Diş TedavileriDiş Kaplamaları

Türkiye’de Diş Kaplamaları Yaptırmak Riskli Mi Güvenli Mi?

Diş Kaplama: Dişlerde bazı nedenlerle madde kayıpları gibi istenmeyen sorunlar meydana gelebilir. Estetik amaçla ya da madde kaybı yaşanan dişlerin üzerine değişik maddelerle gerçekleştirilen restorasyon uygulamaları diş kaplama olarak isimlendirilir. Çürük ya da travma nedeniyle meydana gelen madde kaybı durumlarının dolgu yardımıyla onarılamaması durumunda estetik açıdan dişlerin görünümlerinin değiştirilmesinde, kaybedilen dişlerin yerine veya yer tutucu olması amacıyla bu tedavi çeşidi kullanılabilir.

Dişlerde kaplama uygulamalarının gerçekleştirilebilmesi için bir miktar aşındırma işlemlerinin gerçekleştirilmesi de mümkündür. Aşındırma miktarları yapılacak olan protezlerin çeşitlerine bağlı olarak ve estetik beklentilere göre değişiklik gösterir. Bazı durumlarda dişlerde aşındırmaya gerek duyulmadan kaplama işlemlerinin yapılması mümkün olur.

Kaplama için tercih edilen malzemeler metal olabileceği gibi metal olmayan malzemeler arasından da tercih yapılabilir. Alt yapı malzemesi olarak ise metal veya estetik açıdan baskın olan maddelerin üzerlerine seramik yapılarak doğal bir görünüm elde edilmesi mümkün olur. Alt yapı desteği olarak kıymetli metallerin ya da alaşımların kullanılması alerjik reaksiyonların meydana gelme eğilimlerini azaltır. Diş hekimleri hastaları genel sağlık durumları ve beklentilerine bağlı olarak yönlendirir. Kaplamaların diş dokusuna zarar vermeden yapıştırıcılar ile uygulanması sağlanır. Yapıştırma dışında vida kullanımı da mümkündür.

Diş Kaplama Uygulamaları Nasıl Gerçekleştirilir?

Diş kaplama uygulaması düzensiz diş dizilimi, minenin aşınması, dişler arasında aralık, diş renklerinde bozulma, dişte çatlak gibi diş problemlerinin giderilmesi amacıyla gerçekleştirilen uygulamalardır. Dişlerin ön yüzeylerine uygulanan kaplama temelinde diş renginde kompozit ya da porselenden meydana gelen ince bir kabuk bulunur.

Diş kaplamaları güzel bir şekilde hizalanmış, biçimli dişler ve gülüşlerin dönüşümlerine yardımcı olduklarından estetik diş hekimliği şeklinde isimlendirilseler de bu tedavinin koruyucu özellikleri de bulunur. U sayede kapsamlı prosedürlere ihtiyaç duyulmaz.

Bunun yanında diş kaplamalarının en önemli özelliklerinden biri uzun ömürlü bir yapısının olmasıdır. Daha iyi bir gülümseme ve kronlarla karşılaştırıldıklarında diş yapısı çok az değiştirilir ya da hiç değiştirilmeden işlemler gerçekleştirilir. Diş kaplamaların çözdüğü kozmetik sorunlar şu şekildedir;

 • İnsanlar yaşlanmaya başladıklarında dişlerde de zaman içerisinde aşınma ve buna bağlı olarak bozulma durumları söz konusu olur. Eski dişlerde çatlak veya genel olarak düzensiz bir görünümün meydana gelmesi oldukça yaygın olarak görülen bir problemdir. Yapılan kaplamalar dişlerin genç ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur.
 • Çay, kahve, alkollü içecek tüketimi, ilaç ve sigara kullanımları ya da kalıtsal yatkınlık nedeniyle dişlerde mine aşınması durumları meydana gelebilir. Kaplamalar aşınmış mineler nedeniyle zarar görmüş olan gülümsemelerin eski haline dönmesine yardımcı olur.
 • Dişlerde inatçı renklenmeler diş beyazlatma teknikleri ile giderilemeyebilir. Bu gibi durumlarda kaplamalar dişlerde basit kozmetik tedaviler olarak tercih edilebilir.
 • Bazı insanlarda genetik olarak diş arasında meydana gelen boşluk sorunlarının da kaplamalar ile giderilmesi mümkündür.
 • Diş sıkma veya gıcırdatma yanında genel aşınma ve yıpranmaların bir sonucu olarak düzensiz diş problemleri meydana gelebilir. Bu durum kozmetik gülümsemenin yanında ısırma problemlerine de neden olur. Bu gibi durumlarda kaplama uygulamaları tercih edilebilir.

Diş Kaplama Süreçleri Nasıldır?

Diş kaplama tedavisi için günümüzde genellikle 3D boyutlu bir teknoloji kullanılır. Eğer diş hekimleriniz bu teknolojiyi kullanıyorsa ve dişlerin kaplama yapılmasında herhangi bir sorun yoksa diş kaplamalar çok kısa sürelerde yapılabilir. Diş kaplama tedavi sırası şu şekilde ilerler.

 • Diş hekimleri hastalarının diş kaplama uygulaması için iyi bir aday olup olmadığına karar vermek adına birtakım diş röntgenleri ile fotoğraflar çeker. Bu şekilde kişiler kaplama öncesinde kapsamlı bir şekilde muayene olmuş olurlar.
 • Kaplamalara yer açılması bakımında diş hazırlığı esnasında diş minelerinden parça alma işlemleri uygulanır. Diş hekimleri hastaların tedavi esnasında acı hissetmemesi bakımından lokal anestezi uygulayarak işlemleri gerçekleştirir.
 • Dişlerin kalıplarının yapılması için standart bir macun ölçüsü veya ağız içi tarayıcı kullanılarak ölçü alma işlemleri sağlanır.
 • Diş hekimi ile hastalar beraber renk kılavuzunda yardım alarak dişler için renk seçerler.
 • Diş hekimleri hastalara kaplamaları gelene kadar rahat etmeleri için geçici kaplama uygulaması yapacaktır. Bu kaplamaların uzun süreler dayanmasına gerek yoktur. Çoğunlukla birkaç hafta kullanıldıktan sonra çıkarılarak yerine gerçek kaplamalar yapıştırılır.
 • Sonraki diş hekimi ziyaretinde kaplamalar uygun bir şekilde ağız içerisine yerleştirilir. Sonrasında hekimler hastaların yeni kaplamalar ile ısırma kalitelerini incelerler.
 • Kaplamalar ile ilgili ayarlamaların yapılmasının ardından dişlerin ön kısımlarına tutturulmasına yönelik işlemler gerçekleştirilir. Bu sayede diş kaplama uygulamaları da tamamlanmış olur.

Diş Kaplama Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Diş kaplama tedavisi avantajları oldukça fazla olduğu için günümüzde sıklıkla tercih edilen uygulamalar arasında yer alır. Kaplamaların sağlamış olduğu en önemli avantajlardan biri diş görünümlerini iyileştirme özelliğidir. Bunun yanında kişiler çok daha parlak ve daha güzel bir gülümsemeye sahip olurlar. Kaplamaların giderdiği kozmetik problemler;

 • Beyazlatma yöntemi ile düzeltilemeyen ve ciddi renk değişikliği olan dişler
 • Hasar görmüş olan, yontulmuş ya da kırılmış dişler
 • Ortalamanın daha altında olan diş yapıları
 • Dişlerde meydana gelen boşluk sorunları
 • Sivri veya farklı bir şekli bulunan diş yapısı

Diş kaplamaları tercih edilen kaplama türlerine bağlı olarak on yıl ya da daha fazla sürelerde dayanabilir.

Diş Kaplamasından Sonra Uygulanacak Olan Bakımlar Nasıldır?

Diş kaplama işlemi sorasında iyileşme süreleri diğer diş tedavileri ile kıyaslandığında daha kısadır. Bu uygulamalarda kaplamaların yerine yapıştırılmasından sonra anestezik etkinin geçmesinin ardından hastalar rahatlıkla yiyip içebilirler.

Bazen kaplamaların uygulanmasından sonra hastalar biraz sert hissedebilirler. Birkaç gün normal yemek yeme ve fırçalama uygulamalarından sonra pürüzlü kısımlar aşınacaktır ve hastalar rahat bir şekilde alışabilirler. Ancak alışma durumlarında sıkıntı olması halinde diş hekimleri de diş kaplamalarında düzeltmeler yapabilir.

Diş kaplaması sonrası hastaların bazı önlemler alması son derece önemlidir. Bu sayede kaplamaların kullanım sürelerinde de artış olacaktır. Diş hekimlerinin önerdiği önlemler ise şu şekildedir;

 • Bu gibi sert cisimler çiğnenmemelidir.
 • Tırnak ya da kalem gibi sert cisimlerin çiğnenmesinden uzak durmak gerekir.
 • Yiyeceklerin ön dişler ile çiğnenmemesine özen gösterilmelidir. Özellikle sert yiyecek tüketimlerinde arka dişler ile çiğnemeyi alışkanlık haline getirmek gerekir.
 • Ürünlerin ambalajlarını açmak için dişlerin kullanılmamasına özen gösterilmelidir.
 • Darbe içerikli sporlarla ilgilenen kişilerin bu sporları yaparken ağız koruyucu kullanması son derece önemlidir.
 • Dişlerini sıkan ya da gıcırdatan kişilerin ağız koruyucu, atel veya gece plağı kullanması önemli bir konudur.

Diş Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Diş kaplama işlemleri son zamanlarda yaygın bir şekilde kullanılan uygulamalar arasında yer alır. Diş hekimleri hastalara uygun olan tedavi yöntemlerini sıralayacaktır. Hastalar tedavi yöntemleri içerisinden kendilerine uygun olanları rahatlıkla seçebilirler. Diş kaplamalarının her birinin kendine has özellikleri bulunur. Diş kaplama çeşitleri;

 • Zirkonyum kaplama
 • Metal destekli kaplamalar
 • Porselen laminate kaplama
 • Full porselen kaplama

Porselen Diş Kaplama Nedir?

Porselen Diş Kaplama Nedir
Porselen Diş Kaplama Nedir

Porselen diş kaplama uygulaması çeşitli nedenlerle madde kaybı yaşanan dişlerin korunması amacıyla diş üzerine diş şeklinde materyallerle kaplama yapılmasına verilen isimdir. Bu uygulamada dişlerin zarar görmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Aksine kaplama uygulamaları sayesinde dişlerin ömürleri daha uzun olacaktır.

Estetik sebeplerle dişlerde kaplama uygulamaları gerçekleştirilebilir. Bu işlem tamamen hastaların isteklerine bağlı olarak gerçekleştirilir. Çeşitli nedenlerle çok fazla madde kaybının meydana geldiği dişlerin korunması açısından diş üzerleri dişe benzer malzemeler ile kaplanır. Bu işlemlerin dişe zarar vermesi gibi bir durum söz konusu olmaz.

Ağız ve diş sağlığı insanların özen göstermesi gereken konular arasında yer alır. Gündelik yaşamda tüketilen besinler ileride ağız ve diş sağlığı bakımından birtakım sıkıntılara neden olabilir. Dişlerin sağlığı açısından düzenli olarak hekim kontrolü ile takip edilmesi son derece önemlidir. Ağız ve diş sağlığı ile ilgili olarak günümüzde pek çok farklı tedavi seçeneği bulunur. Diş kaplama porselen günümüzde sıklıkla tercih edilen tedavi yöntemleri arasında yer alır.

Porselen Diş Kaplama Tedavi Aşamaları Nelerdir?

Diş yapısında meydana gelen bozulmalar ve kötü görünümlerin giderilmesi amacıyla porselen diş kaplama yöntemi sıklıkla tercih edilir. İlk önce hekimler tarafından detaylı olarak diş analizi işlemleri uygulanmalıdır. Bu aşamalarda ağız ve diş yapılarının gerekli ölçümlerinin alınması ile uygun tedavi şartlarının belirlenmesi de sağlanır.

Porselen diş kaplama uygulaması yapılacak olan dişlerde gerekli ayarlamalar ile küçültme işlemleri yapılır. Hekimler tarafından gerçekleştirilen testler sonucunda kaplamalar sorunlu dişlere uygulanır. Diş bakımı konusunda belirli aralıklarla diş hekimleri ile görüşmenin ihmal edilmemesi gerekir.

Porselen diş kaplamalarının uygulanmasında en önemli etkenlerden biri tedavisi olmaya çürüklerin bulunmasıdır. Bunun yanında diş kaybı durumlarında da porselen kaplamalar tercih edilir. Diş kaybı sonrasında meydana gelen boşluk hastaların hayat kalitelerinin olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olur. Bunun yanında estetik gülüşe sahip olmak isteyen veya dişlerinde şekil bozukluğu sorunları olan hastalar da bu işlemi yatırabilir.

Porselen Diş Kaplama Avantajları Nelerdir?

Porselen diş kaplama avantajları şu şekildedir;

 • Porselen diş kaplama hastaların güzel bir gülüş kazanmalarına yardımcı olur. Estetik kaygı yaşayan hastalar tarafından sıklıkla tercih edilen uygulamalardan biridir.
 • Dayanıklı bir malzeme olduğu için uzun zaman rahatlıkla kullanılabilir.
 • Porselen kaplama tedavisi diğer tedaviler ile kıyaslandığında oldukça kısa bir sürede gerçekleştirilir.
 • Düşük maliyetli bir yöntemdir ve estetik görünüm kazandırdığından hastalar tarafından en sık istenen uygulamalardan biridir.

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Diş hekimleri tarafından en çok tercih edilen yöntemlerden biri de zirkonyum kaplama tedavisidir. Bu uygulamalarda öncelikle dişlerde meydana gelen sorunların tespit edilmesi sağlanır. Tedavilere başlamadan önce hastalarda hassasiyet olmaması için işlemin uygulanacağı bölgeye lokal anestezi yapılır. Dişler öncelikle gerekli olan boyutlara küçültülürler. Küçültülen bu dişlerden uygun malzemelerin kullanımı ile ölçü alma işlemleri gerçekleştirilir.

Ortalama 3-5 gün gibi kısa bir sürede ölçüsü alınan dişlerin hazırlığı tamamlanmış olur. Hazırlanan bu dişlerin hastalar tarafından onaylanmasından sonra geçici dişlerin çıkarılması sonrası zirkonyum kaplamaların yapıştırılması sağlanır. Dişlerin yapıştırılması amacıyla günümüzde özel bir şeffaf yapıştırıcı tercih edilir. Yapıştırma işleminin ardından hastaların yarım saat boyunca herhangi bir şey yiyip içmemeye özen göstermesi önemlidir.

Zirkonyum Diş Kaplama Özellikleri Nelerdir?

Zirkonyum diş kaplama özellikleri işlemi yaptıracak olan hastalar tarafından merak edilen bir konudur. Üst ve ön dişlerde rahatlıkla uygulanabilme özelliği bulunur. Arka dişlerde sağlamlığı sağlamak ön dişlerde ise estetik bir görünüm elde edilmesi açısından sıklıkla tercih edilir. Zirkonyum diş kaplamanın pek çok avantajı da bulunur. Bunlar;

 • Zirkonyum diş kaplamaların yüzeyleri oldukça pürüzsüz olmasının yanında parlaktır. Bu sebeple plak birikimi gibi istenmeye durumlar söz konusu olmaz.
 • Doğal dişler ile kıyaslandığında renk değişimi problemleri ile daha az karşılaşılır.
 • Metal sebebiyle meydana gelen alerjik reaksiyonların önüne geçme özelliği bulunur.
 • Diş eti ile uyumlu bir malzeme olduğu için ağız kokusuna neden olmaz ve diş etlerinde koyu renk bırakma gibi bir durum söz konusu olmaz.
 • Özel fırınlama işlemlerinden geçirilmesi nedeniyle oldukça sağlam bir yapıları vardır.
 • Metal destekli kaplamalarda olduğu gibi ağızda tat değişimi gibi istenmeyen durumlara sebep olmayacaktır.
 • Kırılma, aşınma ve çatlama gibi durumlara karşı son derece dirençlidir.
 • Isı geçirgenliğinin az olması nedeniyle sıcak ya da soğuk hassasiyeti gibi durumlar yaşanmayacaktır.
 • Zirkonyum kaplamaların korozyonlara karşı dayanıklı olma özellikleri bulunur.
 • Zirkonyum kaplamalar uzun yıllar boyunca rahat bir şekilde kullanılabilir.
 • Doğal diş minelerinde olduğu gibi ışığı geçirgen özelliği bulunur.
 • Işığı geçirme özelliği olduğundan doğal beyaz bir görünümü vardır.
 • Diş etine uyum sağlamasının yanında diş eti sağlığına katkıda bulunma özelliği ile de dikkat çeker.

Zirkonyum Diş Kaplama Ömrü Ne Kadardır?

Zirkonyum diş ömürleri kişilere bağlı olarak değişiklik gösterir. Bazı hastalar 5-10 yıl arasında bu kaplamaları kullanabilirken bazıları ömür boyu sorunsuz bir şekilde kullanabilirler. Diş sağlığına dikkat eden ve düzenli olarak diş kontrollerine giden kişiler çok uzun yıllar bu kaplamaları rahat bir şekilde kullanabilir.

Klinik ortamlarda gerçekleştirilmeyen tedavilerin ömürleri kısa olacağı için bu uygulamaların mutlaka uzman hekimler tarafından ve klinik ortamlarda gerçekleştirilmesi gerekir. Hastalara sağlıklı ve estetik bir gülüş sağlanması bakımından dişlerde meydana gelen görsel ve biçimsel bozukluklar için çoğunlukla kompozit dolgular tercih edilir. Bu yöntemlerin yeterli olmaması durumunda ise porselen lamine ve kaplamalar ya da zirkonyum kaplamalar tercih edilir.

Porselen lamine kaplamalarda çoğunlukla dişlerde herhangi bir aşındırma yapılmaz veya çok az miktarda aşındırma işlemi gerçekleştirilir. Porselen ya da zirkonyum uygulamaların uygun görülmesi halinde aşamalar esnasında gerçekleştirilen provalar ile uygulamalar gerçekleştirilir.

Zirkonyum Kaplama Kimler Tarafından Yaptırılır?

Diş görünümlerinden memnun olmayan daha estetik gülüşlere sahip olmak isteyen kişiler zirkonyum kaplama uygulaması yaptırabilirler. Fakat 18 yaşını doldurmamış ve gelişim çağında olan kişilerde çene gelişimleri hala devam ettiği için gelişim tamamlanana kadar zirkonyum kaplama tedavileri için beklemek gerekir. Zirkonyum kaplama yaptırabilecek kişiler;

 • Kuron ya da köprü uygulaması yapılan dişler
 • Çürük diş sorunları
 • Çarpık diş problemleri
 • Diş araları ayrık olan kişiler
 • Estetik görünüme sahip olmayan dolgu dişler
 • Travma sebebiyle kırılan dişler
 • Diş eti çekilmesi nedeniyle estetiği bozulmuş olan dişler
 • Çeşitli sebeplerle renk değişimi meydana gelen dişler
 • Eksik diş sorunları
 • Beyazlatma uygulamalarının faydalı olmadığı dişler

Zirkonyum Kaplamalarda Yaş Sınırı Var Mıdır?

Zirkonyum kaplama uygulamalarında yaş sınırları kesin bir şekilde belli değildir. Gelişim çağını tamamlamış olan kişilerde zirkonyum kaplama tedavisi rahat bir şekilde uygulanabilir. Fakat gelişim çağında olan bireylerde çene gelişimleri devam ettiğinden gelişimler tamamlanana kadar zirkonyum tedavisi için beklemek çok daha doğru olacaktır.

Türkiye’de Diş Kaplama Yaptırmak Güvenli Mi?

Türkiye’de diş kaplama yaptırmak güvenli mi konusu insanlar tarafından merak edilir. Türkiye uzman diş hekimleri ve başarılı diş tedavileri ile dikkat çeken ülkeler arasında yer alır. Bu nedenle ülkede yapılan diş kaplama uygulamaları son derece güvenlidir. Türkiye’de dövizde yaşanan artışlar yurt dışından gelenlerin çok daha uygun fiyatlara diş tedavisi olmasını sağlar. Bu sebeple de özellikle son yıllarda ülkede medikal turizm büyük gelişme göstermiştir. Türkiye’de diş kaplamaları, uzman diş hekimleri ve klinikler ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir