Genel

Türkiye’de En İyi Fiyatlı Diş İmplantları 2023 Fiyatları

Diş implantları çene kemiğine yerleştirilen ve protezlerle dişe destek sağlayan yapay diş köklerine verilen isimdir. Gerçekleştirilen işlem sayesinde ve yerleştirilen protezler ile hastaların çiğneme yetisinde artış meydana gelir. Çene kemiği içerisine yerleştirilen titanyum vidalar ile protezlerin takılabilmesi mümkün olur.

Bir günde diş implantı uygulamaları günümüzde oldukça yaygındır. Çeşitli sebeplerle diş kaybı sorunları yaşamış olan bireylere eksik diş ya da dişlerin neden olduğu estetik ve fonksiyonları tekrardan kazandırmak için gerçekleştirilen yapay kök uygulamalarına verilen isimdir. Gerçekleştirilen bu vidalı dişler implant diş olarak isimlendirilir.

Diş implantlarının yüzeyleri yumuşak doku ve kemikle uyumlu olan titanyumdan meydana gelir. Silindir şeklinde olan bu yapının farklı çap ve boyları vardır. İmplantların yerleştirilmesi işlemleri cerrahi bir operasyonlar tek seansta ve lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Uygulamadan önce hastaların kemik uygunluğu, sosyal alışkanlıkları, sistemik hastalıkları, hijyen alışkanlıkları bakımından değerlendirilmesi yapılır. Ardından diş implantı uygulamalarına karar verilir. Diş implantı fiyatı, diş hekimine, kliniklere, uygulanacak implant sayısına göre farklılık gösterir.

Çekilen birtakım röntgenlere bağlı olarak uygulanacak olan implantların boyutlarına karar verme aşamasına geçilir. Uygulamadan sonra 3-4 ay bekleme süresi bulunur. Sürenin sonunda implantın üzerine protez yapımı aşamasına geçilir.

Hangi Dişlere İmplant Uygulaması Gerçekleştirilir?

Tek Diş Eksikliği

Klasik yöntemlerde tek diş eksikliği, komşu iki dişin konik biçiminde aşındırılması ve bu dişlerden destek alarak 3 üyeli köprü yapımı ile sağlanır. Ancak böyle bir durumda implant tedavisinin tercih edilmesi ile komşu dişlere dokunulmadan çok daha fonksiyonel ve estetik bir tedavi gerçekleştirilebilir.

Çenenin Arkasının Dişsiz Sonlanması

Bu gibi durumlarda köprü uygulamasının yapılması mümkün değildir. Diş eksikliği durumlarında köprü işleminin uygulanabilmesi için eksik kısımların baş ve son kısmında hastaların kendi dişlerinin olması gerekir. Bu nedenle dişsiz sonlanan çenelerde hareketli protez uygulamaları yapılır. Hareketli protez kullanmak istemeyen hastalarda dişsiz kısımlara implant uygulaması gerçekleştirilerek sabit protez tercih edilebilir. Türkiye’de diş implantları başarılı bir şekilde yapıldığı için günümüzde sıklıkla tercih edilir.

Tamamen Dişsizlik Durumu

Total dişsizlik durumlarında uygulanan total protez ağız içerisinde tutuculuğu en az olan protez çeşididir. Çiğneme ya da konuşma sırasında çeşitli derecelerde yerinden oynaması hasta konforunun olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olur. Kemik seviyelerinin yeterli olması halinde hastalarda her çeneye 5-6 implant uygulanarak bunlar üzerine sabit protez yapılma işlemi gerçekleştirilir. Bunun yanında kemik seviyelerinin iyi olmaması halinde ön kısımlara implant işlemi yapılarak bu implantları destek alan hareketli protezlerin yapılması sağlanabilir. Bu seçenekte amaç hareketli olan protezlerin tutuculuklarını artırıp hastaların daha kolay bir şekilde kullanımlarının sağlanmasıdır.

Uzun Dişsizlik Durumu

Dişsiz kısımların başında ve sonunda hastaların doğal dişleri bulunsa bile çok uzun olacağından köprü uygulaması gerçekleştirilemez. Uzun köprülerde kırılma ve esneme tehlikesi söz konusudur. Bunun yanında köprü ayağı olarak kullanılacak olan dişleri de taşıyacağı için fazla yük bindiğinde ömrü kısalır. Bu durumlarda uzun boşluklara implant uygulaması yapılarak daha fonksiyonel ve uzun ömürlü protez işlemleri gerçekleştirilir. Diş implantı genel fiyatı yapılacak işlemler neticesinde belirlenir.

Diş İmplantı Çeşitleri Nelerdir?

Günümüz teknolojisinde farklı pek çok diş implantı çeşidi bulunur. Bunun yanında yaygın olarak vida şeklinde olan implantlar tercih edilir. Kullanılan implant çeşitleri hastaların çene kemiğine ve destek dokularına bağlıdır. Farklı implant türlerine göre implant uygulamaları da değişiklik gösterir.

Transmandibular İmplant

Kemik hacmi eksikliği durumlarının düzeltilmesi amacıyla tercih edilir. Zor bir tedavi olması nedeniyle günümüzde yaygın olarak tercih edilmez.

İntromucosal İmplant

Bu implantlar titanyum implantlardır. Genellikle protez retansiyonunu iyileştirmek amacıyla tercih edilir. Fakat günümüzde yaygın olarak kullanılan bir çeşit değildir.

Endodontic İmplant

Zayıf diş yapılarının onarılması amacıyla kullanılan bir implant çeşididir. Çoğunlukla güçlü bir çene yapısı elde etmek amacıyla tercih edilir.

Subperiosteal İmplant

Bu implant çeşidi kemik ölçülerinin alınması ile hazırlanır Bu uygulamalar sayesinde çiğneme kuvvetinin tüm çene kemiğine dağıtılması işlemi gerçekleştirilir. Kafes şeklinde bir yapıları bulunur. En çok tercih edilen implant türleri arasında yer alır.

Endosteal İmplant

Bir ya da daha fazla dişin eksik olması halinde kullanılan implant çeşididir. Çene kemiğinin iç bölgesinde kullanılır. Günümüzde sıklıkla tercih edilen implant türlerinden biridir. Bıçaklı, vidalı ve silindirik olarak çeşitleri bulunur.

Diş İmplantı Uygulaması Kimlere Yapılır?

Bazal yöntemde diş implantları tedavisi düşünen bireylerin 18 yaşından büyük olması gerekir. Bunun yanında tedavinin uygulanabilmesi ve maksimum verim alınabilmesi adına yüz ile çene gelişiminin tamamlanmış olması son derece önemlidir. Tedaviden önce hastaların diş implantı uygulamaları için uygun olup olmadığının tespit edilmesi gerekir. İlk önce çene yapısının implant tedavisi için uygunluğuna bakılır. Bunun için hastalara röntgen çekilerek kemik seviyeleri ve çene yapıları diş hekimleri tarafından incelenir.

İmplant yaptıracak olan kişiler şeker hastasıysa öncelikle bu durumun kontrol edilmesi gerekir. Bunun yanında kan sulandırıcı kullanan kişilerin bu tedavilere başlanmadan önce bir süre bu ilaçları kesmeleri de önemlidir.

 

 

Diş İmplantı Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

Diş implantı uygulamaları daimi diş eksikliği sorunlarının giderilmesi için uygulanır. İmplant tedavisi ile beraber bu bölgeye estetik bir görünüm kazandırılması ve yeniden çiğneme fonksiyonlarına sahip olunması hedeflenir. Çene kemiğinde boş yer olması durumunda neredeyse her durumda rahatlıkla uygulanması mümkündür. Genel olarak bir günde diş implantı uygulamaları gerçekleştirilmesi mümkündür.

Diş implantları kırık dişler için de tercih edilebilir. Kurtarılamayacak olan ve çekilmesine karar verilen kırık dişler için implant uygulamaları tercih edilebilir. Ancak bu gibi durumlarda dişetinin iyileşmesi ve çekim boşluğunun kemikle dolması açısından bir süre beklemek önemlidir.

Diş implantı uygulamaları diş eksikliği olan kişilerde yeterli kemik bulunması durumlarında tercih edilebilen bir yöntemdir. Halk arasında damak protezi olarak da isimlendirilen hareketli tam protezlerin tutuculuğunun sağlanması açısından da implant uygulamaları yapılabilir. Bu bakımdan kullanılan implantlar ile hastaların damak protezlerini daha konforlu bir şekilde kullanması sağlanır. Overdenture olarak bilinen bu yöntemin en önemli avantajlarından biri tüm dişlerini kaybeden hastalarda bile rahat bir şekilde uygulanmasıdır. Bunun yanında overdenture doku kaybının yoğun olduğu kişilerde estetiğin sağlanması amacıyla kullanılır. Sabit protez yapılacak kadar implant konulması durumunda bile hastaların yumuşak doku seviye ve şekli yapılacak olan sabit protezin estetiğinin sağlanması bakımından uygun değilse bu gibi durumlarda overdenture protez uygulamaları yapılabilir.

Diş İmplantı Ameliyatı Hazırlık Aşaması

Bir gün fiyatına diş implantı bir ya da daha çok işlem gerektirdiğinden öncesinde bazı test ve muayenelerin gerçekleştirilmesi gerekir.

 • Öncelikle diş hekimleri tarafından kapsamlı diş tedavisi yapılmalıdır. Dişin röntgenleri ve 3D görüntüleri alınarak kapsamlı diş muayene işlemleri sağlanır.
 • Hastaların tıbbi geçmişlerinin gözden geçirilmesi gerekir. Hastaların doktorlarına reçeteli ve reçetesiz kullanmış olduğu ilaçlar ve takviyelerle ilgili bilgi vermesi gerekir. Bunun yanında geçirilen hastalıklarla alakalı olarak da bilgi verilmelidir. Kişilerin kalp hastalığı ya da ortopedik implantları bulunuyorsa doktorlar olası bir enfeksiyonu önlemek için ameliyattan önce hastalara antibiyotik tedavisine başlayacaktır.
 • Çene kemiğinin durumu, eksik diş sayısı, yeri gibi faktörler göz önünde bulundurularak doktorun tedaviyi planlaması gerekir.

Ağrının kontrol edilmesi açısından ameliyat esnasında anestezi seçenekleri lokal anestezi ya da genel anestezi şeklindedir. Hastalar için hangi seçeneğin iyi olduğuna diş hekimleri karar verecektir. Diş hekimleri ameliyat sırasında kullanacakları anestezi tipine göre ameliyattan önce hastaları yeme içme ile ilgili konularda bilgilendirir.

Ameliyat sedasyon ya da genel anestezi altında gerçekleştirilecekse hastaları ameliyattan sonra eve götürecek birinin olması gerekir.

Diş İmplantı Uygulamasının Aşamaları Nelerdir?

Diş implantı öncesi ve sonrası aşamalarının doğru bir şekilde yapılması önemlidir. Diş implant cerrahisi çoğunlukla aşamalar halinde gerçekleştirilir. Prosedürlerin arasında iyileşme sürelerinin bulunması önemli bir konudur. Diş implantı yerleştirme işlemlerinde birden fazla adım bulunur. Bunlar;

 • Öncelikle hasarlı dişlerin çekilmesi işlemi gerçekleştirilir.
 • Çene kemiğinin güçsüz olması halinde çene kemiğinin güçlendirilmesi adına çalışmalar yapılır.
 • Diş implantının yerleştirilmesi sağlanır.
 • Kemiğin gelişmesi ve iyileşmesi bakımından bir süre beklemek gerekir.
 • İyileşme sağlandıktan sonra diş vidaları yerleştirilir.
 • Diş vidalarının üzerine yapay dişlerin yerleştirilmesi sağlanır.

Bütün bu süreç baştan sonra aylarca devam edebilir. Bu zamanın büyük kısmı iyileşme ve çenede yeni kemiklerin büyümesini beklemeye dayanır. Hastaların durumlarına bağlı olarak yapılan özel prosedürlere ya da kullanılan malzemelere göre tedavinin belirli adımlarının birleştirilmesi söz konusu olabilir.

 

Diş İmplantları
Diş İmplantları

 

Diş İmplantı Nasıl Yapılır?

Diş implantı tedavisi diş hekimliğinde kullanılan ve lokal anestezi altında gerçekleştirilen bir tedavi şeklidir. Detaylı muayene ve tetkikler yapıldıktan sonra kişilere implant tedavileri uygulanabilir. Bilgisayarlı diş implantı fiyatı hastanın diş ve çene durumuna bağlı olarak yapılacak işlemlere göre değişiklik gösterir.

 • Diş implantı uygulamasında öncelikle çene kemiği kalınlığı, yoğunluğu, bölgeye yakın olan boşluklar ve sinir geçişlerinin tespit edilmesi açısından hastalardan birtakım görüntüler alınır.
 • İmplantların hangi boyut ve kalınlıkta olacağına çekilen görüntüler ile karar verilir.
 • Dental implantların yerleştirilmesi aşamasında çoğunlukla iki farklı teknik kullanılır. Tek aşamalı olarak isimlendirilen işlemlerde implantların yerleştirilmesinden sonra diş etinin iyileşmesi açısından başlık da yerleştirilir.
 • Uygulanan bu yöntemde operasyondan sonra implant uygulaması yapılan bölgede iyileşme başlığı görünür bir şekildedir. Bu şekilde iyileşme sürecinde beklenir.
 • Diğer yöntemde ise iki aşamalı olarak dental implant uygulamasını takiben diş etlerinin üzerinin kapatılması sağlanır. İyileşme aşaması boyunca implant ile alakalı bir şey görünmeyecektir.
 • İyileşmenin tamamlanmasının ardından implant ve kemik kaynaşmasının olmasından sonra implantların üzeri açılarak diş eti iyileşme başlığının takılması sağlanır.

Bu iki yöntem arasından hangisinin tercih edileceği hastaların ağız bakımlarına, sigara ve alkol kullanıp kullanmadıklarına, sistemik hastalıklarının olup olmadığına göre karar verilir. İki tedavi yönteminde de ağzın uygunluk durumuna bağlı olarak geçici diş yerleştirme işlemi gerçekleştirilebilir. İyileşme süreci ise alt çene için 3 aya kadar üst çene içinse 4-5 aya kadar devam edebilir. Bekleme veya iyileşme süresi olarak bu dönemin sürecinin belirlenmesinde kemik sertliği çok büyük bir etkendir. Yeni yapılan dişler bazen dental implantların üzerine hemen yerleştirilebilir.

Kemiğin Güçsüz Olması Halinde Kemik Grefti Yerleştirme

Ağrısız diş implantı uygulamaları sayesinde bu tedavi çeşidi günümüzde sıklıkla kullanılır. Çene kemiğinin yeterince kalın olmaması ya da çok yumuşak olması durumunda diş implantı ameliyatından önce kemik grefti gerekli olabilir. Ağızdaki güçlü çiğneme hareketleri kemiğe büyük baskılar uygular. Kemiğin implantı desteklememesi durumunda ameliyat çok büyük olasılıkla başarısızlıkla sonuçlanır. Kemik greftleri implantlar için çok daha sağlam bir kemik temeli oluşturma özelliğine sahiptir.

Çene kemiğinin yeniden yapılandırılması için farklı kemik grefti malzemelerinin kullanılması gerekebilir. Seçenekler içerisinde vücutta başka bir yerden alınan doğal kemikler ya da yeni kemik büyümesi için destek yapıları sağlayacak olan kemik ikame malzemeleri gibi sentetik kemik grefti kullanılabilir. Hastaların durumlarına göre en iyi seçeneğe doktor karar verecektir.

Nakledilen kemiklerin diş implantlarını destekleyecek kadar güçlü olması için birkaç ay iyileşme süreci gerekir. Küçük kemik graftı gereken durumlarda graft işlemi implant cerrahisi ile beraber yapılabilir. Çene kemiğinin durumu tedavinin nasıl ilerleyeceğini belirleyen en önemli faktördür.

Diş İmplantlarının Yerleştirilmesi

Diş implantlarının yerleştirilmesi için yapılacak olan ameliyatlarda cerrahların diş etini açmak ve kemiği görünür hale getirmek için bir kesi uygulaması gerekir. Kemikte implantların metal diş vidalarının yerleştirileceği kısımlara delikler açılır. Diş vidası diş kökü görevi göreceği için kemiğe derinlemesine montajının yapılması son derece önemlidir.

Diş vidasının takıldığı kısımda hala boşluk durumu söz konusu olacaktır. Gerekli görülmesi halinde estetik amacıyla kısmi, geçici bir protez, diş vidası üzerine yerleştirilebilir. Bu geçici protezin uyurken ya da temizlemek çıkarılıp takılması mümkündür. Alt çene implantı uygulamaları da aynı şekilde gerçekleştirilir.

Diş İmplantı Uygulaması Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

 • İlk birkaç gün boyunca hastaların beslenme için ılık ve yumuşak gıdaları tercih etmesi gerekir.
 • Diş hekimlerinin vermiş olduğu ilaçların düzenli bir şekilde kullanımı önemlidir.
 • Sigara, alkol, gazlı ve asitli içeceklerin en az 1 hafta boyunca kullanılmaması gerekir.
 • Uygulama yerine yerleştirilen tamponun 1 saat kadar ağız içerisinde kalması gerekir.
 • Operasyondan sonra ilgili bölgeye soğuk kompres uygulanmalıdır. Bu sayede ameliyat bölgesinde şişlik oluşumlarının önüne geçilir.
 • Operasyon çevresinde bulunan dişlerin fırçalanmasının ihmal edilmemesi gerekir. Burada bakteri birikimlerinin oluşması iyileşme süreçlerinin olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olur. Bir hafta süre ile fırçalama işleminde yumuşak fırçalar kullanılarak işlem nazik bir şekilde yapılmalıdır.
 • Operasyondan sonra yanağın çekiştirilerek operasyon bölgesine bakılmaya çalışılması dikişlerde gerilme problemlerine neden olur. Bu da yara kanama ile beraber yara iyileşmelerinde bozulma durumlarına sebebiyet verir.
 • Operasyondan 2 gün sonra hastalar gargara yapmaya başlayabilir.
 • Sızıntı şeklinde meydana gelen kanamalar ilk günlerde son derece normaldir. Kanamanın durdurulması amacıyla bu alana pamuk, peçete gibi şeylerin konulmaması gerekir. Kanamanın şiddetlenmesi halinde hastaların diş hekimlerine başvurması gerekir.
 • Operasyondan bir hafta öncesi ve sonrası dönemde kan sulandırıcı ilaçlar ile aspirin kullanımlarının kesilmesi gerekir.
 • Kanama riski bulunduğundan hastaların ilk gece yüksek bir yastık kullanarak uyuması önemlidir. Diş implantı iyileşme süresi hastaların operasyondan sonra bazı konularda dikkatli olmasına göre değişiklik gösterir.

 

 

Diş İmplantı Tedavisi Avantajları Nelerdir?

Diş implantı tedavilerinin hastalara sağlamış olduğu çeşitli avantajlar vardır.

 • Protez düşme korkusu olmadan konuşmak ve yemek yeme rahatlığı hissedilir.
 • Diş implantları hastaların yaşam kalitesinin artmasına yardımcı olur.
 • Konuşma, gülme gibi günlük aktivitelerin sınırlanmasına gerek kalmadan kişiler günlük yaşamlarına devam edebilirler.
 • Kemik kaybına engel olduğundan kemik erimesini de azaltma özelliği vardır.
 • Konuşmayı düzenler ve ağız kokusu gibi istenmeyen sorunları da ortadan kaldırır.

Türkiye’de En İyi Diş İmplantı Fiyatı

Türkiye diş implantı konusunda son derece gelişmiş olan ülkelerden biridir. Günümüzde dental turizm kapsamında pek çok kişi Türkiye’yi tercih eder. Burada hem mükemmel bir tatil yapabilir hem de tedavinizi olabilirsiniz. Türkiye’de en iyi diş fiyatları için bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir