Diş TedavileriDiş Kaplamaları

Türkiye’de Diş Kron ve Kaplama Fiyatları

Türkiye’de diş kron ve kaplama tedavisi en iyi seçenekler arasındadır. Gülüşünüzü güzelleştirmek istiyorsanız kesinlikle bu iki tedaviden birini tercih etmelisiniz. Her iki tedavi de hastalar tarafından iyi karşılanmaktadır. Her iki tedavi de gülümsemenizin daha iyi olmanızı sağlar ancak iki tedavi arasında birtakım fark vardır. Tedaviden tam olarak faydalanmak adına kendiniz için en doğru alternatifi bulmalısınız. İçeriğimizin devamında kendiniz için en uygun seçeneği bulabilirsiniz.

Diş Kaplama ve Diş Kronu Nedir?

Kron ve kaplamalar diş tedavilerini karşılamak için mükemmel tedavi seçenekleridir. Dişlerin görünümünü güzelleştirmek için ve daha estetik görünmek için tercih edilirler. Diş yüzeyindeki kaldırılması gereken alan, kaplama tabakasındaki kalınlık ve kaplanacak diş yüzey miktarı kron ve kaplama arasındaki temel farklardan biridir.

Kaplamalar, dişin ön tarafına yapıştırılan çok ince bir kabuktur. Kaplamalar kompozit ve porselen reçineden yapılabilir. Kaplamalar dişlerin doğal görünümüne uyum sağlayacak şekilde renklendirilebilir. Diş kaplamaları son derece sağlamdır ancak biraz da hassas yapıya sahiptir. Çünkü tekrarlanan basınç ve darbeler ile kırılabilirler.

Diş kronu ise dişin tüm yüzeyini kaplar. Porselen, porselen kaynaşık ve zirkon gibi maddelerden üretilebilirler. Kronlar, kaplamalardan ortalama iki kat daha kalın malzemeden üretilirler bu nedenle çok daha dayanıklıdır. Kırılmaya karşı daha az eğilimleri vardır. Kısmi diş kaplama olan tasarımları da mevcuttur.

Diş Kaplama ve Kronlarındaki Farklar

Kronlar ile kıyaslandığında diş kaplamaları daha az invazivdir. Kaplamayı dişe takarken daha az diş hazırlığı gerekir. Diş hekimi genelde dişin ön kısmından ince bir tabaka kaldırır ve diş kökü ve arkası değişmez. Kuronlar dişin tüm yüzeyini kapladığından ötürü kron monte edilmeden önce dişin %70 gibi bir oranı çıkarılır. Kaplamalara göre bu işlem diş boyutunda çok ciddi küçülmelere neden olur.

Kaplamaları Ne Zaman Seçmemiz Gerekir?

Diş kaplamaları kozmetik diş tedavilerinin bir parçasıdır. Kaplamalar küçük sorunlar için mükemmel çözümler arasında yer alır. Diş kaplamalarını yaptırmak çürümüş, rengi sararmış, çatlamış ve kırılmış dişlerden kurtulmayı hedefler. Kaplamalar dişlerin şeklini ve rengini önemli boyutta değiştirerek daha estetik bir görünüm kazanmanızı sağlar.

Diş Kronlarını Ne Zaman Seçmeliyim?

Kaplamaların yanı sıra gerçek dişlerde yapısal sorunlar meydana geldiğinde kron tedavisine başvurmak mümkündür. Bu sorunlar arasında kök kanal tedavisi içermiş, ciddi biçimde hasar görmüş ve kırılmış dişler yer alır. Eski dişin ucu kron içinde korunur ve kron artık yeni dişin yüzeyi olur. Kuronlar kaplamalara göre daha garanti çözüm gibi görünür. Kaplama yalnızca dişin önünü kaplayarak etrafını boş bırakır. Tüm dişin yüzeyini kapladıkları için kronlar daha çok tercih edilir.

Kronlar da eksik dişleriniz varsa son derece iyi birer seçenektir. Eğer eksik dişleriniz bulunuyorsa yapay diş kökü yaptırarak kron tedavisinden faydalanabilirsiniz. Böylece dişlerin doğal görünümü ve fonksiyonelliği geri kazanılabilir.

Diş Kaplamalarının ve Kronların Ömrü Ne Kadardır?

Eğer iyi bir şeklide bakım yapılırsa diş kaplama ve diş kronları ortalama 10-15 sene boyunca kullanılabilir. Elbette kullanım süresi, işlem esnasında kullanılan malzeme kalitesine göre de farklılık gösterecektir. Kaplamalar ve kaplama için kullanılan porselenler her ne kadar leke tutmasa da düzgün bir şekilde temizlenmez ve diş ipi kullanılmaz ise leke bulundurabilirler. Bu tür tedavilere diş beyazlatma işlemi uygulanamayacağı için ağız hijyenine çok dikkat etmek gerekir. Sağlıklı beslenerek, dişlere ve kaplamalara zarar verebilecek unsurlardan kaçınmak gerekir. Örneğin fazla kafein ve sigara tüketimi, fazla şekerli gıdalar ile beslenmek, diş ile cisimleri kırmak gibi faktörlerden uzak durmanız bu tür tedavilerin uzun ömürlü olmalarını sağlar.

Diş Kaplamaları ve Kronlar Nasıl Görünür?

Porselen kaplama yalnızca kozmetik bir işlemdir. Dişin şeklini, rengini, boyutunu ve görümünü düzeltmek amacı ile kullanılabilir. Takma tırnak gibi dişin ön yüzeyine yapıştırılırlar. Kaplamalar tıpkı dişin renginde olduğundan ötürü dışarıdan bakıldığında hiçbir şekilde dikkat çekmezler. Sorunlu bir dişi daha fonksiyonel hale getirmek için diş kaplaması yaptırabileceğiniz gibi daha güzel gülüşler için de kaplama tedavilerinden faydalanabilirsiniz.

Diş kronları kaplamaya benzeyen bir görünümde olmalarına rağmen dişlerin fonksiyonelliğini geri kazanmak için de kullanılan bir tedavidir. Dişin daha fazla zarar görmemesi için dişin tüm yüzeyini kaplayan tüm kaplamalar olarak da adlandırılabilir. Kronlar, kaplamalara göre daha kalın oldukları için diş hekimine daha fazla iş düşmektedir. Bu da diş hazırlığının daha uzun sürdüğünü gösterir.

Diş Kaplama ve Kron Tedavi Sonrası Bakım

İyi bir ağız sağlığına sahip olmak doğal dişlerinizi, kaplama ve kronlarınızı korumanın öncelikli aşamasıdır. Her şeyden önce dişlerinizi günde iki kere fırçalamak en önemli unsurdur. Özellikle kaplama ile kronun birleşim yerlerinin çok iyi temizlenmesi gerekir. Aksi taktirde bu alanlarda plak oluşabilir. Fırçalamak, diş aralarındaki gıda lekelerini gidermeye yetmiyorsa, diş ipi kullanmanızda fayda vardır. Son olarak, tedavi aldıktan sonra hekiminizi düzenli aralıklarda ziyaret etmek de başarı sağlamakta son derece önemlidir.

Türkiye’de Diş Kron ve Kaplama Fiyatları

Türkiye’de diş kaplama ve diş kron fiyatları arasında çok fazla fark bulunmaz. Temin edeceğiniz ücret oranı tedavi göreceğiniz kliniğe, doktor seçimine ve kaç adet dişe işlem yapılacağına bağlı olarak değişiklik gösterir. Türkiye, son yıllarda sağlık turizmi alanında pek çok hastaya ev sahipliği yapmıştır. Birçok kişi ülkenin kalitesini, uygun fiyat politikasını ve tedavilerdeki başarı oranını beğendiği için burayı tercih etmektedir. Bu da, Türkiye’yi sağlık turizm açısından popüler hale getirmiştir. Siz de Türkiye’de diş kron ve kaplama tedavisi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçerek, uygun fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir