine ihtiyaç duyulmadan küçük bir kesi yardımıyla gerçekleştirilen tedavi yönteminde hastaların implant korkularının giderilmesi sağlanır. Diş eti açılmadan implant yerleştirme yöntemi sayesinde hastalarda daha az ödem durumu söz konusu olur. İyileşme süreleri de oldukça kısa sürer. Alt çene diş implantı tedavisi için de bu yöntem sıklıkla tercih edilir.

Diş İmplantı Uygulamalarına Neden İhtiyaç Duyulur?

Diş implantı tedavisinde eksik dişlerin köklerinin yerine yani çene kemiğine cerrahi operasyonlarla yerleştirilmesi işlemi gerçekleştirilir. İmplantlarda bulunan titanyum çene kemiğine kaynaştığından dolayı sabit köprü ya da protezde olduğu gibi kayma durumları yaşanmaz. Bunun dışında kemik hasarı oluşumu gibi sorunların yaşanması da mümkün değildir. Bir bazal diş implantı maliyeti nedir ile ilgili bilgi almak için diş hekimine muayene olmanız gerekir.

Diş implantlarının uygulandığı durumlar;

 • Diş implantlarının sabitlenmesi ile alakalı olarak kemikler yeterliyse veya kemik grefti uygulamaları gerçekleştirilebiliyorsa
 • Kişilerin sağlıksız bir ağız dokusu varsa
 • Kişilerin kemik iyileşmesi ile alakalı olumsuz etkilere sebebiyet verecek bir hastalığı yoksa
 • Diş eksikliği sorunlarının hastalarının konuşasını etkilemesi halinde
 • Büyümesi tamamlanmış çene kemiği olması durumunda
 • Takma diş takamayan veya istemeyen kişilerde
 • En az bir veya daha fazla diş eksiliğinde bu yöntem uygulanabilir.

Diş İmplantı Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Bütün cerrahi operasyonlarda olduğu gibi diş implantı işlemlerinin de birtakım yan etkiler bulunur. Bunun dışında görülebilecek yan etkiler oldukça küçüktür ve kısa sürede tedavi edilebilir.

 • Hastanın dudakları, kendi dişleri, çenesi ve diş etlerinde ağrı, uyuşma veya karıncalanma durumlarının meydana gelebileceği sinir hasarları
 • Diğer dişlerde ya da kan damarlarında yaralanma veya hasar sorunları
 • Diş implantı uygulamasını yapıldığı alanda enfeksiyon meydana gelmesi
 • Çene üzerine yerleştirilen diş implantlarının sinüs boşluklarına girmesi

Diş İmplantı Tedavisinin Çeşitleri Nelerdir?

Çene kemiğinin yeterli kalınlıkta olmaması veya çok yumuşak olması durumunda diş implantlarından önce kemik grefti uygulaması yapılır. Bu durumda çenenin oluşturduğu güçlü çiğneme ile birlikte kemiklerdeki baskı artar. İmplantların desteklenmemesi halinde operasyonun başarısız olması gibi durumlar söz konusu olabilir.

Çene kemiğinin tekrardan inşa edilmesi için kemik grefti kullanımı gerekir. Kişilerin vücutlarının farklı bölgelerinden kemik grefti alınabileceği gibi yeni kemik büyümesine deste olacak ve kemik yerine geçebilecek malzemelerin kullanımı da mümkündür. Bu seçenekler arasından hastalar için hangisinin uygun olduğuna diş hekimleri karar verecektir. Diş implantı iyileşme süresi kişilerin durumlarına göre farklılık gösterir.

Nakil olan kemiklerin diş implantlarını destekleyecek kadar büyümesi için yaklaşık 1-2 ay geçmesine ihtiyaç duyulur. Bazı durumlarda implant cerrahisi ile aynı zamanda sadece küçük kemik greftlerinin eklenmesine ihtiyaç duyulabilir. Çene kemiğinin durumu diş hekimlerinin nasıl ilerleyeceği ile alakalı yol gösterici olacaktır.

Bilgisayarlı diş implantı yerleştirme işlemlerinde ameliyat esnasında ağız cerrahları diş etini açarak kemiğin ortaya çıkmasını sağlar. Diş implantının metal direk kısmının oturtulacağı kemik üzerine delik açma işlemi gerçekleştirilir. Ardından kemiğin derinliklerine implantasyon uygulaması yapılır.

Diş implantı tedavisinde implant iyileşene kadar bu bölgede diş eksikliği olacaktır. Bu da ağızdan boşluk olmasına neden olur. Gerekli görülmesi durumunda estetik olmayan bu görüntünün giderilmesi adına yapay ve geçici olan implant protez uygulamaları yapılabilir. Yerleştirilen geçici implantların temizlik için ya da uyurken çıkarılmasında herhangi bir sorun yoktur.

Metal implant direklerinin çene kemiğine yerleştirilmesi işleminden sonra osseointegrasyon başlar. Bu işlem sırasında çene kemikleri diş implantlarının yüzey bölümüne doğru büyür. Birkaç ay kadar devam eden işlemler doğal dişlerde olduğu gibi suni dişlerde de iyi bir temel oluşturulması bakımından önemlidir.

Osseointegrasyon işlemi tamamlandığında abutmentin yerleştirilmesi için ek bir ameliyat yapılmasına ihtiyaç duyulmayabilir. Bu küçük cerrahi operasyonlar genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Abutment yerleştirilmesi için;

 • Ağız cerrahları diş implantlarını ortaya çıkarmak adına diş etlerini tekrardan açar.
 • Diş implantlarına abutmentlerin bağlanması işlemi diş hekimleri tarafından gerçekleştirilir.
 • Ardından dokunun abutment çevresinin kapatılması sağlanır.

Bazı durumlarda destek implante edilmesi halinde abutmentin diş implant metal direğine bağlanması işlemi gerçekleştirilir. Bu durumda ek cerrahi işlemlerine ihtiyaç olabilir. Abutment, diş eti çizgisini geçeceği için ağız açıldığında rahat bir şekilde görülmesi mümkündür. Diş hekimleri diş protezlerini bitirene kadar bu şekilde kalması durumları söz konusu olabilir. Abutment yerleştirme işleminin ardından ve suni diş yerleştirme işleminden önce diş etlerinin iki hafta kadar iyileşmesinin beklenmesi gerekir. Diş implantı sonrası ağrı durumları yaşanması halinde ağrı kesici kullanımı yeterli olur.

Diş hekimleri ile hastalar çıkarılabilir, sabit ya da her ikisini birden barındıran yapay dişleri tercih edebilir. Çıkarılabilir yapıda olan dişler takma dişlere benzer bir yapıdadır. Kısmi veya tam takma diş formunda olmaları durumu mümkündür. Pembe plastik diş eti ile çevrili yapay beyaz dişler vardır. Diş implantı abutmentine göre metal bir çerçeve kullanımıyla sabitlenmesi mümkündür.

Sabit diş protezlerinin bireysel implant abutmentlerine kalıcı olarak vidalanması işlemine ihtiyaç duyulur. Bu sayede sabitlenme işlemi gerçekleştirilir. Temizlemek ya da uyku için hastaların dişlerini çıkarması mümkün olmayacaktır.

Diğer dişlerdeki gibi ön tarafta bulunan dişlerin de estetik bir görünüme sahip olması önemlidir. Bu bakımdan kullanılan implant malzemelerinin çeşitli özellikleri vardır. Estetik diş hekimliğinde günümüzde zirkonyum ve titanyum tercih edilir.

Diş İmplantı İşleminden Sonra Oluşabilecek Olumsuzluklar Nelerdir?

Tek aşamada veya birden fazla aşamada yapılan diş cerrahisi uygulamalarında yaşanabilecek birtakım olumsuzluklar söz konusudur.

 • Ciltte veya diş etlerinde morarma gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir.
 • Diş implantlarının uygulandığı bölgelerde bir müddet ağrı durumları söz konusu olabilir.
 • Diş etinde veya yüzde şişme gibi sorunlar meydana gelebilir.
 • Küçük çaplı kanama sorunları meydana gelebilir.

Dental implant uygulamalarının ardından kişilerin ağrı kesici ve antibiyotik kullanımına ihtiyaç duyulabilir. Diş hekimlerinin reçete ettiği ilaçların düzenli bir şekilde kullanımına dikkat edilmesi son derece önemli bir konudur. Aksi halde istenmeyen durumlar ile karşılaşabilir. Bunun yanında diş implantı uygulamalarının ardından kişilerin ağız bakımı konusunda dikkatli olması da son derece önemlidir. Şeker hastaları için diş implantları uygulamalarında ilk önce hastaların doktorlarından onay alması gerekir. Aksi halde bu uygulamaların gerçekleştirilmesi mümkün olmayacaktır.

Türkiye’de Diş İmplantı Fiyatları

Türkiye sağlık turizmi açısından son derece gelişmiş ülkelerden biridir. Bunun yanında ülkede dövizin yüksek olması yurt dışından gelen hastaların burada çok daha uygun fiyatlara tedavi olmasına olanak sağlar. Türkiye turistik bakımdan da gelişmiş bir ülkedir. Yaz ve kış aylarında gezilebilecek pek çok destinasyonu bulunur.

Diş implantı uygulamaları da burada son derece başarılı bir şekilde gerçekleştirilir. Uygun fiyatlı olmasının yanında son teknoloji cihazlarla donatılmış kliniklerde tecrübeli diş hekimleri tarafından işlemler gerçekleştirilir. Türkiye’de diş implantı fiyatları, tecrübeli diş hekimleri ve klinikler ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir